Bilimsel Gizemleri Ortaya Çıkarmada Kullanılan 10 Şaşırtıcı Yeni Teknik

Bilimsel Gizemler
Makaleyi Paylaş

Bilimsel gizemleri ortaya çıkarmada kullanılan 10 şaşırtıcı yeni teknik. Eski teknolojilerle bağlantılı yeni teknolojiler ve yenilikler, mümkün olmadığı düşünülen yollarla bilimsel gizemlerin kilidini açıyor. Bu devrim niteliğindeki yeni teknikler, doğal dünyaya eşi görülmemiş bir kavrayış sağlıyor.

Milyarlarca yıl öncesine ait gizemli ve görünmeyen bir galaksinin milyarlarca ışık yılı uzakta veya şifreli bir mesajını açığa vursun, bu öncü yöntemler kendi alanlarında oyun değiştiricidir.

 

Bilimsel Gizemler: Gizli Alanları Wi-Fi ile Fotoğraf Çekme

Bilimsel Gizemler

Araştırmacılar dünyayı “ Wi-Fi gözleriyle ” görmek istediler, böylece kapalı bir odada alüminyum folyo, bir Wi-Fi yayıcı ve iki alıcıdan (biri sabit, biri mobil) yapılmış bir haç yerleştirdiler. Görüntülerini bir hologram içinde 3 boyutlu olarak kodlamak için haçtan yansımış olarak Wi-Fi dalgalarını kaydettiler.

Bu teknik, alıcılar dışarıya yerleştirilse bile, kapalı yapıların içini ortaya çıkarabilir, kar altında veya çökmüş binalarda kalanlar için hayat kurtarıcı sonuçlar doğurabilir. Alternatif olarak, 5-10 yıl içinde, Wi-Fi izleme, robot işçileri ile dolu fabrikaları organize etmek ve denetlemek için kullanılabilir.

Bilimsel Gizemler: Gizli Uzay Sahnelerini Ortaya Çıkarma AI İle 10 Milyon Kez Daha Hızlı

Bilimsel Gizemler

Gökada kümeleri gibi yeterince büyük nesneler etraflarındaki ışığı bükebilir, arkalarındaki nesneleri açığa çıkarabilir ve büyütebilir.

Tek bir lensin “okunması” aylarca çalışabilir ve gerçek görüntüler ile sayısız bilgisayar simülasyonu arasında pek çok sıkıcı karşılaştırma yapabilir. Ancak sinir ağları veya biyolojiye dayalı yapay beyinler, bu lensleri aylar yerine birkaç saniye içinde 10 milyon kat daha hızlı çözebilir.

Bilim adamları yukarıda bahsedilen AI’ya yarım milyon benzetilmiş görüntü besledi ve Hubble görüntülerine karşı test etti. AI, geleneksel analiz kadar doğru olduğunu ancak zamanın bir bölümünde olduğunu kanıtladı. Bu teknoloji, evreni daha önce hiç olmadığı gibi, gelecek nesil gözlemcilerden ve teleskoplardan akacak eşi görülmemiş miktarda veri ile açacak.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Yoast SEO WordPress Eklentisi Ayarlama ve Kullanma

Bilimsel Gizemler: Nötron Kirişli Katı Nesnelere Bakmak

Bilimsel Gizemler

Yepyeni bir görüntüleme tekniği, odaklanmış bir nötron demeti ile vurarak katı cisimler arasında ilerler .

Geleneksel bir mercek yerine, yeni teknoloji bir nötron ışınını ayırmak ve yönlendirmek için silikon kullanır. Dalgalar nesneye çarpıyor ve birbiriyle çarpışıyor, bir girişim deseni üretiyor.

Diğer yöntemlerden farklı olarak, devrim niteliğindeki bu nötron interferometri türü, 1 nanometre ile 10 mikrometre arasında değişen, çok küçük ve çok çok küçük nesneleri algılamak için yakınlaştırıp uzaklaştırabilir. Nötron interferometrisi daha önce diğer görüntüleme çabalarına bir destekti, ancak bu ilerleme onu eşsiz bir “ana yemek” seçeneğine dönüştürebilirdi.

Bilimsel Gizemler: Gizli Biyolojiyi Belirleyen 7 (Ölü) Hayvan

Bilimsel Gizemler

UDISCO (çözücü temizlenmiş organların nihai 3 boyutlu görüntülemesi) adlı bir görüntüleme tekniği, ölü hayvanları, biyolojinin iç çalışmalarını açığa çıkarmak için şeffaf hale getirir.

Bilim adamları, suyu% 65’e kadar daraltan ve etkili bir yarı saydam mumyaya dönüştüren suyu ve yağı gideren susuzlaştırıcı bir çözücüye sokarlar.

Önceki tekniklerde olduğu gibi kemirgenlerin vücudunda tasarlanan flüoresan proteinlerine zarar vermez, böylece hayvanlar saydamlaştırıldıktan sonra bilim adamları bu belirteçleri gözlemleyebilirler. Bunu bir gün insan beyninde, geleneksel yöntemlerle 1000 yıl sürecek bir başarı haritası olarak kullanmayı umuyorlar.

Bilimsel Gizemler: Lazerler Kullanarak Tüm Ülkeyi Eşlemek

Bilimsel Gizemler

İngiltere’nin tamamı hava lazerleri veya ülkenin zaten yüzde 75’ini taramış bir teknik olan LiDAR tarafından haritalanıyor. Yukarıdan, araştırmacılar manzarayı saniyede bir milyon ışık dalgası darbesiyle pelterek dalgaların geri dönüş sürelerine dayanarak 3B topografik bir harita oluşturuyorlar.

