Dünyanın En Büyük Köpek Irklarından 10’u

köpek
Makaleyi Paylaş

En yüksekten en ağırına, bunlar dünyadaki en büyük köpek ırklarıdır.

Dünyada bulunan yüzlerce köpek ırkından bazıları, ‘dev bir cins’ olarak nitelendirilmektedir. 

Köpeklerin yetiştirildiği boyut, şekil, renk, kişilik ve amaç aralığı çene düşmesidir. Yüzyıllar boyunca, farklı coğrafi bölgelerdeki farklı köpekler, avcıdan koruyucuya, sürüden arkadaşa kadar belli rolleri oynamak için insanlar tarafından teşvik edildi. Dünyadaki yüzlerce köpek ırkının en büyüğü on tanesi.

Yapılan tüm araştırmalara rağmen Kangal ırkının kökenine ait yazılı bir bilgiye ulaşılamamıştır. Asurlular ve Babiller döneminde yaşadığı ve 17.yy da Anadolu’ya geldiği görüşü yaygındır. Ağırlığı 50-60 kg yüksekliği 71-81 cm dir.

Ağız ve burun yapısı kısadır ancak çene kuvvetlidir. Dişler sivri ve sağlam, dudakları sarkıktır. Göz, kulak, ağız etrafı ve burun üstüne kadar siyahtır. Tüyler genel olarak fazla uzun değildir ve sert yapıdadır. Dip kısımlarında oldukça sık olan alt tüyler ve kısa üst tüyler ile desteklenmiştir.

Kirli beyaz, açık sarı, boz, kahverengi veya kırçıl renkte olabilir. Gözler küçük ve yuvarlak biçimde olup altın ve kahverengi arasında bir renktedir. Göz etrafı siyahtır. Bakışlar canlıdır. Kulaklar uca doğru üçgen şeklinde, uçları yuvarlak, kafasına yapışık ve sarkıktır. İri kafa yapısı önden bakıldığında aslanı andırır. Karın hafifçe içine çekiktir. Ön bacaklar arka bacaklara göre daha güçlüdür. Bacaklar hafif ayrık, düz, kalın ve kemiklidir. Ayak bilekleri kuvvetli ve uzundur. Ayaklar iri yapılı, kuvvetli, parmaklar bombeli ve genellikle siyahtır. Kuyruk yüksek olup, rahat durumda iken düşük ve kıvrık, dikkat kesildiğinde veya tehlike hissettiğinde sırt üzerinde kıvrık ve yüksek tutulur.

Büyük Dane

Büyük Dane

Ortalama olarak, Büyük Danimarkalılar yaklaşık 28-30 inç yüksekliğindedir. 

En azından yükseklik anlamında en geniş çapta kabul edilen cinsle başlayacağız. Almanya’da resmi kökler koymadan önce, sonunda Büyük Dane cinsi olan köpekler İngiliz mastiffleri ile İrlanda kurtları arasındaki melezlerden geldi.

En ağır köpekler olmasalar da, 100-120 pound’a kadar ulaşsalar da en uzun olanlardan. Danua ortalama 28-30 inç yüksekliğindedir ancak çoğu zaman daha uzun olabilirler. En uzun köpek için dünya rekoru sahibi, Zeus adında 44 santim boyunda şaşırtıcı duran Büyük Dane idi. Bununla birlikte, bu büyük köpekler büyüklükleri için uzun ömürlüdürler ve sadece 6-8 yaşları arasında yaşarlar. Zeus sadece 5 yaşındayken öldü.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Uyku Sağlığı: Biyolojik Vücut Saatiniz Hakkında 20 Gerçek

Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff

Bu cins siyah, mavi, maun ve sarımsı kahverengi gibi çeşitli renklerde bulunur.

Mastiff ırkları, saf kütle bakımından kesinlikle en büyük köpekler arasındadır. Napoliten mastiff güney İtalya kökenli. Bekçi köpeği olarak kullanılan ortalama erkek mastiff, 26-31 inç boyunda durur ve ağır 130-155 pound ağırlığındadır. Dişiler genellikle biraz daha küçüktür, birkaç santim daha kısa durur ve 110-130 pound ağırlığındadır.

