Eski Mısır Mumyaları Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

Mumyanın Laneti
Makaleyi Paylaş

Eski Mısır Mumyaları Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek. “Eski Mısır” ı duyuyorsanız aklınıza ne geliyor? Belki de ön planda Sfenksli Büyük Giza Piramidi, Tutankhamun cenaze maskesi veya bazı hayvan başlı tanrılar görüyorsunuz. Veya belki de mumyaları düşündün .

Mumyalar kesinlikle aklınıza gelmiş olabilir, fakat eski Mısır’ın meşhur korunmuş sakinleri hakkında gerçekten ne biliyorsunuz? Keten sarılı gövdelerden çok daha fazlasıdır, kolları göğsünün üzerinden geçti. Eski Mısır mumyaları hakkında bilmediklerinizi görmek için okumaya devam edin.

Eski Mısır Mumyaları: Mumya Fiyatı

Eski Mısır Mumyaları: Eski Para
MÖ 60-57 yıllarındaki bir Yunan yolcunun yazılarına göre , en pahalı mumyalama için bir gümüş paraya, mal oldu. Bu, Mısır tarihinin Ptolemaik döneminde, hanedanlıkta enflasyona yol açabilecek birtakım çatışmalar yaşandığı zamandı.

Bugün keten, sodyum karbonat dekahidrat (natron), reçine ve tütsü dahil mumyalama kaynaklarının maliyeti yaklaşık 3.600 $ ‘dır. Bununla birlikte, bugün mumyalanmak yaklaşık 70.000 dolara mal olmaktadır ve çeşitli işletmeler aslında evcil hayvanların yanı sıra insan bedenlerini de mumyalamaktadır. Evcil hayvan mumyalama işlemi 7.000 ila 100.000 $ arasında olabilir. Buna karşılık, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2017 yılında bir cenaze töreni ve cenaze töreni, ortalama olarak 7.000 – 10.000 $ arasında ve kremasyon maliyeti ise 1.000 $ civarında.

Eski Mısır Mumyaları: bbi Mumyalar

Eski Mısır Mumyaları: Mumya

Mumyalar, M.Ö. 400’den 19. yüzyıla kadar ilaç olarak kullanıldı. Konsept, Avrupalıların Mısırlıların mumyalandığını düşündükleri doğal bitüm kullanımına dayanıyordu. Eski Mısırlılar bitümleri taklit eden ancak sağlığa yararı olmayan reçineyi kullandıkları için bu tamamen ilaç olarak işe yaramazdı. Aslında, reçine, yakın zamanda kanserojen olduğu tespit edilen bitümden daha fazla tüketildi.

Orta çağlarda, zenginler ilaç olarak kullanmak için temel mumyaları satın aluyor ve mumyaların tıbbi olarak kendilerine faydalı olacağı inancı 1800’lere kadar devam etmiştir. Mumyaları elde etmek çok zorlaştığında, bunun yerine suçlular kullanıldı.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Kinesio Tape Bantlama Yöntemi

İnsan kalıntıları da öğütülmüş ve tatlı bir şifalı şurup oluşturmak için bal ile karıştırılmıştır. Tarih boyunca bazı durumlarda insanlar, özellikle bu ilaca dönüştürülmek amacıyla, balda mumlanma (mellifikasyon olarak bilinen bir işlem) olarak , herhangi bir rahatsızlığı tedavi edebildiklerini iddia ettiler. Tarihsel olarak, dünyanın bazı bölgelerinde, liderler ve rahipler bal tabutlarında mumyalandılar, ancak tıbbi kullanım niyeti olmadan.

Eski Mısır Mumyaları: Hayvan Mumyalar

Eski Mısır Mumyaları: Hayvan Mumyalar

Mısırlılar hayvanları mumyalamak için büyüttüler. Mısırlıların evcil hayvanlarını mumyaladıkları doğru olsa da, hayvanları yetiştirdiler ve özellikle mumyalama amacıyla öldürdüler. Mısır tanrıları bu hayvanların bazen tanrıların enkarnasyonları olduğunu düşündüğü için, bu mumyalar onlar için tipik olarak dini armağanlardı. Örneğin, tanrıça Bastet kedilerle yakından ilişkiliydi. Hayvanlar özellikle de sembolize veya önemli bir tanrı idi tanrı veya tanrıça olarak tabuta ve mezara gömüldü.

