Kinesio Tape Bantlama Yöntemi

kinesio tape
Makaleyi Paylaş

Kinesio Tape 1973 yılında Dr. Kenzo Kase tarafından yaratılmış ve geliştirilmiştir. Yapılan fizyolojik çalışmanın etkilerini uzattığı hissedilen bir tedavidir. Piyasada bulunan yapışkan bantları kullanmaya çalışan birçok başarısız girişimden sonra, Dr. Kase, Kinesio Tex Tape’i geliştirdi.

Kinesio Bantlama Yöntemi Nedir?

Kinesio Bantlama Yönteminin, çeşitli vücut sistemlerinde fizyolojik etkilere neden olduğu hissediliyor. Vücuttan etkilenen sistemlerin dolaşım / lenfatik, sinir, kas ve fasiyal sistemlerin yanı sıra eklemleri de içerdiği düşünülmektedir. Kinesio Taping şu anda terapistler tarafından kas tonusunu değiştirmek, lenf sıvıları taşımak, hareket düzenlerini düzeltmek ve duruşu iyileştirmek için kullanılıyor. Kinesio Bantlama Yöntemi, yukarıda belirtilen sistemlerde değişiklik yaratacak şekilde belirli bir şekilde Kinesio Tex Tape uygulamanın benzersiz bir yöntemidir. Bandı kullanmanın faydaları, diğer modalitelere göre zaman içinde daha ekonomik olması, öğrenmesi ve uygulaması kolay, daha az türde bant olduğu ve daha uzun bir süre boyunca kullanılabildiğidir.

Kinesio Tex Tape

Kinesio Bantlama Yöntemi, atletik çemberleme bandından ve geleneksel McConnell Bantlama Yönteminden farklıdır. Atletik kayış bandı çoğunlukla hareket aralıklarını sınırlamak ve kas hareketini kısıtlamak için kullanılır. Bu yöntemin etkisi, sporcuların spor hareketlerini gerçekleştirebilmeleri ve vücudun yaralı bir bölümüne profilaktik destek veya destek alabilmeleri için yaralı alanlar üzerinde bir köprü oluşturmaktır. Atletik bant tipik olarak atletik bir etkinliğin sona ermesinden sonra çıkarılır.

McConnell Bantlama Yöntemi, vücut parçalarını belirli bir biyomekanik hareketi etkilemek üzere bantlayan bir tekniktir. McConnell Bant 18 saatten fazla olmayan ve sık sık hasta rahatsızlığı nedeniyle daha kısa süreler boyunca uygulanan çok sert, çok yapışkan bir bant kullanır.

Kinesio Tex Tape 1

Kinesio Tex Tape nedir?

Kinesio Tex Tape, Kinesio Taping Yönteminde eğitim almış terapistler tarafından Sertifikalı Kinesio Taping Eğitmenleri (CKTI) tarafından kullanılan yeni popüler bir yöntemdir. Kinesio Tex Tape, yalnızca uzunlamasına ekseni boyunca uzanan akrilik, ısıyla aktifleşen bir desteğe sahip lateks içermeyen hipoalerjenik bir pamuk elyaf banttır. Bant, dinlenme uzunluğunun% 40 -% 60’ı kadar gerilebilir. Teybin tıbbi özelliği yok. Bandın kalınlığı ve ağırlığı, cildin ağırlığını ve kalınlığını yaklaşık olarak gösterecek şekilde tasarlanmıştır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Küresel ısınma Bilinci Posterleri

Kinesio Tape Kimler Kullanıyor?

Fiziksel terapistler, uğraşı terapistleri, sertifikalı spor eğitmenleri, kiropraktörler, doktorlar, manuel terapistler, hemşireler ve dünya çapında fizyoterapistler temporomandibular eklem (geniş bir spektrumda pek çok işlev bozukluklarının için kinesiotape kullandığınız TME ) bozukluğa çim ayak . Bugün, Kinesio Tex Tape öncelikle atletik olmayan popülasyonlar tarafından kullanılsa da, aynı zamanda yüksek profilli sporcular tarafından da kullanılıyor.

Kinesio Tex Tape 2

Kinesio Tape Nasıl Çalışır?

Aşağıdakiler, Kinesio Tape’nin ne kadar doğru şekilde çalıştığının güncel teorileridir.

