Uyku Döngüsü: Uyuduğunuzda Ne Olur?

uyku
Makaleyi Paylaş

Aktif Uykuda

uyku

Bilim adamları, insanların uyku sırasında fiziksel ve zihinsel olarak etkin olmadığını düşünürlerdi. Ama şimdi biliyorlar ki durum böyle değil. Tüm gece boyunca, vücudunuz ve beyniniz, sağlığınız için kilit bir rol oynamaktadır. Dinlendiğimizde girip çıkacağımız iki ana uyku tipi vardır – REM (hızlı göz hareketi) ve REM dışı uyku.

REM Dışı Uyku

uyku

Geceye REM dışı uykuyla başlayın ve dinlenme zamanınızın çoğunu orada geçirin. “N1” aşamasında ışıkla başlar ve derin “N3” aşamasına geçer. Bu ilerleme sırasında beyniniz dış dünyaya daha az tepki verir hale gelir ve uyanması zorlaşır. Düşünceleriniz ve vücut fonksiyonlarınızın çoğu yavaşlar. Bilim adamları uzun süreli anılarını sakladığınızı düşündükleri “N2” aşamasında normal bir gece uykusunun yarısını harcarsınız.

REM Aşaması

uyku

Bu aşama ismini gözlerinizin kapaklarınızda ileri ve geri dönme şeklinden ötürü aldı. Bu aşamada en çok hayal kurarsınız. Nabız, vücut ısısı, solunum ve tansiyonunuz gündüz seviyelerine yükseliyor. “Dövüş ya da uçuş” gibi otomatik tepkilere yardımcı olan sempatik sinir sisteminiz çok aktif oluyor. Ve yine de vücudun neredeyse tamamen hareketsiz kalıyor.

Uyku Döngüleri

uyku

Genellikle bütün uyku evrelerinde geceleri üç ila beş kez geçersiniz. İlk KEP aşaması sadece birkaç dakika olabilir, ancak her yeni döngüde yaklaşık yarım saat kadar uzar. Öte yandan, N3 aşaması her yeni döngüde kısalmaya meyillidir. Eğer herhangi bir sebeple REM uykusunu kaybederseniz, vücudunuz ertesi gece telafi etmeye çalışır. Bilim adamları bunların hiçbirinin amacından emin değil.

Vücut Isısı

uyku

Yatmadan önce uyuşuk hale geldikçe birkaç derece düşer ve uyanmadan yaklaşık 2 saat önce en düşük seviyedir. REM uykusunda beyniniz, vücut termometrenizi bile kapatır. O zaman yatak odanızdaki sıcak ya da soğuk sizi daha fazla etkiler. Genel olarak, daha serin bir oda daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Uyandığınızda birkaç şınav veya bir koşu sıcaklığınızı yükseltir ve sizi daha fazla uyarır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  En İyi WordPress Proje Yönetim Eklentileri

Nefes

uyku

Elbette uyanık olduğunuzda çok değişiyor. Fakat derin bir uykuya daldığınızda, daha yavaş ve daha düzenli bir şekilde nefes alırsınız. Ardından, REM aşamasına girerken, nefes alma hızınız artar ve daha fazla değişkenlik gösterir.

Kalp Hızı

uyku

Derin olmayan REM uykusu nabzınızı ve kan basıncınızı düşürür, bu da kalbinize ve kan damarlarınıza dinlenme ve iyileşme şansı verir. Ancak KEP döneminde, bu oranlar artar veya değişir.

Beyin Aktivitesi

uyku

Gözlerinizi kapattığınızda ve REM dışı bir uykuya dalmaya başladığınızda, beyin hücreleriniz gündüz aktiviteleri seviyesine yerleşir ve sürekli, daha ritmik bir düzende ateş etmeye başlar. Fakat hayal etmeye başladığınızda, beyin hücreleriniz aktif ve rastgele ateşlenir. Aslında, REM uykusunda, beyin aktivitesi uyanık olduğunuza benzer gözükür.

Rüyalar

uyku

Binlerce yıldır onlar hakkında konuştuğumuza rağmen, birçok yönden hala bir gizem. Onlara neyin sebep olduğu veya bir amacı olup olmadığı açık değildir. REM sırasında en yaygın olanları, özellikle çok görsel olduklarında, ancak diğer uyku aşamalarında da hayal kurabilirsiniz. 

Tamir Zamanı

uyku

Derin uykuda vücudunuz kas, organ ve diğer hücreleri onarmaya çalışır. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren kimyasallar kanda dolaşmaya başlar. Gece uykunuzun beşte birini genç ve sağlıklıyken derin uykuda geçirirsiniz eğer yeterince uyuyamadıysanız. Fakat bu solmaya başlar ve 65 yaşın üzerindeyken sıfıra düşebilir.

Çöpü Çıkar

uyku

Bilim adamlarının REM’in yaptığını düşündüğü şey bu. Beyninizin ihtiyacınız olmayan bilgileri temizlemesine yardımcı olur. Zor bir bulmacayı inceleyen insanlar uyuduktan sonra daha kolay çözerler. Ve gerçekleri ve görevleri de daha iyi hatırlarlar. Özellikle REM’den yoksun olanlar diğer uyku evrelerine kıyasla bu avantajı kaybediyorlar.

Beyin Sapı

uyku

Bu alan uykunun birçok yerinde kilit rol oynar. Sürüklenip uyanmanıza yardımcı olmak için başka bir beyin yapısı olan hipotalamus ile konuşuyor. Birlikte, sizi uykudan uzak tutabilecek “uyarılma merkezlerini” durduran GABA adında bir kimyasal oluştururlar. Ve REM uykusu sırasında, beyin sapı vücudunuzu, kollarınızı ve bacaklarınızı hareket ettiren kasları geçici olarak felç etmek için sinyaller gönderir. Bu, hayallerinizi gerçekleştirmenizi engeller.

Hormon Senfonisi

uyku

Siz uyurken diğerlerini alçaltırken vücudunuz bazı hormonları daha fazla üretir. Örneğin, büyüme hormonu seviyeleri artar ve strese bağlı olan kortizol azalır. Bazı bilim adamları uykusuzluğun vücudunuzun hormon alma sistemiyle ilgili bir sorunla ilişkili olabileceğini düşünüyor. Ayrıca, uyku eksikliği, açlığı kontrol eden hormonların seviyelerini zedeleyebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*