SEO: Google’da Daha Yüksek Sıralamalar İçin Adım Adım Bir Rehber

seo
Makaleyi Paylaş

SEO (search engine optimization) yapmanın kolay olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Google’ın sürekli gelişen algoritmasıyla, bloglama SEO “arama motoru optimizasyonu” hiç olmadığı kadar zorlaşıyor.

Ancak, artık zorlayıcı hissetmediği bir derecede basitleştirmenin bir yolu var. Sadece birkaç harika SEO aracına ihtiyacınız var. SEO ipuçlarını kullanarak bu nihai rehberde paylaştığımız bilgi zenginliği ile SEO hakkında kendinizi geliştirebilirsiniz. Hadi adım adım başlayalım…

Anahtar Kelime Araştırmalarını Doğru Yapma

Anahtar kelime araştırma SEO bloglama kalbi ve ruhu. Blogların çoğunun başarısız olmasının en büyük nedenlerinden biri, yalnızca doğru anahtar kelimeleri bulmayı ve hedeflemeyi başaramamalarıdır.

Ya hiç anahtar kelime araştırması yapmazlar ya da çok rekabetçi ya da yeterince kârlı olmayan yanlış anahtar kelime türlerine giderler. Hedeflediğiniz anahtar kelimeler için ilk on sonuçta, tercihen bu anahtar kelimeler için en iyi 3 sonuç arasında yer aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Söylemeye gerek yok, herhangi bir anahtar kelimeyi hedeflememek ve yalnızca içerik yazmak sizi hiçbir yere götürebilir. Bu, rekabetin az olduğu ya da hiç olmadığı kadar iyi bir niş içinde olmadığınız sürece, sadece o belirli niş alandaki izleyicinin yararlı bulabileceği şeyler hakkında yazmak – oldukça iyi sonuç verebilir.

Ancak, sorun, bu tür nişler için bile, tam olarak ne hakkında yazacağınızın farkında olmayabilirsiniz. Pek çok konu hakkında yazıyorsanız, ancak pek çok kişi bu konularla ilgili bir şey aramıyorsa, yazdığınız tüm içeriği kim okuyacak?

Basitçe söylemek gerekirse, anahtar kelime araştırma herhangi bir blog projesi için çok önemlidir. Fakat eğer yeni iseniz, doğru şekilde yapma konusunda tam olarak nasıl gidiyorsunuz?

Bu, çok detaylı bir şekilde anlamanız gereken bir şeydir, bu nedenle, burada anahtar kelime araştırması hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlamanıza yardımcı olacak derinlemesine bir anahtar kelime araştırma rehberimiz var.

Blogcular için En İyi WordPress Ayarlarını Seçme

Blogcuların çoğu WordPress kullanıyor, bu yüzden WordPress kullanarak siteniz için nasıl sayfa SEO optimizasyonu yapacağımız hakkında konuşacağız.

WordPress kullanmanın en büyük avantajlarından biri, SEO için bir siteyi optimize etmeyi çok kolaylaştırmasıdır; Ancak, kapak tarafında, sitenizi optimize etme şeklinize dikkat etmezseniz, sitenizi aşırı derecede optimize edebilirsiniz.

Bu nedenle, tüm WordPress ayarlarını gözden geçirin ve SEO ayarlarını hiçbir şeyi mahvetmeden nasıl optimize edeceğinizi öğrenin.

WordPress SEO için En İyi Eklentiyle Gidiyor

Şimdiye kadar tartıştığımız şey, gerçekten SEO blogculuğunun temelleriyle ilgiliydi. Blogunuzu daha rekabetçi ve kazançlı bir alanda sıralamak istiyorsanız, temel özelliklerden daha fazlasına ihtiyacınız olacak.

Ve bu bir WordPress SEO eklentisinin geldiği yerdir. Sayfadaki SEO’ya manüel olarak bakmak çok zordur, çünkü çok fazla şey vardır, çoğu blogcunun gerçekten kendi başlarına idare edemeyeceği bir şey olması.

Bir WordPress SEO eklentisi, sayfanızdaki SEO işlemlerinden çok daha fazla zorluk çekerek çok basit ve anlaşılır hale getirebilir. O zaman yapmanız gereken site dışı SEO sitenize rütbe için odaklanmaktır.

Ancak ne yazık ki, blogunuzun sayfa SEO’su için kullanılabilecek kadar iyi ve güvenli olan birkaç SEO eklentisi vardır. Yoast SEO onlardan biri olsa da, birçok kullanıcının bazı yeni ve heyecan verici özellikler sunan ve sayfadaki SEO için birden fazla eklenti ihtiyacını ortadan kaldıran bir şeyler denemekle ilgilenebileceğinden eminiz.

Mesele şu ki, işlevselliği açısından oldukça kısıtlı, bu yüzden sayfadaki SEO ayarlarını oldukça iyi ayarlayabilmenize yardımcı olurken, daha gelişmiş yönleri söz konusu olduğunda çok kullanışlı olamayacağı ortaya çıktı.

Yani bunun bir yolu var mı? Bir blog için optimize edilebilecek hemen hemen her şey için sitenizi optimize edebilecek bir şey var mı?

Süreç üzerinde kontrol sahibi olmaktan ne haber? Bir SEO eklentisi ayrıca, siteniz için özel bir SEO eklentisi yapan sayfadaki SEO sürecini özelleştirmenize izin verir mi?

Cevap çok gürültülü bir Evet. Ve bunun nedeni, MyThemeShop’un blog topluluğunun şimdiye dek tanıtıldığı en eksiksiz, en gelişmiş ve en hızlı WordPress SEO eklentisini geliştirmesidir.

Bu canavar, Rank Math olarak bilinir ve şimdi, yayınladığınız veya çalıştırmayı planladığınız blog türüne bakılmaksızın, bloglamanın SEO’nun ayrılmaz bir parçası olabileceği ayrıntılı olarak tartışacağız.

Şimdi, Rank Math’ın tüm özelliklerini gözden geçirmeden önce yüklemeniz gerekir. 

WordPress SEO Eklentisi Rank Math Ayarlama 

Genel olarak konuşursak, yalnızca yazılar ve sayfalar ve çoğu blogcu için site haritasındaki kategorileri seçmek istersiniz. Medyayı ve etiketleri site haritasına dahil etmekten kaçınmak genellikle iyi bir fikirdir .

Rank Math’ın sizin için yaratabileceği özelleştirilmiş site haritaları türünü yapabilmek için muhtemelen ayrı bir şekilde çok iyi bir site haritası eklentisi kullanmanız gerekecek.