Deride, Kinesio Tape, cildin üst katmanlarını çekerek, dermis ve kas arasında daha fazla boşluk yaratır. Oluşturulan boşluğun, kas ve dermis arasındaki alandaki lenf kanalları üzerindeki baskıyı hafiflettiği, lenf akışı için daha fazla alan oluşturduğu ve dolayısıyla etkilenen bir alanda daha iyi lenf drenajı yarattığına inanılmaktadır. Bu boşluk aynı zamanda beyne spesifik bilgi gönderen çeşitli sinir alıcılarını barındırır. Epidermis ile kas arasındaki boşluk , örneğin bir yaralanma sırasında olduğu gibi sıkıştırıldığında, bu sinir reseptörleri sıkıştırılır ve beyne sürekli dokunma, hafif dokunma, soğuk algınlığı , ağrı hakkında bilgi gönderir.  Bu bilgi beynin vücuda belirli uyaranlara nasıl tepki vereceği konusunda belirli sinyaller göndermesine neden olur. Kinesio Tape, bu reseptörlerin beyne gönderdiği bilgisini değiştirir ve vücudun daha normal bir şekilde çalışmasına ve normal olarak iyileşme sürecini yavaşlatan barikatların bazılarının kaldırılmasına izin vererek, vücutta daha az reaktif bir tepkiye neden olur.

Kinesio Tape ayrıca vücuttaki daha derin dokuları etkilediği hissedilir. Artan boşluk teorik olarak kaslara daha fazla kasılma sağlar, bu da kas içinde daha fazla sıvı iterek daha iyi kas performansı sağlar. Sonuçların kas yorgunluğunun azaldığı , hareket mesafesinin artması ve daha iyi kas kasılması olduğuna inanılıyor.

Kinesio Tex Tape, kasları ve fasyaları etkileyerek eklem hizasını geliştirmek için kullanılır ve karşıt kas gruplarını ve eklem hareketliliğini etkileyerek bir eklemin kötü işlevini azaltabilir.

Kinesio Tex Tape 3

Fasya ve lenflerin birbirleriyle yakın ilişkileri vardır. Ön pano, kasları ve iç organları bölen ve ayıran ve vücudun bazı bölgelerinde yer çekimine karşı destek sağlamaya yardımcı olan bir malzemedir. Lenf kaslardaki sıvıları ve kimyasal maddeleri temizler. Lenf kanalları kemik ve kas arasında fasiyal ve cilt ile kas arasında yüzeysel olarak geçmektedir. Lenf kanallarının büyüklüğü saçtan küçükten 2 cm’ye kadar olan lenf bezlerine kadar uzanır . Ana lenf kanalları kasık, boyun ve koltuk altlarında bulunabilir. Lenf akışı kısıtlandığında veya arttığında, sıkışık alanın arkasında bir sıvı birikmesi meydana gelir, bu da kas ve cilt arasındaki boşluğu azaltarak vücudun ağrılı bir uyarana tepki vermesine neden olur.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Eski Android Cihazlar İçin 12 Harika Fikir

Çalışma modeli, Kinesio Taping Metodunun temel teorik kavramlarını ortaya çıkarmaktadır. Düzeltmeler adı verilen Kinesio Taping tekniğinin altı temel konsepti vardır. Bunlar: mekanik, fasya (fasiyal), uzay, bağ / tendon, fonksiyonel ve dolaşım / lenfatiktir. Gelişmiş düzeltmeler ve biyomekanik için mekanik düzeltmeler kullanılır. Fasya veya fasiyal düzeltmeler fasya hareketi oluşturur veya doğrudan hareket eder. Boşluk düzeltmeleri, bir hedef doku üzerindeki basıncı azaltmak için kullanılır. Tendon / ligament düzeltmeleri , bir ligament veya tendon üzerindeki stresi azaltır . İşlevsel düzeltmeler bir hareketi ya desteklemek ya da sınırlamak için duyusal stimülasyon sağlar. Dolaşım / lenfatik düzeltmeler, lenf sıvısının daha sıkışık bölgeden daha az sıkışık bölgelere taşınmasına yardımcı olur.

Kinesio Taping’in izleri de etkilediği gösterilmiştir . Yapışma ve çukurlaşma, yumuşama, düzleşme, geliştirilmiş esneklik ve kasılmaların azalması bazı hastalarda görülmüştür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*