Uyku: En İyi Uyku Pozisyonları Nelerdir?

uyku pozisyonları
Makaleyi Paylaş

Uyku: En iyi uyku pozisyonları nelerdir? Sırtüstü ya da karnında mı uyuyorsun? Hamileyseniz, ağrınız varsa veya bazı tıbbi durumlarınız varsa, rahat olmak için belirli pozisyonlarda uyumak zorunda kalabilirsiniz. Yanlış şekilde uyumak boyun veya sırt ağrısına neden olabilir veya ağırlaştırabilir. Nasıl uyuduğunuz kişiliğinizin özelliklerini ortaya çıkarabilir. Sizin için en iyi uyku pozisyonunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Midenizde Uyuyor musunuz?

uyku pozisyonları 1

İnsanların yaklaşık% 7’si midesinde uyur. Horlamayı kolaylaştırmaya yardımcı olabilir, ancak bu pozisyonda uyumak diğer tıbbi durumları kötüleştirebilir. Midenizde uyurken boynunuz ve omurganız nötr konumda değil. Bu boyun ve sırt ağrısına neden olabilir. Mide uykusu sinirlere baskı yapabilir ve uyuşukluk, karıncalanma ve sinir ağrısına neden olabilir. Mide üstünde uyuyanlardansanız başka bir uyku pozisyonu seçmek en iyisidir. Alışkanlığı kıramazsanız, alnınızı bir yastığa bastırın, böylece başınız ve omurunuz nötr bir pozisyonda kalır ve nefes almak için yeriniz olur.

Serbest Düşüş Konumu

uyku pozisyonları 2

İnsanların yaklaşık% 7’si, başları yana döndüğünde midelerinde yatar. Bu şekilde uyuyan insanlar kollarını bir yastığın etrafına sarmış ya da bir yastığın altına sokmuşlardır. Bir uyku araştırmacısı, bu şekilde uyuyan insanların açık sözlü ve sosyal olma ihtimalinin daha yüksek olabileceğini keşfetti. Ayrıca, eleştiriyi iyi almama ihtimalleri daha yüksek olabilir.

Sırt üstü uyuyor musun?

uyku pozisyonları 3

Sırtlarında uyuyan bazı insanlar bu uyku pozisyonundan bel ağrısı çekebilir. Ayrıca mevcut sırt ağrısını daha da kötüleştirebilir. Yani bu, bel ağrısı için en iyi uyku pozisyonu değil. Horlama ya da uyku apnesi çekiyorsanız, sırtüstü yatmak bu durumları kötüleştirebilir. Sırt üstü yatmanın pek çok tarafı var. Başınız, boynunuz ve omurganız nötr bir pozisyonda olduğundan boyun ağrısı yaşama olasılığınız azalır. Başınız hafifçe yükselmişken sırtüstü yatmak aynı zamanda mide ekşimesi için en iyi uyku pozisyonudur.

Asker Konumu

uyku pozisyonları 4

Bu pozisyonda uyuyanlar sırtlarında yatar ve kolları aşağıya ve vücuda yakındır. İnsanların yaklaşık% 8’i bu şekilde uyuyor. Araştırmalar, bu pozisyonda uyuyan insanların sessiz ve ayrılmış kişilikleri olduğunu göstermiştir. Ayrıca hem kendileri hem de başkaları için yüksek standartlara sahip olabilirler. Bu horlama için en iyi uyku pozisyonlarından biri değildir ve rahat bir gece uykusu almanızı engelleyebilir. Horlama sizi yeterince dinlenmekten alıkoyuyorsa doktorunuzla konuşun.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Daha Hızlı ingilizce Öğrenmenize Yardımcı Olacak Ücretsiz Mobil Uygulamalar

Denizyıldızının Konumu

uyku pozisyonları 5

Bir deniz yıldızında uyuyan insanlar, sırtlarını başlarının üstünde olacak şekilde sırtlarında yatarlar. İnsanların yaklaşık% 5’i bu şekilde uyuyor. Araştırmalar, bu pozisyonda uyuyan insanların ilgi odağı olmayı sevmediklerini göstermektedir. Ayrıca iyi dinleyiciler ve yardımcı olmaları muhtemeldir. Sırtlarında uyuyan herkes gibi, denizyıldızı pozisyonunda uyuyan insanlar da horlama ve uyku problemlerine yatkın olabilirler.