Sonraki sayfa Optimizasyon başlıklı ve tam olarak size yardımcı olacak budur; sitenizi özel ama etkili bir şekilde optimize edin. Bu seçenek altında kullanabileceğiniz her şeye bir göz atalım ve sitenizi optimize edelim. Bloglamaya yeni başlayanlar için nofollow resim bağlantıları, dış görüntülere bağlantı verirseniz sitenizin herhangi bir SEO bağlantı suyunu diğer sitelere veya kaynaklara aktarmayacağı anlamına gelir.

Strip Kategorisi Tabanı seçeneğine gelince, bu başka bir URL optimizasyonu biçimidir. Bununla birlikte, bazı blogcular Harici Bağlantıları Nofollow seçeneğini Açık olarak ayarlamayı tercih eder, bu da sitelerindeki tüm harici bağlantıların takip edilmeyen bağlantılar olacağı anlamına gelir.

Her ne kadar teknik olarak “çeşitli” basamağı olsa da, burada bazı çok yararlı ayarlar var. Artık siteniz için Google aramasının öne çıkan bir özelliği olan zengin snippet’lere sahip olmanıza olanak tanır; bu, daha fazla trafik çekmenize yardımcı olabilecekleri anlamına gelir.

Buradaki tek farklı ayar, tüm blog türleri için Açık tutulması önerilen Kayıp ALT özniteliklerini ekle; Yüzlerce veya belki de binlerce görüntü için ALT etiketlerini el ile koymak çok zaman kazanmanıza yardımcı olur.

Rank Math’da ALT öznitelikleri için bir toplu düzenleyici de var; kullanıcının bunları manuel olarak eklemek istemesi durumunda ancak çok fazla zaman kaybetmeden. Blogunuz, sayfadaki SEO söz konusu olduğunda, web üzerindeki tüm blogların %90 veya daha fazlasından anında daha iyi olacaktır.

Modülleri Etkinleştirme / Devre Dışı Bırakma

Ama elbette, bu Rank Math’ın sizin için yapacağı her şey yukarıda bahsedilen konulardan ibaret değil. Panonuzda Rank Math’ı tıklarsanız ve Modüller sekmesine giderseniz, gereksinimlerinize göre etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz birçok harika SEO optimizasyon seçeneği bulacaksınız. 

404 Monitör

Google veya bu konuda başka herhangi bir arama motoru, sitenizdeki ölü bağlantıları birbirine bağlamaz.

Bunlar sadece zayıf optimizasyonun bir işareti değildir, aynı zamanda kötü bir kullanıcı deneyimine de yol açabilir.

Büyük bloglar, SERP’lerde daha düşük sıralamaya katkıda bulunabilecek çok sayıda ölü veya 404 hata sayfasına sahip olabilir. Rank Math, herhangi bir 404 hata hakkında sizi otomatik olarak tespit edip uyararak, blog kullanıcılarınız veya arama motorlarının içine girer girmez sizi bu tür sıralama sorunlarından korur.

Yönlendirmeler

Yönlendirmeler modülü, hiç bulunmamış veya silinmemiş veya yeni URL’lere taşınan yayınları, geçerli çalışma URL’lerine veya trafiği yönlendirmek istediğiniz diğer yayınlara kolayca yeniden yönlendirmenize olanak tanır.

Zengin Snippet’ler

Zengin snippet’ler, sitenizin arama sonuçlarının SERP’lerde göze çarpmakta ve sitenizin organik trafiğini büyük ölçüde artıran, elde edebileceğinizden çok daha iyi bir tıklama oranına sahip olma konusunda uzun bir yol kat etmektedir.

Ancak, zengin bir snippet’i elle almak çok zor olabilir. Ancak Rank Math, gerçek anlamda mümkün olduğu kadar sayfadaki SEO‘yu basitleştirmek için tasarlandığından, Zengin Parçacıklar özelliği de geliyor .

Bu özelliğin yaptığı şey, sitenize arama sayfalarında zengin sonuçlar oluşturmada yardımcı olan ve zengin bir snippet’i olmayan sayfalardan çok daha fazla organik trafik çeken web sitenize meta veriler eklemektir.

Rol Yöneticisi

Rol Yöneticisi modülü, başkalarının siteyi kendileriyle birlikte yönetmesi için de faydalıdır. Diğer kişilerin ya da yöneticilerin erişebileceği Rank Math eklentisinin hangi özelliklerine sahip olabileceğini kısıtlayabilirler.

Arama Konsolu

Siteniz için arama konsolunu ayarladıysanız ve sitenizi yukarıda açıklanan adımları izleyerek Google Arama Konsolu ile doğrularsanız, tüm önemli Google Analytics verilerinize ve bilgilerinize doğrudan WordPress panonuzdan erişebileceksiniz .

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

Yine, bu başka bir özelliktir ki, binlerce blogcu blogları için bir miktar ödün vermenin bedeli karşılığında ayrı bir eklenti kullanmaktadır.

SEO Analizi

SEO Analizi, Rank Math eklentisinin en benzersiz özelliklerinden biridir, başka bir SEO eklentisinin Rank Math’ın sunduğu ölçüde sunamadığı bir şey. Bu özellik hakkında biraz daha detaylı olarak konuşacağız.

Site Haritaları

Rank Math’ın Modüller sekmesinde bulacağınız son özellik Site Haritası. Yukarıda biraz bahsetmiş olsak da, sitenizin site haritasını oluşturma konusundaki esnekliğin kesinlikle Rank Math’ın oldukça benzersiz bir özelliği olduğunu fark etmek istiyoruz. Ancak, bu eklentiyi kullanarak site haritaları oluşturma ve gönderme kolaylığından hiçbir şey almaz, çünkü birkaç tıklatma bir tane oluşturmak için yeterlidir.

Ancak, burada listelenen bulamadığınız ancak bir gönderi oluştururken doğrudan bulabileceğiniz harika bir optimizasyon özelliği var, iç bağlantı önerileridir. Blog yazılarını birbiri ardına yeterince sık bağlamadan birbiri ardına basitçe kullandıysanız, LOT organik trafikte ve sıralamada yoksundur.

Yeni bir SEO çağına girerken, iç bağlantılar genel kullanıcı deneyimine büyük katkı sağlayabildiklerinden her zamankinden daha önemli. Aslında, blogdaki tüm yazıların doğru şekilde birbirine bağlanmasının organik trafikte büyük gelişmelere neden olduğu ve bunun da açıkça önemli sıralama artışlarından dolayı ortaya çıktığı bazı ayrıntılı SEO durum çalışmaları yapılmıştır.

Ancak, odak noktası yazıyı yazmak gibi iç bağlantıları doğru yerlere yerleştirmeye devam etmek zor olabilir. Benzer şekilde, yeni blog yazarlarının yayınlarını tam olarak nasıl birbirine bağlamaları gerektiğini bulmak zor olabilir.

