Beyni Zinde Tutmak

Beyni zinde tutmak meditasyon
Makaleyi Paylaş

Beyni zinde tutmak. Beyniniz gerçekten vücudunuzun en muhteşem kısmıdır. Düşüncelerinizi ve duygularınızı ifade etmenin yaratıcı yollarını buluyor, soğanları doğramadan engelli bir koşuya kadar hareketleri koordine ediyor, en değerli çocukluk anılarını saklıyor ve Pazar bulmacasını çözüyor. Ancak bu yetkileri verilmek üzere almak kolaydır.

New York’taki Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nde nöropsikoloji profesörü olan Elise Caccappolo, “Birçok kişi, 60’lı veya 70’li yaşlarında bazı bilişsel değişiklikler ve hafıza kaybı farkına kadar beyin sağlığı hakkında düşünmeye başlamıyor” diyor. “Ama çocukluğunuzdan daha genç yaşta başlayarak beyninizi yaşamınız boyunca mümkün olduğunca sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Entelektüel arayışların, sosyal etkileşimin ve belki de en önemlisi, fiziksel aktivitenin kişinin beynini zinde tutmada yardımcı olduğunu biliyoruz.”

Sağlıklı Kalp

Beyni zinde tutmak sağlıklı kalp

En önemli strateji, kardiyovasküler sağlığınızın üstünde kalmak için doktorunuzla birlikte çalışmak olduğunu söylüyor. Kanın kalbinizden ve kan damarlarınızdan kolayca geçmesini sağlamak istiyorsunuz. “Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol düzeyleri, sigara ve diyabet, beyine kan akışını engelleyerek nörodejeneratif hastalıkların oluşma riskini artırıyor” diye açıklıyor.

Atardamar duvarları plakla kalınlaştığında veya ateroskleroz denilen “sertleşmiş” bir durum olduğunda, beyine yeterince kan almak ve hücrelerini beslemek zordur. Bu aynı zamanda iskemik inmeye yol açabilir – atardamarda bir kan pıhtısı oluştuğunda, beynin bir bölümüne giden kan akışını keser. Bu geçici veya hatta kalıcı beyin hasarına neden olabilir.

Sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı, kanınızın akmasını sağlamak ve bu sorunlardan kaçınmak için uzun bir yol kat edecektir. 30.000’den fazla kadının çalıştığı İsveçli bir araştırma, sağlıklı bir diyet uygulayan, düzenli egzersiz yapan, sigara içmeyen, sadece orta derecede içti ve vücut kitle indeksini (BMI) 25’in altında tutanların çok daha düşük inme riskine sahip olduğunu buldu. 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Kelebeklerden Daha Güzel 10 Güve Türü

Bol Miktarda Kaliteli Uyku

Beyni zinde tutmak kaliteli uyku

Beyninizi çalışır durumda tutmanın önemli bir yolu, gece 7-9 saat kapalı kalmasıdır. Nörolog ve bütünleyici bir tıp uzmanı olan Romie Mushtaq, “Beyninizi sıfırlamak, iyileşmesini ve ruh sağlığını iyileştirmesini sağlamak için yapabileceğiniz en önemli şey uykudur” diyor.

Yeni araştırmalar, uyku sırasında beynin, Alzheimer ve diğer demans biçimlerine yol açabilecek beta-amiloid denilen toksinleri temizlediğini gösteriyor.

Mushtaq yatmadan önce birkaç basit şey önerir.

 Dijital bir detoks yapın. 

Beyni zinde tutmak elektronik aletler

Beyni zinde tutmak için her gece aynı uyku saatine uyun ve yastığa basmadan en az 30-60 dakika önce tüm elektronik aletleri ve ekranları kapatın.

Endişelerini at. 

Beyni zinde tutmak endişeleri atmak

Beyninizi rahatlatmaya yardımcı olmak için uzun süren endişeleri ve yarın için yapılacak hızlı bir listeyi not edin. “Düşüncelerimiz her zaman yarışıyor, endişe uyandırıyor” diyor. “Ama eğer onu kurşun kalem ve kâğıtla yazarsan, beynine uyurken bu şeylerle ilgilenmesi gerekmediğini söyler.”

 Meditasyon yaparak bir an geçirin

Beyni zinde tutmak meditasyon

Dikkatli meditasyonun 5-10 dakika sürmesi sadece beyninizi sakinleştirmez ve uyumayı kolaylaştırmaz, meditasyonun endişe, depresyon, yorgunluk ve kafa karışıklığını azalttığı gösterilmiştir. “Meditasyon uykusuzluk çeken insanlara uykuya dalmalarına ve uyumalarına yardımcı olarak yarar sağlayabilir. Ayrıca beyindeki iltihaplanmaya da yardımcı olur” diyor. “Çoğu insan sadece daha iyi uyurlar, aynı zamanda daha iyi odaklanabilirler ve endişeli olmadıklarını bulur.”

