Akupunktur ile Zayıflama Akupunktur Gerçekleri

akupunktur
Makaleyi Paylaş

Akupunktur nedir?

Akupunktur, Çin’in sağlık sisteminin en az 2500 yıl öncesine kadar takip edilebilen bir bileşenidir. Akupunkturun genel teorisi, sağlık için gerekli olan vücuttan enerji akışının (Qi) olduğu fikrine dayanır. Bu akışın bozulmasının hastalıktan sorumlu olduğuna inanılmaktadır. Akupunktur, teorik olarak, cilde yakın tanımlanabilir noktalardaki akışın dengesizliklerini düzeltebilir.

Amerikan tıbbında tanımlanabilir patofizyolojik (hastalık) koşulları tedavi etmek için akupunktur uygulaması, Başkan Richard M. Nixon’un 1972’de Çin’e yaptığı ziyarete kadar nadirdi. O zamandan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’ya ilgi patlaması yaşandı. Akupunktur tekniğinin Batı tıbbına uygulanması.

akupunktur

Akupunktur, cilt üzerindeki veya içindeki anatomik bölgelerin çeşitli tekniklerle uyarılmasını içeren bir prosedür ailesidir. Amerikan akupunkturunda Çin, Japonya, Kore ve diğer ülkelerden gelen tıbbi gelenekleri içeren çeşitli tanı ve tedavi yöntemleri vardır. Akupunktur noktalarının uyarılması için en iyi incelenen mekanizma, cildin el ile veya elektriksel stimülasyonla manipüle edilen ince, katı metalik iğneler tarafından nüfuz etmesini kullanır.

Akupunktur iğneleri için standartlar var mı?

Mevcut bilgi birikimini inceledikten sonra, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) akupunktur iğnelerini “deneysel tıbbi cihazlar” kategorisinden çıkardı. FDA şimdi, akupunktur iğnelerini, tıpkı neşter ve hipodermik şırınga gibi diğer cihazlarda olduğu gibi, iyi imalat uygulamaları ve tek kullanımlık sterilite standartlarında olduğu gibi düzenliyor.

akupunktur iğneleri

Kupa Çekme Nedir?

Kupa çekme tedavisi genellikle akupunktur veya vücut işi tedavisinin bir parçası olarak kullanılır.

Kupa çekme terapisi, havanın bir kısmını kadehten alan cam bir bardağın içine ısıtılmasını içerir. Bardak daha sonra hızlı bir şekilde cilt üzerine yerleştirilir ve ortaya çıkan vakum, cildin bir kısmını kabın içine çeker. Bardak birkaç dakika yerinde bırakılabilir ve daha sonra parlak kırmızı, dairesel bir çözelti geride bırakılarak çıkarılabilir. Çukurluğun arkasındaki teori, vücudun doğal enerjisini – qi olarak da adlandırdığı – hareket ettirdiği veya uyardığıdır.

 

Akupunkturun olası yan etkileri nelerdir?

Akupunktur iğnelerinden rapor edilen en yaygın ciddi yaralanma, akciğerin kazayla delinmesidir ve bu, pnömotoraks adı verilen akciğerin kısmi bir şekilde çökmesine neden olur . Akupunktur tedavilerinden bildirilen en yaygın enfeksiyon , karaciğerde potansiyel olarak ciddi bir enfeksiyon olan viral hepatittir . Diğer yan etkiler, cilde ve vücudun herhangi bir yerinde iğnenin sokulduğu bölgedeki lokal olarak bakteriyel enfeksiyonları içerir . Genel olarak, yan etkiler zayıf hijyen ve akupunktur uzmanının eğitimi ile ilgili gibi görünmektedir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  WordPress Hız Optimizasyonu İçin Mükemmel Kılavuz

Akupunktur tedavisi hangi koşullar için yararlı bulundu?

Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) Konsensüs Geliştirme Programı 1977’de kurulmuş ve sağlık teknolojisini değerlendirmek için tasarlanmıştır. Program, sağlık hizmetleri sağlayıcıları, hastalar ve genel halk için önemli olan tıpta tartışmalı konular hakkında fikir birliği beyanları ve teknoloji değerlendirme beyanları üreten önemli konferanslar düzenlemektedir. Aşağıdaki açıklama 3-5 Kasım 1997’deki NIH Konsensüs Geliştirme Akupunktur Bildirimi’nden alınmıştır.

Terapötik bir müdahale olarak akupunktur, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak uygulanmaktadır. Potansiyel faydası ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Bununla birlikte, bu çalışmaların birçoğu tasarım, örneklem büyüklüğü ve diğer faktörler nedeniyle eşit sonuçlar vermektedir. 

Akupunktur

Temel araştırmalardan elde edilen bulgular, merkezi sinir sistemindeki opioidlerin ve diğer peptitlerin salınımı ve periferde ve nöroendokrin fonksiyonundaki değişiklikler dahil olmak üzere akupunkturun etki mekanizmalarını aydınlatmaya başlamıştır. Yapılması gereken çok şey olmasına rağmen, akupunkturun terapötik etkileri için makul mekanizmaların ortaya çıkması cesaret vericidir.