Bununla birlikte, Rank Math’ın Dahili Bağlama özelliği, tamamen kendi başına ilgilenecektir , çünkü bunlar için seçtiğiniz anahtar kelimeleri temel alarak ilgili dahili bağlantıları otomatik olarak gönderir (tabii ki bu özelliği kullanmaya karar verirseniz).

Genel Ayarlar

Genel Rütbe Matematiği Ayarları altında, sayfa içi optimizasyon özelliklerine sahip bir ton var. İstediğiniz değişiklikleri yapmanız çok kolay, ya da burada ne tür ayarlara sahip olmanız gerektiğini bilmiyorsanız, çoğu blogcu için bu ayarlara genellikle önerilen yaklaşım olan standart seçeneklerle devam edin.

Ancak, size bu ayarların altındaki farklı seçeneklere hızlı bir genel bakış sunalım.

Bağlantılar

Strip Kategorisi Tabanı: Temel olarak, bu bölümü takip ederken, / kategori bölümünü onlardan çıkararak URL’lerinizi daha SEO dostu hale getirmenize yardımcı olur. Ancak genellikle, yalnızca e-ticaret siteleri için gereklidir, bu nedenle blogcular Kapalı kalmasına izin verebilir.

Yönlendirme Ekleri: Ek, ziyaretçilerin gerçekten ilgilendikleri yayınların bir parçası olduklarından, ziyaretçilere genellikle herhangi bir değer sunmaz. Bu nedenle, ziyaretçileri ziyaret edebilmeleri için yeniden gönderilmelerinin bir anlamı vardır. tam olarak aradıklarını bulabilirler.

Yönlendirme Durum Kodu: 301 Kalıcı, yönlendirmelerin kalıcı olacağı ve geçici olamayacağı anlamına gelir. Ölü veya ekli URL’leri yönlendirirken çoğu blogcunun ihtiyaç duyacağı şey budur, bu nedenle 302 Geçici değil bu seçeneğe bağlı kalın.

Medya Yönlendirin: Bu yazıda söylediğimiz gibi, Rank Math blogunuzun büyük G (Google!) İle iyi koşullarda kalmasını sağlamak için yukarıda ve öteye gidiyor. Yönlendirilen medya sayfasının bağlantı verebileceği bir ana sayfa yoksa, birçok SEO eklentisi bir hata gösterebilirken, Rank Math bu sayfaları doğrudan ana sayfaya (veya tercihlerinize göre başka bir sayfaya) yönlendirmenize izin verir. 

Durdurucuları Kalıcı Bağlantılardan Kaldır: Bu seçeneği açık olarak ayarlarsanız, tüm durma sözcükleri otomatik olarak gelecekteki yazılarınızın URL’lerinden kaldırır. Durdurulan kelimeler arasında a ve, vb. bulunur.

Bu, sahip olmak için iyi bir ayar olsa da, bazen URL’lerin biraz doğal görünmesine neden olabilir. Dahası, URL’de durma sözcüklerinin sayfa üzerinde iyi bir SEO ayarı olması, deneme yoluyla kanıtlanmış bir şeyden daha fazla bir teoridir. Böylece bunu size ve tercihlerinize bırakıyoruz.

Nofollow Harici Bağlantıları: Bu seçenek bir blogcuya tüm harici bağlantılarını takip etmeden yapma imkanı verir, yani bunlara hiçbir bağlantı suyu iletilmez. Ne yaptığınızı ve neden açtığınızı tam olarak bilmiyorsanız, bu çok önerilmez.

Nofollow Image Links: Bu, blogunuza nofollow linklerinizden link verdiğiniz görüntüleri, zarar vermemesi ve bazı yararlı SEO suyunu korumanıza yardımcı olması için yeterli olacaktır. Açık kalmasına izin verebilirsin.

Harici Sekmeleri Yeni Sekmede / Pencerede Aç: Birisi blogunuzda dahili veya harici bir linkte açıldığında, mevcut sayfa açık kalacak ve yeni sayfa ayrı bir sekmede yüklenecektir. Okuyucularınızın blogunuzdan bir başkasının sitesine yönlendirilmesini istemezsiniz, değil mi?

Benzer şekilde, yalnızca bir SEO faktörü olan iç bağlantılarınızı tıklasalar bile, blogunuzda ziyaretçilerinizin sayfa içi zamanlarını iyileştirmelerine yardımcı olabilir. Bu yüzden daima açık kaldığından emin ol.

Görüntüler

Görüntü tabanlı bir blogunuz olmadığı sürece, burada bulduğunuz seçeneklerin Kapalı kalmasına izin vermek istersiniz. Ancak görüntü tabanlı bir blog için onları Açık olarak ayarlamak son derece yararlı olabilir.

Bunun nedeni, her blog gönderisinde genellikle onlarca görüntü bulundurabilmeleridir, bu da görüntü tabanlı bloglar için önemli bir SEO faktörü olabilen, ALT ve başlık özniteliklerini el ile eklemek çok zaman alacağı anlamına gelir.

Bu seçeneklerin açık olarak ayarlanması sizi tüm bu baş ağrısından kurtarır, çünkü Rank Math bu ayrıntıları otomatik olarak resimlerinize otomatik olarak ekler.

Ekmek Kırıntıları

Ekmek kırıntıları, sitenizin sayfa SEO’sunu etkiler ve web sitenizin sonuçlarının SERP’lerde nasıl görüneceğini belirleyebilir. Bu seçeneği etkin tutmalısınız.

Web Yöneticisi Araçları

Blogunuz için gerçekten önemli olan arama motorları için sorulan tüm doğrulama bilgilerini buraya koyun. Tüm arama motorlarını eklemekten çekinmeyin, çünkü bu sadece zamanınızı boşa harcar.


Robots.txt ve .htaaccess Dosyaları

Bu dosyaları düzenlemesi gereken blogcular, nasıl yapılacağını biliyor. Bunu okuyan diğer tüm blogcular için, bu dosyalarla uğraşmanıza gerek yok, çünkü gerekli teknik bilgiler olmadan bunu yapmak, sitenizde, özellikle .htaaccess dosyasında değişiklik yaparsanız ciddi hatalara neden olabilir.

404 Monitör

Yine, Rank Math burada standart ayarları ile oldukça iyi bir iş yapıyor, bu yüzden blogcuların çoğunun hiçbir şey yapmasına gerek kalmayacak. Bununla birlikte, 404 hata sayfasıyla ilgili bazı sorunlar yaşayanlar için, tam olarak neyin yanlış olduğunu bulmak ve ziyaretçilerin 404 hata sayfasına nereden geldiklerini bulmak için Gelişmiş modunu kullanabilirler.