Bu cins, korkusuz ve ev ve ailenin koruyucuları olarak bilinir, ideal bir bekçi köpeği yapar – ama ideal bir uyarı sistemi değildir. Mastiffler sessiz olma eğilimindedir ve onları uyarmak için havlamak yerine davetsiz misafirlere gizlice girdikleri bilinmektedir. Cinsin koruyucu doğası gereği, kesinlikle bu köpekler ve aileleri arasında durmak istemezsiniz, bu köpeği sadece köpek yetiştirme konusunda iyi niyetli ve sosyalleşme için gerekli olan geniş zamana sahip olanlar için bir cins yapar.

İskoç Deerhound

İskoç Deerhound

Bir tazıya benzer ancak daha ağırdır, geyik ırkı hız içindir. 

Uzun bacaklı cinslere geri dönen İskoç geyik, ismini ve kökenini isminden de veriyor. Kayıtlı tarihçeden çok önce İskoçya’da ortaya çıkan cins, bir zamanlar kırmızı geyik avlamak için kullanılan ve avını kolayca kovalayan bir kursiyerdir. Tazılardan daha büyük ve ağırdır ancak benzer şekilde yaratılmış, hız için kasvetli bir gövdeye sahiptir.

Deerhounds 32 inç kadar uzun süre dayanabilir ve 110 kilo kadar ağır olabilir. Bugün geyik avı için kullanılmasalar da, cins onları göstermek için kullanan meraklılar tarafından canlı tutulur.

Dogue de Bordeaux

Dogue de Bordeaux

Dogue de Bordeaux, ‘Turner and Hooch’ filminde Tom Hanks’ın karşısında rol alan bir köpek ırkıydı.

Dogue de Bordeaux, Bordeaux Mastiff, Fransız Mastiff ve Bordeauxdog da dahil olmak üzere birçok isimle devam ediyor. Ancak, bu cins, başka bir adla, yine de büyük olarak duruyor. Fino köpeği ve Fransız buldozerlerinden Büyük Pireneler ve Basset tazılarına kadar diğer ırklar Fransız kökenli daha ünlü ırklar olsa da, Dogue de Bordeaux, Fransa’nın en eski ırklarından biridir.

Dogue de Bordeaux 23-27 inç yüksekliğinde ve 125-150 kilo arasında bulunuyor. 

Neapolitan mastiff’in aksine, Bordeauxdog, iş tanımında da olmasına rağmen, sadece evi korumaktan daha fazlası için kullanıldı. Bu köpekler ayrıca sürüleri izlemekten araba çekmeye kadar her şey için kullanıldı. Cins açık havada aktif ve enerjiktir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Avokado Hakkında Daha Az Bilinen 10 Garip Gerçek

Newfoundland

Newfoundland

Ağır kemiklere ve büyük kaslara sahip Newfoundland, güçlü bir yüzücü ve mükemmel bir su kurtarma köpeğidir.

Newfoundland çalışan bir köpektir, tahmin ettiğiniz gibi, Newfoundland. Daha büyük ırkların aksine, Newfie bir bekçi köpeği olarak yetiştirilmedi. Bunun yerine, amacı balıkçılara yardım etmekti. Büyük, kaslı köpekler ağları ve hatları teknelerden çekebilir, arabaları çekebilir ve en önemlisi, insanlar da dahil olmak üzere denize düşen her şeyi alabilir. Cins, istisnai bir su köpeği ve güçlü bir yüzücüdür ve denizde yaşayan bu büyük, nazik huylu köpeklere çok sayıda insan kurtarılmıştır.

Newfoundland köpekleri 27-30 inç arasında durur ve 150 kilo ağırlığındadır. Buzlu suda bile ılık kalmasını sağlayan çift kat kalınlıkları nedeniyle daha da büyük görünürler.

