SEO Nasıl Yapılır? Seo’da Link Oluşturmanın Önemi

seo nasıl yapılır
Makaleyi Paylaş

SEO Nasıl Yapılır? (how to do seo) Seo’da link oluşturmanın önemi. Arama motoru optimizasyonu veya SEO ile ilgili bilginiz vardır. Sayfa dışı SEO, arama motoru sonuç sayfalarında veya SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak için kendi web sitenizin dışında attığınız adımları ifade eder. Yoğun bir şekilde sayfa SEO‘ya odaklanıyorsanız, sayfa dışı da çalışmanız gerekir.

Google ve Bing gibi arama motorları, kullanıcıları için alakalı ve güvenilir web siteleri arar. Sayfa dışı optimizasyonu kullanmak hem kullanıcının hem de arama motorunun web sitenizi algılayışını geliştirir. Bu nasıl yapılır? Diğer saygın web siteleriyle, web sitelerine içerikleriyle geri bağlanır. Saygın web siteleri web sitenizi bağlar veya tanıtır, bu web sitenizin kaliteli içeriğe sahip olduğunu onaylar.

SEO’da Link Building’in Önemi

SEO‘da bağlantı kurma, bir marka ya da iş kurmak için ağızdan ağzı kullanmak gibi düşünün. Arama motorları web sitelerini endeksleme botlarıyla “tarar”. Bu botlar web sitesinden bilgi alır ve içerik kalitelerine göre indeksler. Bu, web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında nasıl sıralanacağına nasıl karar verdikleridir. Peki, bağlantılar nerede devreye giriyor?

Tarama botları sadece bir web sitesinin kalitesine bakmakla kalmaz, aynı zamanda bağlantılar için de tarama yaparlar. Robotlar, bir web sitesine işaret eden harici linklerin sayısını görüyor. Daha sonra bu dış bağlantıları alırlar ve kalitesini belirlerler. Kalite bağlantıları ne kadar yüksek olursa, arama motoru sonuç sayfalarında o kadar yüksek sıralarsınız. Web sitenize yapılan bu yüksek kaliteli bağlantıları, arama motorları için kalitenin bir oyu olarak düşünün.

Bağlantı Metni

Çevrimiçi olarak bir makale veya blog yazısı okuduysanız, sizi İnternet’teki başka bir yere bağlayan bir metin içindeki altı çizili köprüleri fark ettiniz. Bu genellikle mavi kelimeler veya kelime öbekleri metin çapa olarak bilinir.

Bağlantı metni, kullanıcıya ve arama motorlarına bağlantıda bulunan içerik hakkında daha fazla bilgi verir. Arama motorları, web sitenizin ne hakkında olduğunu belirlemek için bağlantı metni kullanır. Maalesef, diğer web sitelerinin sizi nasıl gördüğünü veya web sitenize bağlantı vermek için bağlantı metni için hangi terimleri kullanacaklarını kontrol edemezsiniz. Ancak, kendi web sitenizde kullandığınız bağlantı metni üzerinde denetiminiz vardır. Bağlandığınız web sitesiyle ilgili kullanışlı ve alakalı olduğundan emin olun.

Çapa Metni Türleri

Tam Eşleşme

Bağlantı metni, bağlantının başvurduğu konu ile tam olarak eşleşiyorsa, bu tam eşleme çapa metni olarak bilinir. Örneğin, bağlantı şemalarının türlerini tartışmak için bir bağlantı kullanırsak, tam eşleme çapa metni “bağlantı şemaları” olur.

Kısmi Eşleşme

Bağlantı metninin bağlantılı sayfaya anahtar kelimenin veya cümlenin bir biçimini kullandığını varsayalım. Bu, kısmi eşlemeli bağlantı metni olarak bilinir. 

Marka

Bu basittir – markanın web sitesine bağlantı vermek için bağlantı metni olarak kullanılan bir marka adı. Örneğin, Apple’ın çevrimiçi mağazasına bağlanırken “Apple” kullanarak.

Çıplak Bağlantı

Köprüyü örtmek için belirli bir kelime veya cümle kullanmak yerine, bağlantının kendisi kullanılır. Örneğin, “hkanat” markası yerine www.hkanat.com kullanılır.

Genel

Genel bir çapa metni ifadesi genellikle bağlantılı sayfaya ilişkin bir şeydir. Örneğin, “Buraya tıklayın” genellikle kullanılan bir cümledir.

Resim

Resim metin olarak kullanılabilir. Google ve diğer arama motorlarının bağlantıyı anlayabilmesi için, alt özniteliğin içindeki metni kullanırlar.

