Daha İyi Uyku, Uykusuzluğu Ele Geçirin

Makaleyi Paylaş

Uykusuzluk Nedir?

Daha iyi uyku, uykusuzluğu ele geçirin, uykusuzluk, uykuda kalma zorluğu ile karakterize bir durumdur. Uykusuzluğun uyku saatleri açısından kesin bir tanımı yoktur ve uykusuzluğun birçok formu olabilir. Uykusuzluk çeken bazı insanlar uykuya dalmakta zorlanmayabilir ama çok erken uyanırlar. Diğer insanlar tam tersi bir problem yaşayabilir veya uykuda kalmanın yanı sıra uykuya dalmakta da zorluk çekebilir. Ortak faktör, uyandığınızda tazelenmiş hissetmenize izin vermeyen kalitesiz uykudur.

Geçici Uykusuzluk Nedir?

Geçici uykusuzluk, bir geceden birkaç haftaya kadar sürer. Bu, normal uyku periyodları ile ayrılan tek bir düşük kaliteli veya tazeleyici uyku veya tekrarlayan uykusuzluk ataklarını içerebilir.

Uyku İpucu 1

rahat uyku

Odayı rahat, konforlu tutun ve dağınıklıktan ve dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulun. İhtiyaçlarınız için doğru yatağı seçtiğinizden emin olun. Eski bir yatak veya sizin için yanlış yatak, kas-iskelet sistemi problemlerine ve uyku bozukluklarına katkıda bulunabilir.

Uyku İpucu 2

yatak resmi

Yatağı TV, çalışma, yemek ya da diğer etkinlikler için kullanmaktan kaçının; Yatağı sadece uyumak ve seks yapmak için kullanın. Yatağı gece okumak için biraz kullanmak isterseniz, yalnızca yatakta rahatlamayı ve eğlenceyi teşvik eden kitapları okuyun.

Uyku İpucu 3

rahat uyku

“Yenileme” genellikle uykusuzluk için tedavi planının bir parçası olarak önerilmektedir. Bu, yatağı uyku ile ilişkilendirmek için “yenilediğiniz” anlamına gelir. Hiç uyuyamıyorsanız, yataktan kalkın ve başka bir odaya geçin, bu yüzden yatağı uyanıklıkla ilişkilendirmeyin, genellikle yatakta 20-30 dakika sonra yatmazsanız, yataktan kalkmalı ve yorulduğunuzda geri dönmelisiniz. Uyanıklığınızı uyaran veya arttırabilen herhangi bir şey varsa, TV’yi, bilgisayarı, cep telefonunu veya parlak ışıkları açmamaktan ve saate bakmaktan kaçınmanız gerekir. Uykulu hissettiğinizde yatağa dönün.

Uyku İpucu 4

uyku saati

Düzenli bir uyku-uyanıklık döngüsü oluşturmak uykusuzluk çeken insanlara yardım edebilir. Bunu yaparak, vücut iç saatini programınıza göre ayarlamayı öğrenir, sonunda belirli bir zamanda uyumaya ve belirli bir zamanda uyanmaya iç işaretlere cevap verir. Her sabah aynı saatte kalkmak, hafta sonları bile olsa bu düzenli döngüyü oluşturmak için iyi bir yoldur.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Akupunktur ile Zayıflama Akupunktur Gerçekleri

Uyku İpucu 5

uyku

Öğleden sonra kestirmek, ne kadar yorgun olursanız olun, geceleri uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Hafta sonları “Ekstra” uyku da uyku programınıza son verebilir ve hafta ortası uykusuzluğunu daha da kötüleştirebilir. Öğleden sonra kestirmeler sınırlı ve kısa olmalıdır (yaklaşık 20 dakika).

Uyku İpucu 6

kafein kullanımı

Öğleden sonra ve akşam kafein tüketiminizi sınırlandırın. Unutma, çikolata, sıcak kakao ve kolalar da kafein kaynağıdır.

Uyku İpucu 7

alkol

Günün herhangi bir saatinde aşırı alkol tüketimi de uyku düzenini bozabilir ve tatmin edici olmayan uykuya yol açabilir. Yatmadan önceki birkaç saat içinde alkollü içecek içmeyin. Sigara içmek de uykusuzluğu kötüleştirebilir.

Uyku İpucu 8

egzersiz

Gün boyunca bazı egzersizlere uymaya çalışın, ancak yatmadan hemen önce yorucu egzersiz yapmaktan kaçının. Yatmadan 4-5 saat önce egzersiz yapmak tercih edilir.

Uyku İpucu 9

yemek

Akşamları ağır yemek yemek veya yatmadan hemen önce yemek yemek uykunuzu bozabilir.

Uyku İpucu 10

müzik dinlemek

Yatmadan hemen önce bir “sarma” ritüelinin oluşturulması yararlı olabilir. Amaç, dikkat dağıtıcı veya zahmetli düşünceler aklınızı boşaltmak ve okumak, hoş bir film izlemek veya müzik dinlemek gibi rahatlatıcı, eğlenceli bir aktiviteye katılmaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*