En iyi WordPress Teması Nasıl Seçilir? Adım Adım Anlatım

wordpress teması
Makaleyi Paylaş

En iyi WordPress teması (wordpress themes) nasıl seçilir? WordPress, evrensel olarak en popüler içerik yönetim sistemi haline geldi ve siteler için kullanımı katlanarak büyümeye devam ediyor. Blogunuzu WordPress’te başlatmak veya Blogger’dan blogunuza geçmek en iyi karar olacaktır. Varsayılan olarak, WordPress sitenin görünümünü iyileştirmek için özelleştirilebilen temel temayla birlikte gelir. Farklı bir yapı ve görünüme sahip özel bir siteye sahip olmak istediğinizde zorlaşır. WordPress temaları, özel bir site oluşturmanıza ve CMS özelliklerine sahip dinamik bir site oluşturmak için WordPress’in güçlü gücünden yararlanmanızı sağlar.

WordPress teması WordPress deposunda ücretsiz olarak bulunur, ancak çok sayıda çevrimiçi pazarda kullanılabilen birçok premium tema vardır. Bir WordPress temasının seçimi, herhangi bir WordPress sitesinin başarısını belirleyen en önemli adımdır. Bu makalede, bir WordPress temasını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en temel şeyleri sizinle paylaşacağım .

İş Hedeflerinizi Belirleyin

Belirli bir WordPress temasını kullanmaya hazırlanırken dikkat etmeniz gereken ilk şey iş hedefinizdir. WordPress’te her türlü tema vardır; Bazıları çok amaçlı, diğerleri ise niş özeldir. Bir WordPress teması seçerken, işletme hedeflerinizle uyumlu olmalıdır.

WordPress Becerilerinizi Değerlendirin

Hangi WordPress temasının kullanılacağına karar verirken, bir temayı kişiselleştirme becerisine sahip olmadığınız için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahip bir tema seçmek isteyebilirsiniz. Bu, hareket halindeyken web sitenizi daha da geliştirebilmenizi sağlamak içindir.

Ücretsiz vs Premium vs Freemium WordPress Teması

WordPress teması ücretsiz veya premium olabilir. Bir siteye başladığınızda, gereksinimlerinize göre özelleştirilebilecek ücretsiz WordPress temaları arayabilirsiniz. Sitenizde ihtiyaç duyduğunuz özelliklere sahip premium bir tema da satın alabilirsiniz. Premium WordPress temalarını alabileceğiniz farklı yerler var, ancak bunları tam olarak gözden geçirmediyseniz, herhangi bir çevrimiçi pazardan tema satın almamaya dikkat etmelisiniz. Özgür ve premium temaların artıları ve eksileri farklı olabilir.

Tasarım Düzenleri ve Kullanıcı Deneyimi

İyi bir WordPress teması, en iyi içerik görsel çekiciliği ile birlikte güzel bir tasarımla gelmelidir. İyi bir WordPress temasıyla sahip olmanız gereken farklı tasarım öğeleri vardır. Kullanıcı ister masaüstü, ister mobil veya tablet olsun, her türlü cihazda kolayca dolaşabilmelidir. Tema tasarımı, birden çok mizanpajla birlikte gelmelidir, böylece gereksiniminize göre en iyisini seçebilirsiniz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Görmeniz Gereken 20 Üstün Mimari Tasarım

Wordpree Teması Yükleme Hızı

Google ve diğer arama motorları, sayfa yükleme hızını, sıralama siteleri için önemli bir ölçüm olarak ekledi. Bir WordPress teması seçerken hıza dikkat etmeniz gerekir. İyi bir WordPress teması, kodlama stili, yanıt verebilirlik, SEO açısından son derece optimize edilmeli ve içeriği hızlı bir şekilde sunabilmesi için hafif olmalıdır.

Tema Duyarlılığı

Projenize özel bir tema seçerken asla bir WordPress temasının duyarlılığından asla ödün vermemelisiniz. Yıllar geçtikçe, web’e mobil cihazlar ve tabletler aracılığıyla erişen insan sayısında bir artış olmuştur. Sen akıllı telefonlar ve tabletlerden trafiği görmezden göze alamaz Eğer başarılı bir online iş çalıştırmak istiyorsanız.

WordPress Teması SEO Özellikleri

Arama Motoru Optimizasyonu, bir WordPress teması seçerken göz önünde bulundurmanız gereken diğer önemli bir özelliktir. Sayfalar ve gönderiler için gerekli tüm SEO özelliklerine sahip olan ve sayfadaki en iyi SEO için bir tema aramalısınız.

Temanın hızı da bir web sitesinin arama motoru sıralamalarını iyileştirmede önemli bir rol oynamaktadır. ‘SEO Friendly’ etiketiyle satılan temaların büyük çoğunluğu ciddi hatalar içeriyor, konuyla ilgili SEO testleri çalıştırmanız ve bir WordPress teması seçmeden önce W3C kodu doğrulayıcısı kullanarak kod doğrulamasını kontrol etmeniz gerekir .