Dofollow ve Nofollow Bağlantıları

Bu bağlantıların SEO stratejinize yardımcı olduğunu biliyorsunuz. Google’ın sıralama algoritmalarına katkıda bulunan iki tür bağlantı vardır: dofollow ve nofollow linkleri.

Dofollow bağlantıları, bir sayfanın sıralamasını yükseltmek için SEO bağlantı suyunu iten bağlantılardır. Bunlar, SEO çabalarınızı artırmak için gereklidir. SEO bugünkü haline gelmeden önce, bazı web yöneticilerinin bağlantı kurma amacıyla web siteleri oluşturmaları alışılmadık değildi. Ve bu hala pratikte (siyah şapka teknikleri olarak da bilinir), Google’ın Pengueni sayesinde bu sayfalar düşük rütbe alıyor.

Bu, takip eden bağlantıların devreye girmediği yer. Web yöneticilerinin siyah hatlı bağlantı kurma tekniklerinden faydalanmalarını önlemek için Nofollow bağlantıları geliştirilmiştir. Nofollow bağlantısı, bir web sitesinin arama sıralamalarına bağlantı suyu vermez ve bir web sitesinin SERP’lerde durmasına yardımcı olmaz. Aşağıdaki gibi görünen nofollow HTML etiketiyle bir nofollow bağlantısı oluşturulur:

<a href=”https://mythemeshop.com/” rel=”nofollow”> Metin Bağlama </a>

Bu etiket, söz konusu web sitesine hiçbir bağlantı suyu iletilmeyecek olan arama motoru tarama botlarına işaret eder. 
SEO’lar ne zaman nofollow linkleri kullanmalıdır? Nofollow linkleri için bir zaman ve yer var ve bunların kullanımı web sitenizi Google’ın yönergeleri içerisinde tutuyor. İşte nofollow linklerinin uygun olduğu bazı örnekler:

 • Ücretli bağlantılar
 • Blog veya web sitesi yorumları
 • Tartışma forumları
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik
 • Başka web sitelerinden widget veya infographics

İyi Bağlantı Nedir?

Tüm bağlantılar eşit olarak oluşturulmaz. Google şimdi sıralamanız için değerli sayfalar aradığından, nitelik, nicelikten daha önemlidir.

Peki, iyi bir bağlantı kılan nedir? İki tür iyi bağlantı vardır: el ile ve doğal bağlantılar. Doğal bağlantılar diğer bağlantılar kadar kolay elde edilemez – bunlar web yöneticisine sormanıza gerek kalmadan başka web sitelerinde oluşturulan bağlantılardır. Örneğin, içeriğiniz yüksek kalitede ise sayfanız diğer web sitelerine bağlanabilir. Bu, yalnızca içeriğinizin kalitesi yüksek olmakla kalmaz, aynı zamanda nişinizde veya diğer etkili kullanıcılarınızda iyi biliniyorsa içeriğinizi fark eder.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  İPhone veya iPad'inizi güçlendirmek için IFTTT Tarifleri

Manuel bir link sizin tarafınızdan daha fazla çalışma gerektirir, ancak elde etmek çok daha kolaydır. Bu tür bağlantı kurma yaygın ve en yeni SEO‘lar kullanılır. Manüel bağlantılar, etkili veya kaliteli bir web sitesi sahibinden size geri bağlanmasını isteyerek elde edilir. Anahtar, onlara size geri dönmeleri için bir neden vermektir. Bir bağlantı sormadan önce, onlara değerli içerik sunduğunuzdan emin olun. İstediğiniz insanlar, sektörünüz veya nişiniz için etkili veya ilgili olmalıdır.

Hangi bağlantı türünü kullanmaya karar verirseniz verin, iyi bir bağlantının anahtarı eşitliğidir. Bir bağlantının eşit olduğunu kanıtlayan birçok işaret vardır:

 • Bağlantı veren sitenin popülaritesi
 • Bağlantı veren site ile bağlantılı olan site arasındaki ilişki
 • Bağlantı ne kadar “taze”
 • Siteye bağlantı veren bağlantı metni
 • Bağlantı veren sitenin güvenilir olup olmadığı
 • Bağlantı sayfasının zaten kaç tane bağlantısı var
 • Bağlantı sayfasının ve etki alanının yetkisi

Bağlantı Şemalarına Dikkat Edin

Artık kalitenin tüm SEO’larda anahtar olduğunu biliyorsunuz – ve bağlantı kurma farklı değil. Google’ın siyah şapka teknikleri veya bağlantı şemaları için toleransı yoktur. Google, sıralamayı belirlemek için kullandığı bir Web Yöneticisi Kılavuzu kümesi oluşturdu. Bağlantı şemaları bu kuralların ihlalidir ve SERP’lerde ceza ile sonuçlanır. Google, bir bağlantı şemasını “PageRank’i manipüle etmeye yönelik bağlantılar veya bir sitenin Google arama sonuçlarındaki sıralaması” olarak tanımlamaktadır.

