Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir? Anahtar Kelimeler Nasıl Üretilir?

google anahtar kelime planlayıcı
Makaleyi Paylaş

Google anahtar kelime planlayıcı (keyword planner google) nedir? Anahtar kelimeler nasıl üretilir? İyi SEO temeli iyi anahtar kelime araştırma ile başlar. İnsanların ne aradığını bilmiyorsanız, bunun için içerik oluşturmak ve optimize etmek zordur.

Anahtar kelime araştırması yapmak, pazar araştırması yapmak gibidir. Kaç kişinin bir şey aradığını anlayarak talebi tahmin etmeye çalışıyorsun.

Google sayesinde, potansiyel anahtar kelimeler ve web sitemiz için üretebilecekleri potansiyel trafik hakkında kesin bilgiler alabiliriz. Bu veriler olmadan karanlıkta çekim yapıyor ve sonuçları kırık bir kalemle ölçüyoruz.

SEO için, Google Anahtar Kelime Planlayıcı, anahtar kelime araştırması için bir araçtır. Hem reklamverenler hem de SEO çalışanları tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış bir araçtır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, işletmeniz ve hedeflediğiniz alakalı anahtar kelimeler hakkında bilgi isteyerek çalışır. Bu bilgilere dayanarak, düşünmeniz için daha fazla anahtar kelime fikri üretir .

Anahtar Kelime Planlayıcı’ya yalnızca birkaç anahtar kelime verseniz bile, sizin için yüzlerce yeni anahtar kelime fikri üretebilir. Ancak, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan harika anahtar kelimeleri nasıl çıkaracağınıza dair kesin bilgi olmadan, çabalarınız sizi hiçbir yere götürmez. Kâr amacı gütmeyen anahtar kelimeler veya tüm rekabetinizin sahip olduğu anahtar kelimelerle sonuçlanabilir.

Anahtar kelime araştırmasında rekabet avantajına sahip olmak için, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’da ne yapacağınızı kesin olarak bilmeniz gerekir . Bugün size öğreteceğimiz şey budur. Size çoğu insanın özlediği altın anahtar kelimeleri bulabileceğiniz bir adım adım rehberlik edeceğiz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcıya Kaydolun

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Google AdWords’ün bir parçasıdır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ya erişmek için bir Google Adwords hesabınızın olması gerekir. Eğer bir tane yoksa, birkaç dakika içinde yeni bir tane oluşturabilirsiniz. İşte Kaydol ve Giriş bağlantısı .

Bir hesap oluşturup giriş yaptıktan sonra, araçlar bölümünden Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ya gidin. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, anahtar kelime araştırması için size üç araç sunar.

 • Bir kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak yeni anahtar kelimeler arayın: Bu araç, tohum anahtar kelimelerini temel alan yeni anahtar kelimeler keşfetmenize yardımcı olur. Bunu, anahtar kelimeleri bulmak için başlangıç ​​noktası olarak kullanacağız.
 • Arama hacmi verilerini ve trendlerini al: Bu araç bize, arama hacmi ve farklı anahtar kelimelerin arama eğilimleri hakkında bilgi verir.
 • Yeni anahtar kelimeler almak için anahtar kelime listelerini çarpın: Bu araç, anahtar kelimelerinizi farklı şekillerde birleştirerek permütasyonlar ve varyasyonlar oluşturmanıza yardımcı olur.

Google Anahtar Kelime Planlayıcıyı Kullanmanın Gizli Sosu

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı bir anahtar kelime araştırma aracıdır. Size aldığı girişi temel alarak çıkış verir. Bunun gibi bir takımın sınırlandırılması, çıkışın tamamen girdiye bağlı olmasıdır. Giriş ne kadar iyi olursa, çıkış o kadar iyi olur.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın durumunda, girdi, tohum anahtar kelimeleridir. Google, web sitenizin ne hakkında olduğunu tahmin edemediğinden, anahtar kelime fikirleri oluşturmak için bazı bilgilere ihtiyacı vardır. Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın durumunda, anahtar kelime araştırmanızın temeli olarak işlev görecek birkaç geniş anahtar kelime girebilirsiniz. Bu anahtar kelimelere tohum anahtar kelimeleri denir.