Eski Mısır’da üretilen hayvan mumyalarının çok olmasına rağmen, hayvan mumyalamasına özen gösterildi, ancak inanılmaz derecede ayrıntılı ve zaman alıcı olan insan mumyalamasıyla benzer değildi. Hayvan mumyalarının çoğu, belirli tanrı veya tanrıçalar için tapınaklara hac yapan insanlar tarafından satın alındı. Bir ücret karşılığında rahipler, tapınak mezarlığındaki hayvanları bir tanrı ya da tanrıçaya olan bir saygı biçimi olarak gömerlerdi. Kediler, babunlar, balıklar, timsahlar ve boğalar mumyalanmış hayvanların arasındaydı.

Eski Mısır Mumyaları: Öbür dünya için sağlama

Eski Mısır Mumyaları
Mumyalaştırma, eski Mısır dini uygulamalarının en önemli yanıydı. Eski Mısırlılar, mumyalaştırmanın öbür dünyaya erişebilmek için gerekli olduğuna inanıyordu . Biri öldükten ve uygun şekilde mumyalandıktan sonra, yolculuklarında fiziksel bedenlerini kullanacaklarına ve bu yüzden de ölenlerin bedenlerini koruduklarına inanıyorlardı.

Bu yolculuğun bir kısmı Osiris (öbür dünya tanrısı) ve 42 yargıç tarafından yapıldı. Mumyalama tanrısı Anubis, merhumların yolculukları boyunca rehberlik ederdi ve bilgeliğin tanrısı Thoth, merhumun ruhunu taşırdı. Ruh aynı zamanda öbür dünyada Ra ile de yolculuk ederdi. Artan mumyalama uygulaması, eski Mısır ekonomisinin önemli bir parçası haline geldi.

Eski Mısır Mumyaları: Mumya Kozmetolojisi

Eski Mısır Mumyaları: Mumya Kozmetolojisi

Mumyalar, korunmaya ek olarak gerçekçi görünmek için ağır bir şekilde yapılmıştır. Mumyalama işlemi sırasında mumya gövdeleri renklendirildi. Erkekler kırmızı renkliydi ve kadınlar sarı renkliydi. Bu, Üçüncü Orta Dönemde başladı. Mumyalar bu dönemde camdan ya da taştan sahte gözlere sahipti (daha önce göz yanılsamasını oluşturmak için küçük soğanlar kullanılıyordu) ve saçlarına sıkça dokunmuş peruk ya da iplikler vardı. Geç Dönem’deki mumyalar, doğrudan cilde uygulanan altın varak ile süslenmiştir. Eski Mısırlılar bile mumyalama için mumya çivilerini kına şeklinde boyadılar. 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar için Seo Kılavuzu

Eski Mısır Mumyaları: Doğal Mumyalar

Eski Mısır Mumyaları: Doğal Mumyalar

Eski Mısırlılar, erken uygarlıklarının gelişimine kadar ayrıntılı mumyalama prosedürleri kullanmaya başlamamışlardı. Başlangıçta, mumyalar doğal olarak Mısır’ın çöl ortamı tarafından oluştu. Ölüler kuma gömüldü ve kuru çevre cisimleri koruyacaktı. Antropologlar, yanlışlıkla kumda doğal olarak mumyalanmış olan ve dolayısıyla ölümden yıllar sonra tanınan vücutların, mumyaların en az ayrışma yoluyla sonsuz bir ömre sahip olduklarını göstererek mumyalama uygulamasını teşvik ettiğini düşünüyorlar.

Mısırlılar çürüğün doğal olmadığını düşünmeye başladıklarında, özellikle ölenleri korumak için işlemlere başladılar, ancak çürümeleri önlemek için organları çıkarmaya başlamaları 800 yıl sürdü. MÖ 3400’de Mısırlılar mumyaları nevresimlere sarmaya başladı, ancak MÖ 2600’de sürekli organları çıkardılar. Sadece 5.500 yıl önceydi, mumyalar mezarlara ve lahitlere gömülmeye başlandı.