Beyni Zinde Tutmak için Vücudunu Hareket Ettir

Beyni zinde tutmak hareket etmek

Günde 30 dakika yürümek, dans dersi almak veya yüzmeye gitmek sizi ince ve formda tutmaya yardımcı olur ve bilişsel sağlığınızı da iyileştirebilir. 

Egzersiz, beyine kan akışını artırır. Ve araştırmalar, yaşlandıkça doğal olarak daralan beynin bir parçası olan hipokampüsün boyutunu artırabileceğini göstermiştir.

İtalya’dan yapılan yeni bir araştırma, bacak kaslarınızı çalıştırmanın, maksimum beynin fiziksel aktiviteden faydalanmasının anahtarı olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, bacaklarınızı ağırlık egzersizinde kullandığınızda, beynin sağlıklı yeni hücreler elde etmek için onu teşvik eden sinyaller aldığını buldu.

Beyni Zinde Tutmak için Sağlıklı Beslen

Beyni zinde tutmak sağlıklı beslenme

Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin, doymuş yağ oranı düşük, yeşil yapraklı sebzelerde bulunan besinlerle dolu bir diyet, bütün tahıllar ile birlikte beyninizin hayatınız boyunca sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Birçok insan için bu, kırmızı eti sınırlarken balıkları, meyveleri ve sebzeleri, fındıkları, zeytinyağını ve avokadoları vurgulayan Akdeniz diyetini takip etmek anlamına gelir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Antika Cep Saatleri İçinde Minyatür Dünyalar Yapıyor

MIND diyeti – Akdeniz diyetinin melezi ve kalp-sağlıklı DASH diyeti, meyveler ve yapraklı yeşillikler üzerinde özellikle durularak – özellikle beyin sağlığını artırmak için yaratıldı. Alzheimer hastalığı ihtimalini düşürdüğü gösterilmiştir.

Diyetinize eklemeyi düşünmeniz gereken bir şey: bitter çikolata. Yeni araştırmalar, kakao çekirdeğindeki flavanollerin hafıza ve bilişsel işlevlerin geliştirilmesine yardımcı olabileceğini buldu.

Mushtaq ayrıca ne kadar kafein aldığınıza dikkat etmenizi de önerir. “Doğru dozdaki kahve, odaklanmaya ve nörodejeneratif hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir” diyor, ancak iki fincandan sonra, etkiler zarar verebilir ve uyarıcılar uykuya dalma yoluna girebilir. Sabah bir ya da iki bardak tavsiye eder, daha sonra saat 2’ye kadar kafeinsiz içeceklere geçmesini önerir.

Beyni Zinde Tutmak için Sosyal Ol

Beyni zinde tutmak sosyal olmak

Netflix’i izlemek veya Facebook’u kaydırmak yerine Caccappolo, arkadaşlarınızla olabildiğince çok zaman geçirdiğinizi söylüyor. Niye ya? “Sosyalleşirken, beyniniz yanıtları dinlerken ve formüle ederken beyninizin farklı bölümlerine dolaşır” diye açıklıyor.

Arkadaşlarınızla bağlantı kurduğunuzda, depresyona girme olasılığınız daha düşüktür. Depresyon beyninizin ne kadar iyi çalıştığını engelleyebilir. “Depresyonda ya da endişeli iseniz, beyin öylesine meşgul olur ki, yeni şeyler öğrenmeye% 100 veremediğinden endişeleniyor” diyor.

Beyni Zinde Tutmak için Yeni Şeyler Denemek

Ömrünüz boyunca yeni beceriler geliştirmek – Hint yemeklerini nasıl pişirir, nasıl çalınır, hatta yeni kart oyunlarının kurallarını bile öğrenir veya yabancı bir şehre seyahat eder – beyin hücreleri arasında sürekli yeni bağlantılar kurarak beyninizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur, Caccappolo diyor.

Beynine meydan okumak aslında bir yedekleme sistemi oluşturur. “Ne kadar çok entelektüel stimülasyona sahipseniz, daha çeşitli sinir devreleri kullanılır. Ve ne kadar fazla devreniz olursa, nörodejeneratif hastalıklarla tezahür etmesi gereken değişiklikler için o kadar zorlaşır” diyor.

Çevrimiçi “bilişsel geliştirme” oyunlarını oynamaktan çok gerçek dünyadaki becerilere hakim olmak daha faydalıdır. “İnsanların bu oyunlardaki belirli görevleri iyileştirdiğini tespit ettik” diyor ve “ama bu gerçek dünyadaki aktivitelerle gerçekten bağlantılı değil.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*