Avokado Hakkında Daha Az Bilinen 10 Garip Gerçek

Avokado Resmi
Makaleyi Paylaş

Avokado hakkında daha az bilinen 10 garip gerçek. Avokado potansiyel olarak en sevilen ve çağımızın en nefret edilen meyvesi. Tostumuzda seviyoruz ve tacolarımızda soğan ve kişnişle ezilmiş olarak seviyoruz. 

ABD’de ortalama avokado tüketiminin 2019’a kadar haftada 22,7 milyon kilograma (50 milyon lb) ulaşacağı tahmin ediliyor. Etrafımızda dolanan birçok avokado ile ne yapabilecekleri hakkında çok fazla konuşma var. Bu popüler meyve hakkında daha çılgın ve etkileyici gerçekler keşfetmek için okumaya devam edin.

Avokado Zehirlidir

Avakado Zehirlidir

Avokado, insanlar için tamamen zararsız olan persin adı verilen bir mantar öldürücü toksini içerir. Ancak, diğer birçok hayvan için zehirlidir. Dolayısıyla, guacamole’den zevk aldığımız kadarıyla, hayvan arkadaşlarımızla paylaşmamalıyız.

Persin – ve dolayısıyla avokado – kuşlar, tavşanlar, inekler, keçiler, atlar, domuzlar, koyunlar ve balıklar için zehirlidir. Avokado sıçan zehiri için bir Güney Amerika halk tarifine göre kemirgenleri öldürmek için peynirle bile karıştırıldı.

Avokadoların köpekler için zehirli olduğu söylentileri, tüylü dostlarımız üzerindeki etkileri üzerine çeşitli araştırmalara yol açmıştır. Ne yazık ki, kanıtlar yetersiz ve çelişkili olmuştur.

Bazı raporlar, köpeklerin ve kedilerin tüketildikten sonra mideleri bozduğunu iddia ederken, bazıları da onu tüketmekten kaynaklanan ciddi bir hastalık görmediğini iddia ediyor. Her ne kadar modern araştırmalar köpeklerin avokado yiyebileceklerini ve toksisitelerinin bir efsane olduğunu öne sürmelerine rağmen, evcil hayvanınız için boğulma tehlikesi olabilir.

Banyoya Aitler

Avakoda

Kulağa biraz iğrenç geliyor, ancak saçlarınızı bir avokado püresi ile köpürtmek saçlarınızın uzamasına gerçekten yardımcı olabilir. Bu süper gıda, çok miktarda yağ amino asidi içerdiğinden, saçınızın tellerini kaplayabilir ve gerçekten nemi hapsedebilir. Nem tutma, saçınızı güçlendirmek ve hızlı ve sağlıklı büyümek için iyi olan kuru saçlarınızı yumuşatmanıza yardımcı olur.

Avokadoda bulunan çeşitli vitaminler ve mineraller ve bakır, demir ve A, D ve E vitaminleri bulunur ve saç büyümesine yardımcı olur. Avokadolar kuru saç derilerini yatıştırır ve uyarır, onları güzel ve sulu tutar.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  İPhone veya iPad'inizi güçlendirmek için IFTTT Tarifleri

Saç dökülmesini önlemek veya saçınızın uzun, parlak ve yumuşak bir şekilde uzamasına yardımcı olmak istiyorsanız, avokadoları mutfağınızda tutun. . . ve banyonuzu.

Uzun Bir Geçmişleri Var

Avokado Resmi

Avokado’nun popülaritesinin fotojenik olduğu için ortaya çıkması mantıklı görünse de, uzun bir tarih yeşil meyvelere olan saplantımıza yol açtı . 1900’lerin başlarında yeni bir avokado türü olan Hass avokado üreten Rudolph Hass ve çocuklarına hepimiz teşekkür ediyoruz.

Bay Hass, yeni avokadoyu kendi arka bahçesinde büyüttü. Bundan önce, Orta ve Güney Amerika’da pek çok kişi tarafından sevildi, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde pek bir şey yoktu. Amerikalıların telaffuz etmeleri çok zor olan ve onlara iyi pazarlanmayan ahuacate olarak adlandırıldı .

Avokado’nun 400 çeşidinden biri olan Hass çeşidi, diğer tiplerden daha küçük ve daha kalın bir cilde sahiptir, çiftçilerin yetiştirmesi daha kolaydır ve iyi, cevizli bir tada sahiptir. Bay Hass’ın yüksek kaliteli avokado ağaçları, on yıllar boyunca daha fazla kabul gördü. Bu, meyvelere olan talebi arttıran fiyatların düşmesine izin verdi.

Avokadolar Afrodizyak Efsanesidir

Afrodizyak

Uzun zaman önce, avokado, Orta ve Güney Amerika’da birçok kişi tarafından beğenildi. Onlara denilen ahuacate içinde “testis” anlamına gelen aztek . Daha önce hiç düşünmediyseniz, avokado şeklinin aztek adına yol açtığını şimdi anladınız. Sonuç olarak, avokado efsanevi bir afrodizyaktı.