Aşağıda daha spesifik 404 Monitör özelliklerini tartışacağız.

Yönlendirmeler

Bu ayar, değişikliklerin bir veya daha fazla gönderinin URL’lerinden kaynaklanan 404 ve diğer hatalardan kaçınmanıza yardımcı olabilecek ideal yönlendirme ayarlarına sahip olmanızı sağlar. Ayardaki ilk seçenek, URL değişikliği durumunda kalıcı 301 (veya geçici 302/307) yönlendirmeleri almanıza izin verirken, ikinci seçenek, belirli bir gönderinin URL’sini değiştirmeniz durumunda otomatik bir gönderi yönlendirmesini etkinleştirir, manuel olarak bir yönlendirme ayarlamanız gerekmez; otomatik olarak Rank Math tarafından halledilir.

Arama Konsolu

Arama konsolu seçeneği, Rank Math’ı Google arama konsolu hesabınızla entegre etmenize, blogunuzun sizin için önemli analitik verilerine erişmesine ve analiz etmesine olanak sağlar. Ancak, Rank Math’ı kurarken ayarlamış olduğumuz için burada hiçbir şey yapmamıza gerek yok.

Ancak, verilerin eklentinin ne kadar süre saklanmasını istediğinizi belirleyene kadar önbellek sınırını değiştirebilirsiniz. Daha sonra, e-posta adresinizi en son seçeneğe koyabilirsiniz, böylece Rank Math’dan haftalık önemli analitik verilerin raporlarını alabilirsiniz.

Diğerleri

Bu sekme altında, Rank Math’ın anonim bir şekilde veri toplamasına izin verebilirsiniz, bu da geliştiricilerin daha da geliştirmesine yardımcı olur.

Bu sekmenin altında bulduğunuz diğer seçenek, birileri yayınlarınızı kopyalayıp başka bir yere koyduğunda, blogunuza bir kredi olarak link vermekle ilgili. Varsayılan olarak, bu tür kaynaklardan bir bağlantı almak için ayarlanmıştır; bu nedenle, bir nedeniniz olmadıkça, değiştirilmesi ve değiştirilmemesi gerekir.

Sonunda, her şeyin olması gerektiği gibi bir Arama Konsolu var, bu yüzden orada da bir şey yapmanıza gerek yok.

Başlıklar ve Meta

Genel Ayarlar’dan sonra, Başlıklar ve Meta ayarlarını görebilirsiniz . İşte burada bulacağınız seçenekler.

Küresel Meta

Başlıklar ve Meta ayarlarına tıkladıktan sonra gireceğiniz ilk sekme, yukarıda daha önce tartıştığımız değişikliklerden bazılarını yapmanıza izin veren Global Meta’dır.

Bunun dışında, şu anda kullanılmakta olan yerine başka bir karakter tercih ederseniz Ayırıcı Karakterini de değiştirebilirsiniz. Benzer şekilde, Başlıkları Büyükleştir seçeneğini Açık olarak da ayarlayabilirsiniz, böylece tüm başlık etiketlerinizin ilk karakteri otomatik olarak büyük harfle yazılır, büyük bir zaman tasarrufu sağlar ve kendiniz yapmayı unutursanız küçük karakterde kalmasını önler.

Burada ayrıca, açık bir resmi olmayan, Facebook’ta özel bir resim içermeyen yayınlarınızdan herhangi biri paylaşıldığında görüntülenecek resim olan bir OpenGraph Küçük Resmi de ayarlayabilirsiniz. Benzer şekilde, burada Twitter için tercih ettiğiniz kart türünü de seçebilirsiniz.

Sosyal Meta

Rank Math, bu seçenek altında sitenize bağlanmanıza izin veren en kapsamlı sosyal ağlar listesiyle birlikte gelir. Yoast SEO dahil olmak üzere çoğu SEO eklentisi, çok daha az seçenek sunar.

Ama dahası da var. Ayrıca, gönderileriniz sosyal medya platformunda paylaşıldığında, kişisel Facebook sayfanızın Facebook Yazarlığı olarak gösterilecek URL’sini de ekleyebilirsiniz.

Aynı şekilde, bir veya daha fazla Facebook Yönetici Kimliği, Facebook uygulama kimliği, Facebook gizli kimliği ve Twitter sayfası URL’si de girebilirsiniz.

Ana Sayfa

Bu sekme altında da hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Ancak, sitenizi daha iyi tanımlamaları için burada gördüğünüz farklı seçenekleri doldurmanız iyi bir fikir olabilir.

Bu, özellikle sosyal medya sitenizin genel trafiğinin önemli bir bölümünü oluşturacaksa geçerlidir, bu durumda bu sekme altındaki aşağıdaki bölümleri doldurmalısınız:

 • Facebook için Ana Sayfa Başlığı:Sitenizin ana sayfası Facebook’ta ne zaman paylaşılırsa, bu başlık onunla birlikte görünecektir
 • Facebook için Ana Sayfa Açıklaması:Başlık gibi, bu, Facebook’ta paylaşıldığında sitenizin ana sayfasının bağlantısıyla birlikte görünen açıklamadır.
 • Facebook için Ana Sayfa Küçük Resmi: Bu, Facebook’ta paylaşıldığında ana sayfanızda görünecek varsayılan resimdir.
Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Utanç Nasıl Aşılır? Utancınızın Üstesinden Gelmek

Ayrıca, sitenizin açıklamasının veya arama sonucunun Google’ın arama motorunda nasıl göründüğünü değiştirmenize izin veren ilk iki seçenek de vardır. Bu sizin tercihlerinize göre bir şey olsa da, aklınızda özel bir şey yoksa, ana sayfa başlığınız olarak “% sitename% -% sitedesc%” ye yapıştırmanız yeterli.

İkinci seçeneğe ana sayfanız için özel bir meta açıklaması da ekleyebilirsiniz. Son olarak, Anasayfa Robotlar Meta’nın Varsayılan olarak ayarlanmasına izin verin.

Yazarlar

Sitenize katkıda bulunan birden fazla yazarınız varsa ve hepsini blogunuzda kullanmak istiyorsanız, her biri için profiller ayarlamak için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Çeşitli Sayfalar

Varsayılan olarak, burada seçilen seçenekler çoğu blog için iyi sonuç verir. Ancak, bazı blogcular için daha iyi çalışabilecek bir değişiklik var ve bu, son seçeneği Açık olarak ayarlamak olacaktır; bu, blogunuzdaki şifre korumalı sayfaların arama motorları tarafından dizine alınmayacağı anlamına gelir.