Google’ın bağlantı şemaları olarak gördüğü bazı örnekler:

 • Link oluşturma karşılığında para, mal veya ücretsiz ürün alışverişi.
 • Aşırı link değişimi (örneğin, link değişimi için özel olarak oluşturulmuş ortak sayfaları).
 • Büyük ölçekte veya pazarlama kampanyalarında yapılan anahtar kelime bakımından zengin bağlantı metin bağlantılarının aşırı kullanımı.
 • Web sitenize doğal olmayan bağlantılar oluşturmak için otomatikleştirilmiş programların kullanılması.
 • Düşük kaliteli dizin veya yer imi web siteleri.
 • Posta veya imza içindeki bağlantıları içeren forum yorumları.

Google, web yöneticilerinin kaliteli içerikle doğal bağlantılar sağlamasını önerir. Ayrıca, cezaları önlemek için nofollow linkleri eklemeyi tavsiye ediyorlar.

Link Türleri

Artık bağlantı kurmanın nasıl çalıştığını bildiğinize göre, size sunulan bağlantı türlerini ele alalım.

Sosyal Yer İmleme

Sosyal yer imi, web yöneticilerinin içeriklerini paylaşmak için kullandıkları web sitelerini ifade eden sayfa dışı bir SEO taktiğidir. Sayfa dışı SEO açısından, bu tür siteler, içeriğinizi yeni bir hedef kitleye sunmak için mükemmeldir. Örneğin, sektörünüzdeki etkili bir kişi içeriğinizi görebilir ve web sitenize link verebilir. 
Sosyal yer işareti web siteleri, zaten aşina olduğunuz web siteleridir. İşte en popüler sosyal web sitelerinden bazıları:

 • twitter
 • pinterest
 • stumbleUpon
 • facebook
 • Reddit
 • instagram

Misafir Mesajları

Misafir yazılar, otantik bağlantılar oluşturmak için harika bir yoldur. Bir blog veya çevrimiçi makale okuduysanız, bir yazarın biyografisini içerdiğini fark etmişsinizdir. Biyoda, yazar kendi web sitesine bir link ile birlikte bilgilerini ekler. Web sitenize iyi bağlantılar oluşturmak için sektördeki kişilere konuk posta fikirleri önerin. Ayrıca bu teknikle web sitenize daha çok trafik geldiğini göreceksiniz. Misafir ilanının kendi kendini tanıtmadığını unutmayın; içeriğinize web sitenize bağlantılar eklemeyin, yalnızca yazarımız biyografisi. 
Konuk gönderme hakkında daha fazla bilgi mi arıyorsunuz? Hızlı Filiz, gelişmiş konuk gönderimi için harika bir kaynağa sahiptir.

Broken Link Building

İnternetin her yerinde bozuk bağlantılar bulunur. Web siteleri ve içerikleri sürekli değişir; bu, bir zamanlar işe yarayanların artık canlı olamayacağı anlamına gelir. Kırık link oluşturma , nişinizde kopuk linkleri aramanızı, bu içeriği yeniden yaratmanızı ve daha sonra yeni içeriğinizi endüstrinizdeki başka bir etkileyiciye sunmanızı gerektiren beyaz şapkalı bir taktiktir. Daha sonra yeni içeriğinizi sabit bir bağlantı olarak kullanmak isteyip istemediklerini sorarsınız.

Bozuk linkleri bulmak için, size yardımcı olacak çeşitli araçlara ihtiyacınız olacak. Başlamanıza yardımcı olacak çevrimiçi bağlantı bulma araçları bol miktarda bulunmaktadır. İşte en popüler programlardan bazıları:

Bozuk linkleri bulduktan sonra, bu linklerden hangisinin hem web sitenize hem de link sayfasının web yöneticisine değer katacağını belirlemeniz gerekir. Kırık bağlantılar ararken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar:

 • Çok fazla giden bağlantı var
 • Spammy geri bağlantıları
 • Düşük kelime sayısı
 • Düşük değerli içerik
 • Endüstrinizle ilgisiz içerik