İngiliz Mastiff

İngiliz Mastiff

İngiliz mastiffler şimdiye kadar kaydedilen en ağır köpek rekorunu kırdı. 

İngiliz mastiff muazzam. 30 inç yüksekliğe kadar büyüyen bu köpekler 250 pound ağırlığında olabilir. Bir Danua en yüksek köpeğin rekoruna sahipken, bir İngiliz mastiff en ağırların rekorunu elinde tutuyor. Şimdiye kadar kaydedilen bir köpek için en büyük ağırlık, 343 pound ağırlığındaki Aicama Zorba adlı bir İngiliz mastırdı.

Boyutları, ırk ayıları, boğalar ve aslanlar gibi kan sporlarını içeren, cinsin geçmiş amacının önemli bir parçasıdır. Bugün ise, onlar sadece nazik devlerdir. Çok kolay oldukları için mükemmel aile köpekleri olabilirler. Yani, çocuklarınız bir köpek ya da midilli isterse, peki … bu büyüklük kararınızı etkilemelidir.

Aziz Bernard

Aziz Bernard

Saint Bernards büyük, kabarık ve kolay arkadaşlardır.

Brendiyi taşıyan şöhretin Saint Bernard’ı aslen İsviçre Alpleri’nde ve kuzey İtalya’da bir kurtarma köpeği olarak yaratılmış bir cins. Saint Bernard Darülaceze’nin rahiplerine kurtarma ve bugün bildiğimiz cinsin gelişiminde rol oynamak için eğitim köpekleri tanınmıştır. Köpekler 25-30 inç arasında durabilir ve 140 ila 180 pound arasında bir yerde kalabilirler.

Başlangıçta gezgin bulmak ve kurtarmak için kurtarma köpeği olarak kullanılmış olsalar da, günümüzdeki Saint Bernards çoğunlukla aile köpeğidir. Nazik, sevecen, arkadaş canlısı ve çocuklarla harika oldukları için ünlüler.

Leonberger

Leonberger

 

Leonberger size bir Saint Bernard ile karıştırılmış bir Newfoundland’ı hatırlatıyorsa, öyle olmalı. Bu tam olarak cinsin kökeni. 1840’ların ortalarında, Almanya’nın Leonberg kentinden Heinrich Essig, dört kuşaktır Saint Bernard’ın bulunduğu bir Newfoundland’ı geçtikten sonra karışıma bir Pirene Dağ Köpeği’ne ekledi. Bu birkaç nesil ıslahın sonucu Leonberger’dir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Uyku Döngüsü: Uyuduğunuzda Ne Olur?

Bu cins 27-31 inç boyunda duruyor ve 170 pound ağırlığında olabilir. Ancak boyutlarına rağmen, onlar sadece dev aile köpekleridir. Asıl amaçları bir eşlik hayvanı olmasına rağmen, cins su kurtarmasından izlemeye kadar iz sürmeye kadar her şeyi çok iyi yapıyor. Hem güç hem de akıllı gerektiren bir aktivite ise, Leonberger muhtemelen bu konuda iyi olacak.

İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda kurt köpeği, binlerce yıl öncesine uzanan eski bir cins. 

İskoç geyik gibi, İrlanda kurt köpeği bir kurser olarak yetiştirildi ve aslında kurtları kovalamak için kullanıldı. Savaş av köpeklerinden avlanma ve korunma amaçlı kullanılan bir köpeğe dönüştürülen İrlanda kurt köpeği antiktir ve MÖ 7000’e kadar İrlanda’ya getirilmiş olabilir. Başlıca kullanımları avcılık olmasına rağmen, bugünün köpekleri oldukça sessiz ve saklı, zeki ve kolay.

Bu cins, tüm köpeklerin en uzun. Cins standartlarına göre, minimum yükseklik erkekler için 32 inç ve dişiler için 30 inç olmalıdır. Bu sadece minimum. Erkekler genellikle 34-35 inç uzunluğunda durur ve 140 kilo ağırlığındadır.

Makaleyi faydalı bulduysanız paylaşarak bize destek olabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*