Bloglarında şifre korumalı sayfalara sahip olmayan birçok blogcu için bile önemli olmayacak olsa da, bloglarında bir kurs olan ve premium içeriği yalnızca ücretli okuyucularla paylaştığı bir şifre kullanarak koruyabilenler olabilir. 

Ancak, bu tür sayfaların endekslenmesine izin vermedeki sorun, eğer genel okuyucular bir şekilde arama motorundan bu sayfalara gelirlerse, hemen hemen hemen geri düğmesine tıklayacaklar, bu da hemen çıkma oranını ve dikkate alınan diğer bazı ölçümleri mahvedecektir. 

%page% Başlıkta yer almanın arama sonucu başlıklarının biraz karışık görünmesini sağlayabileceğini düşünüyoruz. %searchphrase% %sep% %sitename%”Sitenizin arama sonuçlarının başlıklarının daha temiz ve daha temiz görünmesini sağlayacağı için, ” Aradığınızı burada daha iyi çalışacağını düşünüyoruz .

Gönderiler

Ardından, Yazı Türleri bölümünde, birincisi Mesaj olan üç seçeneğimiz var. İlk iki seçenekte hiçbir şey yapmayın, çünkü tüm gönderileriniz için aynı gönderi açıklamasının yapılması, pek çok (benzer) gönderi içeren bloglar için bile tavsiye edilmez.

Ardından, çoğu blog için Makale’ye ayarlanması gereken Zengin Metin Parçacığı Türüne sahipsiniz. Bununla birlikte, bir video blog Video’ya ayarlamak isteyebilir ve esasen okurları için mevcut olan işler hakkındaki bilgileri paylaşan bir blog onu İş İlanı Verme olarak ayarlayabilir.

Seçeneklerin geri kalanı çoğu blog için iyi olacak, bu nedenle bir sonraki seçeneğe geçin.

Sayfalar

Burada her şey aynı kalır. Zengin Metin Parçacığı Türü’nü, yazılar için yaptığınız gibi seçebilirsiniz, ancak varsayılan olarak Yok olarak ayarlanacaktır.

Ancak, belirli bir türün ayarlanmasının gerçekten yardımcı olacağından emin değilseniz, Yok olarak kalmasını sağlamak daha iyi bir seçenek olabilir.

Medya

Yine aynı şey, yukarıdaki Yazılar ve Sayfalar için size söylediğimiz Medya için de geçerlidir. Ancak, yalnızca okuyucularına daha iyi hizmet verebilmek için başka kaynaklardan (kayıt için önerilen bir uygulama değildir) kopyalanan veya telif hakkıyla korunan görüntüler kullanan bazı blogcular olabilir.

Böyle bir durumda, bu sayfanın sonundaki Varsayılan Dizin Yok kutucuğunun yanında Resim Dizini Yok kutusunu da işaretlemek isteyebilirler .

Kategoriler

Burada da her şey varsayılan olarak düzgün bir şekilde ayarlandı, ancak bazı blogcular kategorilerinin endekslenmesini tercih ediyor. Siz de bu yaklaşımı takip etmek istiyorsanız, Kategori Arşivleri Robotları Meta için Dizin Yok kutusunun işaretini kaldırmanız gerekir.

Benzer şekilde, kategori sayfalarınızın dizine alınmasına izin verseniz bile, bu seçenek altında gördüğünüz kategori açıklama kutusunu kullanmamalısınız, çünkü tüm kategorileriniz için aynı açıklamanın olması kötü olacaktır.

WordPress panonuzdaki Mesajlar menüsünün altındaki Kategoriler seçeneğinize giderek kategori sayfalarınız için bazı açıklamalar ve diğer içerikleri girmeniz gerekecektir.

Etiketler

Etiketler her zaman varsayılan olarak Dizin Yok olarak ayarlanmalıdır. Ve endeksli değilse, buradaki seçeneklerin geri kalanı önemli değil.

Site Haritası Ayarları

Başlıklar ve Meta’dan sonra, Site Haritası Ayarlarınız vardır. Blogcuların çoğunun burada herhangi bir değişiklik yapmasına gerek yoktur.

Genel

Ancak, çok büyük bir blogunuz varsa ve site haritanıza 1000’den fazla bağlantıya ihtiyacınız varsa, sayfa başına öğe kutusuna 1000’den büyük bir sayı koyarak yapabilirsiniz.

Sitenizdeki hiçbir resmin arama motorlarında dizine eklenmesini istemiyorsanız, Site Haritasındaki Görüntüleri Kapalı olarak ayarlamanız gerekir. Ancak, Açık kalmasına izin vermeniz önerilir; böylece sitenizdeki önemli görüntüler dizine eklenebilir ve arama motorlarına okuyucularınız için daha iyi değer sunan, medya açısından zengin içeriğe sahip olduğunuzu söyler.

Bununla birlikte, öne çıkan resimlerin dahil edilip edilmemesi, varsayılan olarak Kapalı olmasına rağmen, tamamen size bağlıdır.

Ardından, bazı aramaları site haritanız dışında tutabileceğiniz, genellikle arama motorlarının bilmesini istemedikleriniz olanları Dışla seçeneğiniz vardır. Gerisi varsayılan olarak olduğu gibi olsun.

Yazarlar

Yazar sayfalarının dizine alınmasını ister misiniz? Açık seçeneğine tıkladığınızda site haritanıza dahil edilirler. 

404 Monitör

Burada, okuyucularınızın veya arama motorlarınızın karşılaştığı 404 hata sayfasının listesini bulabilirsiniz. Ayrıca, bu hata sayfalarına kaç kez erişildiğini bulabilir ve yukarıdaki Toplu İşlemler aşağı açılır seçeneğini kullanarak bu ayarları kendisinden yeniden yönlendirebilir veya silebilirsiniz .

Yönlendirmeler

Burada şimdiye kadar oluşturduğunuz tüm yönlendirmeleri bulabilir, yenilerini oluşturabilir veya iki farklı şekilde verebilirsiniz.

Arama Konsolu

Bu, sitenizin SERP’lerde nasıl performans gösterdiğini anlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabileceğiniz Rank Math’ın süper kullanışlı bir özelliğidir. Ayrıca, sitenizi SERP’lerde daha iyi hale getirmek için sayfa SEO stratejinizde yaptığınız değişikliklerin neler olduğu hakkında da size çok fazla bilgi verecektir.

Genel Bakış

Ana Genel Bakış ekranında bulacağınız grafikler ve istatistikler. Sitenizin SERP’lerde kaç tıklama aldığını öğrenebilecek ve bunu gösterim sayısıyla karşılaştırabilirsiniz. Sonuç, analitik tablonun bir parçası olacak olan TO’nuz (Tıklama Oranı) olacaktır.