Blogger Sosyal Yardımları

Blogger’ın tanıtımı veya manuel bağlantıların toplanması, bir bağlantı kurma tekniğidir. Ama nereden başlıyorsun? Sektörünüzde değerli ve alakalı içeriğinizi kullanabileceğinizi düşündüğünüz herhangi bir blogcu var mı? Onlara uzan! 
Atışınızı göndermeden önce bu şeyleri aklınızda bulundurun:

 • Değeri göster: İçeriğinizin ne kadar değerli olduğunu göstermediğiniz sürece, şansınız o kadar az olur.
 • Araştırma yapın: Herhangi bir kişisel bağlantı olmadan soğuk e-posta gönderen olası temaslar, e-postanızın çöp kutusu klasöründe kalmasını sağlar. Markalarını, bloglarını veya web sitelerini araştırdıktan sonra, kişisel bağlantıdaki potansiyel temasınla bağlantı kurduğundan emin ol.
 • En iyi çalışmanızı gösterin: Yapacak tek bir izleniminiz var; vasat içerik göndererek şansınızı boşa harcamayın.

Bağlantı Satın Alma

Bağlantı satın alma caziptir – özellikle ilk başladığınızda. Bununla birlikte, bağlantı satın alma işlemi doğrudan Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerini ihlal ediyor . Bağlantı satın almak yerine, Google kullanıcıların sayfalarının kalitesine göre sıralamalarını kazanmasını tercih eder. Kullanıcıların, web sitesine bağlanan reklamları satın almasını önerirler. Ancak, reklamlar Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerini geçmelidir. Bunu yapabilmek için web yöneticilerinin linke nofollow etiketi eklemesi gerekir. Doğrudan bağlantılar satın almayı seçerlerse, meşru işletmeler veya web siteleri Google ile risk altındadır.

Blog Yorumlama

Blogların çoğunda kendi yorumları ayarlanmıştır, bu nedenle yalnızca nofollow bağlantılarına izin verilir. Ancak, değerli geri dönüşler almanın bazı yolları var . Örneğin, yorumunuzun sonunda blogunuza veya başka bir sayfaya bağlantı bırakmak yerine, onu doğal bir şekilde sığdığı orta yere yerleştirin. Tam web sitesine girmek yerine bağlantı metni kullanmak, yorumunuzun spam olarak işaretlenmesini önler.


İlgili Forumlar

Blog yorumları gibi, çoğu forum yorumu spam nedeniyle kaldırılma riski taşır. Ama doğru yapılırsa, geri dönüş almak için harika bir yoldur. İmzadaki veya postadaki bağlantıları olan yararsız yorumlar, genellikle çoğu forum tarafından spam olarak işaretlenir. Ancak, forumlarda faydalı yorumlar yapıyorsanız ve ilgili sayfaları bağlamak için bağlantı metni kullanıyorsanız, forum yorumlarını web sitesi trafiğini ve SEO’yu artırırsınız .

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Kelebeklerden Daha Güzel 10 Güve Türü

Geri bağlantılarınızı arttırmak için bu dofollow forum listesini kontrol edin .

Soru ve Cevap Web Siteleri

Çevrimiçi olarak Q&A tonlarca web sitesi var , ancak en popüler sitelerden biri Quora. Sektörünüzü veya iş alanınızı bulmayı kolaylaştıran, aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca konu vardır. Soruları yanıtlamaya başlamak için, konu ekleyerek başlayacaksınız. Bu, web sitenizle alakalı anahtar kelimeler ekleyeceğiniz yerdir.


Önemli sayıda konu ekledikten sonra Quora, yanıtlanacak soruların bir listesini oluşturur. Cevaplanacak soruları ararken göz önünde bulundurulması gerekenler:

 • Soruyu kaç kişi takip ediyor?
 • Sorunun ne kadar yeni olduğu soruldu.
 • Sorunun içeriğinizle ne kadar alakalı olduğu.

Gömülü Infographic 

Infographics en etkili içerik türlerinden biridir. Infographic bağlantı kurma kampanyanızı başlatmanın en kolay yolu, kod içinde bir yerleştirme kodu kullanmaktır. Diğer kullanıcıların Infographic’nizi kendi sabit disklerine kaydetmeleri ve paylaşmaları kolaydır. Bu tür bir paylaşımla bağlantı kredisi almayacaksınız. Siege Media Embed Code Generator gibi bir araç kullanın .

Paylaşılan bağlantıların sayısını artırmak için, kodu kopyalayıp infografik metin düzenleyicinize yapıştırın.

