Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? Anahtar Kelime Planlayıcı

anahtar kelime araştırması
Makaleyi Paylaş

Anahtar kelime araştırması (keyword research)  içerik pazarlama, arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya pazarlaması ve hemen hemen tüm diğer dijital pazarlama türlerinin temelidir.

Ancak, neden anahtar kelime araştırmasını unutuyoruz? Neden bir kez yapıyoruz ve sonra hepsini unutuyoruz?

Bilginiz için, anahtar kelime araştırmasını her zaman veya daha sonra veya izleyicinizi / trafiğinizi sürdürmeniz ve / büyütmeniz gerektiği sürece yapmanız gerekir.

Bu makalede, size en iyi anahtar kelime araştırmasını nasıl yapacağınızı gösteriyoruz, böylece kitlenizin içeriğinizi bulmak için kullandığı anahtar kelimeleri toplayabilirsiniz.

Contents

Neden Anahtar Kelime Araştırması SEO’nun En Önemli Parçası?

Anahtar kelime araştırmasının neden SEO’nun en önemli parçası olduğunu merak ediyorsanız , sizi SEO 101’e havale ediyoruz :

 • Kullanıcılar, dönüşümler açısından daha iyi sonuçlar elde etseler de, organik arama sonuçlarını ücretli sonuçlardan (reklamlardan) 8,5 kat daha fazla tıklama eğilimindedir. 
  Google bunu, reklamlardan gelen trafiğin genellikle daha iyi hedefli olduğu ve genellikle organik arama sonuçlarından gelen trafiğe göre daha iyi açılış sayfalarına götürdüğü gerçeğine bağlar
 • Potansiyel müşterileriniz web sitenizi Google, Bing ve Yahoo! da bulmak için arama sorgularını veya anahtar kelimeleri kullanır.
 • Doğru anahtar kelimeleri hedeflemek, ilgili trafik oluşturduğu sürece (iyi dönüşüm sağlayan) başarı ile başarısızlık arasındaki tüm fark anlamına gelir.

Konuya geri dönersek , anahtar kelime araştırması, Neil Patel’in dediği gibi SEO’nun kutsal kâsesidir , çünkü size yardımcı olur:

 • Kitlenizdeki, sektördeki eğilimlerden haberdar olun ve SEO ve PPC kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini değerlendirin
 • Kitlenizin bulduğu ve kullandığı içerik oluşturun
 • Rekabetle kolayca savaşın
 • Satışları arttır

Anahtar kelime araştırması, basit anlamda dijital pazar araştırmasıdır. SEO ve PPC makinenizi konuşlandırmadan önce akıllı anahtar kelimeler kullanmazsanız, masada çok fazla para bırakırsınız. Anahtar kelime araştırmasının SEO için neden önemli olduğunu bildiğinize göre, AdWords üzerinden trafik oluşturmak için kullanabileceğiniz farklı anahtar kelime eşleme türlerine bakalım ve SEO stratejinizi bilgilendirelim.

SEO ve AdWords için 4 Anahtar Kelime Eşleme Türü

Günün sonunda, anahtar kelime araştırması, potansiyel müşterinizin kullandığı anahtar kelimeleri ve içeriğinizi trafiği artırmak ve daha da önemlisi dönüşümleri artırmak için kullanabileceğiniz ek anahtar kelimeleri belirlemekle sınırlar. Özet olarak, bu, seçtiğiniz anahtar kelimelerin alaka düzeyinin SEO ve AdWords performansınızı etkilediği anlamına gelir. Alakasız anahtar kelimeler kullanırsanız  kaybedersiniz. AdWords’te seçtiğiniz anahtar kelime eşleme türünün çok sayıda insanın farkına varmaması üzücüdür, AdWords ve SEO üzerinden oluşturduğunuz trafiğin hacmini ve kalitesini etkiler.

Peki, bu farklı anahtar kelime eşleme türleri nelerdir? Geniş eşleme, değiştirilmiş geniş eşleme, öbek eşleme ve tam eşleme olmak üzere dört anahtar kelime eşleme türü vardırHer birini ayrıntılı olarak inceleyelim ve durumunuz için hangi eşleme türünün ideal olduğunu bulalım.

Geniş Eşleme Türü

Varsayılan anahtar kelime eşleme türü, geniş eşleme size mümkün olan en geniş kitleye ulaşma fırsatı sunar. Ancak, oluşturduğunuz trafik inceltilmemiştir ve dönüştürülmesi çok fazla zaman almaktadır.

Niye ya? Çünkü geniş eşleme türü anahtar kelimeler çevrimiçi aramaların büyük bölümünü yapar. Neredeyse internetteki herkes bilgi bulmak için bir seferde geniş eşlemeli bir anahtar kelime kullanır. Geniş eşlemeli anahtar kelimeler arama yapanlar arasında yaygın olduğundan, bu anahtar kelimeleri SEO ve AdWords kampanyanızda kullanmak yoğun bir trafik yoğunluğuna neden olur.

Ayrıca, AdWords’te geniş eşleme türünü kullandığınızda, Google, arama sırasının sorgusu, kelimelerin sırasına bakmaksızın SEO anahtar kelimenize bir kelime içerdiğinde reklamınızı görüntüler. Örneğin, ” WordPress temaları ” anahtar kelimesi için geniş bir eşleşme seçerseniz , kullanıcılar “premium WordPress temaları”, “WordPress temaları”, “WordPress şablonları”, “WordPress temaları ” web sitesi temaları ”ve diğerlerinin yanı sıra“ ücretsiz temalar ”.

Geniş eşleme türünün eş anlamlılar, çoğullar ve hatta yazım hataları dahil tüm anahtar kelime varyasyonlarını nasıl kapsadığını farkettiniz mi? Bir kullanıcı reklamınızı tıkladığında Google AdWords’e ödeme yaptığınızı unutmayın. Geniş eşleme türünün cömert doğası sayesinde, birçok tıklama oluşturmanın harika bir yolunu sunar.

Ancak, hiç bir zaman dönüşüm sağlamayan trafik için para ödüyorsanız, daha hızlı bir şekilde yükselebilecekleri için maliyetlere dikkat etmeniz gerekir. Geniş eşleme türünü nasıl kullandığınıza dikkat edin, çünkü Google, reklamınızı ve içeriğinizi nedeninizle alakalı olmayan sorgularla eşleştirebilir.

Başka bir deyişle, sitenize çok sayıda rasgele birey geniş eşleme türünden gelirse, özellikle sitenizde neye ihtiyaç duyduklarını bulamazlarsa, hemen çıkma oranlarının yüksek olduğunu görebilirsiniz.Hiçbir fikriniz yoksa, hemen çıkma oranlarının yüksek olması Google’daki kalite puanınızı etkiler ve daha yüksek bir hemen çıkma oranı sıralamanız için iyi şeyler dışında her şey anlamına gelir.

Sizce, kampanyanız çok uzun kuyruk anahtar kelimeler içeriyorsa geniş eşleme türünü kullanın, çünkü uzun kuyruk anahtar kelimeler kitlenizi daraltmanıza yardımcı olur. Daha ne? Geniş eşleme türünün arama sorgusunun amacı ile eşleşmediğini söylemek güvenlidir. Aynı zamanda, reklamınızın işletmenizle alakalı olmayan arama sonuçlarında görünmemesini sağlamak için negatif anahtar kelimelerden yararlanabilirsiniz.

Değiştirilmiş Geniş Eşleme Tipi

Geniş bir eşleme değiştiricisi kullanarak geniş eşleme türü üzerinde daha fazla kontrol uygulayabilirsiniz. Pratik bir anlamda, anahtar kelimelerinize “+” işaretini eklemeniz yeterlidir ve Google yalnızca ve sadece arama sorgusunda belirtilen anahtar kelimeleri içerdiğinde reklamınızı gösterecektir.

Örneğin, “WordPress temaları” anahtar kelimesi için değiştirilmiş geniş eşleme türünü etkinleştirirseniz ve “+” işaretini “WordPress” anahtar kelimesine eklerseniz, yani, “+ WordPress”, reklamınız yalnızca reklamı içeren reklamlarda gösterilir “WordPress” terimi. “+” İşareti Google’a arama sorgusunun belirttiğiniz anahtar kelimeyi içermesi gerektiğini söyler. Bu nedenle, “temalar” anahtar kelimesine artı (+) işaretini eklerseniz, reklamınız arama sonuçlarında yalnızca arama sorgusu “temalar” terimini içerdiğinde görünecektir.

“+” İşaretini, anahtar cümlenizdeki bir dizi terime ekleyebileceğinizi unutmayın. Örneğin, “+ WordPress + temaları”, Google’ın yalnızca reklam sorgusu “WordPress” ve “temalar” terimlerini içeriyorsa reklamınızı göstereceği anlamına gelir. Değiştirilmiş geniş eşleme türü, geniş eşlemeli anahtar kelimelerin yoğun trafik potansiyelini izlemenize izin verirken, alt satırınız ve SEO çabalarınız için hiçbir şey ifade etmeyen kabartmayı ortadan kaldırır. Hızlı hareket ederek, daha kısıtlayıcı ifade ve tam eşleme türleriyle hedef kitlenize girmemize izin verin.

Öbek Eşleme Türü

AdWords ve SEO performansınız üzerinde daha fazla kontrole ihtiyacınız var mı? Bu çok gürültülü bir evet ise, arama sorgularını anahtar kelimelerinizle tam olarak, önce veya sonra başka terimler olsa bile, göründüğü gibi kısıtlayan, eşleme  türü için yayınlayın.

Örneğin, AdWords’de “WordPress temaları” ifadesi için eşleme türü seçerseniz, Google, reklamınızı “WordPress temaları”, “premium WordPress temaları”, “duyarlı WordPress temaları” ve “ücretsiz WordPress temaları” gibi arama sorguları için gösterebilir.

Bununla birlikte, reklamınız, “premium WP temaları”, “WordPress yanıt veren tema” gibi arama sorgularında ve “WordPress temalarıyla” tam olarak göründüğü gibi alakalı bir diğer sorguda gösterilmez. Google, “ Sıralı eşleme, varsayılan geniş eşlemeden daha hedefli, tam eşlemeden daha esnek. 

