Sanatla Yaşamın Yoğunluğunu Yakalamak için Kömür Çiziminin Temellerini Öğrenin

kömürle resim yapma
Makaleyi Paylaş

kömür çizimi

Kömür çizimi konusunda araçlar için birçok seçeneğiniz var. Kurşun kalem en popüler olanıdır, çünkü onlar her yerde bulunurlar. Kömür, sanatçılar için popüler bir araçtır – özellikle hızlıca eskiz yapmak isteyenler için.

Neden bir kara kalem çizimi denemelisiniz?

Kömür tebeşir pastel ile benzer özelliklere sahip pürüzsüz ama kırılgan bir malzemedir. Karanlık madde farklı biçimlerde gelir – bazıları yumuşakken bazıları sert – ancak genel olarak hızlı bir eskiz deneyimi sunar. Daha hafif, daha az yoğun kömür özellikle sayfa üzerinde uçmakta ustadır ve günlük çizimler için mükemmeldir. Ancak, elde edebileceği inanılmaz derinliği küçümseme. Derin gölgeleri olan bir çizim üzerinde çalışıyorsanız, kömür bu yoğunluğu iletmek istediğiniz zengin siyah tonlarına sahip olacaktır.

kömür çizimi

Kömür Çeşitleri

Üç popüler kömür türü vardır. Hepsi kömür çizimi için kullanılır, ancak her biri sanatınızdaki farklı noktalara uygun kılan özel özelliklere sahiptir.

Söğüt ve asma kömürü – Söğüt ve asma kömürü uzun, incecik şeritler halinde gelir. Kömürün en hassas kısmıdır ve kullanmak için sayfanıza çok fazla bastırmanız gerekmez. Bu, olduğu gibi bir şeyi yakalamaya çalıştığınız hızlı çizimler için en iyisini yapar; eliniz sayfa boyunca kayar.

Asma kömürü çok hassas olduğu için (iki parmak arasında kolayca ezebilirsiniz) diğer kömür türlerinde olduğu gibi karanlık kalamazsınız. Daha parlak bir çizim için kullanacaksanız, daha hafif değerler için ayırmak istersiniz.

Sıkıştırılmış kömür – Sıkıştırılmış kömür tebeşir pastel ile çok benzer bir yapıya sahiptir. Bir bağlayıcı zamk ya da balmumu ile birlikte tutulan toz kömürdür. Bu kömür türü söğüt ve asmadan daha zordur ve çizerken şeklini koruyacaktır. Bu nedenle, ince çizgiler ve dokular ile bir karakalem çiziminde detaylar için harika.

Sıkıştırılmış kömür çubuklarla veya daha popüler olan kalem biçiminde gelir. Kalem çok kullanışlıdır çünkü iyi bir nokta elde etmek için keskinleştirebilirsiniz.

Toz kömür – Asma ve sıkıştırılmış kömür hem çubuk şeklindedir hem de elinizde tutulabilir. Bunu kullanmak için kullanışlı bir boya fırçası veya bez bulundurmanız ve dağınık olmaya hazır olmanız gerekir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Bilimsel Gizemleri Ortaya Çıkarmada Kullanılan 10 Şaşırtıcı Yeni Teknik

Diğer Kömür Çizimi Malzemeleri

Kağıt – Kağıdınızı akıllıca seçin. Dokuya sahip bir şey seçmek isteyeceksiniz, elinizi kağıdın üzerinden geçirdiğinizde küçük darbeler hissedeceksiniz. Dişlek bir yüzeye çizmek, kömürün bir kısmını kağıda çekmeye yardımcı olacaktır. Kömürün tüm katmanlarını emebilecek şekilde 100 pound’un üzerinde bir kağıt arayın.

Beyaz silgi – Kömür dağınık! Bitmiş bir çizim üzerinde çalışıyorsanız, lekeleri veya başıboş izleri silmek isteyeceksiniz. Onlardan kurtulmak için beyaz bir vinil silgi kapın.

Yoğrulur silgi – Bir karakalem çiziminde yoğrulur bir silgi, çalışma derinliğini vermenin başka bir yoludur. Bu özel silgi türü macun gibi görünür ve yumuşaktır. Tüm farklı şekillere çekilebilir ve gerilebilir, bu da kömür tozunu almak için kağıda yapıştırılmasını kolaylaştırır.

Kömür sanatında yoğrulur bir silgiye sahip popüler bir teknik, indirgeyici çizim olarak adlandırılır. Bu çizim tarzında, tozu alıp formu oluşturmak için silgiyi kullanıyorsunuz. Bu olay için harika.

Yoğrulur bir silgiyi temizlemek için, doğal gri rengine dönene kadar ayırın.

Chamois – Ellerinizi mümkün olduğunca temiz tutmayı tercih ederseniz, kömürünüzü harmanlamak için bir chamois bezi kullanmayı deneyin. Çok fazla kömürle doluysa bunu suyla yıkayabilirsiniz.

Beyaz kömür (veya pastel) – Bazen beyaz pastel olarak da adlandırılan beyaz kömür, çiziminizdeki parlak noktaları tanımlamanın başka bir yolunu sunar. Bileşimi sıkıştırılmış kömürünkine benzer ve çubuk veya kurşun kalem şeklinde gelir. Çoğu durumda, onu vurgulayıcı olarak az miktarda kullanmak isteyeceksiniz.

Fiksatif – Kömürle çalışmanın olumsuz yanlarından biri, çizim yüzeyinize kalıcı bir şekilde yapışmamasıdır. Kağıdınızı taşırken bazı parçacıklar düşmek zorunda. Bu sorunu çözmek için fiksatif kullanın. İki tür vardır: bunlardan birine “uygulanabilir” fiksatif adı verilir; bu, geri dönüp kağıdınızı çizmenize olanak tanır. Diğeri kalıcıdır ve yalnızca sanatınızı değiştirmeyi planlamıyorsanız kullanılmalıdır. Bunların iyi havalandırılan alanlarda kullanıldığından emin olun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*