Makale Rehberleri

Makale dizinlerine aşina olmayabilirsiniz. Yazarların bir biyografi ve çapa metni içeren birkaç bağlantı ile birlikte kısa içerik parçaları (genellikle 300-500 kelime) gönderebilecekleri web siteleridir. Makale dizinleri, geri bağlantı almanın bir yoluydu. Ancak Google Penguin’in güncellenmesinden bu yana, bu tür bir bağlantı geçmişte kaldı.

Google’dan Matt Cutts, bu içeriğin spam olarak kabul edildiğine dair makale dizinlerinin kaldırılması gerektiğini belirten bir video yayınladı. Google’ın orijinal ve kaliteli içeriği ödüllendirdiğini unutmayın; makale dizinlerinin sağlayamadığı bir şey. Kesim başına, “spam içerikli” olma eğilimindedirler.

Kaynak Sayfaları

Kaynak sayfaları idealdir, yalnızca bağlantı kazandığınız için değil, aynı zamanda güvenilir bir kaynak olduğu için de idealdir. Peki bu kaynak sayfalarını nasıl buluyorsunuz? Kaynak sayfalarını bulmanın en hızlı yolu bir Google aramasıdır. Aramanıza, bir anahtar kelime + kaynak ekleyin. Örneğin, bağlantı kurma boşluğuna bakıyorsanız, şunu yazarsınız: “bağlantı kurma + inurl: kaynaklar” Benzer sonuçlar doğuracak birkaç başka kombinasyon vardır, bunlardan bazıları:

 • Link building + intitle: kaynaklar
 • Bağlantı kurma + inurl: bağlantılar
 • Bağlantı kurma + intitle: bağlantılar

Bu, aramanızı önemli ölçüde daraltacak ve tam olarak ihtiyacınız olanı bulmayı kolaylaştıracaktır. 

İçeriğinizin bir kaynak sayfasına uyduğunu belirledikten sonra yazara ulaşın! Çoğu zaman, ek kaynaklar isteyen bir hat var veya kaynak eklemek için doldurmanız gereken bir iletişim sayfası formu var. Güvende olun ve web yöneticisine veya yazara bağlantınızın neden kaynak sayfalarına tam olarak uyduğunu tam olarak bilmesini sağlayın. 

PBN

Bir PBN veya özel bir blog ağı, kullanıldığında oldukça etkili olan zor bir araçtır. Eğer kurnazsanız, bu avantajdan yararlanmak istediğiniz bir araçtır. Sonuçta, bir PBN sahip olduğunuz bir alan kümesidir. Bir alanın kaydının süresi dolduğunda, kullanıcılar bunları satın alır. Etki alanına sahip olduğunuzda, içerik ve bağlantılar üzerinde tam denetime sahip olursunuz, bu da kendi bağlantı kurma kampanyanız için mükemmeldir. Süresi dolmuş alanlar, kampanyanıza yaşları nedeniyle yardımcı olur. Sayfaları sıralarken, Google bir alanın yaşını dikkate alır. Google ayrıca, süresi dolmuş alan adına ve bağlantısından kaç tane bağlantının bağlandığına bakar.

Bir PBN, bir bağlantı kurma kampanyası için iyi çalışır, çünkü içeriğinizi nişinize uyacak şekilde değiştirebilirsiniz. Ayrıca, web sitenize geri bağlanmak için kullanılan bağlantı metni üzerinde de denetiminiz vardır. Bu yayında daha önce tartıştığımız çapa metninin gücünü hatırladınız mı? Web sitenizden PBN’ye yönlendiren tüm bağlantılar ve içerikler, süresi dolan etki alanının yetkisi nedeniyle daha üst sıralarda yer alır.

Podcast Bağlantıları

Bağlantıları düşünürken, konuşulanın yerine yazılı kelimeyi düşünürsünüz. Ancak podcast’ler web sitenize ve markanıza maruz kalmanın mükemmel bir yoludur. Bir podcast kullanırken bağlantı kazanma yöntemlerinden bazıları:

 • İçerik, web sitenize tekrar bağlantı vermenizi sağlayacak şekilde blog yazılarına, sosyal medya yayınlarına ve makalelere kolayca geri gönderilir.
 • Web sitenize geri bağlantı içeren notları gösterin.
 • Podcast, trafik trafiğini değerlendirir ve size link verir. Aynı zamanda otorite inşa ediyorlar.
 • Paylaşım ve podcast ile bağlantı kurma yeteneği, payları arttırma.