Tam Eşleme Türü

Tüm eşleme türlerinden en kısıtlayıcı olan tam eşleme türü, reklamınızı kimin göreceği konusunda en fazla kontrolü size sunar. Burada, sunduklarınızla en çok ilgilenen kişileri hedefliyorsunuz. Başka bir deyişle, tam eşleme, reklam verenlerinizi yalnızca arama yapan kişi AdWords’te teklif ettiğiniz kelimeyi veya ifadeyi kullandığında göstermenize olanak sağlar. Evet, daha az trafik çekiyorsunuz, ancak tıklama oranı (TO) etkileyici.

Herhangi bir yöntemle, eğer böyle bir eğilimliyseniz tam eşleme türünü kullanan PPC kampanyasını ölçeklendirebilirsiniz. Tam eşleme türünde, reklamverenlerin aramanın amacı anahtar kelimenizle tam olarak eşleştiğinde görünmesi güvenlidir.

Tam eşlemeli anahtar kelimelerinizin alakalı varyasyonlarını tam olarak belirlemek ve bunları AdWords ve SEO kampanyanıza eklemek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı (GKP) kullanın.

En iyi sonuçları elde etmek için Google, bir eşleme türü kombinasyonu kullanmanızı önerir. Örneğin, geniş ve tam eşleme türünü seçebilir, böylece reklamlarınızı kimin göreceğini kısıtlarken geniş bir kitleye erişebilirsiniz.

Bir Anahtar Kelimenin Amacını Öğrenin

SEO anahtar kelime araçları hakkında konuşmadan önce (birkaç dakikada ortaya çıkacaklarını biliyorsunuz), kullanıcının niyeti her başarılı dijital pazarlama stratejisine bilgi verdiğini hatırlamak çok önemlidir.

Kullanıcının amacı, araştırmacının hedefidir – içeriğiniz ve ürünlerinizle tanışmak istediğiniz hedef.

Bunu yeterince vurgulayamıyoruz, ancak araştırmacının kullandığı anahtar kelimelerin ardındaki amacı ve bunları kullandıkları sıra, iyi bir SEO anahtar kelime stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Google makineleri gün geçtikçe daha akıllı hale gelir ve her arama sorgusunun arkasındaki kullanıcının amacını deşifre etmekte iyidir.

Unutmayın, Google’ın amaç ve alaka düzeyi açısından en uygun sonuçları göstermeyi de içeren, aramaya en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak Google’ın ana amacıdır.

Şimdi her zamankinden daha fazla, arama motorları için değil, kullanıcı için içerik oluşturmanız çok önemli. Bununla birlikte, 4 anahtar kelime amacı kategorisi vardır:

 • Gezinme niyeti
 • Araştırma niyeti
 • Bilgi amaçlı
 • İşlem amacı

Her bir kategoriyi ayrıntılı olarak inceleyelim ve arama amacınızı kendi yararınıza nasıl kullanabileceğinizi öğrenelim.

Gezinme Niyeti

Aramanın web sitenizi bulmaya çalıştığını gösteren arama sorguları var.Örneğin, bir arama yapan Google’a “mytheshop web sitesi” girerse, büyük olasılıkla mythemeshop.com’u aramaktadır. İlgili sitelere ulaşmak için Google’a “Facebook”, “Gmail” veya “BuzzFeed” girdiniz.

Evet, muhtemelen diğer birçok web sitesinde milyonlarca kez yaptığınızı biliyoruz. Eh, yalnız değilsin; biz de yapıyoruz! Bir web sitesini veya web sayfasını bulmayı amaçlayan herhangi bir arama sorgusu, gezinme amacını belirtir.

Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, sitenizi / içeriğinizi bulmakla ilgilenen ev halkını yönlendirmek için kullanabileceğiniz alakalı gezinme amaçlı anahtar kelimeler bulun. Başka bir deyişle, marka anahtar kelimeleriniz için Google’da ilk sırada yer aldığınızdan emin olun. Evet, gerekirse reklam harcamalarının boşa harcandığını düşünmemize rağmen, marka anahtar kelimeleriniz için bir PPC kampanyası yayınlayın.

Başkalarının da senin hakkında harika şeyler yazması harika. Tüm temellerinizi kapsayacak şekilde, gezinme amaçlı anahtar kelimelerinizin varyasyonlarını SEO ve AdWords kampanyalarınıza dahil ettiğinizden emin olun. Basit bir çizgi ile sitenizi ziyaret etmeyi düşündüklerinde ziyaretçilerinizi yakalayın.

Bilgilendirici Amaç

Araştırmacıların çoğunluğu sadece bu konuda bilgi aramak için dolaşıyorlar. Acil bir sorun yaşarsanız, acınızı hafifletmek için belirli bir ürüne karar vermeden önce bilgi aramak için Google’a gidin.

Bu nedenle, Google’daki kendi aramalarınızın çoğunun büyük ölçüde bilgilendirme olasılığı yüksek. Çoğu zaman, sadece bir probleminizle ilgili bilginin peşindesiniz. “ SEO Nasıl Yapılır ” veya “Anahtar Kelime Araştırma Nasıl Yapılır” kelimesini aradığınızda, muhtemelen sadece iki konu hakkında da bilgi arıyordunuz, değil mi?

Bilgilendirme amacını belirten arama sorguları veya anahtar kelimeler, kullanıcı sitenizde büyük oranda bilgi aradığı için hemen hemen dönüşüm sağlamaz. Aynı zamanda, bilgilendirme amaçlı bir anahtar kelime size, hedef kitlenize sektörünüzdeki bir otorite veya uzman olarak bağlanma altın fırsatını sunar. Ve sundukları ürünlere ihtiyaçları olduğunda, tam olarak nereye bakacaklarını bilirler.

“Nasıl yapılır” makaleleri ve dersleri, bilgilendirme amacını sağlamaya yönelik iyi içerik örnekleridir. Bu nedenle, niş içindeki uygun soruları cevaplayan yüksek değerli içerik oluşturmaya çalışın. Ekstra vuruş için, içeriğinizi en yeni endüstri eğilimleri ve mevsimsellik ile aynı hizaya sokarak bilgi amaçlı anahtar kelimelerinizin etkisini artırın. Dahası, e-posta listenize veya sosyal medya sayfalarınıza bilgi amaçlı bir tezahür ettiren ziyaretçileri kanallandırabilirsiniz.

Araştırma Niyeti

Moz’un kurucusu Rand Fishkin’e göre, araştırma amaçlı araştırma sorguları “ saf araştırma ile ticari amaç arasındaki çizgi üzerinde durmaktadır. 

Ayrıca, araştırma amaçlı aramaların “ doğrudan işlemsel olmadığını ve hiçbir zaman mal, hizmet veya para alışverişi ile sonuçlanamayacağını, ancak yalnızca bilgi amaçlı olmadığını söyledi. 

Başka bir deyişle, araştırma amaçlı arama sorgularını tetikleyen web ziyaretçileri, sadece inceleyen bir kullanıcıdan biraz daha özel bir bilgi aramaktadır.

PracticalEcommerce’tan Armando Reggio’ya göre, araştırma amaçlı anahtar kelimeler kullanan araştırmacılar “ ürünleri veya perakendecileri karşılaştırmaya çalışıyorlar. Fiyatlardaki mevsimsel farklılıkları araştırıyor olabilirler. Veya anlayışlarını derinleştirmeye çalışıyor olabilirler. ”

İşlem Amacı

Anahtar kelime kombinasyonlarını kullanarak, ürün adlarını ve  “anlaşma”, “satın al”, “en iyi fiyat”, “kupon” ve “gönderim” gibi terimleri kullanan bir araştırmacı, ciddiye almayı düşünüyor. Bunu akılda tutarak, işlemsel anahtar kelimeler etrafında ürün ve açılış sayfaları oluşturmanın daha fazla satışla sonuçlandığını söylemeye gerek yok. Bu, işlemsel amacı olan anahtar kelimelere odaklanan bir PPC kampanyası için geçerlidir.

Dijital bir pazarlamacı olarak, çeşitli sayfalarınızı göz önünde bulundurarak kullanıcı amacını optimize etmeyi hedefleyin. Ziyaretçinizin aklını alın içeriğinizi ve / veya PPC reklamlarınızı bulmak için kullandıkları her arama sorgusunun arkasındaki amacı öğrenin.

Artık, kullanıcının amacını herhangi bir başarılı anahtar kelime stratejisini yönlendirdiğini anladığınıza göre, bu anahtar kelime araştırma kılavuzunun bir sonraki bölümüne geçelim: anahtar kelime türleri.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir? Anahtar Kelimeler Nasıl Üretilir?

Anahtar Kelime Türleri

İçerik oluştururken ve SEO / PPC kampanyalarınızı tetiklerken, aşağıdaki üç kategoriden anahtar kelimeler eklemeniz çok önemlidir. Bu üç anahtar kelime türünün birleştirilmesinin (anahtar kelime eşleme türleriyle karıştırılmaması) genellikle buradaki her anahtar kelime türünün avantajları ve dezavantajları olduğunu görünce daha iyi sıralamalarla sonuçlandığını unutmayın.

En yaygın anahtar kelime türleriyle başlayalım; kısa kuyruk anahtar kelimeler.

Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler

Basit bir satırda, kısa kuyruklu anahtar kelimeler bir veya iki kelimeye sahip geniş anahtar kelime öbekleridir. Bu ne anlama geliyor?

Kısa kuyruk anahtar kelimeler, arama yapanlar arasında popülerdir ve çoğu zaman çok fazla tıklamayla sonuçlanır. Yoğun trafik çekiyorlar, ancak Google’ın ilk sayfasında rekabetçi ve sıralaması zor.

Google’da “WordPress” veya “WordPress temaları” nı ararsanız, her iki arama sorgusu da kısa kuyruk anahtar kelimelerdir. Bunun dışında, kısa kuyruklu anahtar kelimeler, çok genel olduklarından, araştırıcının amacına tam olarak uymaz .

