Alan Adı (domain) nedir? ve Web Hosting Arasındaki Fark

alan adı
Makaleyi Paylaş

Alan adı (domain) ve web hosting arasındaki fark. Birçok yeni blogcu veya internet pazarlama yeniliği genellikle web geliştirme jargonuyla karıştırılmaktadır. Çevrimiçi olarak başarılı bir işletme kurmanız için web teknolojilerinin çalışma şeklini anlamanıza yardımcı olur.

En çok karıştırılan terimlerden ikisi de alan adı (domain) ve web barındırmadır. Bunlar, eksiksiz bir web sitesi oluşturan iki ana bileşene atıfta bulunmak için kullanılan iki farklı terimdir.

Bu yazıda, bu terimlerin her birinin anlamını kapsamlı bir şekilde açıklayacağım ve onların nasıl ilişki kurduğunu anlamanıza yardımcı olacağım. Ayrıca, temel kurulumun etki alanı adı ve web barındırma üzerinde nasıl yapıldığını da anlatacağım.

Bu makaleyi okuduktan sonra, etki alanı ve web barındırma çalışmalarının nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca web barındırma ve bir etki alanı adı arasındaki farkı tam olarak anlayacaksınız.

Alan Adı Nedir?

Bir alan adı genellikle bir web sitesi ile karıştırılsa da, iki farklı varlıktır. Etki alanı adı, belirli bir web sitesini bulmak için kullanılan bir web adresidir. Ayrıca, başkalarının web sitenize internet üzerinden erişmeleri için bir adres işlevi gören web sitesi adınız olarak da tanımlanabilir. 

İnternet, farklı adresleri olan ve birbirleriyle ilişki kurmak için bir protokol kullanan, birbirine bağlı bilgisayarlardan oluşur.

Etki alanı adı, bu nedenle, belirli bir IP adresini temsil eden ve bir nokta (.) Ve bir uzantıdan önce gelen addan oluşan unutulmaz bir addır.

Örnek: örnek.com

Bir alan adı aynı zamanda bir web mülkünün sahipliğinin bir göstergesidir. Bir web sitesi satma sürecinde etki alanını alıcıya devretmeniz gerekir.

Alt Etki Alanı Nedir?

Bir etki alanı edindikten sonra, ana etki alanı adı içinde etki alanları oluşturmak mümkündür ve bunlar alt etki alanları olarak adlandırılır.

Bu alt alan adlarının altında tam web siteleri oluşturabilirsiniz ve bir alan adında birden fazla alt alan oluşturulmuş olabilir.

Alt alanın etki alanı ile nasıl ilişkili olduğunu açıklamak için en iyi benzetme, bir çocuk ve ebeveyn ilişkisi gibidir. Ana etki alanı, alt etki alanları olan birden fazla çocuğu olan ana babadır.

Tipik bir alt etki alanı, ardından nokta (.) Ve etki alanı adı ile bir isme sahip olacaktır.

Örnek:   www.blog.etkialaniniz.com.tr.

Alt etki alanları oluşturmak, genellikle etki alanınız dahilinde olduğundan ücretsizdir ve sitenizin farklı sitelerini veya bölümlerini barındırmak için birden çok alt etki alanı oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi alt alan adı blogu barındırmak için kullanılabilir. Web sunucunuzdaki cPanel’den alt etki alanları oluşturmak mümkündür.

Alan Adları ve IP Adresleri

Etki alanı adınız, sitenizin internetteki yerini belirlemek için kullanılan bir adrestir. Temel olarak, bir etki alanı adı 127.0.0.1 gibi bir sayıdan oluşan bir IP adresiyle çalışır (bu, bilgisayarınızdaki yerel sunucunun numaralı adresidir).

Rakamları ezberlemek zor olduğu için, alan adları, insanlar tarafından kolayca hatırlanabildikleri için kendilerine atanır. 127.0.0.1 yerine, yalnızca belirli bir IP’ye ekli belirli alan adını yazmanız gerekir.

Etki Alanları Nasıl Çalışır?

Alan adları, insanlara mantıklı gelmeyen bir sayı dizisi olan internet protokolüne bağlı oldukları için çalışır.

Bilgisayarlar IP protokol numaralarını yorumlayabilir ve bunları bir alan adı ile ilişkilendirebilir. Tüm alan adlarının kayıtlı olduğu ve alan adlarının tümünü içeren ve bunları kendi adlarına çeviren büyük bir telefon rehberi olarak görev yapan sağlam bir sistem var. Bu sistem Alan Adı Sistemi veya sadece DNS olarak adlandırılır.

Alan Adı Sistemi (DNS)

İnternette, birbirine bağlı bilgisayarlar arasında gerçekleşen birçok iletişim, IP Adreslerini kullanır. Bu IP adreslerinin belirli etki alanı adına bağlı olması gerekir.

