14 En Sık Görülen Yorgunluk Nedeni

uykusuzkuk nedeni
Makaleyi Paylaş

Yorgunluk Nedeni: Yetersiz Uyku

Uyku eksikliği yorgunluğa neden olur ve genel sağlığınız ve iyiliğiniz üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

Her gece yedi ila sekiz saat uyumayı hedefleyin. Her gece aynı saatte yatağa gidin ve her sabah aynı saatte uyanıp kendinizi programa uydurun. Yatağınızın rahat olduğundan, odanın yeterince karanlık ve serin olduğundan ve cep telefonunuzun ve televizyonunuzun kapalı olduğundan emin olun. Uyku ortamınızda değişiklik yaptıktan sonra hala uyuyamıyorsanız, bir uyku bozukluğunu ekarte etmek için bir doktora danışın.

Yorgunluk Nedeni: Uyku Apnesi

Uyku apnesi, hastaların uyku sırasında kısa süre nefes almayı kestiği için ciddi bir uyku bozukluğudur. Çoğu insan bunun olduğunun farkında değildir, ancak sesli horlamaya ve gündüz yorgunluğuna neden olabilir.

Fazla kilolu olmak, sigara içmek ve alkol almak uyku apnesinin belirtilerini kötüleştirebilir. Fazla kilonuz varsa, kilo verin, sigarayı bırakın ve alkolden kaçının. Doktorunuz ayrıca, uykuda solunum yollarınızı açık tutmaya yardımcı olan bir CPAP cihazı da yazabilir.

Yorgunluk Nedeni: Kaliteli Yemek Yiyin

Ne yediğiniz ne kadar uyuduğunuzu veya uyumadığınızı etkileyebilir. Yeterince yememek veya besleyici olmayan yiyecekler yemek yorgunluğa neden olabilir. Kan şekerinizde çivilere neden olan yiyecekleri yerseniz, o şekerler düştüğünde, kendinizi yorgun hissedersiniz.

Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve proteinle birlikte dengeli bir diyet yapın. Abur cuburlardan ve şeker oranı yüksek yiyeceklerden kaçının veya sınırlayın.

Yorgunluk Nedeni: Anemi

Demir eksikliği anemisi kadınlarda sık görülen bir yorgunluk nedenidir. Kırmızı kan hücreleri vücutta oksijen taşır ve demir bu hücrelerin ana bileşenidir. Yeterli demir olmadan vücudunuz enerji için ihtiyaç duyduğu oksijeni alamıyor olabilir. Adet görme sıklığı yaşayan veya hamile olan kadınlar demir eksikliği anemisi için daha yüksek risk altında olabilir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Utanç Nasıl Aşılır? Utancınızın Üstesinden Gelmek

Demir eksikliğinden dolayı anemik iseniz, vücudunuzdaki demiri diyet yoluyla takviye edebilirsiniz. Demir açısından zengin yiyecekler arasında et, fasulye, soya peyniri, patates, brokoli, fındık, demir bakımından zenginleştirilmiş tahıllar ve kahverengi pirinç bulunur. Uygun dozu belirlemek için demir takviyesine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Yorgunluk Nedeni: Depresyon

Depresyon üzüntü ve endişeye neden olur, ancak yorgunluk, uykusuzluk, ve ağrı gibi fiziksel semptomlara da neden olabilir.

Sizin ya da umursadığınız birinin morali bozuksa, tıbbi yardım isteyin. Depresyon tedavi olmadan çözülemeyebilir ve tedavi ve semptomları gidermeye yardımcı olabilecek ilaçlar dahil birçok tedavi vardır.

Yorgunluk Nedeni: Hipotiroidi

Tiroid, metabolizmayı düzenleyen veya vücudun yakıtını vücudunuzun fonksiyonları için ne kadar hızlı dönüştürdüğü bir bezdir. Rahatsız edici bir tiroid (hipotiroidizm), yorgunluk, depresyon ve kilo alımına neden olur.

Bir kişinin hipotiroidizmi olup olmadığını bir kan testi doğrulayabilir. İyi haber, durumun genellikle yerine geçen tiroid hormonlarına iyi yanıt vermesidir.

Yorgunluk Nedeni: Kafein Aşırı Yüklenmesi

Moderasyonda, kafein uyanıklığı ve enerjiyi arttırır. Bununla birlikte, çok fazla kafein, titreme, kalp atış hızı veya çarpıntı, yüksek tansiyon, endişe ve uykusuzluğa neden olabilir. 

Kafein içeren çok miktarda kahve, çay veya kola içiyorsanız veya kafeinli ilaçlar alıyorsanız, yavaş yavaş kendinizi bu içeceklerden, takviyelerden veya ilaçlardan mahrum bırakmanız gerekecektir. Kafeini tamamen ortadan kaldırırsanız, geri çekilme semptomları yaşayabilirsiniz, bu nedenle yavaş başlayın. İlk önce, her gün daha fazla su ve daha az kafeinli içecek içmeye başlayın.

Yorgunluk Nedeni: Gizli UTI

İdrar yolu enfeksiyonlarının (İYE) sık görülen semptomları idrar yaparken ağrı veya yanmayı veya acilen veya sık idrara çıkma hissini veya gereksinimini içerir. Ancak İYE’ler ayrıca yorgunluk ve halsizliklere neden olabilir.