Bu nedenle, kısa kuyruk anahtar kelimelerden oluşturduğunuz trafiği dönüştürmek zordur, bu da daha düşük dönüşüm oranları anlamına gelir. Örneğin, “WordPress” için arama yapan bir kullanıcı WordPress CMS’den, ücretsiz WordPress temalarından, WordPress web sitelerinden ve benzeri şeylerden sonra olabilir.

Ayrıca, kısa kuyruklu anahtar kelimeler, Google AdWords’te yüksek oranlar çekmektedir, çünkü bu anahtar kelimeler için çok fazla arama hacmi olduğu için yüksek rekabet vardır.

Orta Kuyruk Anahtar Kelimeler

Orta kuyruk anahtar kelimeler, kısa kuyruk ve uzun kuyruk anahtar kelimeler arasında kalan arama sorgularıdır. Orta kuyruk anahtar kelimeler, kısa kuyruk anahtar kelimelerden biraz daha belirgindir.

Kısa kuyruk anahtar kelimeler bir veya iki kelimeden uzun olsa da, orta kuyruk anahtar kelimeler 4 kelimeye kadar olabilir, ancak bir kelimeden daha fazla olamaz.

Buradaki temel kural, kısa kuyruklu ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerle birlikte elbette 3 kelime uzunluğunda orta kuyruklu anahtar kelimeler kullanmaktır, ancak bunu zaten söyledik.

Orta kuyruk anahtar kelimelerinin iyi bir örneği “premium WordPress teması” dır. “Premium WordPress temasını satın al” gibi orta kuyruk anahtar kelimesi işlem amacını belirtir.

İdeal olarak, orta dereceli anahtar kelimeler orta anahtar kelime zorluğuna sahiptir; bu, kısa kuyruk anahtar kelimelerden daha iyi sıralanmaları anlamına gelir.

Anlam bilginin sizi şaşırtmasına izin vermeyin, orta ve uzun kuyruk anahtar kelimeler arasında küçük bir fark vardır ve anahtar ifadenizdeki sözcük sayısında yatar.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler

Uzun kuyruk anahtar kelimeler, ortalama 5 kelime ve üzeri olan üç tür SEO anahtar kelimesinin en uzundur. Ayrıca Google’da iyi sıraya geçmek en kolay olanlardır.

Genellikle, uzun kuyruklu anahtar kelimeler yüksek miktarda trafikle sonuçlanmaz, ancak aldığınız trafik oldukça belirgindir ve genellikle kısa ve orta kuyruklu anahtar kelimelerden elde ettiğiniz trafikten daha iyi dönüşüm sağlar.

Dönüşüm oranlarını artırmak için harika kuyruk anahtar kelimelerinizin etrafında harika içerik oluşturun.

Günün sonunda, SEO ve PPC kampanyalarınıza kısa, orta ve uzun kuyruk anahtar kelimeler eklemenizi öneririz, ancak bunu daha önce söylememiş miyiz? Haklısın, ama bu önemli çünkü.

Not: Her zaman içeriğinizde doğal olarak görünen alakalı anahtar kelimeler kullanın. Unutmayın, yalnızca arama motoru tarayıcılarında değil, gerçek insanlar için içerik oluşturduğunuzu unutmayın.

Ne Türden Anahtar Kelimeler Almalıyım?

Şimdiye kadar, üç anahtar kelime türünü, anahtar kelime amacını ve eşleme türlerini anlıyorsunuz. Bu, SEO cephaneliğinizde olması güzel bir bilgidir, ancak hangi anahtar kelimelerin takip edileceğini tam olarak bilmek, başarı ile mutlak başarısızlık arasındaki tüm farkı ifade eder.

Bu bölümde takip etmeniz gereken anahtar kelimelere şöyle bakıyoruz:

 • Ticari Amaç
 • Arama Hacmi
 • Yarışma

 Ticari Amaç

Tonlarca trafik alan ancak çok az gelir elde eden veya hiç gelir getirmeyen bir site oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz?

Şüphe duyuyorsanız, bir keresinde Backlinko’dan Brian Dean’e, ayda yaklaşık 400 dolar kazanmış, ayda 60.000’den fazla benzersiz ziyaretçi web sitesine sahip. Çünkü anahtar kelimelerinin ticari niyetini başlangıçtan beri görmezden geldi. Dönüşümlere yol açan anahtar kelimelere odaklanmak yerine, sırayla yoğun trafik üreten ancak çok az getiri sağlayan arama hacmine odaklandı.

Ticari amaçlı olmayan anahtar kelimelere odaklanmanın neden PPC reklam bütçesinin israfı olduğunu söylememize gerek yok, çünkü aslında pek de dönüşümlü olmayan trafik için para ödüyorsunuz.

Aynısı, ticari değeri sıfır olan anahtar kelimelere dayandığınız SEO kampanyaları için de geçerlidir. Endişelenmeyin, alıcıların bir miktar anahtar kelime araştırmasıyla kullandığı anahtar kelimeleri kolayca hedefleyebilirsiniz. Ancak, bir anahtar kelimenin ticari amacı geçerli olduğu sürece, aklınızda tutmanız gereken dört kategori vardır:

 • Şimdi Satın Alın anahtar kelimeleri
 • Ürün anahtar kelimeleri
 • Bilgi anahtar kelimeleri
 • Tire kicker anahtar kelimeler

Şimdi Satın Alın

Şimdi Satın Alın anahtar kelimeleri, insanların bir satın alma işlemi yapmak için dakika kullandıkları tüm arama cümleleridir. “Satın al”, “kupon”, “anlaşma”, “indirim” ve “gönderim” gibi sözcükleri içeren SEO anahtar kelimeleri, diğerlerinin yanı sıra, saf ticari niyete işaret eder.

Ticari Amaçlı Hemen Alınan anahtar kelimeler arasında diğerleri arasında “WordPress tema indirimi”, “premium premium wordPress teması al” veya “özel tişörtler ücretsiz gönderim” yer alır.

SEO ve PPC kampanyalarınıza ticari marka anahtar kelimeler eklemekten büyük bir fayda sağlamaya hazır olduğunuzu söylemeye gerek yok. Şimdi Satın Alın anahtar kelimeleri çok fazla trafik çekmiyor, ancak bu anahtar kelimelerin çektiği yüksek dönüşüm oranları her zaman telafi ediyor.

Ürün Anahtar Kelimeleri

Ürününüzü ismiyle arayan bir kişi, motivasyonu yüksek bir araştırmacı (sizden almayı düşünebilecek olan) veya satın almaya hazır bir müşteridir.

Ürün anahtar kelimesi ne kadar belirgin olursa, anlaşmayı kapatma ihtimaliniz o kadar yüksek olur. “SociallyViral WordPress teması” için arayan bir araştırmacı, temaya büyük ilgi gösteriyor. Ayrıca, temayı zaten bildiklerini veya en azından bunu duyduklarını gösterir.

Boyutlar, renkler vb. Gibi diğer ürün ayrıntılarını içeren ürün anahtar kelimeleri, kullanıcının ürününüz için ödeme yapmayı düşündüğünü belirtir. Ürün anahtar kelimeleri, Şimdi Satın Alın anahtar kelimelerinin yanı sıra iyi dönüşüm sağlar.

Tipik olarak, ürün anahtar kelimeleri “gözden geçirme”, “ilk 10”, “En iyi”, “ucuz”, “uygun fiyatlı” “karşılaştırma”, belirli marka adları belirli ürünler gibi başka kelimeler içerebilir. 

Bilgilendirici Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimelerin büyük bir kısmı bu kategoriye girer. Tek sorun? Bilgilendirici anahtar kelimeler iyi dönüşmüyor. Yine de, bilgi anahtar kelimelerini ihmal etmemelisiniz, çünkü 1) aramaların yoğunluğunu oluşturur, dolayısıyla trafiği ve 2) potansiyel müşterileri alıcılara dönüştürebileceğiniz e-posta listenizi doldurmak istiyorsanız değerlidirler.

Bilgilendirici anahtar kelimelerin peşinden giderseniz, yüksek / orta arama hacmi ve rekabet düzeyi düşük anahtar kelimeler için çekim yapın.

Bilgilendirici anahtar kelimeler, diğerleri arasında “Yapmam gereken”, “Nasıl Yapılır”  gibi terimler içerir. Ayrıca, bu tür anahtar kelimeler (ve sonuçtaki makaleler) blogunuz için iyi bir seçenektir.

Lastik Kicker Anahtar Kelimeler

Ticari niyete gelince, lastik tekerleği anahtar kelimelerinin çok az veya hiç yoktur. Lastik kicker anahtar kelimeleri kullanarak sitenize ulaşan kişilerin şimdi veya yakın gelecekte dönüşümleri pek mümkün değildir.

“Premium WordPress temalarını ücretsiz indirin”, lastik vurucu anahtar kelimelerin muhteşem bir örneğidir. WordPress temaları satıyorsanız, bu türden bir arayıcıdan uzak durmak istersiniz.

Onlar bir şey satın almak ya da istediğiniz başka bir şey yapmak için olası değildir. Tire kicker anahtar kelimeleri, diğerleri arasında “İndir”, “ücretsiz”, “ücretsiz” ve “torrent” gibi kelimeler içerir.

Bir Anahtar Kelimenin Ticari Amacını Nesnel Olarak Belirleme

SEO anahtar kelimelerini araştırırken, bir anahtar kelimenin ticari amacının aynı anahtar kelimenin arama hacminin değerini aştığını unutmayın. Herhangi bir anahtar kelimenin gerçek dünyadaki ticari amacını belirlemek için kullanabileceğiniz bir ölçüm, Google AdWords Önerilen Teklif’tir.

Bu şekilde düşün. Reklamverenler yüksek oranlarla ödeme yapmaya istekliyse, bir tıklama için 35 $ ve üstü diyeceklerse, söz konusu anahtar kelimeden oluşturduğunuz trafik gerçekten değerli demektir.

Ve çok değerli ticari amaçlı anahtar kelimeler için iyi bir sıralamada yer alıyorsanız, sonuçta elde ettiğiniz trafiği, diğer şeyler arasında satış, komisyon ve e-posta kayıtlarını istediğiniz şekilde dönüştürmek için kolay bir zamana sahip olursunuz. Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanarak SEO anahtar kelimelerinizin Önerilen Teklifini söyleyebilirsiniz.