Etki Alanı Adı Sistemi (DNS), etki alanı adını sayısal IP adresine çevirme rolünü üstlenir ve web sitenizi bulmanıza yardımcı olur.

Alan Adı Sistemi (DNS) bir dizin servisi ile karşılaştırılabilir, alan adı evinizin adresidir. Birisi evinizi arıyorsa, bu durumda etki alanı adınızın hangi adresi olduğunu bilmeleri gerekir.

Farklı Etki Alanı Uzantıları Türleri

Etki alanı adları, etki alanı adlarını sınıflandırmak için kullanılan farklı uzantı türlerine sahiptir. Bir alan adı satın alırken, doğru amaca hizmet edecek doğru alan uzantısını bulmanız gerekir. En popüler ad uzantılarından bazıları şunlardır:

 • .com
 • .ağ
 • .org
 • .edu
 • .biz

Her ülkeye özgü etki alanı adı uzantıları da vardır ve belirli bir ülkenin hedef kitlesi olan web siteleri oluşturmak için iyidirler.

Alan Adı Sınıflandırması

Etki alanı adlarının sınıflandırılmasının ilk yolu, ad uzantılarına dayanır. Yayılmaya bağlı olarak genellikle fiyatlandırılırlar, ancak yaş ve etki alanı kayıt memuru gibi diğer faktörler de bir alanın fiyatını belirler.

Üst Düzey Alan Adları (TLD’ler)

Üst düzey alan adları, internet üzerindeki en üst düzey alanlardır. Bunlar, Alan Adlandırma Sisteminin (DNS) köküdür ve bu nedenle üst seviye olarak kabul edilir. Üst düzey etki alanlarının örnekleri arasında .com .net ve .org bulunur.

İkinci Seviye Alan İsimleri (SLD)

Üst düzey etki alanlarından sonra, ikinci düzey veya alt düzey etki alanları vardır (çünkü alan adlandırma hiyerarşisinde başka seviyeler olabilir). İkinci seviye alan adları örneği, co.uk içerir.

İkincisi, alan adları özelliklerine bağlı olarak sınıflandırılabilir. Bazı etki alanı sınıflandırma örnekleri ve her bir kategorinin kısa bir açıklaması:

 • Yaşlı Alanlar –Bunlar, yıllarca tescil edilmiş ve sıralama yetkisine sahip olan ve dolayısıyla yüksek SEO değerinde olan alanlar . Yaşlı alanların çoğunda, bunlara işaret eden çok sayıda gelen bağlantı olacaktır.
 • Süresi Dolmuş Etki Alanları – Süresi dolmuş alanlar, yenilenmemiş olanlar ve süresi dolmuş olarak sınıflandırılmışlardır. Süresi dolmuş alan adlarını, süresi dolmuş alan adlarını toplayan bir web sitesi olan net adresinde arayabilirsiniz . 
  Yüksek kaliteli süresi dolan alanlar genellikle SEO amacıyla siteler oluşturmak için kullanılır.
 • Tam Eşleme Etki Alanları –Bunlar, belirli bir anahtar kelimeye dayanan etki alanı adlarıdır ve bunlar anahtar kelimeyle eşleşir ve bu nedenle tam eşleme alanları olarak adlandırılır.
Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  WordPress Hız Optimizasyonu İçin Mükemmel Kılavuz

ICANN Organizasyonu

Bir alan adı kaydettikten sonra, alanınızla ilgili ICANN detaylarını güncellemeniz gerekebilir. ICANN, alan adları kaydını koordine etme rolünü oynayan kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

Alan Adı Markalama ve SEO

Bir alan adı seçimi, bir sitenin SEO ve pazarlama başarısında büyük rol oynar. Bir alan adı seçerken, gelecekteki marka beklentilerinize dikkat etmeniz gerekir.

İyi bir alan adı, bir ev markası haline getirilebilecek ad olmalıdır. İdeal bir etki alanı adı, kısa ve hatırlanması kolay bir ad olmalıdır. Ayrıca, ziyaretçilerinize web sitenizin nişini de işaret etmelidir.

Etki Alanını Nasıl Kaydedersiniz?

Etki alanı adları, ICANN tarafından onaylanmış ve etki alanlarını satmaya yetkili olan etki alanı adı kayıt şirketlerinden kaydedilir. Kullanılabilir alan adlarını, akredite edilmiş kayıt kuruluşlarından herhangi birinden satın alabilirsiniz.

Her etki alanı kaydında, bir etki alanı adının kullanılabilirliğini arayabileceğiniz ve varsa uygun olarak satın alabileceğiniz bir arama seçeneği vardır. Aşağıdakiler, en popüler beş alan adı kaydeden birinin bir listesidir:

 Bir Alan Adı Kaydetmek İçin Gereksinim

Bir etki alanı kaydederken, etki alanı kayıt defterinize aşağıdaki bilgileri sağlamanız gerekir.