WordPress Teması Özelleştirme Seçenekleri

Sitenizde kullanmak için bir WordPress teması seçtiğinizde, benzersiz bir site oluşturmak için kullanabileceğiniz geniş özelleştirme seçenekleriyle birlikte gelmesini sağlamalısınız. Siteyi tema ayarları veya WordPress özelleştirici ile kişiselleştirebilirsiniz. Tüm WordPress temalarının kişiselleştirici seçeneğini desteklemediğini veya iyi tema seçenekleri paneline sahip olmadığını bilmek önemlidir. Özelleştirme özgürlüğü sunan bir tema kullanmıyorsanız, koşullara hazırlıklı olmalısınız.

Satın almadan önce premium temalar tarafından sağlanan kişiselleştirme seçeneklerine de dikkat etmelisiniz. Örneğin, önceden tanımlanmış düzenlerin ve demo içeriğinin kullanılabilirliği sitenizi kurmaya başlamanın harika bir yolu olabilir.

Tema Belgeleri

Hiçbir şey bir WordPress temasının kurulmasını iyi belgelenmiş bir WordPress temasından daha kolay hale getiremez. Her WordPress teması farklı şekilde kodlanmış ve özellikler farklı bir şekilde yüklenmiştir. Uygun bir dokümantasyonla birlikte geldiğinden emin olmak için premium bir tema satın alırken her zaman kontrol etmek için dikkatli olmalısınız. Çalışması için çok zaman harcayabilirsin.

WordPress Teması Müşteri Desteği

Hem ücretsiz hem de premium temaların desteği var, ancak destek türleri bir tema geliştiriciden diğerine değişebilir. Premium temalar daha iyi müşteri desteği alır, ancak tüm temaların iyi desteği yoktur. Bir WordPress teması seçmeden önce, geliştiriciden mükemmel destek aldığından ve gelecekteki tema güncellemelerinin garantili olduğundan emin olmalısınız. Resmi WordPress deposunda yayınlanan ücretsiz WordPress teması için teknik destek ürün forumları aracılığıyla. Tema yazarının aktif olarak destek sağladığını görmek için kontrol edin.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tema Güvenlik Özellikleri

İyi bir tema, WordPress sitenizin saldırıya uğramaktan korunmasını sağlamalıdır. Kötü kodlanmış bir WordPress teması, sitenizi saldırıya karşı savunmasız hale getirebilir. Bu temaları yalnızca güvenilir sitelerden veya WordPress deposundan kullandığınızdan emin olmalısınız. Bazı ücretsiz temalar, reklam sitelerine yönlendirebilecek şifreli veya kötü amaçlı kod da içerecektir.

Temiz bir koda sahip bir tema seçtiğinizden ve geliştiricinin güvenilir olduğundan emin olun. Spam sitelerden ücretsiz WordPress tema indirmek bir felaket için bir reçetedir. Tema geliştiricisini, temalarını kullanmaya karar vermeden önce web’deki müşteri geri bildirimleriyle değerlendirmelisiniz.

Tema Destekli Eklenti

Doğru WordPress temasını kullanmıyorsanız, başarılı bir WordPress sitesi oluşturmak mümkün olmaz. Sitenizin işlevselliğini geliştirmek için WordPress eklentilerini kullanmanız gerekir. Sayfadaki SEO’yu iyileştirmek, görüntüleri optimize etmek veya diğer görevler arasında önbelleğe almayı geliştirmek isteyebilirsiniz. Bir WordPress teması seçerken, en popüler eklentilerle uyumlu bir temaya ihtiyacınız vardır. Temaların çoğu, Rank Math SEO gibi eklentilerle uyumlu olacak ancak tüm temalar ile uyumlu olmayacak .

Tercüme Hazır

Tüm WordPress temaları farklı dillere çevrilemez. Bir WordPress temasına karar vermeden önce, anadilinizde blog yazmak istiyorsanız çevirinin hazır olduğundan emin olmalısınız. Bazı ücretsiz ve premium temalar , birden fazla dile çeviri yapılmasını destekler, ancak süreç bir temadan diğerine farklılık gösterebilir.

Ölçeklenebilirlik – Kısa Kodlar ve Sayfa Oluşturucular

Başarılı bir WordPress blogu oluştururken, özelleştirmeye çok fazla zaman kaybetmeden yeni özellikler ekleyebileceğiniz, ölçeklenebilir veya genişletilebilir bir WordPress teması aramalısınız.

Kısa kodlar ve sayfa oluşturucular kodlama becerisine sahip olmadan sayfa düzenlerinize yeni özellikler eklemenize yardımcı olduklarından önemlidir. Çok çeşitli kısa kodlar veya kullanıcı dostu sayfa oluşturucu ile birlikte gelen bir temayı arayın, ancak önceki eklentilerden veya temalardan kalan kullanılmayan kısa kodları kaldırdığınızdan emin olun .

Geliştirme Ekibi ve Gelecek Tema Güncellemeleri

İyi bir tema, sürekli güncellemeler sunan aktif bir geliştirme ekibine sahip olmalıdır. Sürekli gelişim zaman ve para gerektirdiğinden, her zaman ücretsiz temaların çoğunda durum böyle değildir.