Çoğu kişi, Google’ın boşlukları doldurabileceğini düşünerek, tohum anahtar kelimelere çok fazla dikkat etmeyecektir. Ancak Google mükemmel değil. Benzersiz tohum anahtar kelimeler bulmak için zaman ayırarak, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın web siteniz için mükemmel anahtar kelimeler üretmesini sağlayan gizli sosunuz olacaktır.

Mükemmel Tohumlu Anahtar Kelimeler Nasıl Üretilir

Tohum anahtar kelimeleri üretmek için tanımlanmış bir işlem yoktur. Beyin fırtınası, yaratıcılık ve biraz şans gerektirir. Başlangıç ​​olarak, işte tohum anahtar kelimeleri oluşturmak için kullanabileceğiniz bazı fikirler.

Fikir edinmek için beyin fırtınası: Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile kullanmak için aklınızda zaten birkaç anahtar kelime olabilir. Örneğin, “basketbol ayakkabısı” için sıralama yapmak istiyorsanız, ideal anahtar kelimeleriniz “basketbol”, “basketbol ayakkabısı” vb. Olabilir. Bu anahtar kelimelerden herhangi birini Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ya koyarsanız, çok rekabetçi anahtar kelimeler görürsünüz. Açıkçası, aynı anahtar kelimeler için rütbe almaya çalışan herkes de aynı anahtar kelimelere erişebilecek. Ancak, basketbolla alakalı anahtar kelimeleri düşünmek için birkaç dakikanızı ayırırsanız, bazı mükemmel tohum anahtar kelimelerini kendiniz de bulabilirsiniz. “Basketbol” ile yakından ilgili bazı anahtar kelimeler:

   • Michael Jordan (veya başka bir basketbol oyuncusu)
   • Basketbol kuralları
   • Basketbol sahası

Ve daha fazlası. Tüm bu anahtar kelimeler basketbolla yakından ilgilidir ve bunları tohum anahtar kelimeler olarak kullanmak size Google Anahtar Kelime Planlayıcı’da daha geniş bir anahtar kelime yelpazesi sunar.

Forumlar: Forumlar, tohum anahtar kelimeleri bulmak için mükemmel bir yerdir. Endüstrinizde muhtemelen yüzlerce forum var. Bu forumlar, sıralamak istediğiniz konular / anahtar kelimeler hakkında konuşan insanlarla doludur. Konular hakkında bildiğiniz kelimeleri kullanıyorlar ancak ilk denemede hatırlamadılar. Bu forumları ziyaret ederek ve birkaç konu okuyarak, bu anahtar kelimelere erişebilirsiniz. Daha önceki “basketbol” anahtar kelimesiyle devam edersek, Google’ı “basketbol forumlarıyla” araştırırsak araştırmamız için ideal olan birçok forum bulabiliriz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Kinesio Tape Bantlama Yöntemi

Bu forumlardan birkaçını ziyaret ederek ve kullanılan kelimeleri inceleyerek, yeni tohum anahtar kelimeleri bulabiliriz. Aşağıda bir basketbol forumundan bir görüntü. Basketbol hakkında düşündüğünüzde hemen akla gelmeyen tüm anahtar kelimeleri gözlemleyin. Bunlar harika tohum anahtar kelimeleri yapan kelimelerin türü.

Sorular ve Cevap Siteleri: Sorular ve Cevap Siteleri, müşterilerinizin kullandığı belirli konuları ve anahtar kelimeleri bulmak için başka bir harika seçenek. Çoğu soru ve cevap sitesi, belirli anahtar kelimeleri aramanıza veya belirli bir konudaki soruları görüntülemenize izin verir. Her iki yöntem de yeni tohum anahtar kelimelerine erişmenizi sağlayacaktır. Anahtar kelimeleri aramak için ziyaret edebileceğiniz birçok soru ve cevap sitesi bulunmaktadır. İki popüler olanları Quora ve Yahoo Cevapları. Sorular ve Cevap sitelerini manuel olarak izlemek istemiyorsanız, bir konuyla ilgili soruları bulmak için Genel Cevap Ver gibi bir araç kullanabilirsiniz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı Kullanma

Yukarıda belirtilen yöntemleri kullandıysanız, başladığınızdan daha büyük bir tohum anahtar kelime listesine sahip olmalısınız. Şimdi gerçek anahtar kelime araştırmasını yapmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanacağız.