Akupunkturun halka kolayca ulaşılabilecek tedavi yöntemlerinin seçimine sokulması ilk aşamalarındadır. Eğitim, ruhsat ve geri ödemeyle ilgili konular netleştirilmemiştir. Bununla birlikte, akupunkturun geleneksel tıpta kullanımını genişletmek ve fizyolojisi ve klinik değeri ile ilgili daha fazla araştırmaları teşvik etmek için değerinin yeterli olduğuna dair kanıt vardır. Bu açıklama, mevcut standart tıbbi uygulamanın görüşlerini temsil etmektedir.

Akupunktur nasıl çalışır?

İşte Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden, akupunkturun yararlı sağlık sonuçları üretme şekli hakkındaki düşünceleri.

Hayvanlarda ve insanlarda yapılan birçok çalışma, akupunkturun çoklu biyolojik tepkilere neden olabileceğini göstermiştir. Bu tepkiler lokal olarak, yani uygulama alanına veya yakınına veya esas olarak merkezi sinir sistemi içindeki birçok yapıya duyusal nöronların aracılık ettiği bir mesafede meydana gelebilir. Bu, beyindeki ve çevre bölgedeki çeşitli fizyolojik sistemleri etkileyen yolların aktivasyonuna yol açabilir. Akupunktur analjezisinde endojen opioidlerin rolü odak noktası olmuştur. Önemli kanıtlar, opioid peptitlerin akupunktur sırasında salındığı ve akupunkturun analjezik etkilerinin en azından kısmen eylemleriyle açıklandığı iddiasını destekler. Nalokson gibi opioid antagonistlerinin, akupunkturun analjezik etkilerini tersine çevirmesi bu hipotezi daha da güçlendirir. Hipofiz bezi , geniş bir sistemik etki yelpazesine neden olur. Nörotransmiterlerin ve nörohormonların salgılanmasındaki değişiklikler ve hem merkezi hem de periferik olarak kan akışının düzenlenmesindeki değişiklikler belgelenmiştir. Akupunktur tarafından üretilen bağışıklık fonksiyonlarında değişiklikler olduğuna dair kanıtlar da vardır. Bunlardan ve diğer fizyolojik değişikliklerden hangisinin klinik etkilere aracılık ettiği şu anda belirsizdir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

Akupunktur

“Akupunktur noktalarının” anatomisini ve fizyolojisini anlama çabalarına rağmen, bu noktaların tanımı ve karakterizasyonu tartışmalıdır. Daha da zor olanı, Qi dolaşımı, meridyen sistemi ve diğer ilgili teorilerin bazılarının geleneksel biyomedikal bilgi ile bağdaştırılması zor olan fakat günümüzde önemli bir rol oynamaya devam eden diğer geleneksel teorilerin bilimsel temelidir. 

Akupunkturun biyolojik etkilerinden bazıları, “sham” akupunktur noktaları uyarıldığında da gözlenmiştir ve akupunktur nedeniyle olduğu iddia edilen biyolojik değişikliklerin değerlendirilmesinde uygun kontrol gruplarının tanımlanmasının önemini vurgulamaktadır. Bu tür bulgular, bu biyolojik değişikliklerin özgüllüğü ile ilgili sorular ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, endojen opioidlerin salınması ve kan basıncındaki değişiklikler dahil olmak üzere benzer biyolojik değişiklikler ağrılı uyaranlar, kuvvetli egzersiz ve / veya gevşeme eğitiminden sonra gözlenmiştir ; Şu anda akupunkturun benzer biyolojik mekanizmaları ne ölçüde paylaştığı henüz belli değil.

Akupunktur dahil olmak üzere herhangi bir terapötik müdahale için, sözde “spesifik olmayan” etkilerin etkinliğinin önemli bir bölümünü oluşturduğu ve bu nedenle rasgele indirgenmemesi gerektiği de belirtilmelidir. Bir çok faktör, klinisyen ve hasta arasındaki ilişkinin niteliğini, güven derecesini, hastanın beklentilerini, klinisyenin ve hastanın geçmiş ve inanç sistemlerinin uygunluğunu ve bunun yanı sıra birlikte tedavi ortamını tanımlayan çok sayıda faktör.

Akupunkturun terapötik etkisine aracılık edebilecek mekanizma (lar) hakkında hala bilinmeyen bir şey olmasına rağmen, akupunkturla ilgili bir çok önemli biyolojik değişimin tanımlanması teşvik edicidir.

Bu yöndeki daha fazla araştırma, sadece akupunkturla ilişkili olayları aydınlatmak için önemli değil, aynı zamanda daha önce sistematik bir şekilde incelenmemiş insan fizyolojisinde yeni yollar keşfetme potansiyeline sahiptir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*