Bir dakika içinde diğer anahtar kelime araştırma araçlarının yanı sıra Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ya daha derinden iniyoruz, bu nedenle hiçbir yere gitmeyin. Dönüşüm oranlarınızı artırmak için içeriğinizi (özellikle de ürün ve açılış sayfalarını) ticari amaçlı anahtar kelimelerle optimize edin.

Arama Hacmi

Çok sayıda web sitesi trafiğinin çoğunu arama motorlarından çekiyor ve bu bir gerçek. Bu nedenle, gerçek arama hacmine sahip SEO anahtar kelimelerini hedeflemeniz çok önemlidir.

Çok düşük arama hacmine sahip olan anahtar kelimeler için giderseniz, hiç kimse veya birkaç kişi içeriğinizi bulur, yani tüm SEO çabalarınız boşunadır. Tersine, çok yüksek hacimli anahtar kelimeleri hedeflemek, daha büyük sitelerle rekabet halinde sizin boynunu bükebilir.

Arama hacminin PPC kampanyanızda da bir rol oynadığını unutmayın. Arama hacmi yüksek olan anahtar kelimelerin, özellikle ticari niyetli olmaları durumunda iyi sıralanması daha zordur ve daha pahalıdır.

Yüksek hacimli anahtar kelimeler daha fazla trafik potansiyeli anlamına gelir, ancak genellikle daha yüksek rekabet birçok pazarlamacıyı teşvik eder. Düşük hacimli anahtar kelimelerin peşinden gitmek, masada para bırakacağınız anlamına gelir.

Peki, hedeflenecek ideal arama hacmi hangisidir? Aylık 1 ila 10k arasında arama yaparız, ancak bu, masanıza ekmek koymak için yeterli olmayabilir. Sonuçta, seçtiğiniz arama hacmi hedeflerinize ve durumunuza bağlıdır.

Düşük hacimli anahtar kelimelerle başlayabilir ve daha sonra, bazı etki alanı yetkilerini aldığınızda yüksek hacimli anahtar kelimeler için ilkbaharda başlayabilirsiniz.

Daha da iyisi, yüksek hacimli anahtar kelimelerden yararlanabilirsiniz ve daha sonra üstün içeriği kullanarak rekabeti yenebilirsiniz.

Harika içerik oluşturma, daha iyi tıklama oranlarına ve WordStream’den Dan Shewan’a göre, “ ortalamadan daha yüksek tıklama oranlarına ulaşmak, Google’a içeriğinizin alakalı olduğunu, yüksek kalitede olduğunu ve daha fazla görünürlük hak ettiğini söyler

Kimsenin sizi yanıltmasına izin vermeyin, içerik (yani, yüksek kaliteli, alakalı, değerli ve paylaşılabilir içerik) hâlâ kraldır ve bunun bugünün veya yarının SEO alanında değişmesi pek mümkün değildir.

Ana Paket Servis: Orta / yüksek arama hacmi ve düşük rekabet için olta balıkçılığı yapılmasını öneriyoruz. Bu tür anahtar kelimeleri bulamıyorsanız, olası olmayan, rüzgara dikkat edin ve daha iyi köşe taşı içeriği kullanarak rekabeti geçin.

Rekabet

Peki, anahtar kelime rekabeti nedir? Anahtar kelime rekabeti, belirli bir anahtar kelime için iyi sıralamanın ne kadar zor olduğunun derecesidir.

Düşük , Orta ve Yüksek sadece anahtar kelime rekabet edebilirliğinin göstergeleridir. Düşük, anahtar kelimenin Google’da sıralanması kolay, Yüksek ise tam tersi anlamına gelir.

Açıkçası, yüksek rekabetli anahtar kelimelerin aksine düşük ila orta rekabetli anahtar kelimeler için gitmek istersiniz, ancak rekabeti harika içerikle yenmekle ilgili söylediklerimizi unutmayın. Kısa kuyruklu anahtar kelimeler genellikle yüksek rekabetli anahtar kelimelerdir. Aynı şekilde, her reklamveren rekabeti ve fiyatı artıran kısa kuyruk anahtar kelimeler için teklif veriyor.

Başka bir deyişle, endüstrideki en büyük web sitelerinin reklam ve içerik pazarlama harcamalarını yönetmediğiniz sürece, kısa kuyruk anahtar kelimeler için iyi bir sıralama yapmak zordur. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, diğer yandan, düşük rekabet gücüne sahiptir ve genellikle satın almayı hedeflediklerinde hedef kitlenize ulaşmanız için altın bir fırsat sunar.

Aynı şeyi kısa kuyruk anahtar kelimeler için söyleyemeyiz, bu da bizi kılavuzumuzun bir sonraki bölümüne götürür.

Neden Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeleri En İyi Seçimdir?

Şimdiye dek, muhtemelen anahtar kelime stratejinize birkaç uzun kuyruk anahtar kelime eklemeye hazırsınız, ancak doğru yöne mi yöneliyorsunuz?

Özetlemek gerekirse, neden uzun kuyruk anahtar kelimeler kısa ve orta dereceli anahtar kelimeler gibi diğer anahtar kelime türlerine göre tercih edilir?

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Artıları

Aşağıdaki avantajlar sizi tam da bu noktada uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanmaya zorlamalıdır.

Düşük rekabet – İyi bir sıralama yapmak istiyorsanız düşük rekabetin harika olduğunu söylememiş miyiz? Bunun dışında, düşük rekabet, nişin alternatiflere doygun olmadığı anlamına gelir.

Daha net odaklanma – Uzun kuyruk anahtar kelimeler süper belirgindir. Duyarlı bir WordPress teması satın alma konusunda ciddi olan herhangi biri, “duyarlı WordPress teması satın alma teması”, “mythemeshop WordPress teması kupon kodu” gibi arama ifadelerini tetikleyebilir.

Muhtemelen söyleyebileceğiniz gibi, bunların hepsi ticari amacı gösteren uzun vadeli anahtar kelimelerdir. Uzun kuyruk anahtar kelimeler oldukça belirgin olduğundan, çektiğiniz trafik ürünlerinize yöneliktir.

Yüksek dönüşüm oranları – Uzun kuyruk anahtar kelimelerden oluşturduğunuz trafiği dönüştürmek çok daha kolay, çünkü – özgüllük.

Satın alma amacını gösteren uzun kuyruklu bir ürün anahtar sözcüğü kullanan bir arama aracı size para vermeye hazır. Evet, muhtemelen kartlarını çıkarmış ve ödemeye hazırlar.

Örneğin, “premium duyarlı WordPress teması satın almak” isteyen bir kişinin, WordPress temanızı, yalnızca “WordPress teması” gibi bir cümle kullanan araştırmacıya kıyasla satın alma olasılığı daha yüksektir.

Her zaman  hedef kitlenizle alakalı anahtar kelimeler kullanın. Kötü hedefleme, reklam harcamalarını kaybetme ve düşük yatırım getirisi (YG) anlamına gelir.

Artık uzun kuyruk anahtar kelimeleri takip etmeniz gerektiğini gördük, PPC ve SEO kampanyalarınız için en iyi uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olacak birkaç araca bakalım.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur

Popüler düşüncenin aksine, kampanyalarınız için mükemmel uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmak dördüncü sınıf öğrencisidir.

Ücretsiz anahtar kelime araştırma araçları (örneğin Google Anahtar Kelime Planlayıcı) veya onların premium meslektaşları (SEMrush gibi) için gitmek, doğru anahtar kelimeleri seçmek, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını anlamak için azalır. Gerçekten, bu bugün burada alabileceğiniz en iyi ipucu.

Hedef kitlenizin kullanıcı niyetini anladıktan sonra, PPC ve SEO kampanyalarınızı geliştirmek için mükemmel uzun kuyruk anahtar kelimeleri bulmak, altın kazınızı bulana kadar aşağıdaki anahtar kelime araştırma araçlarından herhangi birini çalıştırma meselesidir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Piyasadaki en popüler SEO anahtar kelime araçlarından biri, AdWords hesabınızın içinde saklanmış şık bir araç olan Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Google’ın AdWords’te sunduğu ücretsiz bir anahtar kelime araştırma yazılımıdır; Anahtar kelime tabanlı reklamlar oluşturmanıza ve dağıtmanıza olanak sağlayan reklam platformları.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Tumblr İpuçları Püf Noktaları ve Araçlar

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanmak için, AdWords hesabınıza giriş yapın ve açılır mega-menüden Anahtar Kelime Planlayıcı’yı tıklayın :

Araştırmanıza baş veya tohum anahtar kelimesiyle başlayın. Genellikle, head veya seed anahtar kelimesi aklınızdaki kısa kuyruk anahtar kelimesidir. Tohum anahtar kelimenizi anahtar kelime planlayıcısına girin ve Başlayın düğmesine tıklayın:

Aynı anda birden fazla anahtar kelime girebileceğinizi, yalnızca anahtar kelime listenizi daha hızlı doldurmak için bildiğinize dikkat edin, ancak yeni başlıyorsanız, bir kerede tek bir anahtar kelime ile çalışmamıza izin verin.

Ardından, Google Anahtar Kelime Planlayıcı, aşağıda gösterildiği gibi size kısa ve uzun kuyruk anahtar kelimelerinin kapsamlı bir listesini sunar:

İstediğimiz herhangi bir anahtar kelimeyi alın, bizim durumumuzda “WordPress web sitesi şablonları” deyin ve anahtar kelime planlayıcıya bir kez daha girin ve anahtar kelime fikirlerinin bir listesini daha oluşturun.

Ve Bam! Kullanıcıların aktif olarak “WordPress kupon kodu” aradığını ve reklamverenlerin bir tıklama için 41 ABD doları kadar yüksek ödeme yaptığını ve bu trafiğin çok değerli olduğu anlamına geliyor.

İyi haber şu ki, bu anahtar kelime için düşük rekabet var; bu, anahtar kelime ayda 1 ila 10 bin arama yapsa bile, pazarın doygun olmadığı anlamına geliyor. Fena değil.

