Utanç Nasıl Aşılır? Utancınızın Üstesinden Gelmek

Makaleyi Paylaş

Utanç nasıl aşılır? Utancınızın üstesinden gelmek doğrusal bir süreç olmaz. Her şey affetmek ve insan olmanıza izin vermekle başlar. Utanç sizi kendinizi değersiz hissettirir, bu nedenle kendinize güven artırıcı uygulamalarla karşılık verin. Ondan sonra, gelecekteki utançlarla baş etmek için daha iyi bir donanıma sahip olmanız için kendini sevme ve şefkat geliştirin.

utanç

Kendini affetmek

Utanmanın seni nasıl tuttuğunu kabul et.Utanç sizi kusurlu ve değersiz olduğunuz konusunda ikna edebilecek güçlü bir duygudur. Seni kapatır, engeller ve diğerlerinden ayırır. Nasıl anlattığınızı anlayabilmeniz için, anlattığınız hikayeyi tanıyın. 

 • Kendiniz, yetenekleriniz veya yaşamınız hakkında neleri anlattığınızı belirleyin. Utanç hikayen muhtemelen kendin hakkında ne hissettiğinde ortaya çıkar.
 • Örneğin, başkalarıyla bağlantı kuramadığınızda, kendinize “sevilmedim” veya “İnsanlar beni sıkıcı buluyor” diyebilirsiniz.
 • Utanç kişisel geçmişinizde, yoksulluk veya ev içi taciz gibi zorluklardan kaynaklanabilir.

Utanç ile başa çıkmanın bir parçası, onun altında yatan duyguları hissetmenizi sağlar. Acının altındaki duyguyu adlandır ve onunla kal. 

 • Örneğin, belki boşanma konusunda küçük düşürülmüş hissediyorsun. Çünkü aşağılanmayı kabullenmeyeceksin, utanç içine girdi.
 • Utanç duyduğunuzda ne hissettiğinizi günlük olarak düşünün. Normalde gömülü kaldığınız bir kişi veya başka duygular olsa da, bunları kendinize bildirmeniz önemlidir.

İnsan olduğun için kendini affet. Utanç, yaptığınız bir şey için kendinizi sert bir şekilde yargılamanıza neden olur. Ancak, yaptığınız herhangi bir hatanın insan olduğunuzu ve başkalarının da aynı hatayı yaptığını kabul ettiğinizde utanç azalır. 

 • Yüksek sesle tekrarlayın, “Ben sadece insanım. İnsan hatası yaptığım için kendimi affediyorum. ”

İstersen hikayeni paylaş.Utanç sizi diğerlerinden izole etme eğilimindedir. Ne kadar çok oynarsan o kadar çok çekersin. 

 • Utanç hikayeni sana yakın olan birine anlat. Hikayenizi anlatmanın sizi utanç duygusundan kurtardığını göreceksiniz.
 • Hikayenizi paylaşırken kendinizi rahat hissetmiyorsanız, günlük tutmayı veya bununla ilgili blog yazmayı düşünün. Hikayenizi yayınlamanız veya başkalarıyla paylaşmanız gerekmez, ancak bu işlem her şeyi elde etmenize yardımcı olur.
 • Genellikle, gizlilik utancı daha da kötüleştirir.

utanç

Değerinizi Görmek

Değerli olduğunuzu hatırlatmanız gerektiğinde ‘iyi şeyler’ listesi oluşturun.Çok ihtiyaç duyulan bir güven artırımı enjekte ederek utancı aşabilirsiniz. 

 • En iyi özelliklerin ve başarıların uzun bir listesini yaz. “Mükemmel dinleyici” veya “hızlı öğrenen” gibi şeyleri listeleyebilirsiniz.
 • Ne zaman kendinizi güvende hissetmezseniz, bu listeyi gözden geçirin.
Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Tumblr İpuçları Püf Noktaları ve Araçlar

Benlik saygısı oluşturmak için yeni bir şeyler deneyin.Utanç sizi rahat bölgenize hapsedebilir. Risk almak ve kendinize yeni bir yolla meydan okumak bu düzenden çıkmanıza yardımcı olabilir. Bu gerçekten büyük veya küçük bir şey olabilir bu size kalmış.

 • Yabancı dil kursuna kaydolun, okula geri dönün, bir hobi edinin ya da bir kulübe veya organizasyona katılın.
 • Küçük zorluklar bir yabancıyla konuşmak veya yeni bir türden bir kitap okumak olabilir.

Birinin yararlı hissetmesine yardımcı olun. Utanç, kendinize odaklanmanızı sağlar, ancak başkalarına odaklanarak üstesinden gelebilirsiniz. Gönüllülüğe, yardım kuruluşuna bağışta bulunmaya veya muhtaç bir komşuya veya bir arkadaşınıza yardım etmeye vaktinizi ayırın.

Hayatınızda ilerlemek ve küçük bir hedef belirlemek istediğiniz bir bölümünü düşünün. Birkaç adıma ayırın ve günlük olarak ona doğru harekete geçin. Bir hedefe ulaşmak ne kadar küçük olursa olsun hissettiğiniz utançla mücadele etmenize yardımcı olabilir. 

 • Örneğin, belki kilo vermek istediniz, ama çok zor. Daha fazla su içmek veya daha fazla sebze yemek gibi küçük bir hedef belirleyin. Sadece bir küçük şeyi değiştirmek, olmak istediğiniz yere yaklaşmanıza yardımcı olabilir.

utanç

Kendini Sevme Uygulaması

Dikkat uygulaması başlat.Günde en az 10 dakika sessizce oturmayı taahhüt edin. Tamamen derin nefes almaya odaklanın. Zihniniz dolaşırsa, odağınızı nefesinize verin.

 • Dikkat, yaşadığınız düşünce ve duygular hakkında farkındalık kazanmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda sizi şu andan itibaren tutmanıza yardımcı olur; bu, geçmişte ikamet ediyorsanız faydalıdır.

Bir arkadaşınla yaptığın gibi kendinle konuş. Kafanızdaki baştan sona anlattığınız anlatımı değiştirerek utançla savaşın. Sert yargılamalar veya eleştiriler yerine, içten senaryolarınızı sevgi dolu, şefkatli ifadelere yeniden yazın. 

 • Örneğin, “hiçbir zaman doğru bir şey yapamam” demekten ziyade “Şu anda elimden gelenin en iyisini yapıyorum” deyin.

Destekleyici bir sosyal çevre oluşturun. Birlikte zaman geçirdiğiniz insanlar, özellikle dar görüşlü veya yargılayıcılarsa, utanç verici duygu ve inançları güçlendirebilirler. Olumlu ve destekleyici insanlarla ilişkiler kurmak için çaba gösterin.

 • Sosyal bağlantılarınızı gözden geçirin. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan insanlarla daha fazla zaman geçirmeye başlayın; Olumsuz insanlarla takılmak amacınıza yardımcı olmaz. Yolları ayırmak zor olsa da, bu sizin genel eğlenceniz için.
Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Grafik Tasarım Nasıl Öğrenilir?

Utanç bölümlerine girip çıkabileceğinizi kabul edin.Utançtan kurtulma süreci düz bir çizgi değildir. Kontrolü ele almadan önce birkaç kez tekrar takip edebilirsiniz. O zaman bile, bazı durumlar utancın çirkin kafasını arkaya çekmesine neden olabilir. Kendinize karşı sabırlı olun ve gereken adımları tekrarlayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*