Senin tarafında uyuyor musun

uyku pozisyonları 6

Şimdiye kadarki en popüler uyku pozisyonları arasında yer alanı yan uyumaktır. İnsanların yaklaşık% 41’i bu şekilde uyuyor, dizleri kıvrılmış olarak yanlarına kıvrılmış. Buna fetal pozisyon da denir. Erkeklerden daha fazla kadınlar bu pozisyonda uyuyor. Bu pozisyon hamile kadınlar için iyidir, çünkü hem anneye hem de cenine kan dolaşımını kolaylaştırır. Pozisyon horlayanlar için iyi olabilir. Artritiniz varsa, bu pozisyonda uyumak sizi acıtabilir. Kıvrılmak da diyaframın kısıtlı olmasından dolayı derin nefes almanızı önleyebilir.

Fetal Pozisyon

uyku pozisyonları 7

Kadınlar, cenin pozisyonunda, erkeklerden iki kat daha fazla uyuyabilirler. Araştırmacılar, fetal pozisyonda uyuyan insanların sıcak ve dostane kişilikleri olduğunu bulmuşlardır. İçeride hassas olmaları ve sert, koruyucu bir dış yüzeyleri olması daha muhtemel olabilir. Bu şekilde uyumak kalçalarınızı incitirse, dizlerin arasına bir yastık koymak basıncı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Günlük Pozisyonu

uyku pozisyonları 8

Tomruk pozisyonunda uyuyan insanlar kollarında vücutlarının yanında yanlarında uyurlar. Horlama yaparsanız bu uyku pozisyonu sizin için iyi olabilir. Artritiniz varsa, acı içinde uyanabilirsiniz. İnsanların yaklaşık% 15’i kütük gibi uyuyor. Araştırmacılar, bu şekilde uyuyan insanların kolay ve sosyal olduğunu bulmuşlardır. 

Yıllık Pozisyon

uyku pozisyonları 9

Senenin pozisyonunda uyuyan insanlar kollarında vücudunun önünde uzanmış kolları ile yanlarında yatarlar. Eğer horlarsan pozisyon senin için iyi olabilir, ama artrit hastasıysan kötü. İnsanların yaklaşık% 13’ü bu konumda uyuyor. Bir araştırmada, bir araştırmacı, yıllık pozisyonda uyuyan insanların inatçı olduğunu tespit etti. Açık fikirliler, ama aynı zamanda şüpheli ve alaycılar. Kararlarını bir kez yerine getirme eğilimindedirler.

Kaşık Konumu

uyku pozisyonları 10

Kaşık, arkadaki kişinin vücuda yakın olanını tuttuğu çiftler için yandan uyku pozisyonudur. Çiftler bu şekilde uyumadan daha sık uyanabilirler, ancak sarılma, oksitosin salınımını uyarır. Bu, yapışmayı destekleyen, stresi azaltan ve daha hızlı uyumana yardımcı olabilecek bir hormondur. 10 dakika kadar kısa bir sürede sarılma, oksitosin salınımını tetiklemek için yeterlidir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Android Telefon ile PC Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Horlar mısın?

uyku pozisyonları 11

Horluyorsanız, horlama riskini en aza indirmek için yanınızda uyumak en iyisidir. Sırtüstü yatmak horlamayı artırabilir. Sırt üstü yatmak ve horlamak istiyorsanız, horlama riskini azaltmak için başınızın altına birkaç yastık koyun. Horlama sizi uyandırırsa ya da gün içinde nefes nefese uyanırsanız ya da yorulursanız doktorunuzu görme zamanı gelmiştir. Şiddetli veya yüksek sesle horlama, uyku apnesi belirtisi olabilir; bu, uyurken durmanıza ve nefes almaya başlamanıza neden olan bir durumdur. Uyku apnesi yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve inme ile ilişkilidir.

Sırtın Acıyor mu?

sırt ağrısı

Sırt ağrınız varsa, karnınızla ya da sırtınızla uyumak ağrınızı artırabilir. Sırt ağrısı riskinizi en aza indirmek için yan uyumaya geçin. Daha fazla rahatlamak için, kalçalarınızı hizada tutmak için dizlerinizin arasına bir yastık koyun. Sırt üstü yatmak zorundaysanız, dizlerinizin altına bir yastık koymak belinizi bir miktar zorlayacaktır.

Hamile misin?

hamile uyku pozisyonu

Hamileyseniz, karnınıza veya sırtınıza yatmanız rahatsız edici veya imkansız olacaktır. Senin tarafında yatmak en rahat olacak. Hem siz hem de bebeğiniz için dolaşımı en üst düzeye çıkarmak için sol tarafınızı kullanın. Karnınızın altına bir vücut yastığı ya da yastığı koymak sırt ağrısını hafifletebilir. Bacaklarınızın arasına başka bir yastık yerleştirin ve daha rahat olması için dizlerinizi bükün.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*