Grafik Tasarım Nasıl Öğrenilir?

grafik tasarım
Makaleyi Paylaş

Grafik Tasarım Nasıl Öğrenilir? Tasarım oluşturmak ve web sitelerini nasıl daha kullanıcı dostu hale getirmekle ilgilendiğinize karar verirseniz, grafik tasarım hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Grafik tasarım, öğrenilmesi gereken pek çok farklı konuya sahip farklı bir alandır. Grafik tasarım öğrenmek, sanat, kullanıcı deneyimi, renk ve tasarım teorisi, tipografi veya web tasarımı gibi şeyleri incelemenizi sağlar. Neyse ki, grafik tasarım derslerini alarak veya kendi başınıza çalışarak bu konuları öğrenmek oldukça kolaydır.

grafik tasarım

1- Yöntem

Grafik tasarımda ders almak. Resim, sanat tarihi ve fotoğrafçılık da dahil olmak üzere görsel sanatlara odaklanan herhangi bir sınıf, sanatsal becerilerinizi geliştirmenize ve sanatın nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacaktır. 

Paradan tasarruf etmek istiyorsanız, grafik tasarımdaki ücretsiz çevrimiçi kursları seçin. Grafik tasarımın temel öğelerini öğretecek ve grafik tasarımını kendi başınıza öğrenmenize ve pratik yapmanıza yardımcı olacak birçok web sitesi, video öğreticisi ve ücretsiz çevrimiçi program var. 

 • Ücretsiz grafik tasarım kursları sunan bazı web siteleri arasında Alison.com, Udemy.com ve Skilledup.com bulunur.

Yerel bir sertifikaya veya önlisans lisans programına tasarımda kaydolun.Grafik tasarımını yapılandırılmış bir programda veya şahsen bir eğitmenden öğrenmeyi tercih ediyorsanız, muhtemelen alandaki bütün bir programı tamamlamanız daha iyi olacaktır. Bölgenizdeki kolejlere danışın, bunlardan herhangi birinin kaydolabileceğiniz grafik tasarım konusunda kısa programlar sunup sunmadığını kontrol edin. Grafik tasarımdan kariyer yapmak ilginizi çekiyorsa, bir çalışanın derecesinin muhtemelen sizi rekabetçi bir iş adayı yapmak için yeterli olmayacağını unutmayın.

Bunun bir kariyer olmasını istiyorsanız , tasarım alanında bir lisans derecesi alınYüzlerce okul, hem kişisel hem de çevrim içi grafik tasarım alanında 4 yıllık lisans programları sunmaktadır. 

grafik tasarım

 • Grafik tasarım lisans programlarındaki sınıflar tipik olarak stüdyo sanatındaki dersleri, tasarım ilkelerini, ticari grafikleri, web tasarımını ve reklamcılığı içerir.
 • Büyük olasılıkla, grafik ile ilgili bilgisayar teknolojisine odaklanmış bir dizi kurs alacaksınız.
 • Programınız ayrıca işletme ve pazarlama gibi teğetsel olarak ilgili alanlardaki dersleri de içerebilir.

2- Yöntem

Temelleri kendi başınıza çalışmakTemel sanatsal becerilerinizi geliştirmek için her gün çizim alıştırmaları yapın. Her gün etrafınızdakileri olabildiğince ayrıntılı olarak çizerek en az 30 dakika geçirin. Bu, ayrıntılı ve etkileyici sanat üretmek için hem gözünüzü hem de ellerinizi eğitmeye yardımcı olacaktır. 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Uyku Sağlığı: Biyolojik Vücut Saatiniz Hakkında 20 Gerçek

grafik tasarım

 • Çizimleriniz etrafınızdaki nesneler kadar basit veya kafanızda görselleştirdiğiniz manzaralar kadar karmaşık olabilir. Önemli olan, her gün sanatsal yeteneğinizi geliştirmek için zaman harcamanızdır.
 • Tam bir acemi iseniz, çok fazla ayrıntı olmadan meyve ve nesneler gibi basit şeyler çizerek başlayın. Ardından, daha karmaşık nesnelere ilerleyin ve çizimlerinize daha fazla ayrıntı ekleyin.

 Kullanılabilir tasarımlar yapma konusunda daha iyi olmak için kullanıcı deneyimini öğreninKullanıcının mümkün olduğunca sezgisel olması için uygulamalar, web siteleri ve diğer platformlar tasarlamaya odaklanan grafik tasarım web sitelerinde kitaplar ve makaleler okuyun. Kullanıcı deneyimi, grafik tasarımın çok önemli bir bileşenidir; bu nedenle, kullanıcının aklındaki şeyleri etkili bir şekilde nasıl tasarlayacağınızı incelemek de aynı derecede önemlidir. 

grafik tasarım

 • Kullanıcı deneyimi hakkında okunacak bazı kitaplar arasında Gündelik Şeyler Tasarımıve Beni Düşündürme!
 • Grafik tasarım üzerine makaleleri justcreative.com ve designshack.net adresinde bulabilirsiniz.

