Stres Yaşamın Kaçınılmaz Bir Parçası Stres ile Baş Etmenin 10 Yolu

nefes açmak
Makaleyi Paylaş

Stres yaşamın kaçınılmaz bir parçası. Bununla nasıl başa çıkacağınız hem fiziksel hem de duygusal durumunuzu etkiliyor. İşte şimdi daha az stresli bir alana girmek için kullanabileceğiniz 10 sakinleştirici strateji.

Ciklet Patlatmak

stres

Bir parça sakız al. Araştırmalar, çikletin hem stresi hem de endişeyi gidermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Çiğnemenin ritmik hareketi, beyine kan akışını artırmaya yardımcı olabilir. Alternatif bir teori, gevşeme tepkisini ortaya çıkaran sakızın tadı ve kokusu olduğunu göstermektedir.

Dışarı Çıkmak

yürümek

Dışarıda vakit geçirmek, strese karşı büyük bir panzehirdir. Çalışmalar, dışarıda birkaç dakika geçirmenin, hatta eve yakın olmanın, moralinizi yükseltebileceğini gösteriyor. Sadece doğal ortamlar sakinleşmekle kalmaz, aynı zamanda açık havada olmak da aktif olmak demektir.

Gerçekten Hissederek Gülümse

gülümsemek

Stresli hissettiğinde gülümsemek yüz kaslarında stresi azaltmaya yardımcı olan küçük bir gerginlik yaratır. Gülüşler özellikle orijinal olduklarında, ağız ve göz çevresindeki kasları kullanan stres kırıcıdır. Gülümseme, stresli bir durumun geçmesinden sonra kalp atış hızınızın daha hızlı iyileşmesine de yardımcı olabilir.

Lavanta Koklayın

lavanta

Bazı kokular gevşeme tepkisine neden olabilir. Bir çalışma lavanta yağı içeren şişeleri olan hemşirelerin stres düzeylerini, kıyafetlerine tutturulmamış olanlarla karşılaştırdı. Lavanta kokusuna maruz kalan hemşireler, kokusuz olanlara göre daha rahat hissettiğini bildirdi. Lavanta, kaygı önleyici ilaçların ve ağrı kesicilerin etkisini artırabilir. Bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız lavanta yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Müzik Dinle

müzik dinlemek

İş yerinde bir konuşma yapmak zorundaysanız veya stresli bir olayla karşı karşıya kalırsanız, müzik sizi sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Bir araştırmaya katılanlar, Latin koro müziği dinlerken (Gregorio Allegri’nin Miserere), sadece dalgalanan suyun sesini dinlediklerinden daha düşük kortizol seviyelerine (stres hormonu) sahipti.

Nefesini Yeniden Aç

nefes açmak

Nefes egzersizleri stres yanıtını hızlı bir şekilde durdurmanın bir yoludur. Nefes egzersizlerinin sakinleştirici yeteneği iki katlıdır. Nefese odaklanmak, dikkati korku dolu ve stresli düşüncelerden uzaklaştırır ve vücuttaki “kavga ya da uçuş” tepkisini durdurur. Egzersizi yapmak için, burundan derin ve yavaşça nefes alın. Göğsünüzün ve karnınızın genişlemesine ve havayla dolmasına izin verin. Soluduğunuz süre boyunca sizi sakin ve huzurlu hissettiren bir cümleyi veya sözcüğü tekrarlayarak yavaşça nefes alın. En az 10 dakika boyunca nefes egzersizi yaparak en büyük avantajları elde edersiniz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Kinesio Tape Bantlama Yöntemi

Kendine Nazik Ol

nazik ol

Hepimizin aklımızda olan bir iç diyalog var. Bazen kendimizle kibar ve güven verici bir şekilde konuşmayız. Merhametli ve olumlu bir kendi kendine konuşma sanatında ustalaşmak, sakin kalmanıza yardımcı olabilir ve sorunlara etkili çözümler bulmayı kolaylaştırabilir. Bir problemle ya da üzücü bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, benzer bir şeyle karşı karşıya olan bir arkadaşınızla nasıl konuşacağınızı hayal edin. Kendine, “Bunu çözebilirim” veya “Tamam olacak” derken, felaketten ya da olumsuz kendi kendine konuşmaya katılmaktan çok daha güven vericidir.

Stresinizi Yazın

yazı yazmak

Stresli hissetmek? Bir dergide sorunlarınız hakkında yazmak, daha sakin hissetmenize ve daha önce düşünmemiş olduğunuz çözümlere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu avantajları bir dergide yazarak, bilgisayarınızdaki bir dosyayı veya telefonunuzdaki bir uygulamayı yazarak elde edebilirsiniz. En büyük faydaları elde etmek için duygularınız konusunda dürüst olun.

Arkadaşına Söyle

arkadaş

Sosyal destek, büyük bir stres gidericidir. Stresli hissettiğinizde arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle bir araya gelin. Benzer zorluklarla uğraşan başkalarının şirketini arayın. Deneyimlerinizi gerçekten empati kurabilecek başkalarıyla paylaşmak, daha az yalnız hissetmenize yardımcı olacaktır.

Harekete Geç

harekete geç

Egzersiz, birçok yönden ruh halinize yarar sağlar. Fiziksel aktivite, aklınızı günlük endişelerden uzaklaştırmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda ruh halini arttırıcı endorfin salgılar. Spor salonunda egzersiz yapmak veya uzun yürüyüşler yapmak sizin tarzınız olsa da, her türlü egzersiz stresi ve kaygıyı azaltır. Unutma hayata bir kere geliyoruz ve hiçbir şey insanın kendini üzmesine ve strese girmesine değmez…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*