 • İdari İletişim –Bu etki alanı sahibinin kişisi ve etki alanının en yüksek idari kontrolü. Alanınızla resmen ilişkilendirilebilmeniz için adınızı, posta adresinizi ve önemli iletişim bilgilerinizi vermeniz gerekmektedir.
 • Teknik İletişim– Teknik iletişim, etki alanını teknik düzeyde yöneten bağlantıdır. İsim sunucularını yönetme iznine sahip olan, onları yapılandırıp günceller. Yönetici kişiden farklı bir kişiniz olabilir.
 • Faturalandırma İletişimi –Bu, etki alanı yenilemeleri ve yaklaşmakta olan yenileme tarihlerinin güncellemeleri için fatura alacak olan kişidir.
 • Ad Sunucuları –Etki alanı kayıt şirketlerinin çoğunluğu, varsayılan olarak kayıt şirketi ile ilişkili iki ad sunucusu sağlar. Eğer web sitesi isminizi kayıt ettiriciyle barındırmıyorsanız, Godaddy gibi bazı kayıt görevlileri de web barındırma hizmeti sunabilir.

Etki Alanı Adı Nasıl Kayıt Edilir

Etki alanı adları gerçek işletme adlarıdır ve bir web sitesinin temelidir. Bir web sitesi oluşturmanın ilk adımı bir alan adı tescilidir. Bir alan adı satın almak kolaydır ve aşağıdaki adımlarla gerçekleştirilebilir:

Etki Alanı Adını Arayın- Web siteniz için kullanmak istediğiniz ad grubunu araştırın ve etki alanı kayıt şirketinin web sitesinde yer olup olmadığını görmek için adları aramaya başlayın. 

Ekstralar-ekle Bir alan satın alıyor zaman, vb Whois görevlisi, web hosting, SSL sertifikaları gibi ekstralar hizmet eklemek istenebilir Whois alan adının kime ait mahremiyetini korumak istiyorsanız gerekli olabilir.

Etki Alanı Kuponlarıyla Tasarruf Edin- Birkaç promosyon sırasında verilen etki alanı kuponlarını kullanarak ilk kez 0,99 ABD doları kadar düşük bir etki alanı adı satın almak mümkündür.

Etki alanı kuponlarını düzenli aralıklarla yayınlayan birkaç web sitesi de vardır; Bu siteleri yer imlerine ekleyebilir ve gelecekteki satın alımlar yaparken her zaman kuponları kontrol edebilirseniz yardımcı olur.

Etki Alanı için Ödeme – Tüm kayıt şirketleri, ödeme şekli olarak kredi kartlarını veya PayPal’ı kabul eder. Kabul edilen ödeme şekli için ilgili kayıt şirketine danışmanız önerilir. En sevdiğim iki etki alanı kayıt şirketim – Godaddy ve NameCheap, kredi kartlarını ve PayPal’ı bir ödeme şekli olarak kabul ediyor.

Etki alanı için başarıyla ödeme yaptığınızda, bunu hesabınızda etki alanı listelerinin altında göreceksiniz. Artık etki alanı kurma işlemini web barındırma sunucunuza bağlayarak başlayabilirsiniz.

Etki Alanı Adı Nasıl Yenilenir?

Bir yıllık süre sona erdiğinde, yıllık bir yenileme ücreti ödeyerek alanınızı yenilemeniz gerekir. Etki alanının birkaç yıl boyunca kaydedilmesi de mümkündür. Sadece yıllar geçtikten sonra yenilemeniz gerekecektir. Etki alanı yenileme işlemi, aşağıdakileri yapmanız gereken basit bir işlemdir:

Etki alanı kayıt hesabınıza giriş yapın

Etki alanı listesine gidin (farklı etki alanı kayıt defterlerinin farklı gezinmeleri olabilir. Etki alanları listesini bulmanız gerekir. 

Artık süresi dolan bağımsız alanlara tıklayabilir ve ödemeleri yenilemek için yapabilirsiniz.

Bir Alan Adı Nasıl Korunur? – Alan Adınızın Güvende Tutulması

Alan adları bilgisayar korsanları tarafından çalınmaya karşı savunmasız; etki alanı adınızı güvenceye aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Etki alanı hesabınızı güvence altına aldığınızdan emin olmak için bu önlemleri uyarlayabilirsiniz:

 • LastPass gibi bir yazılım tarafından oluşturulan güçlü şifreler kullanın .
 • Etki alanı hesabınızı telefon numaranıza bağlayan ikinci bir kimlik doğrulama güvenlik adımı etkinleştirdiğinizden emin olun. Bu özellik etki alanı hesabınızda gizlilik ve güvenlik altında bulunmaktadır.
 • Etki alanınızla ilgili kayıt ayrıntılarını gizli tutan özel kaydı da seçebilirsiniz.

