Android Telefon ile PC Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Bilgisayarı LAN üzerinden uzaktan kapatma
Makaleyi Paylaş

Android telefon ile PC nasıl açılır ve kapatılır? Bir çok insan PC’lerini her zaman çalışır durumda bırakma alışkanlığına sahiptir ve çoğu durumda kapatılmadan taşınır. Eh, bu tür insanlar için iyi haber şu ki , Android telefonlarını PC’leri için uzaktan kumanda olarak çalışacak şekilde ayarlayabiliyorlar . Böylece, bilgisayarınızı ne zaman çalışır durumda bıraktıysanız, akıllı telefonunuzu kullanarak uzaktan kapatabilir, uyku moduna geçirebilir veya uzaktan başlatabilirsiniz.

Bu rahatlıktan yararlanmak istiyorsanız, o zaman yardımcı olabilirim. Bu yayında, PC’nizi nasıl uzaktan uzaktan kapatabileceğinizi ve yerel ağın yakınındayken başlatabileceğinizi göstereceğim.

Bilgisayarı LAN üzerinden uzaktan kapatma

Akıllı telefonunuzla aynı ağa bağlı olan yakındaki bir bilgisayarı kapatmak istiyorsanız , yapmanız gereken tek şey akıllı telefonunuza ve sunucunuza PC’nize bir uygulama yüklemektir. Daha sonra PC’nizi akıllı telefonunuzdan kapatma, uyku veya hazırda bekleme moduna geçirme komutları gönderebilirsiniz.

Bu amaç için kullanılabilecek birçok uygulama var, ancak ücretsiz olarak  kullanımı daha kolay olan Shutdown Start Remote ürününü öneriyorum . Uygulamayı Android telefonunuza indirin ve ardından sunucusunu PC’nizdeki resmi web sitesinden indirin (uygulamada bağlantı da mevcut).

Sunucunun çalışması için, Java Runtime Environment yüklü olmalıdır. Sunucu bağlantısı bilgisayarınızda açılmıyorsa, Java web sitesine gidin ve Java Runtime Environment’ı indirip yüklemek için doğru yükleyiciyi seçin.

Bilgisayarınızdaki Kapat Başlat Remote server’ı açın (yüklemenize gerek yok) ve ardından Android telefonunuzda uygulamayı açın. Her iki cihaz da aynı ağa bağlıysa, PC’nizin adını Shutdown Start Remote uygulama arayüzünde görmeniz gerekir . PC’nize bağlanmak için üzerine dokunun.

android telefon

Ana arabirimde, belirli bir sürenin ardından PC’nizi kapatmak, uyku moduna geçirmek veya hazırda bekletme moduna geçirmek için bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. İşlemi hemen tamamlamak istiyorsanız, komutu hemen PC’nize göndermek için altındaki Kapat, Uyku veya Hazırda Beklet düğmelerine dokunun.

android telefon

Herhangi bir yerden uzaktan PC’yi kapatın

Yukarıdakiler güzel ve kolay bir çözümdür, ancak aynı ağa bağlı cihazlarla sınırlıdır. Bilgisayarınızı herhangi bir yerden kapatmak istiyorsanız, bu da mümkün. Bu amaçla, Airytec Switch Off adlı bir Windows aracı kullanmanız gerekecektir .

Airytec Switch Off uygulamasını yükleyin ve uygulamayı başlatın. Aracı görev çubuğundan çalışır sistem tepsisinde simgesini göreceksiniz.  Şimdi uzaktan erişimi etkinleştirmeniz gerekir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  En İyi 15 WordPress Temaları

İşte nasıl yapılacağı:

  1. Airytec Switch Off simgesine sağ tıklayın ve listeden Options’ı seçin .

android telefon

  1. Taşı Uzaktan sekmesine ve yanındaki onay kutusunu işaretleyin web arayüzünü etkinleştirin.
  2. Ayrıca, Kimlik doğrulamasını etkinleştir seçeneğinin yanındaki onay kutusunu işaretlemeli ve bir şifre vermelisiniz . Bu isteğe bağlıdır, ancak harici IP adresinize erişmeleri durumunda herhangi biri PC’nizi kontrol edebildiği için bunu yapmanızı kesinlikle önereceğim. Şifre sizi bir saldırıya karşı koruyacaktır.
  3. Değişiklikleri onaylamak için Uygula düğmesine tıklayın.

android telefon

  1. Şimdi ” Statik adresi görüntüle / güncelle ” linkini tıklayın ve ” Geçerli Kapama URL’sini ” kopyalayıp kolayca erişebileceğiniz bir yere kaydedin.

android telefon

URL’nin çalışmaması durumunda, PC’nizin güvenlik duvarını devre dışı bırakın ve tekrar deneyin. Güvenlik duvarını devre dışı bırakmak yardımcı olmazsa yönlendiricinizde 8000 numaralı bağlantı noktasını da açmanız gerekebilir .

Android telefonu kullanarak PC’yi başlatma

PC’nizi Android telefonunuzdan uyandırmak tamamen PC’nize bağlıdır. Kişisel PC’nizin anakart ve ağ kartı WOL (Wake-on-LAN) desteği olmalıdır ve bu bir ethernet kablosu aracılığıyla internete bağlı olmalıdır. Bu özellik PC’lerde hala çok yaygın değildir ve küçük bir yanlış yapılandırma veya destek sorunu bile PC’nizi herhangi bir şekilde uzaktan uyandıramayacağınız anlamına gelebilir.

Genel olarak, WOL’un PC’nizde gayet iyi çalışıyor olması ihtimali düşük. Yapabileceğiniz en iyi şey, PC’nizin BIOS ayarlarını girmek ve varsa, güç yönetimi kategorisinde WOL seçeneğini etkinleştirmektir.

PC’nizi Android telefonunuzu kullanarak başlatmak için, Wake on Lan uygulamasına ihtiyacınız olacak. Bu uygulamayı akıllı telefonunuza indirin ve hem PC’nizin hem de akıllı telefonunuzun aynı ağa bağlı olduğundan emin olun . Daha sonra aşağıdaki talimatları izleyin:

  1. Sağ alt köşedeki ” + ” simgesine dokunun ve bir sonraki sayfadan PC’nizi seçin.
  2. Şimdi Wake on LAN yapmak istediğiniz cihazların listesine eklemek için Cihaz ekle üzerine dokunun .
  3. Şimdi yapmanız gereken tek şey bilgisayarınızın adına dokunun ve uyku, hazırda bekletme veya kapatma durumundan otomatik olarak uyanır.

android telefon

Bilgisayarınızı kapatma durumundan uyandırmak istiyorsanız, güç seçeneklerinden Kapat seçeneğini kullanarak bilgisayarın doğru şekilde kapandığından emin olun. Ve elbette, her zaman bir güç kaynağına bağlanmalıdır.Ayrıca, Airytec’in yerel ağda bulunan bir bilgisayarı kapatma seçeneğinin de olduğunu bilmelisiniz. Kapatma Başlat Uzaktan Kumandası’na bağlı kalmak, bilgisayarınızı yerel olarak kapatmak için daha iyi bir seçenektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*