Açıkçası, bu meyve 20. yüzyılın başlarında pazarlama çabaları için kötüydü. O zamanlar, çoğu Amerikalı bir afrodizyak, efsane ya da olmamakla ilişkilendirilen bir meyve almaya meyilli değildi. Mevcut isim California’daki çiftçiler tarafından tasarlandı ve sonraki yıllarda meyve çekiciliğini önemli ölçüde iyileştirdi.

Avokado’yu Düşündüğümüzde Karteli Düşünmeliyiz

Özel Güvenlik

Meksika’nın Michoacan bölgesi, avokado yetiştiriciliği için mükemmel koşullara sahiptir. Sıcak, zengin toprak, dünya genelinde servis edilen avokadoların yarısından fazlasını üretir. Bu meyvenin büyük satışları, alan gelirinin yüzde 90’ını oluşturuyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, çiftçileri kaçıran ve zorbalık yapan toprak sahiplerinin kartelinin birçok öyküsü, avokado ticaretini içermek üzere kokain ticaretinin ötesine geçti. Karlarının bir kısmını bırakmayı reddeden Avokado çiftçilerinin yaşamlarını tehdit ettiler ve mahsulleri yandı. 

Aslında Bir Timsah Armut, Gördün mü?

Timsah Armudu

Avokado’nun neredeyse hiç kullanılmayan harika bir takma adı var. Efsaneye göre, avokado için erken İngilizce bir kelime “avogado armut” idi. Bu büyük olasılıkla bir çeviri yanlışlık ya da ne diyeceğini bilen birinden geldi.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  40 Kesinlikle Yaratıcı Billboard Reklamları!

Bu isim “timsah armutuna” yol açtı. Kaza olmasına rağmen, takma ad meyveye çok yakışmış. Armut biçiminde avokado, bir sürüngen, özellikle bir timsah gibi görünen bir cilde sahiptir.

Meyveleri Olgunlaştırırlar

Kesilmiş Avokado

Olgun ve yemeye hazır bir meyveye ihtiyacınız varsa, işlemi hızlandırmanın bir yolu var. Bazı meyveler  elma, muz, kayısı, nektarin ve erik gibi meyveler olgunlaştıran bir madde olan etilen gazı üretir.

Avokadolarınızı bu meyvelerden herhangi birinin bulunduğu bir kağıt torbaya koyun ve  avokado (ve diğer meyvelerin) daha hızlı olgunlaşmasına neden olur. Meyveye dikkat etmek önemlidir, çünkü ertesi gün tüketime hazır olabilir.

Ayrıca, kağıt torba ve meyve yöntemleri potansiyel olarak avokado tadını değiştirebilir. Nasıl kullandığınıza bağlı olarak, bu iyi veya kötü olabilir.

Bir Multimilyoner Bize Onları Yemeyi Durdurmamızı Söyledi

Satış Pazarlığı

Neden bir multimilyoner bize avokado yemeyi bırakmamız gerektiğini söyledi? Çünkü paramızı onlara harcarsak, bir evin parasını ödeyemeyiz.

HSBC’nin yaptığı bir araştırmaya göre, 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde binyılların sadece yüzde 35’i ev sahibi, diğerlerinin çoğu da para yatırmak için yeterli para biriktirmediklerini söylüyor. Bir esnasında 60 Dakika mülakat, sonra 35 mülk kralı Tim Gurner, avokado için yapılan gereksiz harcama insanların ev almayı göze alamamalarının büyük bir nedeni olduğunu söyledi.

Yaşam tarzı beklentileri sürekli değişiyor ve evlerin fiyatları artmaya devam etse de, bu düşünmemiz gereken bir şey olabilir!

Avokado Tereyağı

Tereyağı

Sağlıklı fırıncılar, avokadoların hemen hemen tüm kek ve kek tariflerinde tereyağının yerine kullanılabileceğini keşfettiler. Mükemmel miktarı ölçmek için biraz matematik gerektirse de, faydaları için değebilir.

Tereyağının çok fazla kalori ve sağlıksız yağı vardır.Bir avokado içinde sadece yaklaşık 109 kalori vardır. Tadı biraz değiştirebilse de, takas protein ekler ve kolesterol ve doymuş yağ seviyelerini düşürür.

Avokado Antiaging Avantajlara Sahip Olabilir

Avokado

Avokado bir süper besin olarak kabul edilir, çünkü çok sayıda vitamin içerir. Aynı zamanda “iyi yağlara”, bazı proteinlere ve antioksidanlara sahiptir. Her ikisi de avokadoda bulunan A ve E Vitaminleri, cildi besler ve nemlendirir ve hücrelerin sağlıklı ve genç kalmasına yardımcı olur.

Diyetimize avokado eklediğimizde, hücrelerimizin doğal yaşlanma sürecini geciktiriyor olabiliriz. Avokadoları yemek veya bal, yoğurt veya yulaf ezmesi ile karıştırarak yüz maskesi olarak kullanmak cildinize genç bir parlaklık verebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*