Alan Adları için WHOIS Verileri

WHOIS, internet üzerindeki farklı web sitelerinde yayınlanan etki alanı sahipliği verilerinin bir araya getirilmesidir. Bir alan adı edindiğinizde, bilgileriniz WHOIS verilerini yayınlayan farklı web sitelerinde genel olarak görünmeye başlayacaktır. Bu veriler geniş çapta yayınlanmaktadır ve WHOIS veritabanındaki herhangi bir alan adının sahiplerini arayabilirsiniz.

Veritabanı, alan adı kayıt şirketlerinin web sitelerinde ve ayrıca ICANN web sitesinde de bulunur. Veriler, sahiplerin veya kuruluşun adını, idari kişiyi ve teknik kişiyi içerir. Ayrıca, belirli etki alanının kaydedildiği tarih ve son kullanma tarihi gibi önemli tarihleri ​​de içerir.

WHOIS verileri yasal, doğrulama ve ağ yönetimi amaçları için kullanılmaktadır. Çevrimiçi gizliliğinizi korumak istiyorsanız, bu veriler de gizlenebilir.

WHOIS Domain Gizliliğinin Korunması

Bir etki alanı adı kaydederken, yıllık olarak faturalandırılan ekstra bir gizlilik koruması özelliği ekleyebilirsiniz. Bu gizlilik koruması, alan adınızın WHOIS verilerine halka açık erişimi kısıtlar. WHOIS verileri kayıt memurunun ayrıntılarıyla değiştirilerek gizliliğinizi korur.

Web Hosting Nedir?

Web barındırma, tüm web sitesi dosyalarınızın depolandığı ayrılmış sunucu alanıdır. Web barındırma aylık veya yıllık abonelik hizmeti olarak sunulmaktadır. Bir web barındırma şirketi, site dosyalarınızı saklamanız ve World Wide Web üzerinden erişilebilir hale getirmeniz için gereken tüm altyapıya sahiptir.

Barındırma şirketleri, size kiralayarak ve ziyaretçilerin web sitenize internet üzerinden erişebilmeleri için bir bağlantı oluşturarak size depolama alanı sağlar.

Web Hosting Hizmetlerinin Türleri

Müşterilere sağlanan web sunucularının türüne bağlı olarak farklı barındırma hizmetleri vardır. Aşağıdakiler, farklı hosting firmaları tarafından sektörde sunulan farklı web barındırma hizmetlerinden bazılarıdır.

 • Paylaşılan Web Hosting Hizmeti – Bu, birkaç web sitesinin tek bir sunucuda bulunduğu ve kaynakları paylaştığı bir web barındırma hizmetidir. Web siteleri, belleği (RAM) içerebilecek kaynakları paylaşır ve bu, en temel web barındırma hizmetidir. Paylaşılan web barındırma uygun bir fiyat için bir web sitesi kurmak isteyen bir giriş seviyesi blogger için iyidir. Paylaşılan barındırma planını satın alırken, para için en iyi değeri elde edip etmediğinizi öğrenmek için paylaşılan barınmanın özelliklerini bulmanız gerekir. HostGator, BlueHost, InMotion , GoDaddy, iPage ve SiteGround gibi şirketler yeni başlayanlar için ortak barındırma hizmeti sunar. Paylaşılan barındırma hizmetini uygun bir fiyatla sunan birkaç barındırma hizmeti satıcısı da vardır.
 • Bayi Web Hosting Hizmeti – Bu, girişimcilerin, web geliştiricilerin ve tasarımcıların müşterilerine satabilecekleri bir hosting paketi satın almalarını sağlayan bir web barındırma hizmetidir. Bayi barındırma paketi, müşterilerin paylaşılan web barındırmalarını gerektirecekleri günlük web sitesi geliştirmeyle ilgilenen işletmeler için idealdir.
 • Sanal Dedicated Sunucu veya Sanal Özel Sunucu (VPS) Barındırma- Bu web barındırma hizmeti sağlamdır ve bireysel müşterilere tahsis edilen sanal sunucuları içerir. Müşteri, kendi sanal alan kök erişimine erişebilir. Bu hosting paketi, yoğun miktarda trafiğe sahip web siteleri için idealdir ve ayda 100.000’den fazla ziyaretçi olduğunda VPS web barındırma hizmeti almak isteyebilirsiniz.
 • Dedicated Web HostingHizmeti- Bu, müşteriye tam Linux yönetim izinlerine sahip sunucuya tam erişim sağlayan çok gelişmiş bir barındırma hizmetidir. Özel web barındırma özelliğinin kendi kendine yönetildiğini ve bir sunucuyu veya barındırma ortamını yönetmek ve yönetmek için know-how’a ihtiyacınız olduğunu unutmayın.
 • Yönetilen Web Hosting Hizmeti- Bu, kullanıcının bir web sunucusu aldığı bir barındırma servisidir ancak kök Linux yönetimine erişimi yoktur. Yönetilen barındırma ile sitenizi FTP istemcisi aracılığıyla güncelleyebilir veya yapılandırabilirsiniz
 • WordPress Barındırma Hizmeti- WordPress, milyonlarca web sitesine güç veren lider içerik yönetim sistemi olduğundan, bu barındırma hizmeti popülerlik kazanmaktadır. Bu, WordPress sitelerini verimli bir şekilde çalıştırmak isteyen müşteriler için ideal olan belirli bir WordPress barındırma hizmetidir.
 • Bulut Barındırma Hizmeti- Bu web barındırmada, kullanıcılar güvenilir, ölçeklenebilir ve çok güçlü ademi merkeziyetçi sunuculara sahiptir. Bulut barındırma ücretleri genellikle tüketilen kaynaklara dayanır ve veriler birden fazla sunucuya dağıtıldığından, bir felaketten kurtarma için en iyi barındırma yöntemidir.
Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Komik Nesneler Daha Önce Hiç Görmediğiniz Komik Nesneler