Değişen kıyı şeridini haritalama çabası olarak başladı. Ancak ek bir bonus olarak, modern arazinin altında görünmez bir şekilde dört Roma yolu ortaya çıkardı .

Çifte bonus olarak, peyzajdaki değişiklikleri hızlı bir şekilde tespit ederek ve yetkililerin damperleri yakalamalarına izin vererek yılda 1 milyar sterlin tutarındaki yasa dışı çöp atma hareketini bozabilir.

Bilimsel Gizemler: Görünmez Sanatı Aydınlatan Yeni X-Ray Yöntemi

Bilimsel Gizemler

Araştırmacılar, boya katmanlarına bakabilir ve dünyanın en ünlü başyapıtlarından bazılarının altındaki sırları açığa çıkarabilirler .

Picasso’nun 1902 yağlı boya La Misereuse topluluğu veya The Crouching Beggar ile başladı. Yağdaki çatlaklar arasından dışarı çıkan meraklı renkler ve dokular yüzey katmanlarına uymuyordu. Bu yüzden bilim adamları ona farklı dalga boylarında ışık çektiler, çünkü yağ bazı dalga boylarında saydamdır. Picasso’nun dilencisinin altındaki başka bir sanatçının manzarasını bulan 1992 çalışmasını doğruladılar.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Web Sitenizi Yükseltmek İçin 14 Ücretsiz WordPress Eklentisi

X-ışını analizi daha sonra tamamen yeni bir özellik ortaya çıkardı; kadınların eli (bornoz tarafından gizlenmiş) bir parça ekmek tutuyor. Artık bilim adamlarının bu yöntemi müzelerde yerinde kullanabildikleri şüphesiz izini sürecek .

Bilimsel Gizemler: Yaşamda CTE ve Beyin Hasarını Tespit Etme

Bilimsel Gizemler

Araştırmacılar, ilk kez, yaşayan bir hastada kronik travmatik ensefalopati (CTE) tespitini doğruladılar .

Hastaya diğer 13 NFL sporcusu ile birlikte beyin taraması yapıldı. Tau adında bir proteini açığa çıkardılar, hasarlı hücreleri boğuyor ve beyin boyunca göç ederek nöronları öldürüyorlar.

2015 yılında, eski Minnesota Vikings sanatçısı Fred McNeill olarak tanımlanan emekli oyunculardan biri, öldü. Otopsi, McNeill’in CTE ve ALS’den ya da Lou Gehrig’in hastalığından muzdarip olduğunu doğruladı.

Eğer doğrulanırsa, bu teknoloji eski sporculardan daha fazla insan için iyi olur. Mesela, örneğin bir patlamanın eşzamanlı kuvvetlerine maruz kalan askerlerdeki beyin düzensizliklerini tespit etmek ordunun yararına olacaktır.

Bilimsel Gizemler: Bir Kalemle Kanserli Hücreler Açığa

Bilimsel Gizemler

Kanser tedavisinin en zorlu kısımlarından biri, istenmeyen hücrelerin her birinin ameliyat sırasında çıkarıldığından emin olmaktır. Şimdi, yeni bir kalem benzeri cihaz, potansiyel olarak enfekte olmuş bölgeleri mevcut yöntemlerden 150 kat daha hızlı tarayabilir.

253 hasta üzerinde yapılan kavram kanıtı testinde “MasSpec pen”,% 96 kesinlikte kanserli dokuları tespit etti ve bunu sadece 10 saniyede yaptı.

Kalem, şüpheli dokulara bir damla su bırakır ve daha sonra kanserli hücreler tarafından üretilen ve hatta alt tiplerini de belirten atık ürünlerin tespit edilmesi için kütle spektrometresine yönlendirir.

Yaygın kullanım için onaylandığı takdirde, MasSpec Pen daha hızlı, daha hassas ve daha güvenli ameliyatlar sunacaktır.

Bilimsel Gizemler: Parçacıklı Hızlandırıcı ile Mumyaların İçine Bakmak

Bilimsel Gizemler

Araştırmacılar, artık partikül hızlandırıcı Argonne Ulusal Laboratuvarı Gelişmiş Foton Kaynağı sayesinde mumyaların içine zarar vermeden bakabiliyorlar.

Bilim adamları, ilk kez, MS’in ilk yüzyılın sonlarına dayanan, beş yaşındaki Mısırlı bir kız olan Hibbard mumyası üzerine yüksek enerjili X-ışınlarını eğittiler.

Hibbard mumyası, bozulmamış “mumya portresi” nedeniyle, çocuğun resminin bir resmini gösteren ahşap bir yüz paneli seçildi. Kırılgan malzemeyi bozmadan, araştırmacılar kefen üzerinden baktı ve kızın içinde teller gibi, oradaki açıklanamayan nesneler buldu.

Bilimsel Gizemler: Yeni X-Ray Teknolojisiyle Antik Kaydırmaların Açılması

Bilimsel Gizemler

Vesuvius’un meşhur patlamasıyla gömülen tek kasaba Pompei değildi: Küçük Herculaneum da sıcak kül ve lav tarafından boğuldu.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Yükselmek için En iyi WordPress SEO Eklentileri

Efsanevi Herculaneum parşömenlerinde olduğu gibi, dünyanın en eski hayatta kalan klasik kütüphanesinin bir parçası. Ne yazık ki, 260 ° C’yi (500 ° F) aşan sıcaklıklar ile gevrekleşmiştir. Son zamanlarda, bilim adamları 2.000 yıllık ve volkanik kül banyosuna rağmen bu yazıların birindeki harfleri okuyabiliyorlardı. Bilim adamları, X-ışınlarının bozulmasını farklı malzemelerden geçerken analiz ettiler. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*