Bir podcast’te yer kazanmak için, sektörünüzle ilgili podcast’leri bulun. Nişinize göre podcast bulmak için Apple iTunes ve Amazon’da arama yapın. Genellikle, ev sahibi için iletişim bilgilerini bulacaksınız. Onlara ulaşın ve misafir görüşmenizin podcast’lerine nasıl değer kattığını anlatın. Bu durumda, podcast’i dinlemek ve konağın nasıl çalıştığını, ne konuştuğunu ve dinleyicilerinin ilgilendiği konuları anlamaya yardımcı olur.

Video Bağlantıları

İşte aklınıza gelmeyen başka bir link. Videolar, paylaşılabilir oldukları ve harika bir blog postası tarafından oluşturulabildikleri için harikadır. Ayrıca, özellikle videolarınızı barındırmak için YouTube kullanıyorsanız, harekete geçirici bir çağrı (bağlantınız) doğrudan videoya ekleyebilirsiniz.

Ek açıklamalar veya YouTube Kartları olarak bilinen eklentiler, kullanıcıların video içeriğinize tıkladıkları bir bağlantı eklemenizi sağlar. Videonuzla daha fazla bağlantı kurmak için web sitenizin bağlantısını doğrudan videonun açıklamasına ekleyin.

Doğal Olmayan Bağlantılar İçin Alınacak Cezalara Dikkat Edin

Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerini ihlal ederseniz, ceza alırsınız. Cezalar ihlalin ciddiyetine bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda, web siteniz arama sonuçları sayfalarından tamamen kaldırılır. Burada tartışacağımız birkaç ceza türü var.

Manuel Cezalar

Google’ın spam ekibinde, sizi kurallara aykırı bulduklarında web sitenize manuel olarak ceza uygulayacak üyeleri bulunmaktadır. İşte Google’ın cezalandırdığı manuel cezalardan bazıları:

 • Kullanıcı tarafından oluşturulan spam
 • Web sitenize doğal olmayan bağlantılar
 • Değer içeriği az veya hiç
 • Gizli metin ve anahtar kelime doldurma
 • Gizleme olarak bilinen gizli yönlendirmeler

Ceza aldığınızdan emin değil misiniz? İlk önce, sayfanızın SERP’lerde gösterilip gösterilmediğine bakın. Ardından, sitenizin düşük performans gösterip göstermediğine bakın. Trafikte önemli bir düşüş olduğunu fark ederseniz, büyük olasılıkla bir sorun var. Bunlar bir cezanın en yaygın göstergeleridir. Bu iki faktörü kontrol ettikten sonra emin değilseniz, Google’ın Manuel Eylemler raporunu kontrol edin. Bu rapor, Google’ın manuel olarak bulduğu tüm cezaları gösterir. Cezanın sebebini ve web sitenizin hangi bölümlerinin cezadan etkilendiğini göreceksiniz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Anket Doldurarak Para Kazanmak En iyi Ücretli Çevrimiçi Anket Siteleri

Ceza aldığınızı tespit ederseniz, Google şunları içeren bir yeniden değerlendirme isteği göndermenizi önerir:

 • Sorunu nasıl düzelttiniz?
 • Bu tür bir ihlale tekrar katılmayacağınıza dair bir söz.
 • Yukarıdakileri desteklediğine dair kanıt.

Daha sonra Google, cezayı kaldırmaları için yeterli kanıt gösterip göstermediğinize karar verir. Google’ın, kullanıcılardan sorunu gidermek için kendi yönergelerini yerine getirene kadar çalışmaya devam etmelerini istediği durumlar vardır. Kararlarını Arama Konsolu hesabınızda bulacaksınız. Yeniden değerlendirme isteği, web sitenizin otomatik olarak SERP’lerdeki önceki yerine döneceği anlamına gelmez.

Algoritmik Cezalar

Bu ceza türü, Google botları web sitenizi tararken bulunur. Bir ihlal bulunursa web siteniz otomatik olarak cezalandırılır. Basitçe sorunu çözmek ihlali giderir. Google, web sitenizi bir daha tararken ihlal ihlal edilir. Bu tür cezalar Manuel Eylemler raporunda bulunmaz, ancak trafiğiniz önemli ölçüde düşerse bir ceza alıp almadığınızı bilirsiniz. Sorunu çözdüyseniz ve yine de size karşı bir ceza görüyorsanız, Google’a bir yeniden değerlendirme isteği göndermeniz gerekebilir. Genel olarak, algoritmik cezalar düşük kaliteli bağlantılar gibi şeylerin bir sonucu olarak verilmektedir.