Birkaç kayar, geçmişte tıklama başına 639 $ dolara yükselen başka bir “e-ticaret sitesi oluşturucusu” anahtar kelimesi bulduk! Ne anlama geliyor? Bu anahtar kelimeyi içeriğinize ve SEO kampanyanıza dahil etmek büyük olasılıkla daha iyi trafik ve dönüşüm oranları sağlayacaktır. Tek bir tıklama için 638.57 $ ‘lık bir dolar mı demek istiyoruz ?!

Bilgilendirici bir anahtar kelime olan ve başka bir uzun kuyruklu anahtar kelime olan “bir WordPress web sitesi nasıl yaratılır”, ancak bu anahtar kelime türü ve e-posta listeniz hakkında neler söylediğimizi unutmayın:

“WordPress premium kupon kodu”, “İşletmeler için WordPress temaları”, “günlük fırsatlar WordPress teması”, “en iyi kupon WordPress teması” ve “basit yanıt veren WordPress teması” dahil olmak üzere, tohum anahtar kelimemiz olan “WordPress temaları” ndan birçok başka anahtar kelime bulduk.

Anahtar kelimelerinizi seçerken kullanıcının amacını aklınızda bulundurun – herhangi bir sayfayı kullanıcının amacına tam olarak uyacak şekilde optimize edin. Bunun anlamı, açılış, inceleme ve ürün sayfalarınızdaki ticari amaçlı anahtar kelimeler kullanmaktır. Aynı şekilde, blog yayınlarınızda ve eğitimlerinizde bilgilendirme amaçlı anahtar kelimeler kullanın.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı hakkında yeterli, diğer ücretsiz anahtar kelime araştırma araçlarına geçelim.

Google Suggest (Otomatik Tamamlama) ve İlgili Aramalar

Google, bir süre önce olduğu gibi arama verilerinde olduğu kadar cömert olmasa da, hepimize daha iyi ve daha hızlı bir deneyim sunmak için arama sorgularını nasıl ele aldıklarını sürekli olarak geliştiriyorlar.

Şimdi, Google Suggest’in arkasındaki teknolojinin nasıl çalıştığının nitelikleri üzerine girmeyeceğiz, çünkü bu yüzden burada değiliz.

Bununla birlikte, Google’ın yazarken gösterdiği önerilerin başkalarının gerçek aramaları olması, bu özelliğin uzun terli anahtar kelimeleri terlemeden bulmak için harika bir fırsat olduğu anlamına gelir.

Basitçe Google’a gidin ve baş anahtar kelimenizi yazmaya başlayın, örneğin “WordPress temaları”

Siz yazarken, Google makineleri harekete geçer ve daha önce belirlediğimiz birkaç öneri kullanarak sizin için arama sorgusunu otomatik olarak tamamlama girişiminde bulunursunuz, diğer insan araştırmacılar tarafından yapılan arama sorgularıdır.

Yukarıdaki “WordPress temaları” örneğimizde, tohum anahtar kelimemizin “WordPress temaları ücretsiz indir”, “İşletmeler için WordPress temaları”, “ücretsiz yanıt veren WordPress temaları”, “en iyi ücretsiz” gibi hemen birkaç uzun kuyruk anahtar kelime verdiğini görebilirsiniz. WordPress temaları 2017 ”ve daha fazlası.

Tohum / kafa anahtar kelimenizin farklı varyasyonlarının farklı uzun kuyruk anahtar kelimelerle sonuçlanacağını söylemeye gerek yoktur, bu nedenle herhangi bir korku duymadan deneyin. Sonuçta, tüm yapmanız gereken Google’a yazmanız. Bu ne kadar zor olabilir?

“İlgili Aramalar” Bölümünü Kullanın

Google’daki her arama motoru sonuç sayfasının (SERP) altında, “İlgili aramalar” olarak bilinen küçük bir bölüm var. 

Pek çok kimsenin bilmediği bu küçük bölüm, tohum anahtar kelimenizle ve ardından bazı anahtar kelimelerinizle ilgili uzun kuyruk anahtar kelimelerle dikişlerde patlıyor. Bahse girerim bu bölüme bakmakta zahmet etmiyorsunuz, çünkü kim ilk beş sonucu geçiyor?

Anahtar kelime bakımından zengin olan bu alandan yararlanmak için, baş anahtar kelimenizi kullanarak bir Google araması yapın ve sonuçlar sayfasının en altına gidin. Ve orada bir anahtar kelime listesi göreceksiniz – almak için tamamen sizin.

Hepimiz fazladan milleri geçen adamların sonunda gülümseyecekleri bir şey olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, bu alandan uzun bir kuyruk anahtar kelime seçin, Google aramaya geri girin ve seçtiğiniz anahtar kelime için “İlgili aramalar” bölümüne bakın. Bilirsiniz, daha fazla anahtar kelime fikri elde etmek için durulayın ve tekrarlayın.

Gerçekten, cin şişesini ovalamak ve bir dilek dilemek gibi kolay. “Hey Google, ilk dileğim bana birkaç uzun kuyruk anahtar kelime göstermeniz. İkinci dileğim, ilk dileğim için gösterdiğiniz uzun kuyruk anahtar kelimelerden birine dayanarak bana daha uzun kuyruk anahtar kelimeler göstermeniz. 

Wikipedia

Dürüst olalım, Wikipedia , SEO anahtar kelimeleri aramaya gideceğiniz son yer. Bir çevrimiçi ansiklopedi olan Wikipedia’dan ziyade bir anahtar kelime araştırma aracı için gitme ihtimaliniz daha yüksek.

Ancak, Search Engine Journal’a göre, Wikipedia “ web’in en popüler [bilgi] sitelerinden biri ve anahtar kelime araştırması için harika bir kaynak. 

Vikipedi, harika bir anahtar kelime kaynağı çünkü 10 dilde 18 milyondan fazla makale içeren bir web sitesi.

Sadece bazı yeni konuların henüz Wikipedia’da bulunmadığını aklınızda bulundurun, böylece “Red Hydrogen One Phone” nişindeyseniz ya da hoşunuza gittiğinde fazla bilgi bulamayabilirsiniz.

Yine de, Wikipedia’da anahtar kelimeleri nasıl buluyorsunuz? Çok basit ve sırrın büyük kısmı Wikipedia’nın sayfasındaki SEO’da yatıyor. Uzun kuyruk anahtar kelimeleri, kısa bir süre sonra göreceğimiz gibi bağlantı metni olarak kullanan bazı harika iç bağlantılara sahiptirler.

Google Arama Sorgularınıza “Wikipedia” Ekleyin

Kara orman keki etrafında dönen bir web sitesi için anahtar kelimeler oluşturmakla ilgilendiğinizi varsayalım. Keki seviyorsun, değil mi?

Google’a gidin ve “siyah orman keki Vikipedi” yazın

Herhangi bir arama sonucunu tıklamadan önce bile, SERP’den birçok anahtar kelime fikri toplayabilirsiniz. Yukarıdaki kara orman pastası örneğimize bakın; “kara orman geçidi”, “çikolatalı pandispanya”, “kara orman kirsch-torte”, “Schwartzwalder kirsch torte” gibi anahtar kelime fikirlerini göreceksiniz. Tüm bu anahtar kelime fikirleri, uzun kuyruk anahtar kelimeler üretmek için ihtiyaç duyduğunuz ilham kaynağını sunar.

Unutmayın, yukarıda yaptığımız gibi anahtar kelimelerinize “Wikipedia” ekleseniz bile “ile ilgili aramalar” bölümüne göz atabilirsiniz.

Wikipedia Web Sitesinde Arayın

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgili bir web siteniz olduğunu ve dijital pazarlamanızı güçlendirmek için anahtar kelimeler aradığınızı varsayalım. Daha fazla bilgi ve SEO anahtar kelimeleri için aradığınızda, bu yayına rastlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, ilk paragraftan anahtar sözcük fikirlerini ve bir Wikipedia makalesinin içindekiler tablosu, makalenin gövdesi ve diğerleri arasında Ayrıca Bkz . Bölümü gibi diğer bölümlerini yazmaktır.

Google Trendleri

SEO, içerik pazarlaması ve PPC’ye çok fazla çaba, zaman ve para yatırmak üzereseniz, insanların gerçekten anahtar kelimelerinizle ilgilendiğini bilmeniz gerekir.

Peki, Google Eğilimler’den daha iyi ne kullanmalı ? Basit bir çizgide, Google Trendleri, arama yapan kişilerin zaman içinde anahtar kelimelerinize gösterdiği ilgiyi gösterir.

Başka bir deyişle, Google Trendleri, anahtar kelimelerinizin zaman içinde ve sonra bazılarının popülaritesini gösterir. Bu araç, çok sayıda anahtar kelime araştırma aracının yapamayacağı önemli bir sektör modelini ortaya çıkarmanıza yardımcı olur.

En iyi yanı, Google Trends, uzun kuyruk anahtar kelimeleri ve anahtar kelimelerinizle ilgili başlıkları bulmak için harika bir araçtır.

Uzun kuyruk anahtar kelimeleri Google Trends kullanarak nasıl buluyorsunuz? Öncelikle, Google Trendleri açın ve anahtar kelimenizi girin ve ENTER tuşuna basın.

İlgili Sorgular bölümüne ilerleyin ve sizi anahtar kelime araştırmanızı zenginleştirmek için birkaç uzun kuyruk anahtar kelime bekliyoruz.

Toplu Anahtar Kelime Üreticisi

Hareket halindeyken bir dizi anahtar kelime oluşturmak için mükemmel olan bu araç, sitenizi bir süredir kullanmaya başlamış veya optimize etmiş olsanız da, herhangi bir zamanda kullanışlıdır. Kullanımı inanılmaz derecede kolay ve bir tıklamayla, aklınıza gelebilecek tüm uzun kuyruk anahtar kelimelere sahip olacaksınız.

Ancak dikkatli olun, araç basitçe anahtar kelimeler oluşturmak için sağladığınız sözcüklerle birleştirildiğinden, doğal ve mantıklı olmayan anahtar kelimeler oluşturma olasılığı yüksektir. Toplu Kelime Jeneratör konumunuzu girebileceğiniz bir alan olduğundan yanı yerel SEO anahtar kelimeleri oluşturmak için idealdir.