Doğal mumyalama, vücutların havaya veya neme maruz kalmadığı bölgelerde hala meydana gelir; cesetler, yüzlerce ve binlerce yıl boyunca, Mısır çölleri gibi kurak iklimlerde, aynı zamanda tundralarda ve bataklıklara daldırılmış olarak bulunmuştur.

Eski Mısır Mumyaları: Kol Yerleştirme

Eski Mısır Mumyaları: Mumya Resmi

Predynastik mumyaların elleri yüzlerini örter, kolları dirseklere bükülürdü. Eski ve Orta Krallıklar, elleriyle yanlarında mezarla belirtildi ya da bazen leğen kemiğinin üzerinden geçti. Ramses II döneminde, mumyalar alt gövdeden çapraz kollarla korunmuş ve omuzlara ellerle katlanmış kollar, Mısır tarihinin daha sonraki bir döneminin göstergesidir. Tipik olarak öngörülen çapraz kollar, yalnızca Yeni Krallık’ta kraliyet statüsünde erkekler için kullanıldı.

Eski Mısır Mumyaları: Ucuz Seçenekler

Eski Mısır Mumyaları: Çöl Kumu
Eski Mısır’da, alt sınıflar genellikle yalnızca eksik bir mumyalamayı karşılayabilirdi. Bu bir tabut veya lahit içermez ve tipik olarak vücudun susuz kalmasını içerir, bazı organlar veya tüm organlar sağlam kalır. Beyinler eski Mısır’da en az önemli ve bu nedenle çıkarılması en az önemli olarak kabul edildi. Erken mumyalama ve eksik mumyalama, beyni sağlam bir burunla gösterilen bozulmamış şekilde bırakır.

Bazen, en fakirler ölen kişiyi sadece beze sarar ve onları kurutmak için birkaç gün veya hafta boyunca çöl kumuna gömerdi. Ardından, vücut boşlukları çözücü ile yıkanarak ve kadavra bir mezarlığa gömülürdü. Buna karşılık, zengin ve kraliyet mezarları, Ölüler Kitabı, Piramit Metinleri ve Tabut Metinleri’nden gelen yazıtlarla özenle boyandı. Eski Mısır’daki zengin ve fakir arasındaki ayrım, özellikle mezarlık uygulamalarında belirgindir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Obsesif Olarak Organize Fotoğrafçılık Örnekleri

Eski Mısır Mumyaları: Kanopik Kavanoz

Eski Mısır Mumyaları: Kanopik Kavanoz

Eski Mısırlılar, akciğerleri, karaciğeri, mideyi ve bağırsakları mumyalaştırmada en önemli olarak kabul etmişlerdir . Cesetlerden çıkarıldılar ve Horus’un dört oğlu olan ölenlerin organlarını koruduğuna inanılan dört eski Mısır tanrısına dayanan kanopik kavanozlarda sakladılar. Her kanopik kavanozda farklı bir kafa, bir maymun, bir çakal, bir insan ve bir şahin vardı.

Başlangıçta, organların çıkarılmış olmaları muhtemeldir, çünkü varlıkları vefat eden kişinin vücudunun daha çabuk ayrışmasına neden olmuştur. Zaman geçtikçe, bu uygulama dini olarak ölenlerin öbür dünyaya olan yolculuklarında organların ihtiyaç duyduğu inancına dönüştü.

Eski Mısır Mumyaları: Mumyanın Laneti

Eski Mısır Mumyaları: Mumyanın Laneti
Lanetli mumyalar veya türbeler kavramı Mısırlılar tarafından icat edilmemiş, sansasyonel yazılarla icat edilmiştir. Bu küfürlerin yegâne temeli, mezar soyguncularını caydırmak amacıyla, ölülere saygısızlık etmemeleri için ilahi sadakat mezarları üzerine yazılmış tehditlerdir. 

Mısırlı mezarların açılmasına karşı yazılı uyarılar, Orta Çağlara kadar uzanıyor ve mumyaların sahip olduğu kötülük ve doğaüstü özellikleri anlatıyor. En ünlü olduğu iddia edilen lanet, Kral Tutankhamun’un mezarı veya Firavun’un lanetidir. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*