Anahtar kelimelerinizin ne kadar rekabetçi olduğuna bağlı olarak, daha kısa veya daha uzun anahtar kelimeler girmek isteyebilirsiniz. Kısa anahtar kelimeler sadece 1-2 terim ve uzun anahtar kelimeler 3 veya daha fazla terim anlamına gelir.

Örneğin, “basketbol ayakkabıları” kısa bir anahtar kelime iken, “en iyi yüksek basketbol ayakkabıları” uzun bir anahtar kelimedir. İdeal bir SEO stratejisi için her iki anahtar kelime türünden oluşan bir karışımınız olmalıdır .

Açılış Sayfanız : Bu, AdWord kullanıcıları içindir. Reklamverenler açılış sayfası URL’lerini buraya girebilir ve Google sayfayı analiz eder. Analizlere dayanarak, Google Anahtar Kelime Planlayıcı, hedeflemek için daha fazla anahtar kelime önerecektir.

Bunu kendi yararınıza kullanmak için, bir rakip sayfanın URL’sini girin, aksi takdirde kaçırmış olabileceğiniz bazı anahtar kelimeler alabilirsiniz.

Ürün Kategoriniz: Bu alan sık kullanılmaz. Kullanırsanız, Google sorgunuzu seçtiğiniz sektöre göre optimize etmeye çalışır ve bu da size daha fazla anahtar kelime fikri sunar. Bunu boş bırakmanızı ve yalnızca sonuçlardan memnun kalmamanız durumunda kullanmanızı öneririz.

Burada, hedeflediğiniz ülkeyi ve anahtar kelimelerinizin bulunduğu dili belirlersiniz. Örneğin, Meksika’yı hedefliyorsanız, ülke alanında Meksika’yı ve dil alanında İspanyolca’yı seçersiniz.

Negatif anahtar kelimeler listesine, kaçınmak istediğiniz anahtar kelimeleri girin. Basketbol örneğimizde, basketbol aksesuarları satıyor ancak basketbol dersleri satmıyorsanız, “dersler” anahtar kelimesini negatif anahtar kelime listesine girersiniz.

Anahtar Kelime Filtreleri: Bu bölümün içinde, anahtar kelimelerinizde minimum hacim ve minimum teklifler için filtreler belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz sınırlara göre, Google ölçütlere uymayan anahtar kelimeleri atlayacaktır. Daha yüksek bir teklif daha değerli bir anahtar kelime anlamına gelir; bu nedenle, anahtar kelime hacmini ve anahtar kelime değerini dengelemek için bu filtreyi kullanın.

Bu bölümdeki diğer seçenekler yalnızca reklamverenler içindir ve şimdilik bunları görmezden geleceğiz.

Anahtar Kelime Seçenekleri : Bu seçenek, Google’ın anahtar kelimeleri ne kadar geniş veya ne sıklıkta arayacağını belirler. Fikirleri aradığımız için, geniş bir hedeflemede tutmaya devam edeceğiz.

Yine, diğer seçenekler yalnızca reklamverenler içindir ve bunları atlayacağız.

Eklenecek anahtar kelimeler : Bu daha önce gördüğümüz hariç tutma listesinin tam tersi. Buraya bir anahtar kelime eklerseniz, Google Anahtar Kelime Planlayıcı yalnızca bu anahtar kelimeyi içeren anahtar kelimeleri bulur.

Daha fazla açıklamak gerekirse, basketbol ayakkabıları satan bir çevrimiçi mağazanız varsa, burada “ayakkabılar” anahtar kelimesini girebilirsiniz. Bunu yaparsanız, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın ürettiği tüm anahtar kelimelerin içinde anahtar kelime ayakkabıları bulunur. Gerekli alanları doldurduktan sonra, “Fikir Üret” düğmesine basın. “Anahtar Kelime Sonuçları Sayfası” na yönlendirileceksiniz.