Bir Web Hosting Nasıl Satın Alınır?

Web barındırma, web sitesi oluşturmanın ön koşullarından biridir. Bir barındırma planı satın alırken, kendiniz için en iyi web barındırma planını seçmeden önce iş gereksinimlerinizi tanımlayarak başlamanız gerekir. Bir web barındırma planı satın alırken izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

Bir Alan Adı Edinme- Herhangi bir barındırma planı satın almadan önce, önce bir alan adı edinmiş olmalısınız. Web barındırma şirketlerinin çoğunluğu web barındırma planı ile birlikte bir alan adı satın almak için bir seçenek sunar. Aşağıda gösterildiği gibi, Bluehost web barındırma şirketi size bir web barındırma planı satın alırken bir alan adı satın alma fırsatı sunar:

GoDaddy gibi başka bir alan adı tescili şirketine daha önce kaydolduğunuz alanı da kullanabilirsiniz. Yukarıdaki resimde sağ taraftaki yuva, diğer etki alanı kayıt sahiplerinden alan adlarını zaten kaydettirmiş kullanıcılar için kullanılır.

En İyi Web Hosting Firmaları

Web hosting satın alma ilk adım size web hosting hizmeti sunacak şirketi seçmektir. Bir web sunucusundan diğerine aktarmak zordur ve bu nedenle, barındırma şirketini dikkatlice seçmelisiniz.

Bir Web Hosting Şirketi Seçin- Web hosting satın almayı seçebileceğiniz birkaç web hosting şirketi vardır. Bir web barındırma seçerken önemli bir husus müşteri desteği. İyi web hosting şirketleri size bir tur müşteri desteği sunmalıdır. En iyi web barındırma şirketlerinden bazılarının listesi:

 • SiteGround- Bu, paylaşılan barındırma, VPS, WordPress barındırma, e-ticaret barındırma ve özel barındırma planları için rekabetçi fiyatlar sunan bir web barındırma şirketidir.
 • Bluehost- Bu, internet pazarlamacıları ve web geliştiricileri arasında gerçekten popüler olan lider web hosting şirketidir. Uygun fiyatlı ve kaliteli paylaşımlı web barındırma planları sunar. En düşük paket ayda 2.95 $ gibi düşük bir ücrete tabi olabilir ve aylık bir faturalandırma döngüsü sunar. BlueHost, yeni başlayanlar için iyidir, çünkü hızlı bir şekilde başlamanız için oldukça ucuz barındırma paketleri vardır.
 • Ipage- Bu satın alınan her web barındırma planında ücretsiz bir etki alanı sunan başka bir uygun fiyatlı web barındırma şirketidir. Ipage hosting, yeni başlayanlar için aylık 1,99 $ gibi düşük fiyatlarla geniş bir yelpazede paylaşılan hosting planı sunar.
 • FlyWheel- Bu, özellikle birden fazla WordPress sitesi için büyük bir WordPress hosting arayan web geliştiricileri, tasarımcıları ve çevrimiçi girişimciler için ideal olan WordPress hosting paketleri sunan bir web hosting şirketidir.
 • Dreamhost- Bu, diğer hizmetler arasında paylaşımlı barındırma, VPS barındırma, WordPress barındırma, bulut barındırma ve bulut depolama sunan bir web barındırma şirketidir. 2012 yılında kuruldu ve oldukça uygun fiyatlı web hosting paketleri aldı. En popüler web barındırma şirketlerinden biridir.
 • Hostgator- Rekabetçi bir şekilde fiyatlı paylaşımlı hosting paketleri sağladığı bilinen lider bir web hosting şirketidir. Hostgator, dünya çapında milyonlarca müşterisi olan ABD merkezli bir şirkettir. Ortak web barındırma, özel barındırma, WordPress barındırma ve VPS barındırma hizmeti sunarlar.