Google algoritmalarını sürekli değiştiriyor. Aslında, bu değişiklikler küçük değişiklikler veya büyük güncellemeler olsun olmasa da günlük olarak gerçekleşir. Birçoğu SERP’leri sallamıyor, bu yüzden onları mutlaka fark etmiyorsunuz. Ancak, web sitelerinin SERP’lerde görünme şeklini değiştiren son Google algoritma değişiklikleri var.

Birçok web sitesi etkilendi; çoğunlukla “ince” içeriğe sahip olanlar veya yalnızca gelir elde etmek için oluşturulan düşük kaliteli içeriğe sahip olanlar etkilendi. Bu sayfalar, ortak kitle ve reklamlarla doluydu, içeriği kitleye hiçbir değeri olmayan şeyler getirdi. Bu güncellemeler Google tarafından resmi olarak onaylanmamasına rağmen, bu değişikliklerin ne sıklıkta yapıldığını ve bu değişikliklerin web sitelerini ne kadar önemli etkileyebileceğini gösterir.

Doğal Olmayan Bağlantılar için Google Cezalarından Nasıl Kaçınabilirsiniz?

Hiç kimse kendi web sitesinde yaptıkları zor işleri görmek istemiyor, çünkü cezalar boşa gidiyor. Peki, doğal olmayan bağlantılar için cezaları önlemek için nasıl emin olabilirsiniz? Sayfa dışı SEO stratejinize başlarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şeyi ele alıyoruz.

Aşırı Link Edinimi

Bağlantı şemalarına ve bağlantı değişimlerinin aşırı kullanımına kısaca değindik. Bu tür davranışlar, Google tarafından penaltılarla sonuçlanır. Ancak, bu bağlantılar için bağlantı alışverişi yapamayacağınız anlamına gelmez. Aşırı yapmadığınız sürece, Google kullanıcıları cezalandırmaz. Örneğin, bağlantınız sektörünüzdeki başka bir kullanıcıyla alakalıysa ve bunun tersi doğruysa, bu uygulama uygundur. Fazla pratik yapmamayı unutmayın. 
Google ayrıca çapraz bağlantı için açıkça kullanılan ortak sayfaların kullanılmasını önermemektedir. Bu tür bağlantıları ve web sitelerini aşırı kullandığınızı görürlerse, web sitenize karşı bir ceza alırsınız.

Farklı Ankraj Metinleri

Google Penguin güncellemesinden önce, web yöneticileri anahtar kelimeleri çapa metni olarak kullanıyorlardı. Bu, Google’ın bir kırmızı bayramıydı. Örneğin, bağlantı oluşturmak için sıralama yapmak isteyen kullanıcılar, her bağlantı için bağlantı metni olarak “bağlantı kurma” anahtar kelimesini kullanıyorlardı. Penguin güncellemesiyle Google, anahtar kelimeleri için anahtar kelimeleri fazla kullanan kullanıcıları cezalandırmaya başladı.

Bunu önlemek için, çapa metniniz olarak değişken anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun. Aslında, bağlantılarınız kaliteli olduğu sürece, her bağlantı metni için anahtar kelimeler kullanmanıza gerek yoktur. Mevcut içeriğiniz ve bağlantılarınız hakkında endişeleniyorsanız, Monitor Backlinks hesabınızla bir rapor çalıştırın. Soldaki menüde bağlantı metni için bir seçenek olmalıdır. Bağlantı metni olarak kullanılan anahtar kelimelerinizin yarısından daha azını hedeflemeye çalışın. Bağlantı metninizi çeşitlendirdiğiniz sürece, Google ile bir sorun yaşamayacaksınız.

Site Genelinde Bağlantı Tespiti

Google’ın feci cezalarını önlemek için, site genelindeki bağlantılar gibi sıkıntılı faktörlere dikkat etmeniz gerekir. Bu bağlantılar, web sitenizin tamamında, özellikle de kenar çubuklarınızda ve altbilgilerinizde bulunan bağlantılardır. Site genelinde bir bağlantı örneği, şablonunuzu veya temanızı belirli bir geliştirici tarafından oluşturulduğunu gösteren bir işaret olabilir. Bunlar web sitenizin her sayfasında görünür ve sitelerin link alması için kolay bir yoldur. Web sitenize gelen ziyaretçilere faydası yoktur ve genellikle spam olarak kabul edilirler.

Web sitenizin site genelinde bağlantılar içerip içermediğini belirlemek için bir miktar kazma yapmanız gerekir. Bu, sitenizi bağlantılar için manuel olarak kontrol etmenizi gerektirir. 

Takip et veya Nofollow?