Sayfadaki bilgileri anlayalım.

Sol kenar çubuğunda, daha önce gördüğünüz hedefleme ve filtreleme seçeneklerinin aynısını göreceksiniz. Anahtar kelime sonuçlarını yenilemek için bu seçenekleri burada değiştirebilirsiniz.

Orta bölümde, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın oluşturduğu anahtar kelime listesini göreceksiniz. Ancak, önce anahtar kelimelerin iki sekmeye ayrıldığını unutmayın:

 • Reklam Grubu Fikirleri
 • Anahtar Kelime Fikirleri

Anahtar Kelime Fikirleri bölümü varsayılan olarak seçildiğinden, Reklam Grubu Fikirleri bölümünü göz ardı etmek kolaydır. Ancak bu bir hata olur. Her iki sekmeden de harika anahtar kelimeleri nasıl çıkaracağınızı açıklayacağız. Genellikle Reklam Grubu Fikirleri Sekmesiyle başlarız. “Basketbol ayakkabısı” anahtar kelimesi için elimizde ne var?

Reklam Grubu Fikirleri sekmesi, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ya tekrar ekleyebileceğiniz daha fazla anahtar kelime bulmak için harika bir yerdir . Reklam grubu adlarına potansiyel anahtar kelime fikirleri olarak da bakabilirsiniz.

Bir reklam grubu adında iyi bir anahtar kelime görürseniz, içindeki anahtar kelimeleri ortaya çıkarmak için genellikle reklam grubunu tıklamak iyi bir fikirdir. Çoğu zaman, içerideki anahtar kelimeler de faydalı olacaktır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Müzik Dinlemek ve Bedava Müzik Paylaşmak için 20 Web Sitesi

İstediğiniz bir elektronik tablodaki veya metin düzenleyicideki tüm alakalı anahtar kelimeleri not ettiğinizden emin olun. Şimdi daha fazla anahtar kelime aramak için Anahtar Kelime Fikirleri sekmesine bakacağız. Anahtar kelime fikirleri sekmesine geçtiğinizde, bu ekrana yönlendirilirsiniz. Bu alanda anlamanız gereken beş terim var.

 • Arama Terimleri: Bunlar, yukarıdaki adımlarda girdiğiniz terimlerdir.
 • Aylık Aramalar : Bu, her ay ilgili anahtar kelime için bir ortalama arama aralığını gösterir. Daha önce, Google bu anahtar kelimeler için kesin hacimleri paylaşıyordu, ancak bir nedenden dolayı değiştirildi. Şimdi, kesin arama hacmi yalnızca reklamverenler tarafından kullanılabilir. Bunun için bir geçici çözüm, kendinize bir AdWords kampanyası yayınlamaktır. Çok düşük hacimli bir anahtar kelime için 5 dolarlık bir kampanya bile, anahtar kelimeleriniz için kesin arama verisi sağlar.
 • Rekabet: Bu , seçilen anahtar kelime için ne kadar reklamveren rekabetinin olduğunu gösterir. Bunun, organik anahtar kelimelerde bu anahtar kelime için sıralamanın ne kadar kolay veya zor olduğunu göstermediğini unutmayın.
 • Önerilen Teklif: Google’ın, reklamverenlerin bir tıklama için teklif vermesini önerdiği şey budur. SEO açısından, bu sekme size bir anahtar kelimenin ticari değerini gösterebilir. Yüksek arama hacmine ve iyi bir teklife sahip olan anahtar kelimeler çok değerlidir.
 • Anahtar kelime [alaka düzeyine göre]: Bu sütun, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın oluşturduğu çeşitli anahtar kelimeleri gösterir. Varsayılan olarak, anahtar kelimeler azalan düzende alakaya göre sıralanır. Bu, Google’ın en değerli olduğunu düşündüğü anahtar kelimelerin en üstte gösterildiği anlamına gelir.