Bir web barındırma şirketi seçerken, müşteri değerlendirmeleri, çalışma süresi, paketler ve diğer faktörlerin yanı sıra fiyatları da aramalısınız.

En İyi Web Hosting Planını Seçmek

Bir web barındırma sağlayıcısı seçtikten sonra, bir sonraki adım siteniz için istediğiniz web barındırma planına karar vermektir. Sunulan alanın boyutuna, bant genişliğine ve özel ihtiyaçlara bağlı olarak değişen çeşitli web barındırma planları vardır. Belirli bir web barındırma planı seçerken izlenmesi gereken bazı adımlar aşağıdadır.

Web barındırma gereksinimlerinizi belirleyin. Siteniz için gereken boyutu, ihtiyacınız olan özellikleri ve web sitenizi oluşturmak için kullanmak istediğiniz İYS’yi değerlendirmelisiniz. WordPress’i barındıran birçok ana bilgisayar vardır. Bir WordPress sitesi kullanıyorsanız, böyle bir WordPress barındırma paketi seçmeniz iyi olabilir. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi FlyWheel tarafından WordPress hosting için sunulan iki ana paket:

 • Disk Alanı ve Yedekleme Seçenekleri- Bir web barındırma paketi seçerken ikinci husus, her bir paketin altında sunulan alan miktarıdır. Sitenizi web barındırma paketinizde yedeklemek için kullanabileceğiniz seçenekleri de kontrol etmelisiniz. WordPress sitenizi yedeklemek için başka seçenekler de vardır. Yedeklemenin en iyi yollarından biri, ücretsiz bir WordPress yedekleme eklentisi kullanmaktır.
 • Bant Genişliği ve Aylık Trafik- Web siteniz için en iyi hosting paketine karar verirken göz önünde bulundurduğunuz bir diğer husus da pakette sunulan bant genişliği ve belirli bir paketin dayanabileceği aylık trafiktir. Bu, yeni başlayanlar için gerekli olmayabilir, ancak sitenizin aylık ziyaret sayısında hızla büyümesini beklerseniz, yoğun trafik gereksinimlerinize uygun bir paket seçmek isteyebilirsiniz.
 • Eklenti Etki Alanları- Farklı barındırma paketleri, barındırma alanına farklı sayıda etki alanı eklenmesini sağlar. Birden fazla web sitesine sahip olmak istiyorsanız, daha fazla alan eklemenizi sağlayan bir barındırma paketi seçmek isteyebilirsiniz. Aşağıdaki resim, çeşitli ek alan adlarına izin veren Bluehost paylaşımlı hosting paketlerine bir örnektir. Gördüğünüz gibi, temel paylaşılan barındırma paketi yalnızca bir site kurmanıza izin verir, ancak diğer iki pakette barındırıcınıza eklenmiş ek web sitelerine sahip olabilirsiniz.
 • Paketin fiyat ve ödeme seçenekleri- Web barındırma paketinin fiyatı, sağlanan özelliklere bağlı olarak değişir. Fatura döngüsü, aylık bir faturalandırma döngüsünden üç aylık veya yıllık faturalandırmaya kadar değişebilir. Çoğu durumda, yıllık faturalandırma size para kazandırır ve hatta birkaç yıl ödeyebileceğinizden daha fazla para tasarrufu sağlar. Ayrıca hosting yenileme fiyatını da göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu durumda, yenileme fiyatı, yeni barındırma planı satın alırken ödediğiniz fiyattan biraz daha yüksek olacaktır.
 • Yükseltme Seçenekleri- Siteniz ziyaretçi sayısında büyüdüğünde, daha fazla kaynak sunan daha iyi bir pakete yükseltmek isteyebilirsiniz. Bir web barındırma paketi seçerken, web sitenizin aksama süresi olmadan daha iyi bir pakete yükseltmenin kolay olup olmadığını anlamayı düşünmelisiniz. Mükemmel bir teknik müşteri desteği, sorunsuz bir şekilde başka bir pakete yükseltmek için ihtiyacınız olan şeydir.
Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? Anahtar Kelime Planlayıcı

Etki Alanınızı ve Web Hosting’i Nasıl Bağlarsınız?

Alan adınızı ve web barındırma alanınızı başarılı bir şekilde satın aldıktan sonra, web barındırma alanınıza işaret edecek şekilde etki alanı ayarlama işlemine başlamanız gerekir. 

Bir örnek vermek gerekirse, muhtemelen Godaddy’den ve web sitenizi Bluehost’tan barındıran bir alan adı almış olabilirsiniz bu çoğu durumda olur.

Web barındırma hesabınızdan bulmanız gereken ilk şey, ad sunucunuzdur; alternatif olarak, bunlara alan ad sunucuları (DNS) denir.