Grafik tasarım teorisindeki temel fikirleri inceleyin.Bunlar, hizalama, kontrast, denge, renk teorisi ve tekrarlama gibi prensipleri içerir. Bu temelleri sağlam bir şekilde kavramak, grafik tasarımın herhangi bir alanında etkili ve estetik açıdan hoş tasarımlar yapmayı bilmenize yardımcı olacaktır. Bir grafik tasarım ders kitabı veya teori kitabı kullanmak, bu temel ilkeleri incelemek için en etkili araç olacaktır. Ancak, her birini bağımsız olarak çeşitli çevrim içi kaynaklar aracılığıyla da inceleyebilirsiniz.

Farklı izleyiciler için nasıl yazacağınızı bildiğinizden emin olun. Akademik izleyiciler (örneğin, belirli bir akademik alandaki uzmanlar), profesyonel okuyucular (örneğin, belirli bir alanda çalışan iş adamları veya insanlar) ve genel halk (örneğin, hakkında önceden bilgisi olan veya çok az bilgisi olan kişiler) için metin yazma alıştırması yapın. konu), her biri için farklı terminoloji ve gramer yapılarını kullanarak. Grafik tasarımcıları, geniş bir müşteri yelpazesi için çeşitli tasarımlar oluşturduğundan, farklı izleyicilere nasıl yazılacağını bilmek önemlidir. 

grafik tasarım

 • Grafik tasarımcıların yalnızca görsellerle çalıştığını düşünebilseniz de, birçok tasarım aynı zamanda yazılı materyaller oluşturmayı da içerir (örneğin bir Infographic veya web sayfasının bir parçası olarak), bu yüzden yazmayı öğrenmek de grafik tasarımda çok önemlidir.
 • Muhtemelen okul yoluyla akademik izleyiciler için yazma pratiği yaptınız, bu yüzden genel bir izleyici için nasıl yazacağınızı öğrenmeye odaklanmanız daha önemli olacaktır.
 • Genel bir izleyici kitlesine yazı yazarken, uzman jargon veya aşırı karmaşık cümle yapıları kullanmaktan kaçının. Yaygın olarak kullanılan kelimelere ve çoğu insanın kolayca anlayacağı ifadelere bağlı kalın.
Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  PTC Siteleri Nedir? PTC Nasıl Kazandırır? Katılmanın Faydaları Nelerdir?

Grafik tasarım yazılımı kullanarak rahatlayın. Tasarımcıların görsel, işitsel ve metin tasarımları oluşturmak için kullandığı yazılımı kullanarak her gün zaman kazanın ve zaman harcayın. Bu tür bir yazılımla birçok grafik tasarım yapılır, bu nedenle en az 1 veya 2 yazılım uygulaması hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

 • En sık kullanılan grafik tasarım yazılımlarından bazıları Photoshop, Illustrator ve InDesign’ı içerir.

3- Yöntem

Uzmanlığınızı bulmak, metin oluşturmada uzmanlaşmak istiyorsanız , tipografiye odaklanın . Tipografi, metin düzenleme, düzenleme veya tasarlama sanatının etrafında döner ve böylece grafik tasarımdaki kelimelerin doğru mesajı iletmesini sağlamaya odaklanır. Bu grafik tasarım alanı, yazı yazmanın yanı sıra tasarımlarında çizim yapmak isteyenler için en iyisi olabilir.

grafik tasarım

 • Tipografide en önemli bileşenlerden 2’si yazı tipleri ve yazı tipleridir. Yazı tipi, belirli bir yazı tipini belirtirken yazı tipi, aynı yazı tipini, boyutunu ve stilini paylaşan bir dizi karaktere işaret eder.
 • Tipografi de  sayıcılar ve açıklıklar gibi karakterlerin farklı bileşenlerini anlamak önemlidir.

İşinizde daha fazla çizim kullanmak istiyorsanız logo tasarımını inceleyin . Logo tasarımcıları, belirli bir markayı tutarlı bir şekilde temsil etmeyi sağlayan şirketler ve bireyler için logolar oluşturur. Logo tasarımcıları öncelikle görsel tasarımlar oluşturmaya odaklanan yazılımlarla çalışır.

 • Örneğin, birçok logo tasarımcısı Illustrator ile birincil tasarım yazılımı olarak çalışır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*