Şimdi bu terimleri anladığınıza göre, önerilen anahtar kelime fikirlerine bakalım. Tohum anahtar kelimelere dayanarak, Google Anahtar Kelime Planlayıcı sizin için yüzlerce anahtar kelime oluşturur. Ancak, tüm bu anahtar kelimelerden, hangisinin hedefleneceği en iyi anahtar kelimeler olduğunu nasıl belirlersiniz?

Bu sorunun cevabı bilimden daha fazla sanattır, ancak en değerli anahtar kelimeleri bulmak için çoğaltabileceğiniz iyi bir işlemimiz var. İlk önce, önerilen tüm anahtar kelimelerin bir CSV’sini indirin.

Anahtar kelime listesini seçtiğiniz elektronik tablo düzenleyicide açın ve fazla sütunları kaldırın. Google Sayfaları tercih ediyoruz . Bu örnekte, yalnızca birkaç satır içe aktardık. Veriler içe aktarıldıktan ve fazla sütunlar kaldırıldıktan sonra, buna benzer bir sayfa çıkarmalısınız. Ortalama Aylık Arama ve Önerilen Teklif sütunları arasında bir sütun oluşturun.

Ortalama Aylık Aramalar sütununda, aralıklar özel bir kısa çizgi sembolüyle ayrılır. Panoya kopyalayın. Ortalama Aylık Aramalar sütunundaki tüm değerleri vurgulayın, ardından Veri -> Metni Sütunlara Böl’e gidin. Bir ayırıcı seçmenizi isteyen küçük bir açılır pencere görünecektir. Açılır listeden “özel” i seçin. Özel seçtiğinizde küçük bir metin kutusu açılacaktır. Daha önce kopyaladığınız kısa çizgi sembolünü yapıştırın. Anında, sütundan gelen değerler iki sütuna bölünecektir.

Bunları gerçek sayılara dönüştürmek için, “K” ve “M” harflerini uygun sayılara değiştirmemiz gerekiyor. “K” binleri, “M” ise Milyon’u temsil ediyor. Ortalama Aylık Arama Sütununu “Düşük” olarak ve yeni oluşturulan sütunu “Yüksek” olarak yeniden adlandırın.

Her iki sütundaki değerleri de vurgulayın ve Düzenle -> Bul ve Değiştir’e gidin. Alternatif olarak, menüyü de açmak için Windows’ta Ctrl + H tuşlarına ve Mac’te Cmd + H tuşlarına basabilirsiniz. Beliren açılır pencerede, sırasıyla Bul ve Değiştir sütunlarına “K” ve “000” (tırnak işaretleri olmadan) girin. Bundan sonra “Tümünü Değiştir” e tıklayın.

İşlemi tekrarlayın, ancak “M” yi “000000” ile değiştirin.

Son birkaç adımda başardığımız şey, aylık ortalama hacmi iki sütuna ayırmak ve bunları gerçek sayılarla değiştirmek.

Şimdi, önerilen teklif sütunundan önce yeni bir sütun oluşturun ve aşağıdaki formülü girin.

= (B3 + C3) / 2

“B3” ve “C3” içindeki “3” ifadesini verilerinizin başladığı satır numarasıyla değiştirdiğinizden emin olun. Doğru numarayı girip girmediğinizi onaylamak için vurgulanmış sütunları görebilirsiniz.

Bunu tüm satırlara kopyalayıp yapıştırın ve sütunu “Ortalama” olarak yeniden adlandırın. Sayfanız böyle olacak. Ardından, organik arama yarışması için bir sütun eklerdik. Şimdi organik arama sütunu dışındaki sayfadaki tüm sütunlar doldurulur . Sanat bölümünün girdiği yer burası.

Organik rekabeti hesaplamak için mükemmel bir yol yoktur. Bu, birçok faktöre bağlıdır ve Google, bilinen faktörlerin ağırlığı da dahil olmak üzere hangi faktörlerin bir sayfa sıralamasına yardım ettiği konusunda şeffaf değildir. Bilinen faktörlere dayanarak , organik rekabet hakkında bilinçli bir tahmin yapabiliriz . 