Etki alanı ad sunucularını bulmak için, barındırma hizmetinize kaydolduktan sonra size ilk gönderdikleri e-postayı aramalısınız. Ayrıca web barındırma hesabınıza giriş yapabilir ve  Cpanel’deki ad sunucularını bulabilirsiniz.

Web barındırma şirketiniz tarafından verilen bu ad sunucusu, etki alanı adınızı barındırma alanına yönlendirmek için kullanılır. Etki alanı adınızı, web sitesinin dosyalarını nerede bulacağınızı söylemektesiniz. Birisi sitenizi tarayıcıda aradığında, etki alanı adı site dosyalarınızı web sunucunuzdan (depolama alanı) alır ve ziyaretçilerinize gösterir.

Web sitenizin dosyalarını barındırmadan alma ve onları web adresinizde (etki alanı) gösterme işlemi ad sunucusu tarafından gerçekleştirilir. Şimdi, etki alanınızı web hostinginize nasıl yönlendirebileceğinizi birkaç basit adımda öğrenelim.

Önemli Not: Bir alan adı ve aynı şirketten barındırma sağladıysanız, örneğin: Godaddy; ad sunucularını düzenlemeniz gerekmeyebilir, çünkü bunlar sizin için ana bilgisayar tarafından otomatik olarak ayarlanmış olabilir.

Aşağıdaki, bir etki alanı adını bir barındırma hesabına işaret etme işlemidir.

Etki Alanı Ad Sunucuları Nasıl Kurulur?

 • İlk adım, ad sunucularınızı barındırma hesabınızdan tanımlamaktır. Genellikle, paylaşılan barındırma için iki ad sunucusu vardır.
 • Etki alanı hesabınıza, yani Godaddy veya Namecheap’e giriş yapın ve kontrol panelinde DNS ayarlarını arayın ve ad sunucularını düzenleme seçeneğini arayın.
 • Etki alanı adı DNS ayarlarını açın ve ad sunucularını düzenleme seçeneğini arayın.
 • Özel ad sunucusu seçeneğini seçin, ad sunucularını barındırma hesabınızdan kopyalayın ve boşluklara yapıştırın. Başka ad sunucusu kullanıyorsanız, ad sunucusu ekleme ve daha fazlasını ekleme seçeneğine tıklayabilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntüsü, Godaddy barındırma hesabındaki ad sunucularını düzenleme panelini göstermektedir.
 • Ayarları kaydedin ve değişikliklerin etkili olmasını bekleyin. Çoğu durumda, ad sunucusu ayarlarının çalışmaya başlaması yalnızca 2 saat sürer, ancak değişikliklerin gerçekleşmesi 48 saat sürebilir.
 • Farklı kayıt şirketlerinden gelen tüm etki alanı hesaplarında, özel ad sunucularını ekleme seçeneği vardır. Başka bir popüler alan adı kaydında ad sunucusu ayarlamanın ikinci bir örneği – Namecheap çok kolaydır. Hesabınıza giriş yaptığınızda, etki alanını etki alanı listesinden bulun ve DNS’yi düzenleme seçeneğini arayın. Özel ad sunucusu seçeneğini seçin ve aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi ad sunucularını ekleyin.

Bu birkaç adım, etki alanı adını web barındırma sunucunuza işaret etme işlemini tamamlar ve yeni web sitenizi oluşturmaya başlamanızı sağlar.

Alan Adı Satışı ve Alan İhalesi Pazarları

Bir alan adı önemlidir ve satıcı ve alıcı tarafından ödeme ve anlaşma sonrasında bir mal sahibinden diğerine devredilebilen bir web mülküdür.

Etki alanı mülkiyeti süresi boyunca, etki alanında gerçekleştirilen gelişime bağlı olarak değer kazanır. Yaşlı alanlar, çok sayıda ciddi alıcıyı cezbeder ve iyi bir kar için satılabilir. Tek isim Kısa ve markalaması kolay olan alanlar önemli sayıda alıcıyı cezbeder.

Alan adı müzayedesi en büyük internet iş nişlerinden biridir. Alan adları farklı pazarlarda satılabilir ve belirli faktörlere bağlı olarak milyonlarca dolara kadar değer alabilir.