Bu tek başına, sayfa SEO’nuzun kalitesi hakkında size çok şey söyler. Çok fazla gösterim alıyorsanız, ancak tıklamalara dönüşmüyorsa, sıralamadaki yayınların başlığı ve meta açıklaması üzerinde çalışmak ve zengin snippet’leri daha iyi hale getirmek için denemek isteyebilirsiniz Gösterimlerin tıklamalara dönme ihtimalinin daha yüksek olduğu daha iyi bir konuma.

Ayrıca, yayınlarınızın ve sayfalarınızın ortalama sıralama konumunun ne olduğunu da öğrenebileceksiniz. Bu, ilk on pozisyona yaklaştıkça ilerlemenizi sürekli izlemenizi sağlayacaktır.

Arama Analizi

Search Analytics’in altında, sitenizin sıraladığı anahtar kelimeleri ve bu anahtar kelimeler için hangi konumda olduğunu ve sıralamanın ne kadar gösterim ve tıklama sağladığını bulacaksınız. Ayrıca, TO’ya da gösterilecek ve sayfadaki iyi SEO optimizasyonu, TO’yu yükseltmenize yardımcı olacak ve sitenizin organik sıralamasından daha fazla yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Site Haritaları

Site Haritaları sekmesi, siteniz için şu ana kadar gönderdiğiniz tüm site haritalarını listeler. Site haritanızda zaman içinde yaptığınız değişiklikleri ve bu değişikliklerin sitenizin sıralamasını nasıl etkilediğini kolayca takip etmenizi sağlar.

Sitenizin sıralamasını olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir değişiklik görürseniz, blogunuzun sıralamasındaki düşüşün sebebi olsaydı, hızlı bir şekilde geri dönüp yaptığınız değişiklikleri analiz edebilir ve geri alabilirsiniz.

Tarama Hataları

Burada arama motorlarının sitenizde bulduğu tüm tarama hatalarını bulacaksınız. Hiçbirini göremiyorsanız, harika; ancak herhangi bir tarama hatası varsa, bunların ne olduğunu ve nasıl düzeltileceğini anlamak için Rank Math’ı kullanmalısınız.

Anahtar Kelime İzleyici

Bu, Rank Math’ın bir SEO eklentisinin alabileceği kadar eksiksiz olmasının bir başka nedenidir. İyi bir rütbe izleme aracı tek başına her ay ağır bir ücrete tabidir, ancak Rank Math ile ek bir özellik olarak elde edersiniz . Bu, elbette yukarıda bahsettiğimiz tüm diğer harika özelliklerin yanı sıra.

SEO Analizi

Bu özellik temel olarak sitenizi, sitenizin sayfa SEO’sunu etkileyebilecek şeyler ve böylece sitenizin arama motorlarındaki sıralamalarını analiz eder. Sitenizin tamamını analiz etmesi ve siteniz için SEO puanı alması birkaç dakikadan az sürer.

Ancak bu özelliğin daha önemli kısmı, alacağınız detaylı rapordur. Size, sitenizin sayfa SEO’su ile ilgili yaptığınız konuların yanı sıra üzerinde çalışmanız gereken konuların derinlemesine bir görünümünü verecektir.

Ama orada bitmiyor. Sitenizde algıladığı her sorunun yanında “Nasıl düzeltilir” seçeneği de bulunmaktadır. Bu sorunları çözmek için basitçe tıklayabilir ve işlem yapılabilir tavsiyeler alabilirsiniz.

Rank Math’ın SEO Analizi özelliği ile düzeltmeniz gereken sayfadaki SEO hatalarını bulmak ve bunları nasıl düzelteceğiniz sadece bir tık uzağınızda olacaktır. 

İthalat ve İhracat

Bu ayarı, başka bir SEO eklentisinden ayarları Rank Math’a almak veya Rank Math’ın ayarlarını vermek ve bilgisayarınıza kaydetmek için kullanabilirsiniz. 

Off-Page SEO Optimizasyonu

Piyasadaki en iyi WordPress SEO eklentisinin tüm özelliklerini, Rank Math’ın tüm özelliklerini açıklamak da dahil, blogunuzun sayfa SEO optimizasyonu için yapmanız gereken her şeyi konuştuk.

Ancak sayfa SEO optimizasyonu yeterli mi? Çoğu zaman değil. İnanılmaz derecede düşük bir rekabet gücüne sahip olmadığınız sürece, büyük olasılıkla sayfa dışı SEO optimizasyonu yapmanız gerekecektir.

Ve işte işler biraz zorlaşıyor, çünkü size yardımcı olmak için Rank Math gibi harika bir eklentiniz yok.

Ancak bu yazının geri kalanını okuduktan sonra, muhtemelen en iyi sıra dışı SEO tekniklerinin bazılarına aşina olacaksınız, ki bu da Rank Math’ın sıradaki türlerini elde etmek için harika sayfadaki SEO yetenekleri ile birleştirebileceğiniz.

İçeriğin Kral olduğunu hatırlayın

Bu ifadeyi duymuş olabileceğiniz sıklıkta, içeriğin gerçekten kral olduğunu söylemeye değer. Ve bunun nedeni, içerik, okuyucularınızın ihtiyacını karşılamak için yeterince iyi olmadığı sürece, bir şekilde bir süre oraya gitmeyi başarsanız bile, uzun vadede en üst sıralarda yer almak için mücadele edeceksiniz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  En iyi WordPress eklentileri nelerdir? Bu WordPress eklentilerini biliyor musunuz?

Bu daha önce de doğruyken, RankBrain yüzünden şimdi daha da önemli bir şey.

RankBrain’in Google’ın genel algoritmasının çok önemli bir bileşeni olduğuna inanılıyor ve belirli bir sitenin, sıraladığı terimleri arayan kullanıcıların sorgusunu ne kadar tatmin edici bir şekilde yanıtladığını analiz ediyor.

Sitenize gelen kullanıcılar içeriği beğenmezler ve geri düğmesine hızlıca basar ve başka bir arama sonucuna giderlerse, Google bunu size karşı sayar. Öte yandan, derinlemesine ve ilgi çekici olan içerik, zaman içinde doğal olarak harika bağlantılar çekme eğilimindedir .

Misafir Gönderme

“Gerçek” sayfa dışı şeyler buradan başlar. Ve tartışacağımız ilk sayfa dışı SEO tekniği her zaman yeşil kalan misafir yazısıdır.

Konuk kaydı, temel olarak bir makale yazmakta ve sitenizi o makaleden bağlantı kurarken başka birinin blogunda yayınlamaktır. Sitenin blogcuları genellikle konuk olarak yayınladıkları blog ile aynı nişe sahip olanlardır, ancak benzer veya alakalı bir alanda bulunan sitelere yapılan konukların da zararı yoktur.