Zaten arama motoru sıralamalarını etkileyen birkaç faktör biliyoruz. Onlar:

 • Alan Kurumu
 • Sayfa Yetkilisi
 • Anahtar Kelimeler / Başlıktaki anahtar kelimelerin eş anlamlıları
 • İçerik Uzunluğu
 • İçeriğin kullanışlılığı
 • Sayfaya bağlantı sayısı
 • Sayfaya bağlantı metnini tuttur
 • Etki alanının tamamına bağlantı sayısı
 • Tüm etki alanına bağlantı metnini tuttur

Organik rekabeti tahmin etmek için, anahtar kelimelerin her biriyle ayrı ayrı çalışmanız gerekir. Bunun için süreç aşağıdaki gibidir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Van Gogh, Bu Sergi Van Gogh'un Resimlerine Adım Atma Deneyimi Veriyor

Listeden bir anahtar kelime seçin ve Google’da arayın. İlk 10 organik sonucu başka bir sayfaya kaydedin ve sonuçların her birinin veri faktörlerini bulun. Tüm sonuçlara bakarak, anahtar kelime için organik rekabet hakkında bilinçli bir tahminde bulunun ve bunu 100 üzerinden bir sayıya atayın. Numarayı orijinal sayfanıza kopyalayın. Tüm anahtar kelimeler için durulayın ve tekrarlayın.

Bu çok iş gibi görünebilir ve öyle. Ama mükemmel olmana gerek yok. Amaç, anahtar kelime listesini değerlendirmek için bir basketbol sahası figürü oluşturmaktır.

İşinizi kolaylaştırmak için, arama sonuçları sayfasında her organik sonuç hakkında temel bilgiler verecek SEOQuake gibi bir tarayıcı uzantısı kullanabilirsiniz . FireFox kullanıcıları için link . Verilere bakarak, bir değerlendirme kararı verebilir ve doğrudan arama sayfasından bir organik rekabet puanı atayabilirsiniz. Her sorguda kullanışlı bir anahtar kelime zorluğu puanı da belirtilmiştir.

Orijinal sayfada organik rekabet hakkındaki bilgileri doldurduktan sonra, Anahtar Kelime Etkinliği Puanı veya KLS dediğimiz zamanı üretme zamanı .

Sayfadaki son boş sütunu seçin ve ilk hücreye aşağıdaki formülü girin.

= ((D3 * 0.6) * (E3 * 4) / (F3 * 5.5)) / 10000

 • D3, arama hacmini temsil eder. Biz 0,6 ağırlığında atadık
 • E3 önerilen teklifi temsil eder. 4 ağırlığında
 • F3 organik arama rekabetini temsil eder. 5,5 ağırlık verdik
 • 100’ün altında tutmak için sonucu 10000’e böldük.

Formülü kopyalayıp tüm sütunlara yapıştırın; tüm anahtar kelimeler için KLS’yi oluşturacaksınız. Bu durumda, KLS ne kadar yüksek olursa, anahtar kelime o kadar değerlidir.

Unutmayın, KLS puanı görecelidir, mutlak değildir. Bir anahtar kelimenin listedeki diğer anahtar kelimelerle karşılaştırılmasının ne kadar değerli olduğunu gösterir. Ayrıca, bireysel faktörlere verilen ağırlıklar deneyimdendir. Muhtemelen daha çok çalıştıkça bunları beğeninize göre ayarlayabileceksiniz.

Bu, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın ilk bölümü ile çalışmanın sonucudur. Google Anahtar Kelime Planlayıcı’da ele alınması gereken iki bölüm daha var. “Arama Hacmi Verilerini ve Trendlerini Al” başlıklı ikinci bölümle başlayalım.

Zaten bir anahtar kelime listeniz varsa, bu bölüm kullanılmalıdır . Arama hacmini ve arama eğilimlerini bulmak için anahtar kelime listesine girebilirsiniz. Bu bölümün çalışması ilk bölüme benzer. Anahtar kelime listenizi metin alanına girin veya anahtar kelime listenizi içeren bir dosya yükleyin.