Bir İYE’den şüpheleniyorsanız doktorunuza görünün. Bir İYE için genel tedavi, bir veya iki hafta içinde durumu iyileştirmesi gereken, yorgunluğu ve diğer semptomları hafifleten antibiyotiklerdir.

Yorgunluk Nedeni: Diyabet

Diyabet, yüksek veya düşük kan şekeri ile yorgunluğa neden olabilir. Şekerleriniz yükseldiğinde, enerji için kullanmak yerine kan dolaşımında kalırlar, bu sizin yorgun hissetmenizi sağlar. Düşük kan şekeri (glikoz), enerji için yeterli yakıtınızın olmadığı ve ayrıca yorgunluğa neden olabileceğiniz anlamına gelir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Uyku: En İyi Uyku Pozisyonları Nelerdir?

Diyabet hastasıysanız, hastalığınızı yönetmek önemlidir. Doktorunuz genellikle diyet ve egzersiz dahil yaşam tarzı değişiklikleri önerecektir. Kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olacak insülin veya başka diyabet ilaçları da verilebilir.

Yorgunluk Nedeni: Dehidrasyon

Hepimiz suyun susuzluğumuzu giderdiğini biliyoruz, ancak bunun eksikliğinin sizi yorgunlaştıracağını biliyor muydunuz? Susadığınız zaman, zaten susuz kalıyorsunuz.

Herhangi bir sıvı sizi nemlendirmeye yardımcı olsa da, su en iyi seçenektir. Şeker, kalori ve kafein içermez. Uzmanların çoğu günde yaklaşık sekiz bardak önermektedir, ancak sıcak bir ortamda egzersiz yaparsanız veya çalışırsanız daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Eğer iyi nemlendirilmişseniz, idrarınız berrak veya soluk sarı olacaktır. Eğer daha koyu renkse, daha fazla sıvıya ihtiyacınız olabilir.

Yorgunluk Nedeni: Kalp Hastalığı

Alış veriş, temizlik veya merdiven çıkma gibi günlük aktivitelerden kendinizi yorgun hissettiniz mi? Kalp, vücudun tüm dokularına kan pompalayamadığında, kanı uzuvlardan uzaklaştırarak ve hayati organlara göndererek kaynakları korur. Bu yorgunluğa neden olabilir ve kalp hastalığının bir işareti olabilir.

Kalp hastalığı ciddi bir durumdur ve tedavi gerektirdiğinden, doktorunuzla konuşun. Kalp hastalığınızı kontrol etmenize ve sevdiğiniz şeyi yapmaya geri dönmenize yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri (örneğin diyet ve egzersiz), ilaçlar ve fizik tedavi vardır.

Yorgunluk Nedeni: Vardiyalı İş Uyku Bozukluğu

Vardiyalı çalışma, vücudunuzun 24 saatlik iç saatine veya sirkadiyen ritmine zarar verebilir. Gece çalıştığınızda veya vardiyaları döndürdüğünüzde, vücudunuz ne zaman uyanacağınızı bilemez bu da yorgunluğa neden olur.

Gün ışığı genellikle uyanık olmak için bir işarettir. Gün boyunca uyumanız gerekiyorsa, uyku alanınızı olabildiğince karanlık, serin ve sessiz hale getirmeye çalışın. Geceleri çalışmak zorundaysanız, iş yerinizi parlak bir şekilde aydınlatın. Gece vardiyalarını arka arkaya çalışmaya çalışın ve sık sık dönen vardiyalardan kaçının. Kafeinden uzak durun ve normal günlerde mümkün olduğu kadar düzenli uyku uyandırma programına bağlı kalın.

Yorgunluk Nedeni: Gıda Alerjileri

Yiyecek alerjileri yorgunluğa neden olabilir. Bazı yiyecekler kronik yorgunluğa katkıda bulunabilir. Bazı yiyecekleri yedikten sonra uykulu hissediyorsanız, bu yiyeceğe karşı hoşgörüsüzlük olabilir.

Belirli bir yiyeceğe karşı hassas veya hoşgörüsüz olup olmadığınızı görmenin en iyi yolu bir eleme diyetidir. Şüpheli gıdaları ortadan kaldırın ve enerji seviyenizde bir gelişme olup olmadığını görün. Yiyecekleri yeniden yerseniz ve yorgunluk geri gelirse, neden gıda olabilir. Bir eliminasyon diyeti için en iyi yol hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  PTC Siteleri Nedir? PTC Nasıl Kazandırır? Katılmanın Faydaları Nelerdir?

Yorgunluk Nedeni: Kronik yorgunluk sendromu (CFS) ve Fibromiyalji

Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji, altı aydan uzun süredir günlük aktivitelere müdahale eden kalıcı, açıklanamayan yorgunluğa neden olabilecek durumlardır.

Her iki koşul da kroniktir ve tek bedene uyan tek bir tedavi yoktur, ancak yaşam tarzı değişiklikleri genellikle bazı yorgunluk semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Stratejiler arasında iyi uyku alışkanlıkları (kafeini sınırlayın, yatak odanızı karanlık ve sessiz tutun), rahatlama teknikleri, hafif egzersizler, kendinizi pacing ve dengeli beslenin.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*