WordPress sürekli olarak gelişmektedir. Bazı kodlar güncellenir ve bazıları kullanımdan kaldırılır. Bir tema kullanımdan kaldırılmış etiketler içeriyorsa sitenizi saldırıya uğratabilir. Her zaman güncellemeler yayınlayan özel bir geliştirme ekibine sahip premium tema, siteniz için en güvenli bahis haline gelir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Akupunktur ile Zayıflama Akupunktur Gerçekleri

Tema Yorumları

WordPress deposu, tema kullanıcılarının gözden geçirerek belirli bir tema hakkında geri bildirimde bulunmalarını sağlar. Depodan ücretsiz bir WordPress teması kurmadan önce, temanın iyi durumda ve siteniz için uygun olduğundan emin olmak için geri bildirimleri gözden geçirmeniz önerilir. Premium temalar için, farklı pazarlarda kendi deneyimlerini kendileriyle paylaşma yolları ya da deneyimlerini bir ürünle paylaşan müşterileri vardır. Premium bir WordPress teması kullanmaya karar vermeden önce bu değerlendirmeleri okuduğunuzdan emin olun.

Kurulum ve Yükseltme Özellikleri

Tema yükleme işlemi, sitenizin başarısında önemli bir rol oynar. Tüm temalar aynı şekilde kurulurken, ek özelliklerin ve demo içeriğin yüklenmesi bir temadan diğerine farklılık gösterebilir.

Tek tıkla kurulum seçeneğine sahip temalar, demo içeriğini veya mizanpajları yüklemenizi kolaylaştırır. WordPress temasını seçerken tema güncellemeleri de önemlidir.

İyi bir tema, tek tıklamayla güncelleme seçenekleriyle kullanımı kolay otomatik güncellemelere sahip olmalıdır. Bu, temayı WordPress kurulumunuzda sorun oluşturmadan güncellemenizi sağlar.

Çapraz Tarayıcı Uyumluluğu

Tarayıcı uyumluluğu, bir WordPress teması seçerken önemli bir husustur. Tüm tarayıcılarla uyumlu bir tema aramalısınız. Bir WordPress temasını tüm tarayıcılarda test edip onlarla uyumlu olup olmadığını öğrenmek gerekir. Özellikle Internet Explorer, tarayıcı uyumluluğu için kapsamlı bir şekilde test edilmeyen çoğu WordPress teması için tahribata neden olabilir.

Tema Sosyal Paylaşım Özellikleri

Sosyal Medya bir sitenin büyümesinde ve başarısında önemli bir rol oynar. Bir WordPress teması seçerken, sosyal medya paylaşım özelliklerine bakmanız gerekir. Sayfaların ve yayınların düzenlerinin yeterli ve stratejik sosyal medya paylaşım düğmelerine sahip olmasını sağlayın. Bu, sitenizdeki içeriğin sosyal medyada kolayca paylaşılacağını garanti eder.

Temiz Kodlu Tema

Bir WordPress sitesi seçerken, kodlanma biçimine çok dikkat etmelisiniz. Temanın gereksiz JavaScript dosyaları veya CSS içermediğinden ve PHP’nin en iyi uygulamalarla kodlanmış olduğundan emin olmalısınız – gelecekteki güncellemelerde veya yeni özellikler eklemek için kodun özelleştirilmesinde size yardımcı olmak için iyi yorumlanması gerekir.

Çocuk Teması Desteği

İyi bir WordPress temasının bir başka düşüncesi de çocuk temalarına olan desteğidir. İyi kodlanmış bir tema, ana temanın kodunu bozmadan temayı zevkinize veya tercihinize göre özelleştirmek için daha fazla güç sağlayan bir çocuk temasıyla gelmelidir. Premium temaların çoğu bir çocuk temasıyla birlikte gelir, ancak ücretsiz temanın her zaman bir çocuk teması olmayabilir. Bir tema için bir alt tema eklemek, WordPress’in geliştirdiği en iyi uygulamalardan biridir. Çocuk temalı bir tema, geliştiricinin özveri ve profesyonelliğini gösterir.

WooCommerce Desteği

WooCommerce, WordPress için nihai e-ticaret çözümüdür. Artık WordPress temalarındaki WooCommerce desteğini görmezden gelemezsiniz. Gelecekte sitenizde bir çevrimiçi mağaza kurmak istiyorsanız, WordPress temanızdaki WooCommerce uyumluluğu her şeyden önemlidir.

Sonuç

Bu kılavuzu kullanarak artık projeniz için en iyi WordPress temasını seçebilirsiniz. Bunlar, sitenizde kullanmak üzere bir WordPress teması seçerken size yol göstermesi gereken en önemli hususlardan bazılarıdır. Tabii ki, mükemmel bir WordPress teması gibisi yoktur, ancak premium bir tema satın almak için doğru yeri seçmek başarıya giden yolda en önemli adımdır. Makaleyi faydalı bulduysanız paylaşarak bize destek olabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*