Daha önce dofollow ve nofollow bağlantılarına kısaca değindik. Bu iki tür bağlantı da amaçlarına hizmet eder. Fakat bir webmaster olarak, dofollow linklerini kullanmak istemez miydin? Bu, amacınıza ve kurallara uyup uymadığınıza bağlıdır. Google, kullanıcıların bazı durumlarda takipsiz bağlantılar kullanmasını önerir. Bunlar şunları içerir:

 • Güvenilmeyen içerik: Güvenilmeyen içeriğe bağlanırken nofollow etiketini kullanarak spam gönderenlerin ve bilgisayar korsanlarının web sitenize saldırmasını önleyin. Bu içerik türü, kullanıcı yorumlarını veya doğrudan desteklemek istemediğiniz diğer sayfaları içerebilir. Birçok blog sahibi, yorum bölümlerinde hiçbir ekleme linki içermez. Bu, bloglarda yoğun spam yapılmasını önler. Ancak, web sitenizle alakalı veya yararlı olabilecek yorumlar varsa, blog yorumlarınızı izleyebilirsiniz.
 • Ücretli bağlantılar: Google, kurallarının altındaki ücretli bağlantıları desteklemez. Bunu önlemek için, ücretli bağlantılardan önce nofollow linkini kullanın. Bu, Google’ın tarama botlarına, belirli bir bağlantının belirli bir siteye bağlantı suyunu geçmeyeceğini gösterir.
 • Tarama: Botlar web sitelerinde oturum açamaz veya kayıt olamaz. Giriş bağlantıları ekler veya web sitenize bağlantılar eklerseniz, Google’ın tarayıcıları bu bağlantılara erişemez. Efordan tasarruf edin ve bu bağlantı türleriyle birlikte nofollow bağlantısı ekleyin. Bu şekilde, botlar indeksleme gerektiren daha önemli sayfalar tararlar.

Negatif SEO ile Mücadele Etmek İçin Link Profilinizi İzleyin

Negatif SEO çok gerçek bir sorundur. Aslında, spam için ödeme kabul eden ve düşük kaliteli geri bağlantılara sahip web sitelerini hackleyen web siteleri vardır. Bunu önlemek için atabileceğiniz en önemli adımlardan biri, bağlantı profilinizi izlemektir. Web sitenizdeki spam linklerini ve yönlendirmelerini manuel olarak kontrol etmenize olanak sağlayan Ahrefs ve Open Site Explorer gibi bir yazılım var. Ama piyasadaki en kolay araçlarından biridir MonitorBacklinks.com, otomatik geri yüklediğiniz zaman günceller gönderen bir araçtır .

Ayrıca en iyi geri bağlantılarınızı takip etmelisiniz. Bu, onları izleme yazılımınızdaki PageRank’e göre sıralamak anlamına gelir. Spam gönderenler, web yöneticisine başvurarak ve kaldırılmalarını isteyerek iyi geri yüklemeleri kaldırmak için çalışır. Esasen, senin gibi davranıyorlar. Bağlantı isterken daima etki alanı e-postanızı kullanarak bunu önleyin. Bu şekilde, diğer web yöneticileri bir spam gönderenin sizi kimliğine büründüğünü bilir.

En iyi geri bağlantılarınızı sıraladıktan sonra, bunlardan birinin ne zaman çıkarıldığını hemen anlayacaksınız. En iyi geri bağlantılarınızdan birinin kaldırıldığını fark ederseniz, hemen web yöneticisine başvurun ve kaldırma işleminin nedenini araştırın.

Sonuç

SEO karmaşık bir konudur ve sürekli değişmekte ve gelişmektedir. Google algoritmalarını değiştirdikçe, SEO’ların değişikliklere ayak uydurması gerekir. Gördüğünüz gibi, Google’ın algoritma güncellemeleri sayesinde sayfa dışı SEO’nun çoğu yıllar boyunca değişti. Kalite bağlantıları ve içerik ödüllendirilir ve Google’ın kurallarına uymayanlar cezalandırılır.

Web sitenizin gelişmesini sağlamak için, öncelikle bağlantıların site dışındaki etkilerini anlamanız gerekir. Beyaz şapka taktiklerini kullanarak kaliteli bağlantılar kurmak çaba gerektirir. Bağlantı şemaları gibi uygulamalar web sitenize uzun vadede zarar verir. Yerinde bağlantılar kurmayı seçtiğiniz yeri kontrol edebilirsiniz – nicelik üzerinden kaliteyi seçtiğinizden emin olun.

Makaleyi faydalı bulduysanız paylaşarak bize destek olabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*