5 Adet Ücretsiz Web Istatistik Araçları Nelerdir?

Google Analytics
Makaleyi Paylaş

Ücretsiz web istatistik araçları nelerdir? Bir web sitesine veya bloga sahip olmanız, sadece bir şeyler yayınlamaya devam ettiğiniz ve kullanıcıların buna nasıl tepki verdiğine dikkat etmediğiniz tek yönlü bir işlem olamaz. Bu nedenle, ne kadar trafik alıyorsanız, ne tür ziyaretçileriniz var ve yayınlarınızda nasıl davranıyorlar gibi web istatistiklerine göz atmak önemlidir.

Neyse ki, çok fazla ücretsiz web istatistik araçları olduğundan bütçenizi iyi bir web istatistik aracı için ayırmanız bile gerekmez. Bu yüzden, bu yazıda, internette bulacağınız en iyi ücretsiz web istatistik araçlarını, özellikleriyle birlikte listeleyeceğim.

Ücretsiz Web Istatistik Araçları: Google Analytics

Ücretsiz web istatistik araçları :Google Analytics

En popüler ve en çok kullanılan ücretsiz web istatistik araçları arasında olan Google Analytics, her tür web sitesi için kullanışlı olan bir dizi özellik sunar. Temiz ve gezinmesi kolay bir arayüz aracılığıyla web trafiği kaynağını, sayımını, yerinde davranışı, tıklama sayısını, dönüşümleri ve daha fazlasını takip edebilirsiniz.

Web sitenizin istatistiklerini sağlamanın yanı sıra, Google Analytics, konuşma oranınızı iyileştirmek ve web sitenizi arama motorunda daha iyi sıralama için optimize etmek için de bazı önerilerde bulunur. Bu, web sitesini hızlandırmaya, içeriği yönetmeye, ziyaretçilerin davranışlarına ilişkin iç görü ve kıyaslama araçlarına ilişkin ipuçları içerir.

Ancak, benim görüşüme göre, bu aracın geciktiği bir alan, gerçek zamanlı trafiğe ilişkin daha derin bir analizdir. Google Analytics, gerçek zamanlı trafik raporları sunsa da, bunlar çok temel analitiktir.

Ücretsiz Web Istatistik Araçları: WordPress için JetPack

Ücretsiz web istatistik araçları: JetPack

Eğer bir WordPress web siteniz varsa, o zaman popüler JetPack eklentisini kullanıyor olabilirsiniz. Diğer özelliklerin yanı sıra, JetPack basit web analizleri sunar ve basit arayüzü yeni başlayanlar için kolayca kullanılabilir hale getirir.

JetPack eklentisi sayesinde, bireysel yazılar, popüler sayfalar, anahtar kelime takibi, abonelik takibi, ziyaretçi konumu, saha içi davranış ve daha pek çok ziyareti görebilirsiniz.

Acemi kullanıcılar için JetPack bir nimet olsa da, web siteleri hakkında ayrıntılı ve gelişmiş istatistikler isteyen kullanıcılar için bu çok iyi bir seçenek olmayabilir.

Ücretsiz Web Istatistik Araçları: StatCounter

Ücretsiz web istatistik araçları : Stat Counter

Stat Counter, web trafiğinizi artıran, satış potansiyelini artıran ve tıklama sahtekarlığı tespit eden özelliklerin yanı sıra, web siteniz hakkında daha derin analitik sağlayan bir araçtır. Ayrıca, işlerin nasıl yürüdüğüne hızlı bir şekilde göz atmak için her hafta e-posta yoluyla özel özetler göndermesi için yapılandırabilirsiniz.

Stat Counter’in gelişmiş özellikleri arasında web sitenizi ziyaret etmeden önce ve ziyaret ettikten sonra ziyaretçilerin aktivitelerini takip eden, görünmez bir sayaç, haritaların ısıtılması, arama motoru karşılaştırması, HTTPS web sitelerinin izlenmesi, ekip üyeleriyle erişimin paylaşılması, web istatistiklerinin genel olarak görüntülenmesi, JavaScript istatistiklerinin kontrol edilmesi sayılabilir. 

Bununla birlikte, Stat Counter’in ücretsiz seçeneği yalnızca ayda 250.000 ziyaretçiyi izlemek için kullanılabilir. Dolayısıyla, yalnızca orta ölçekli bir blogunuz varsa, iyi bir ücretsiz analiz aracı olabilir.

Ücretsiz Web Istatistik Araçları: AWStats

Ücretsiz web istatistik araçları: AWStats

Web sitesi yerine sunucu tarafında çalışan benzersiz bir araç olan AWStats, tek bir sunucuda çalışan birden fazla web sitesini analiz edebilen açık kaynaklı bir analiz aracıdır. Bunu kullanmak için web sunucunuz, web verilerini aracın okuyabileceği bir dosyaya kaydetmelidir.

Ziyaret sayısı, web sitesinde geçirilen süre, bant genişliği kullanımı, giriş / çıkış sayfaları, işletim sistemi ve her biri için kullanılan bant genişliği, “bot ziyareti” takibi, solucan saldırılarına karşı koruma, anahtar kelime takibi ve yer imi takibi,en ilginç bulduğum özelliklerden bazıları.

Gerçekten dezavantajı olmasa da, AWStats çok fazla gelişmiş özellik sunmuyor. Ancak, kullanımı ücretsiz olan ve sunucu tarafında çalışan bir araç için bu harika bir seçenektir.

Ücretsiz Web Istatistik Araçları: Web Analizi

Ücretsiz web istatistik araçları: web analitics

Bir başka açık kaynaklı analiz aracı olan Open Web Analytics, PHP API’sini tek bir tıklamayla uygulama API’nize eklemenizi sağlar. Özellikleri trafik sayımı, çoklu web sitesi analitiği desteği, bireysel ziyaretçi davranışlarını izlemek, tıklamaları izlemek, ısı haritalarını görüntülemek, abonelikleri izlemek, zaman içinde tekrarlanan ziyaretçilerin etkinliği, girişleri izlemek / çıkışları ve daha fazlasını içerir.

OWA hakkında beni şaşırtan şey, iyileştirme için çok fazla alan olsa bile yıllarca güncellenmemiş olması. Tüm özellikleri (çok kapsamlı olmasa da) mükemmel bir şekilde çalışıyor, ancak en büyük endişem güncelleme eksikliği ile ilgili.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Antika Cep Saatleri İçinde Minyatür Dünyalar Yapıyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*