Global bir izleyici kitlesini hedeflemeyi tercih ederseniz, Toplu Anahtar Kelime Oluşturucu da arkanıza sahiptir, hayal edebileceğiniz herhangi bir uzun kuyruk anahtar kelime oluşturmak için mutlak bir esneklik sunan bir DIY Anahtar Kelime Oluşturucu ile.

Açıkçası, Toplu Anahtar Kelime Oluşturucu kullanımı son derece kolaydır, herhangi bir sorunla karşılaşmanızı beklemiyoruz.

Uzun Kuyruk Pro

Long Tail Pro , ayda 37 dolara mal olan premium bir masaüstü SEO anahtar kelime araştırma aracıdır. Test etmenize yardımcı olacak 7 günlük ücretsiz deneme var.

Aylık plan, ayda 10.000 alakalı anahtar kelime oluşturmanıza olanak sağlar. Ayrıca, anahtar kelime karlılığını hesaplamanıza izin verir, böylece yalnızca gerçek parasal potansiyeli olan anahtar kelimeleri takip edebilirsiniz. Bunun da ötesinde, bir bakışta anahtar kelime rekabetçiliğini kontrol edebilirsiniz, yani hayal edebileceğiniz herhangi bir anahtar kelimeyi sıralamanın ne kadar zor olduğunu kolayca söyleyebilirsiniz.

Ek olarak, Long Tail Pro site yaşı, etki alanı gücü, başvuru alan adları, sayfa gücü, dizine alınmış URL’ler ve tümü Majestic tarafından desteklenen bağlantı sayısı gibi önemli ölçümleri belirlemenize yardımcı olur.

Bunun dışında, nişleri farklı anahtar kelime kümelerine göre sıralayabilir ve izleyebilirsiniz, sonuçları dışa aktarabilir, anahtar kelime sonuçlarını reklamveren rekabetine, TBM’ye, yerel aramalara, anahtar kelime rekabetçiliğine ve her bir anahtar kelimedeki kelime sayısına göre filtreleyebilirsiniz.

SECockpit

SEO anahtar kelimelerinizin her birini Excel çalışma kitabında izlemede yanlış bir şey yoktur. Tek sorun, anahtar kelime stratejinizi bildirmek için kullanabileceğiniz işlemden geçirilebilir verileri toplamanızın sonsuzluğunu götürebilir.

SECockpit gibi anahtar kelime araştırma araçlarını girin SECockpit sayesinde, anahtar kelime araştırmalarını rekor kıran hızlarda yapabilirsiniz.

Ancak SECockpit, alakalı anahtar kelimelerin bir listesini listelemekten çok daha fazlasını yapabilir. Düşük rekabetli anahtar kelimelere eleyebilir. Size AdWords’te minimum TBM’yi alan anahtar kelimeler gösterebilir. İlk sayfada YouTube, eBay veya Amazon sonuçları olan anahtar kelimeleri bile gösterebilir.

SECockpit, tüm dünyada 67.000’den fazla internet pazarlamacısı tarafından güvenilmektedir. Bunun nedeni, çalışmanızı inanılmaz derecede kolaylaştıran en iyi anahtar kelime araştırma özellikleri ile doludur.

Long Tail Pro’dan farklı olarak SECockpit, herhangi bir tarayıcıda veya işletim sisteminde çalıştırabileceğiniz çevrimiçi bir uygulamadır. Risksiz bir hesapla başlayabilir ve SECockpit’e bir ay boyunca deneyebilirsiniz. Bundan sonra, ayda 40 dolardan başlayan profesyonel versiyona geçmeniz gerekiyor.

SECockpit mobil bir uygulama ile birlikte geliyor, böylece anahtar kelime fikirlerinizi hareket halindeyken araştırabilirsiniz, ki bu harika bir artı. SECockpit, uzun kuyruk anahtar kelimelerden daha fazlasını bulmak için harika bir araçtır.

Tohum Anahtar Kelimeleri

Tohumlu Anahtar Kelimeler , size sunduklarınızı ararken, insanların tam olarak ne aradıklarını keşfetmenin benzersiz bir yolunu sunar.

Diğer birçok anahtar kelime araştırma aracı genellikle sizden anahtar kelime fikirleri oluşturabileceğiniz bir tohum / anahtar kelime sağlamanızı isterken, bu araç , hedef kitlenizi ölçerek SEO anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur .

Bunu nasıl başarırlar? Seed Keywords’daki ekip, belirli SEO anahtar kelimelerini kullanmalarını izleyenleri tetikleyen çok sayıda senaryo oluşturma fırsatı sunar.

İyi niyetli bir soru şeklinde bir senaryo oluşturarak ve hedef kitlenizin cevap vermesini sağlayarak, Tohum Anahtar Kelime aracı, gerçek kişilerin sunduklarınızı bulmak için kullandıkları SEO anahtar kelimelerine parmak yerleştirmenize yardımcı olur.

Bu, karmaşık bir işlem gibi gözüküyorsa, aslında:

 1. Senaryonuzu yazarak ve belirtilen senaryo için otomatik olarak bir URL oluşturabilirsiniz
 2. URL’nizi hedef kitlenizle paylaşma
 3. Tohum anahtar kelime listenizin büyümesini izlemek

Soovle

Soovle ,  sadece bir iş için yaratıldı – Amazon, Answers.com, Bing, Google, Wikipedia, Yahoo! ve YouTube diğerleri arasında.

Ana anahtar kelimelerinize bağlı olarak birden fazla sitedeki anahtar kelime fikirlerine hızlı bir şekilde göz atmak için harika bir araçtır. Soovle kullanımı kolaydır. Soovle.com adresine gidin ve anahtar kelimenizi arama alanına girin.

ENTER tuşuna bastığınızda veya Ara düğmesine tıkladığınızda , araç farklı web sitelerinden anahtar kelime önerileri görüntüler.

Posterity ve gelecekteki referanslar için, logonun yanındaki indirme düğmesine tek bir tıklamayla anahtar kelime fikirlerinin CSV dosyasını indirebilirsiniz.

Bunun dışında, Soovle size günün en iyi internet anahtar kelimelerini sunar, yani trafikte ve satışlarda kullanmaya uygun bir anahtar kelime bulabilirsiniz.

Ubersuggest

Son zamanlarda New York Times’ın en çok satan yazar ve internet pazarlamacısı extraordinaire Neil Patel tarafından satın alınan Ubersuggest , muhtemelen anahtar kelime araştırmanız için ihtiyaç duyacağınız tek araçtır. Ve bunun ücretsiz bir hizmet olması, sadece anlaşmanın tatlandırılmasına hizmet ediyor.

Bize sorarsanız, Neil ve ekibi bu anahtar kelime araştırma aracı ile büyük bir iş yaptı. Tek bir tohum anahtar kelimesi ile zaman kaybetmeden yüzlerce anahtar kelime fikri oluşturabilirsiniz.

Araç, anahtar kelime önerilerini Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Google Suggest’ten alır. Anahtar kelimeleri filtreleyebilir ve en iyi sonuçları elde etmek için negatif anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.

Ek olarak, araç size arama hacmi, TBM ve anahtar kelime rekabeti gibi ayrıntıları da sunarak, SEO stratejinizi bilgilendirmek için yeterli veri topladığınız anlamına gelir.

Google Korelasyonu

Birincil anahtar kelimelerinizi alakalı anahtar kelimelerle birleştirmeniz sizin yararınızadır. Öncelikle, içeriğinize daha doğal bir his verir (spam’lerin aksine) ve sıralaması için size daha fazla anahtar kelime sunar. Ayrıca, etrafta içerik oluşturmak için daha fazla anahtar kelimeniz var.

Artık Google Correlate , birbiriyle ilişkilendirilen anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olur. Google Correlate’e gidin, anahtar kelimenizi arama alanına girin Korelasyonları Ara düğmesini tıklayın.

[Anahtar kelimeniz] bölümüyle İlişkili altındaki anahtar kelimelere göz atın. Korelasyon düzeyi, her bir anahtar kelimenin yanındaki sayı ile işaretlenir; 1’e yaklaştıkça, insanlar o anahtar kelimeyi belirttiğiniz anahtar kelimeyle birlikte daha sık arar.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  En iyi WordPress Teması Nasıl Seçilir? Adım Adım Anlatım

Amaç, ilişkili anahtar kelimeleri anahtar kelime stratejinize dahil etmektir.

Anahtar Kelime Aracı

SEO için birkaç anahtar  Anahtar Kelime Aracı ile rekabet edebilir . Tıpkı Ubersuggest gibi, Google Suggest’i birkaç tıklama ile 750’den fazla anahtar kelime fikri üretmek için kullanan güçlü bir anahtar kelime araştırma aracıdır.

Ancak, YouTube, Bing, Amazon, eBay ve App Store gibi diğer arama motorlarından sonuçlar topladığı için Ubersuggest’tan (ve birçok diğer anahtar kelime araçlarından) üstündür. Güneşin altındaki herhangi bir konu için uzun kuyruk anahtar kelimeler toplamak için harika bir araçtır. Ah, bu arada, unutmamız gereken Anahtar Kelime Aracı’nı kullanmak ücretsizdir – bir hesap oluşturmanız gerekmez.

Test sürüşü yapalım mı? Keywordtool.io adresine gidin, tohum anahtar kelimenizi girin, konumunuzu seçin, tercih ettiğiniz dili seçin Ara düğmesine basın. Ve bunun gibi, araç da PPC, SEO ve içerik pazarlama kampanyalarınızda kullanabileceğiniz uzun kuyruk anahtar kelime fikirlerinin kapsamlı bir listesini sunar.

Anahtar Kelime Aracı’nı yeterince övemeyiz, çünkü asla vermeyi bırakmaz. Uzun bir anahtar kelime listesi toplamanın üzerine, her bir anahtar kelimenin arama hacmini, TBM’sini ve rekabetini kontrol edebilirsiniz, ancak bu yetenek için Keyword Tool Pro’ya ihtiyacınız olacaktır. Bunun da ötesinde, rekabetinizi analiz edebilir, sonuçları filtreleyebilir ve negatif anahtar kelimeleri başka şeylerle birleştirebilirsiniz.