Bir alan adı satmak isterseniz, bunu birçok önde gelen pazarda satabilir ve kar edebilirsiniz. Aşağıdakiler önde gelen alan adı açık artırma pazarlarından bazılarıdır:

 • Sedo Domain Açık Artırmaları- Bu, satıcıların, ilk açık artırma ücreti olmadan etki alanlarını listelemelerine ve açık artırmaları çalıştırmalarına izin veren lider bir alan adı açık artırma sitesidir. Etki alanınızı daha hızlı satma konusunda yardım almak için aracı hizmetini de kullanabilirsiniz. Alıcılar için, Sedo, yüksek kalitede etki alanları ve çeşitli teklifler sunan çeşitli alan satıcılarına sahip güvenilir bir platformdur. Sedo ayrıca, satıcıların etki alanı adlarının gerçek değerini belirlemelerine yardımcı olmak için etki alanı değerlendirme hizmetleri de sunar. Ayrıca, markanızı kullanan yeni kayıtlı alanların raporlarını göndererek markanızı korumaya yönelik etki alanı marka izleme hizmeti de sunarlar.
 • Godaddy Domain Açık Artırmaları- Godaddy alan adı kayıt sitesi web sitesinin altındaki alan adı açık artırmalarını yapan bir açık artırma bölümüdür. Godaddy’deki alan ihalelerine katılmak için, yıllık olarak yenilenen 4.99 $ ‘lık bir kayıt ücreti ile kaydolmalısınız. Godaddy alan adı açık artırmaları alıcılar arasında popülerdir, çünkü çok sayıda alan adı satıcısı ve çeşitli alan adlarının listesi vardır.
 • Flippa Alan İhaleleri- Flippa, alan adlarını satmak ve satın almak için alan açık artırma bölümüne sahip web mülkleri için genel bir pazardır. Flippa ayrıca web siteleri ve mobil uygulamalar için bir pazar sunuyor. Her gün Flippa pazarında listelenen yüzlerce alan adı vardır. Alıcılar, en iyi fırsatlardan bazılarını öğrenmek için ana sayfadaki öne çıkan alan adlarının listesini gözden geçirebilirler. Flippa sadece 9 $ ‘lık bir etki alanı listeleme ücretine sahip olup, ücretsiz standart sürümler ile birlikte gelir. Alanın Flippa platformunda başarılı bir şekilde satılması, satış değerinin %15’ine komisyon çekiyor.

Alan Adı Transferi

Etki alanı adınızı satarken, etki alanının sahipliğini alıcıya veya farklı bir etki alanı kayıt şirketine aktarmanız gerekir. Bir kayıt şirketinden diğerine alan adı transferi aşağıdaki adımları içerir.

 • Bir alan adı transferi başlatmak için alan adı kayıt şirketinize giriş yapmalı ve ana menüdeki aktarma ayarlarını bulmalısınız.
 • Yeni etki alanı kayıt şirketinizin ayrıntılarını ve etki alanını aktarma nedeninizi dolduruyorsunuz. Sonunda, transfer işlemini başlatır ve gerekli ödemeyi yaparsınız. Transfer birkaç gün sürebilir ve bir sicilden diğerine değişen alan adı transferleriyle ilgili bir ücret alınır.

Etki alanı kayıt şirketini değiştirmek isterseniz, yeni kayıt kuruluşunun yardımı ile toplu etki alanı kayıt şirketi yürütmek mümkündür.

Etki Alanı E-posta Adresi Nasıl Oluşturulur

Etki alanı e-postası, şirketinize profesyonel bir görünüm veren ve kişilerin markanıza güvenmesini sağlayan bir adrestir. Bir etki alanı adı kaydettiğinizde, web barındırma alanınızdan bir etki alanı e-postası oluşturabilir ve pazarlama ve müşterilerle iletişim için kullanmaya başlayabilirsiniz. Bir etki alanı e-postası oluşturmak, aşağıdaki adımlarla kolaydır:

 • İlk önce, e-postanın ön ekine karar verin, bu sizin adınız veya amaca hizmet eden başka bir ad olabilir. Örnekler arasında bilgi, satış, rezervasyon, destek vb.
 • Hosting hesabınıza giriş yapın ve cPanel’inizdeki e-posta hesabı simgesini bulun. 
 • E-posta oluşturma sayfasına veya e-posta menüsüne erişmek için e-posta hesapları simgesine tıklayın. Farklı cPanel’in ana bilgisayarının simgenin ve bağlantıların farklı bir konuma sahip olabileceğini, ancak hepsinin e-posta ayarları sekmesinin altında bulunduğunu unutmamak önemlidir.
 • E-posta ön ekini ekleyin, etki alanını seçin, şifreyi girin, e-posta alanını ayırın ve e-posta oluştur düğmesini tıklayın.

Sonuç

Etki alanı adı ile web barındırma arasındaki farka kapsamlı bir şekilde baktık ve nasıl çalıştıkları ile ilgili gerekli tüm ayrıntıları da ele aldık.

Özetle, web barındırma site dosyalarınızın depolandığı ve gerektiğinde alındığı konum olduğunda etki alanının bir adres olduğunu hatırlamak önemlidir. Umarım bu makale, alan adı ve web barındırma arasındaki ilişkiyi derinlemesine anlamanıza yardımcı olur ve ayrıca sitenizi kurmaya başlamanıza yardımcı olur. Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşmayı unutmayın. Makaleyi faydalı bulduysanız paylaşarak bize destek olabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*