Diğer seçenekler ilk bölümle aynıdır. Hedefleme ve tarih aralığınızı ayarlayın ve “Arama hacmini al” ı tıklayın. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, sizi ilk bölümde götürdüğü sayfaya götürür. Ancak, anahtar kelime verilerini yalnızca girdiğiniz anahtar kelimeler için görürsünüz. Yeni anahtar kelime fikri üretilmez.

Üçüncü araç, yeni anahtar kelime fikirleri edinmek için Çarpma anahtar kelime listeleri olarak adlandırılır ve bu tam olarak yaptığı şeydir. Çoğu zaman, hedeflemek istediğiniz birkaç anahtar kelimenin varyasyonları vardır, ancak varyasyonları manuel olarak oluşturmak mümkün değildir. Örneğin, bir çevrimiçi vaka şirketi işletiyorsanız, Samsung, Apple, HTC, Google ve LG telefonları için kılıflar satabilirsiniz. Bunların her biri için sırt çantası, koruyucu kılıf, tampon, ince kılıf veya daha fazlasına sahip olabilirsiniz. Bu vakaların her biri de farklı renkte olabilir. Anlayabileceğiniz gibi, bu değişkenler hedefleme için yüzlerce benzersiz anahtar kelime üretebilir.

Tüm varyasyonların manuel olarak bir listesini oluşturmak çok fazla iş olacaktır. Anahtar Kelime Listelerini Çarpma aracı bu durumda yardımcı olur. Aşağıdaki anahtar kelimelerin ilgi çekici olduğunu varsayacağız.

Telefon için:

 • Samsung
 • elma
 • LG
 • Google

Durumlar için:

 • tampon çantası
 • sırt çantası
 • koruyucu kılıf
 • ekran koruyucu

Renkler için:

 • mavi
 • kırmızı
 • Sarı
 • pembe
 • gri

Bu anahtar kelimeleri birleştirmek için, Anahtar Kelimeleri Çarpma bölümünü açın ve kullanılabilir metin alanlarına ilk iki listeyi ekleyin. Üçüncü listeyi eklemek için listelerin sağındaki “X” düğmesine tıklayın. Bu, renk seçeneklerini ekleyebileceğiniz başka bir metin alanı açar. Bundan sonra Arama Sesini Al düğmesini tıklayın. Google Anahtar Kelime Planlayıcı, anahtar kelimelerin arama hacimlerini gösteren tanıdık bir arayüz açar. Bu durumda, Google Anahtar Kelime Planlayıcı yalnızca seksen anahtar kelime için arama hacmini gösterir.

Yukarıdaki listemize göre, dört markamız, dört kasa tipimiz ve beş rengimiz vardı. Eğer modayı yaparsak, 4 * 4 * 5 80’dir. Bu nedenle, Google Anahtar Kelime Planlayıcı, listelerimizdeki tüm olası anahtar kelime kombinasyonları için arama hacmini buldu. Bu kadar. Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı tam potansiyelini nasıl kullanacağınızı öğrendiniz.

Sonuç

Mükemmel anahtar kelime araştırma rekabet avantajıdır. Yüksek dönüşüm sağlayan anahtar kelimelerle web sitenize hedeflenmiş trafik oluşturmak harika olmaz mıydı ? Ve bu anahtar kelimeler için sıralaması kolaysa ne olur? Bunların hepsi iyi anahtar kelime araştırmalarıyla mümkündür.

Anahtar kelime araştırmasında size yardımcı olabilecek birçok araç var. Ancak, Google, her bir anahtar kelime için gerçek arama sayısını bilen kişidir. Bu, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı anahtar kelime araştırması için kullanılması zorunlu bir araç yapar. Ne yazık ki, bu aynı zamanda rakiplerinizin sizinle aynı anahtar kelimelere erişebileceği anlamına geliyor.

Artık değil. Adım adım kullanılmayan anahtar kelimeleri bulma adım adım kullanıyorsanız, başka kimsenin yapmadığı anahtar kelimeler bulacağınızdan emin olabilirsiniz. 

Umarız Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanma hakkındaki makalemizi beğenmişsinizdir ve bulunması kolay olmayan altın külçelerini bulma konusunda kendinizden emin olabilirsiniz. Makaleyi faydalı bulduysanız paylaşarak bize destek olabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*