Niş içinde konuk gönderme hedefleri bulmak çok kolaydır. Sadece aşağıda belirtilen arama sorgularından bazılarını kullanmanız ve Google’da bir arama yapmanız yeterlidir.

 • Niş + “bizim için yaz” (örneğin, WordPress “bizim için yaz”)
 • “Anahtar Kelime” + “bizim için yaz”
 • Niş / anahtar kelime + “misafir yazısı”
 • Niş / Anahtar kelime “Bu bir konuk gönderisidir”

Daha birçoğu var, ancak yukarıda bahsettiğimizler en sık kullanılanlardır ve bir ton konuk gönderme fırsatı bulmanıza yardımcı olmalıdır.

Misafir gönderilerini kabul eden, ancak “bizim için yaz” sayfası bulunmayan siteleri aramanın başka bir harika yolu da rakiplerinizin geri bağlantılarını analiz etmektir. Eğer onlar da misafir yazılar yazıyorlarsa, konukların nerede olduklarını görebilecek ve aynı şeyi yapmanıza izin verecek.

Daha sonra, hedefler sitenin kılavuz ilkelerine göz atabilir ve buna göre bir misafir yazısı yazabilir (veya kendiniz yazabilirsiniz). Ardından misafir postanızı kullanarak onlara ulaşın ve kibarca bloglarına göndermelerini isteyin.

Gönderiyi reddederlerse, aynı gönderiyi kullanarak diğer hedeflere ulaşın (ancak diğer sitelerin kurallarına bağlı olarak biraz değiştirin). Konuk postalarınızı başarıyla alma şansınızı arttırmaya yönelik küçük bir ipucu, ilk önce yalnızca daha küçük siteleri hedeflemektir .

Blogunuz yeni ve popüler olmadığında, doğrudan niş alanınızdaki en büyük sitelere giderseniz, büyük olasılıkla reddedilmiş olursunuz. Ancak harika bir misafir yazısı yazarsanız, küçük çocuklar onu kabul etmekten mutlu olurlar.

Broken Link Building

Broken link building basit bir konsepte dayanan, ancak doğru şekilde kullanırsanız çok güçlü olabilen bir SEO tekniğidir. Temel olarak, nişinizdeki sitelerde “ölü” linkleri bulma, kaynağı kendi sitenizde yeniden yaratma ve kendisine ölü linkten bahsetmek ve yeni kaynağınızın yerini alması için aynı konuyla ilgili yeni bir kaynak sunmak için web yöneticisine ulaşmayı içerir.

Şaşırtıcı bir şekilde, çoğu web yöneticisi e-postanıza bağlantının değiştirilmesiyle ilgili hiçbir zaman yanıt vermez. Ancak, yine de aynı harika bir bağlantı kurma stratejisi.

Çünkü oldukça kolay bir şekilde ölçeklenebilir ve sayı oyunlarından daha fazlasıdır. Böylece, bir kerede yalnızca birkaç hedefe ulaştığınız ve bağlantıyı elde etmek için önemli miktarda çaba harcadığınız misafir ilanlarının aksine, kırık bağlantı oluşturma kolayca ölçeklenebilir ve aynı anda yüzlerce hedefe ulaşabilirsiniz. Ve % 5-10’luk tipik dönüşüm oranına göre, hala onlarca yüksek kaliteli bağlantıyı kolayca puanlandırabilirsiniz.

Ölü bağlantıları bulmak elbette bu SEO stratejisinin çok önemli bir parçası olacak. Bunu yapmanın ideal bir yolu Ahrefs adlı bir araç kullanmak, ancak en temel planı satın alsanız bile ayda 99 dolar tutuyor .

Ancak, daha önce bu aracı hiç kullanmadıysanız, sadece 7 $ için 7 günlük ücretsiz deneme sürümü alabilirsiniz ve gerçekten bu SEO tekniğine bir dönüş vermek istiyorsanız, buna değebilir.

İşte bu sürecin nasıl çalıştığına dair hızlı bir genel bakış:

 • Nişunuzdaki en yetkili bloglardan bazılarını bulun
 • Ahref’in site gezginine gidin ve Sayfalar altındaki Bağlantılara göre en iyi seçeneğine tıklayarak ve açılan menüden HTTP 404 hatalarını seçerek bağlantıları filtreleyerek tek tek bulduğunuz siteleri arayın.
 • Ardından, RD’nin üzerine tıklayın, böylece kopuk linkler en fazla geri bağlantıya sahip olanların en üstte göründüğü şekilde sıralanır.
 • En sevilen sayfayı alın (artık mevcut değil) ve eskiden ne olduğunu bulmak için Wayback Makinesi’ne yerleştirin.
 • Bu tür içeriği sitenizde yeniden oluşturun ve konunun şu anda yayınlanan makalenin tüm önemli yönlerini anladığınızdan emin olun
 • Artık ölü linkleri alabilir ve onları Ahref’in arama gezginine koyabilirsiniz, böylece bunlara link veren tam linkleri bulabilirsiniz.
 • Bu sitelerin yöneticilerine ulaşın, kendi sitelerindeki ölü bağlantılardan bahsedin ve yeni oluşturulan (benzer) postanızı yedek kaynak olarak sunun

Rakipinizin Geri Bağlantılarını Tersine Mühendislik

Çok fazla çaba sarf etmeden etkili bağlantı kurma fikirleri bulmanın harika bir yolu, rakiplerinizin backlink profilini araştırmaktır.

Yapmanız gereken tek şey doğru rakipleri bulmak ve sonra onların geri bağlantılarını bulmak için Ahrefs kullanmak .

Tam rakiplerinizi bulmak için sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimeleri kolayca arayabilirsiniz. Sonra en üst sıradaki siteleri kopyalayın ve onları SEMRush’a yerleştirin. Sitenin sıralamaya çalıştığınız anahtar kelimelerle hemen hemen aynı sıralamada olduğunu tespit ederseniz, ilgili backlink fırsatlarını bulmak için mükemmel bir rakip olur.

Daha sonra bu yarışmacının URL’sini Ahrefs site explorer’ına koyabilir ve elde ettiği tüm geri bağlantıları bulabilirsiniz. Ayrıca bu geri bağlantıları dışa aktarabilir ve dosyayı bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Yalnızca bu adımları takip etmek, rakiplerinizin zaten onlardan bağlantı almayı başardığı için, muhtemelen bağlantı alması kolay olan birçok harika backlink fırsatını bulmanıza yardımcı olacaktır.