SEMrush

Dijital pazarlama uzmanları için hepsi bir arada bir pazarlama aracı olan SEMrush , anahtar kelime araştırma alanında dikkate alınması gereken bir güçtür. Rakamlarla, SEMrush, diğerleri arasında eBay, Quora, HP ve Overstock gibi teknoloji ve web bigwigs dahil 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

SEMrush anahtar kelime araştırma aracı, 130 milyondan fazla alanda 800 milyondan fazla anahtar kelimeyi analiz etti. Başka bir deyişle, SEMrush’ta emin ellerdesiniz. Anahtar kelime araştırma araçlarıyla neler yapabileceğimizi görelim. Semrush.com adresine gidin, anahtar kelimenizi girin ve Şimdi Başlayın düğmesine basın.

Bunu yapmak, bir hesap açmanızı veya önceden bir hesabınız varsa oturum açmanızı ister. Ondan sonra, belirli bir anahtar kelimenizle ilgili ayrıntılı bilgi içeren bir tür panodan birine inersiniz. SEMrush’taki her özelliği muhtemelen listeleyemiyoruz, sadece kendiniz kontrol etmelisiniz:

Ancak, beklentilerinizin tadına bakmak için SEMrush aşağıdakiler gibi özelliklerle birlikte gelir:

 • Anahtar kelime hacmi
 • Toplam organik arama sayısı
 • Coğrafi konuma göre TBM dağıtımı
 • Anahtar kelime eğilimi
 • İlgili anahtar kelimeler
 • Reklam geçmişi ve reklam kopyaları
 • 100 organik arama sonucunun listesi
 • Verileri dışa aktarabilme
 • Ve çok daha fazlası

SEMrush aylık 99,95 Dolardan başlayan ücretli bir araçtır. Anahtar kelime stratejinizi bildirmek için aldığınız tüm veriler için ödeme yapmak çok küçük bir fiyattır.

Anahtar Kelimeler Her Yerde

Google Anahtar Kelimeler Aracı artık kesin arama hacimleri sunmadığından ve yalnızca anahtar kelime aralıkları sunduğundan, Anahtar Kelimeler Heryerde harika olabilir ve aslında buna çok daha etkili bir alternatif olabilir. Kurulduktan sonra, “kahve makineleri” anahtar kelimesini Google Arama’ya girip Enter’a basabilirsiniz.

Öyle görünüyor. Şimdi, açıkça görebileceğiniz gibi, arama sonuçlarına çevrimiçi perakende devleri hakimdir, bu nedenle bir blog bu anahtar kelime için sıralama şansı çok azdır. Ancak, bu, anahtar kelime araştırmamızın yalnızca ilk aşamasıdır.

Ekran görüntüsünün sağ tarafında görebileceğiniz gibi, Her Yerde Anahtar Kelimeler tam size göre bir anahtar kelime listesi buldu. Benzer şekilde, Google’ın önerdiği arama sonuçları sayfasının altında iyi alakalı anahtar kelimeler de bulabilirsiniz.

Şimdi, Anahtar Kelimeler Her Yerde tarafından önerilen anahtar kelimelerin listesine bakarsak, aşağıdaki anahtar kelimelerin bir blog sitesi için oldukça iyi çalışacağını göreceksiniz:

 • Kahve makinesi yorumlar
 • Öğütücü ile en iyi kahve makinesi
 • Kahve makinesi çeşitleri
 • En iyi tatma kahve makinesi
 • Keurig coffee maker yorum
 • Keurig kahve makinesi problemleri
 • 100’ün altındaki en iyi kahve makinesi

Zaten söyleyemezseniz, bunlar genellikle blog sahiplerinin hedeflemek isteyeceği türden anahtar kelimelerdir.Bunun nedeni, bu anahtar kelimeleri arayan insanların büyük olasılıkla faydalı bir bilgi aramaya başlamış olmalarıdır;

Ancak, bu şekilde bulacağınız tüm anahtar kelimeler peşinden gitmeye değmez. Mesele şu ki, blogunuzun sıralaması söz konusu olduğunda rekabet çok büyük bir rol oynuyor, bu nedenle çok rekabetçi olan anahtar kelimeleri hedeflemek istemeyeceksiniz. 

Anahtar Kelimeleri ve Rekabetinizi Değerlendirme

Kampanyalarınız için mükemmel uzun kuyruk anahtar kelimeleri seçtiğinizde, neye karşı olduğunuzu belirlemek için rekabetinizi değerlendirmek önemlidir. Bu bölümde, rekabetinizle ilgili olarak takip edilecek anahtar kelimeleri değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktörü ele alıyoruz.

MozBar

420.000’in üzerinde MozBar , hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için önde gelen SEO araç çubuğu ve rakip analiz aracıdır. MozBar, herhangi bir SERP veya sayfa görüntülerken size anında SEO ölçümleri sunduğundan SEO cephaneliğinizde sahip olunması için paha biçilmez bir araçtır.

Chrome veya Mozilla Firefox için MozBar araç çubuğunu kullanarak birçok bilgi toplayabilirsiniz. Bu araç çubuğu aşağıdaki gibi bilgileri toplamanıza yardımcı olduğundan rekabetinizi kolayca analiz edebilirsiniz

 • Meta açıklamaları, SEO URL’leri, SEO sayfa başlıkları, başlık etiketleri (h1, h2, h3 vb.) Ve alt metin gibi sayfa içi SEO öğeleri
 • Meta robotlar, rel = ”canonical,” sayfa yükleme süresi gibi genel özellikler
 • Sayfa yetkilisi (PA), etki alanı yetkilisi (DA), MozRank, MozTrust, kök etki alanlarını bağlama, dış takip edilen bağlantılar, takip edilmeyen bağlantılar, iç bağlantılar vb.
 • org, Açık Grafik Protokolü, Twitter Kartları ve Microformats gibi Biçimlendirme
 • HTTP durumu
 • Spam puanı

MozBar araç çubuğunun kurulumu ve kullanımı kolaydır – tipik bir uzantı gibi yükleyin ve herhangi bir sayfayı analiz etmeniz gerektiğinde tarayıcınızdaki MozBar düğmesini tıklayın. MozBar Premium daha fazla ölçümle, sayfa optimizasyonuyla ve diğer şeylerin yanı sıra anahtar kelime zorluk puanını görüntüleme özelliğine sahiptir.

Bu bölüm ve diğer SEO anahtar kelime araştırma çabalarınız için, MozBar’ın oldukça kullanışlı bir araçtır.

Sayfa Düzeyinde Otorite

Artık hem sitenizde hem de rakibinizin sitesinde belirli sayfaları birbiriyle karşılaştırmak için sayfa yetkilisi (PA) puanını kullanabilirsiniz.

PA puanları, kime karşı yarışmanız gerektiğini ve SEO’nuzu nasıl geliştirebileceğinizi belirlemenize yardımcı olur. Sayfa yetkinizi geliştirmek için  şunları yapabilirsiniz:

 • Özel sayfanız için alakalı, değerli ve orijinal olmasını sağlamak için yüksek kaliteli içerik oluşturun
 • Sayfayı SEO ve kullanıcı dostu olması için optimize edin
 • Söz konusu sayfaya iç bağlantılar ekleyin ve bu sayfaya
 • Sayfaya bolca gelen link alın
 • Sayfanıza yönlendiren hatalı bağlantıları kaldırın

Stratejik olarak sayfa yetkilisi puanları kullanın, çünkü belirli bir yüksek değerli anahtar kelime için rekabet eden belirli bir sayfanız varsa, bu ölçümü sizin avantajınıza kullanabilirsiniz.

PA’yı rekabeti sayfa bazında etkin bir şekilde sonlandırmak için kullanabilirsiniz.

Yönlendirme Alan Adları

SEO jargonu arkadaşın değilse, backlink, sevdiğin siteye geri dönüp giden başka bir web sitesindeki linktir.

Diyelim ki örnek1.com olarak bilinen bir web siteniz ve örnek2.com alanını içeren başka bir web siteniz var.

Örnek2.com örnek1.com’da zorlayıcı bir gönderi bulursa ve sitelerine bağlantı vermeye karar verirse, örnek2.com ile örnek1.com arasındaki bağlantı backlink olarak bilinir. Örnek2.com, örnek1.com için yönlendiren bir alan oluyor.

Etki alanları ve geri bağlantılar aynı değildir. Örneğin, 100 siteden 5000 geri bağlantıya sahip olabilirsiniz; bu, 100 yönlendiren alanınız olduğu anlamına gelir.

Geçmişte, çok sayıda geri bağlantı sayesinde arama motorlarında iyi bir sıralamada bulunabiliyordunuz. Kötü adamlar Google sisteminde bozuk link oluşturma uygulamaları ile oynamaya başlayana kadar her şey yolunda gitti.

Bununla birlikte, bu üyeler üzerindeki çöküş, Google’ın miktar yerine geri bağlantıların kalitesine daha fazla önem veren Penguin algoritması güncellemesini yayınladığı 2012’de geldi.

Bu, Google’ın, geri bağlantıların kalitesini belirlemek için yönlendiren alanları kullanmaya başladığını gösterir.

Etki alanlarını, geri bağlantı kalitesini belirlemede hangi rolün oynadığını hala merak ediyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey;

 • Google, çok sayıda tavsiye alanından çok sayıda geri bağlantıya sahipseniz, bu davranış ücretli özel blog ağlarının karakteristik özelliği olduğundan sizi kurumaya tereddüt etmeyecektir. Yönlendiren çeşitli alanlardan geri bağlantı almayı hedefleyin
 • Alakasız veya spam içerikli alan adlarından geri bağlantı almak, daha iyi rütbe yerine size bir ceza kazandıracaktır. Yetkili ve güvenilir sitelerden link alın
 • Benzersiz alan adlarından en çok geri bağlantı alan web siteleri popüler anahtar kelimeler için iyi bir sıralamada

SEMrush tarafından yapılan ve Edgy Labs’da yayınlanan bir araştırmaya göre, “ dev backlink profilli web sitelerinin popüler anahtar kelimeleri hedefleyen son derece rekabetçi nişlere hâkim olduğunu gösteriyor. 

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler gibi düşük hacimli anahtar kelimeleri başlatıyor ve hedefliyorsanız , SEMrush Backlink Analytics gibi bir araç kullanarak backlink profilinizi güçlendirerek (ve referans alanların rekabetçi bir listesini oluşturabilirsiniz) daha iyi sıralama elde edebilirsiniz.

Alan Adı Otoritesi ve Marka Varlığı

Bu çalışmanın bizi buraya yönlendireceğini kim düşünebilirdi; etki alanı yetkilisini – bir bağlantı metriğini – marka mevcudiyetiyle – belirli bir anahtar kelime için aylık arama hacmi mi karşılaştırıyorsunuz?

Netleştirmek için işte küçük örnek. Mythemeshop.com’un marka varlığı, Google Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi bir araçta görüldüğü gibi “mytheshop” teriminin aylık arama hacmidir.

Diğer yandan, etki alanı yetkilisi (DA), Moz’a göre bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) ne kadar iyi olacağını tahmin eden bir arama puanıdır.

Şimdi, etki alanı otoritesi ve marka varlığı (veya bazı çevrelerde markalanmış arama hacmi) sıralamalarla ilişkilidir ve bu da şu anlama gelir:

 • Arama motorlarında iyi sıralama, sitelerin daha fazla bağlantı almasına neden olur
 • Bağlantılar web sitenizin iyi sıralanmasına neden olur
 • İyi bir site itibarı size daha iyi sıralama ve bağlantı sağlar

Tom Capper tarafından yapılan bir araştırmaya göre, marka mevcudiyeti, alan otoritesinden daha üst sıralarda yer alıyor .

Bu, etki alanı otoritenizi artırmaya çalışırken marka anahtar kelimeleriniz için iyi bir sıralamaya çalışmanız gerektiği anlamına gelir.

Başka bir deyişle, birine yatırım yapmayın ve diğerini de unutun. Aynı zamanda, konukların geri gönderilmesi, ağızdan ağıza pazarlama, yönlendirmeler ve kullanıcıların geri gelmesini sağlayan yaratıcı kampanyalar gibi stratejiler kullanarak, marka anahtar kelimelerinize ilgi duymanız gerekir .

Yüksek DA içeren sonuçlar oldukça rekabetçidir ve Google’ın Wikipedia, Amazon ve CNN.com gibi büyük otorite sitelerinden gelen sıralama sayfalarını sevdiğini söylemeye gerek yoktur. MozBar’ın SERP’lerden gelen sayfaların DA puanını göstermesi iyi bir şey.

Anahtar kelime araştırmanızı yaparken, düşük DA’lı sonuçlara dikkat çekmek istersiniz, çünkü SERP’lerde düşük DA’lı anahtar kelimelerin sıralaması daha kolaydır.

Etki alanı yetkinizi geliştirmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Dahili bağlantıya vurgu yaparak yüksek kalitede içerik geliştirin
 • Sitenize geri dönen kötü bağlantıları kaldırın 
 • Yüksek kaliteli gelen bağlantılar kazanmaya odaklanın
 • Durulayın ve zaman aldığından tekrarlayın

Bağlantıların Gücü ve Miktarını Değerlendirme

Biz zaten bağlantılar için SEO için önemli olduğunu belirledik . Spam posta bağlantıları, sıralamalarınız için kötü şeyler anlamına gelir ve bunun tersi de geçerlidir.

Yine de, bu, Google’ın haklarını yerine getirmeden önce kısa bir süre boyunca devam etmesine rağmen, yüksek derecede DA, PA ve sıralama elde etmek için spam bağlantıları kullanmaktan, özellikle de belirsiz olan tipteki rekabeti engellemez.

Bununla birlikte, belirli bir anahtar kelime için üst sıralarda yer almak istiyorsanız, aynı anahtar kelime için rekabetinizin Google’ın ilk sayfasına nasıl gittiğini kontrol etmeniz gerekir.

Nasıl? Ahrefs’i kullanarak yarışmanın link profilini kontrol etmeniz yeterli.

 • Anahtar kelimenizi Google’a girin ve ilk 10 sonuçtan birinin URL’sini kopyalayın.
 • URL’yi Ahrefs’e yapıştırın
 • Kenar çubuğunda Geri Bağlantılar’ıtıklayın
 • Rakibinize bağlantı veren ilk 20 bağlantıya göz atın

Ter atmadan, rakibinizin siyah şapka SEO kullanıp kullanmadığını veya güvenilir yönlendirme bağlantılarından yasal bağlantıları olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Uzun vadede hayatta kalamayacakları zayıf bir bağlantı profiline sahip bir rakip, aşağıdakilerden kaynaklanan bağlantılarla karakterize edilir:

 • Spammy blog yorumları
 • Shoddy web dizinleri
 • Ücretli özel blog ağları
 • Makale dizinleri

Öte yandan, aşağıdakilerden çok sayıda bağlantıya sahip bir web sitesiyle rekabet etmekte zorlanacaksınız:

 • Endüstrinizdeki yetkili siteler
 • Büyük haber siteleri (CNN, BBC vb. Gibi), üniversite web siteleri ve devlet siteleri gibi büyük siteler

Rekabetinizin bağlantı gücünü ve miktarını anlamak, takip edilecek anahtar kelimelere ve rekabet edecek web sitelerine parmak basmanıza yardımcı olur.

İçerik Kalitesi

Bunu yeterince vurgulayamıyoruz, ancak daha iyi arama motoru sıralamalarını puanlamayı hayal ediyorsanız yüksek kaliteli içerik oluşturmanız gerekir.

Başka bir deyişle, rekabetinizin ürettiği içeriğin kalitesini aşmanız gerekir.

Bu nedenle, sıralamak istediğiniz anahtar kelime için Google’daki en iyi 10 sonucun içeriğinin kalitesini değerlendirmeniz gerekir.

Anahtar kelimenizi Google’da arayın ve ilk 10 sonucun yayınlarını okuyun. Rekabeti arttırdıktan sonra, ilk 10 sonucun neye ulaştığını veren içerikler yaratmaya çalışın.

Makale uzunluğu yarışma için çalışır mı? Daha uzun bir gönderi oluşturun. İçeriğiniz eski mi? Sitenizde her şeyi taze tutmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz. Sayfalarındaki SEO’larında başarısız mılar? Sayfa SEO’larınızı ve daha birçok şeyi çeki düzenleyin.

Temelde, rekabette mümkün olan her şekilde olandan daha iyi bir içerik oluşturun.

Sosyal Paylaşımlar

Daha yüksek görünürlük, daha yüksek organik sıralamalar ve daha fazla sosyal paylaşım anlamına gelir ve Wordstream’den Larry Kim’e göre buna teşekkür etmek için makine öğrenimimiz var.

Bir gönderi çok fazla pay alıyorsa ve Facebook’ta (ya da başka herhangi bir sosyal medya platformunda) olmayanları paylaşıyorsa, Facebook (ya da söz konusu platform), söz konusu gönderiyi daha fazla görünürlükle ödüllendirir ve bu çatıdan fırlarsa, yazının gittiğini söyleriz viral.

Bununla birlikte, rakibinizin içeriği sosyal medyada nasıl adil görünüyor? İçeriğindeki payları nasıl alıyorlar?

Rekabet eden bir anahtar kelimenin peşindeyseniz, sosyal medya pazarlamacılığındaki rekabeti yenmek için istekli olmalısınız.

Rakibinizin içeriğinin sosyal medya üzerindeki etkisini bulmak için SharedCount gibi bir araç kullanabilirsiniz . Sadece, yorumlamak istediğiniz sayfanın URL’sini kopyalayıp yapıştırın ve stratejinizi belirten verileri toplayın.

Yarışma, yararlanabileceğiniz bir sosyal medya kanalını ihmal etti mi? Rekabeti yenmek için kaldıraç sağlayabileceğiniz anahtar kelimeler var mı?

Sayfa İçi SEO

Her şeyi doğru yapabilirsiniz, ancak Aşil’in topuğu sayfadaki zayıf SEO şeklinde tezahür edebilir. Sayfadaki zayıf SEO sayesinde mükemmel içeriğin iyi sonuçlanmadığını gördük. SEO oluşturmak için çok çalıştıktan sonra, sayfa SEO’nuzun geri almanıza izin veremezsiniz. SEO çabalarınız MozBar gibi bir araçla gittiği sürece masaya para bırakmadığınızdan emin olmalısınız.

MozBar Sayfa analizi düğmesini kullanarak herhangi bir sayfayı analiz etmenize yardımcı olur. SEO stratejinizi güçlendirmek için kullanabileceğiniz bu basit özelliği kullanarak rekabetinizle ilgili birçok bilgi toplayabilirsiniz.

Sonuç

Anahtar kelime araştırması, arama motoru optimizasyonunun çok önemli bir parçasıdır çünkü izleyicilerinizin ne istediğini bilmeden, onlara ihtiyaç duydukları şeyi nasıl vermeniz gerekir?

Akıllı ve anahtar kelime araştırmalarıyla başlamazsanız SEO ve PPC kampanyalarınız çok etkileyici ve özümseyecek bir ilişki olacaktır. Size dönüşmeyen işe yaramaz trafik gönderen reklamlar ve içerik üzerinde çaba, zaman ve para harcayacaksınız.

Şimdi bunu istemiyorsun değil mi? Bu yayındaki ipuçlarının ve araçların, ne kadar zor olursa olsun, anahtar kelime araştırmanızda size yardımcı olacağını umarız.

Bunun dışında, içeriğinizi daha iyi sıralama için optimize ederken, kullanıcının aklını her zaman göz önünde bulundurun. Sadece daha iyi sıralama elde etmek için optimize etmeyin; Bunun yerine, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını içeriğiniz aracılığıyla karşılamaya çalışın.

Kamu ve Toplu Anahtar Kelime Üreticisi Olarak Yanıt gibi bir araç çalışmanızı kolaylaştırmak için uzun bir yol kat eder, bu yüzden SEO çalışmalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için akıllıca yatırım yapın.

Anahtar kelime araştırmasını nasıl yapıyorsunuz? Düşüncelerinizi, bulgularınızı ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın.Makaleyi faydalı bulduysanız paylaşarak bize destek olabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*