Forumlardan ve Soru-Cevap Sitelerinden Bağlantılar

Nişinizdeki forumlardan bağlantılar almak ve Quora gibi sitelere alakalı soruları cevaplamak size en güçlü geri dönüşleri sağlayamayabilir, ancak yönlendirme trafiği için ve bağlantı profilinizi doğal ve etkili bir şekilde çeşitlendirmek için harika çalışırlar .

İyi haber şu ki, yönlendirme trafiği IS’in şu anda sıralama faktörlerinden biri olduğuna inanılıyor; bu, hiç olmadığı kadar önemli olduğu anlamına geliyor. Ayrıca, bu yaklaşım blogunuzun daha fazla popülerlik kazanmasına yardımcı olur ve bu sonuçta bazı sağlam bağlantılara çevrilebilir.

Bununla birlikte, bu SEO tekniğini uygularken, forum yayınlarınızda veya cevaplarınızda bir miktar değer sunmanız gerektiğini ve sadece blogunuzun oradaki bağlantılarını bariz bir şekilde spam yapmamanız gerektiğini unutmayın.

Gökdelen Tekniği

Bu, ciddi bir çaba gerektiren başka bir harika SEO tekniğidir, ancak blogunuza çok iyi bir sıralama artışı kazandırabilecek oldukça sağlam birkaç bağlantı kurabilir.

Yine, oldukça basit bir konsepte dayanıyor, bu da çok sayıda bağlantıya sahip diğer sitelere göre daha iyi içerik oluşturmak ve bağlantı sitelerini yazınıza bağlayacak daha iyi bir kaynak olacak şekilde elde etmeye çalışmak .

Yani temelde yapacağınız şey şudur:

 • Nişinizde, linke layık olan veya nişinizdeki insanların dikkatini çeken fikirler veya konularla ortaya çıkın
 • Bu konuların etrafındaki anahtar kelimeleri arayın, sıralanan sayfaları bulun ve bunlara bağlanan sayfaları bulmak için onları Ahreflerin arama gezginine koyun
 • Şu anda tüm bu geri bağlantılara sahip olanlardan önemli ölçüde daha iyi bir gönderi oluşturun ve daha sonra kendileriyle bağlantı kuran sitelere ulaşın ve çok daha iyi bir kaynak olduğundan gönderiyle bağlantı kurmalarını isteyin

Yine, ulaşacağınız herkesin size bir link vermeyeceğini akılda tutmaya değer. Aslında, çoğu bile cevap vermedi. Ancak harika bir gönderi yapmak bir kerelik bir çaba olduğundan (ve blogunuz için harika bir içerik parçası olacağı için), daha sonra sosyal medyayı büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Ve doğru yaparsanız, blogunuza alakalı bir sürü niş ile ilgili güçlü bağlantılar alabilirsiniz. Bu tür diğer yayınlar için de bunu tekrarlayabilirsiniz ve geri bağlantı sayısı çok hızlı bir şekilde toplanır.

Bütün bu harika bağlantı suyunun bu yayınlardan ana sayfanıza geçmesini istediğiniz için ana sayfanıza bu yazılardan bağlanmayı unutmayın.

Siyah Şapka SEO

Daha önce söyleyemediyseniz, şu ana kadar sadece beyaz şapka bağlantı kurma stratejilerini tartıştık. Ve bunun nedeni, blogunuz için sayfa dışı SEO yapmakla ilgili gitmek için ideal bir yol olduğuna inanılıyor olmasıdır.

Ancak herkes kendilerini beyaz şapka SEO teknikleriyle sınırlamayı sevmiyor. Birçoğu daha hızlı sonuç alan ve bir web yöneticisinin sayfa dışı SEO’ları üzerinde çok daha yüksek bir kontrol seviyesine sahip olmasını sağlayan siyah şapka SEO stratejileri için geçerli.

Tüm söylenen ve yapılanlar, okuyucular için hangi rotayı seçmek istediklerine karar vermeleridir. Ancak bu büyük bloglama SEO kılavuzunun bir parçası olarak, en çok siyah şapka SEO tekniklerinden bazılarına kısa bir genel bakış sunacağız. Tüm söylenen ve yapılanlar, okuyucular için hangi rotayı seçmek istediklerine karar vermeleridir. 

Ancak bu büyük bloglama SEO kılavuzunun bir parçası olarak, en çok siyah şapka SEO tekniklerinden bazılarına kısa bir genel bakış sunacağız.

PBN’ler

Blog topluluğundaki çoğu kişi PBN’ler olarak bilinen ve son derece popüler olan Özel Blog Ağları’nı duymuştur. Bunlar, temel olarak, yalnızca para yöneticisi olarak adlandırılan, webmasterın ana sitesi sıralamasını iyileştirmek amacıyla yapılmış sitelerdir.

Genellikle zaman aşımına uğramış veya açık artırılmış alanlar üzerine inşa edilirler (düşürülmeden önce açık artırmadan satın alınırlar) ve genellikle, yalnızca “para alanlarına” bağlantı vermek için inşa edildiklerinden, genellikle oldukça düşük içerik kalitesi yayınlanır. 

Ancak, blogcuların sadece küçük bir yüzdesi aslında kendi PBN’lerini oluşturuyor. Blogcuların çoğu, özel bir ağa kıyasla “Genel” Blog Ağları gibi sitelere bağlantı sağlayan PBN satıcılarından satın alır.

Blog Yorumları

Tüm blog yorumları genellikle siyah şapka SEO olarak kabul edilmese de, yorumdan link almak amacıyla tamamen alakasız bloglara yorum yapmak, yorum yoluyla herhangi bir değer vermeden, bağlantı almak için çok eski bir siyah şapka yoludur.

Söylemeye gerek yok, bunlar genellikle çok düşük kaliteli bağlantılar ve genellikle bir blog’un SEO’suna iyi olmaktan daha çok zarar veriyorlar. Bununla birlikte, eğer blog yazarları niş ilgili blog hakkında faydalı bir yorum yayınlarsa, blog yorumları bir miktar tavsiye trafiğiyle birlikte doğru olmayan güçlü bağlantılar almanın harika bir yolu olabilir (eğer doğru şekilde yaparlarsa).

Otomatik Yazılım Kullanımı

Otomatik olarak kullanılan binlerce bağlantı kullanarak bir blogu patlatırken eskiden bir sitenin sıralamasını günümüzde fırlatmanın popüler bir yoluydu. Şimdilerde yok olmaya çok yakın bir SEO tekniği.

Bu bağlantılar yalnızca artık bir sitenin sıralamasına pek yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda sık sık bir Google cezasını da çekiyor, bu da gelecekteki önemli anahtar kelimeler için herhangi bir yere ilk on sıralamaya geri dönmeyi neredeyse imkansız veya çok zor hale getiriyor.

Makaleyi faydalı bulduysanız paylaşarak bize destek olabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*