Uykusuzluk Belirtileri Nelerdir?

uykusuz
Makaleyi Paylaş

Uykusuzluk belirtileri nelerdir? Bu yazımızda uykusuzluğun nelere neden olduğunu ve uykuya dönmek için nelerin yapılması gerektiği konusunda bilgi vermeye çalıştık hadi başlayalım.

Akne Sorunları

akne

Daha önceki gece yeterince dinlenmediyseniz, masal tabelası hemen burnunuzun üzerine oturabilirdi. Akne yeterince uyuyamadığınızda parlayabilir. Aslında, uyku yoksunluğu, stres ve terleme ile birlikte üç ana sivilce tetikleyicisinden biri olarak kabul edilir. Hormonlarınızı parçalayarak uykusuzluğun cildinizdeki sivilcelerden uzak duran kimyasal dengeyi de bozması mümkündür.

Kabarık Gözler ve Koyu Halkalar

yorgun

Uykusuzluk yüzünüze zarar veriyor. Araştırmacılar, ağzınızın, alnınızın ve gözlerinizin, başkalarına yeterince dinlenemediğinizi gösterebildiğini buldu. Özellikle, uykusuzluğun en belirgin işaretlerinden biri koyu halkaların ve kabarık gözlerin varlığıdır.

Tüm koyu renkli halkalar uyku kaybından kaynaklanmaz, ancak bu genellikle katkıda bulunan bir faktördür. Bir çalışma, çoğunlukla periorbital hiperpigmentasyonu olan kadınlar olan gözlerini çevreleyen koyu halkalar için kullanılan tıbbi terim olan 200 konuyu inceledi. Bu deneklerin% 40’ı uykusuzluk dahil yeterli uyku eksikliği yaşadı.

Başka bir araştırma testinde, gözlemcilere deneklerin yüzlerini derecelendirmeleri istendi. Her konunun fotoğrafı, tam bir gece uykusunun ardından çekildi ve bir başkası sadece 5 saat uykunun ardından çekildi, ardından 31 saat uyanıklık oldu. Gözlemciler dinlenmiş yüzlerin çoğu zaman daha uyanık, genç ve çekici olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, gözlerde şişlik ve koyu renkli halkaların, deneklerin yeterince uyuyamadığının en açık belirtilerinden biri olduğunu belirtti. Sadece bu değil, aynı zamanda gözlemciler hüzünlü göründüğü kadar az dinlenmeye sahip yüzleri değerlendirdiler. Bu yüzden neşeli bir titreşim vermek istiyorsanız, yatmadan önce yattığınızdan emin olun.

Kilo Almanıza Neden Olabilir

obezite

Son zamanlarda uyumakta sorun yaşıyorsanız, birkaç kilo daha alırsanız şaşırmayın. Gece başına altı saatten az bir uyku süresi, şişmanlık riskinizi arttırır. Nedenini anlamak için, uykusuzluğun vücudunuzu nasıl etkilediğini bilmeniz gerekir.

Uykunuzu kaybettiğinizde, vücut kimyanız değişir. Açlığı kontrol eden hormonlar dengesizleşerek daha sık aç hissetmenize neden oluyor. Ayrıca, enerjiyi şekerden çekmenize izin veren kimyasal olan insüline daha az duyarlı olursunuz.

Bu değişikliklerin sonuçları laboratuvarda gösterilmiştir. Uykusuz kalmak zorunda kalan insanlar daha çok yerler – özellikle de yüksek karbonhidratlı aperatifler. Bu sonuçlar en az iki çalışmada doğrulandı. Eğer yatakta yeterince zaman bulamazsanız,  dikkat edin. Uykusuzken kontrol etmek daha zor görünüyor.

Tuzlu, Şekerli Atıştırmalıklar ve Abur Cubur

abur cubur

Tuzlu ve şekerli atıştırmalıkların, yeterince uyku alınmadığı zaman önlenmesi özellikle zordur. Vücudunuz, yorgun olduğunuzda daha yüksek kalorili yiyecekler istemektedir. Çok kalorili yiyeceklerin tatlı veya tuzlu olduğu göz önüne alındığında, bu bağlantı mantıklı geliyor.

Daha önce tartışılan obezite riskleri dışında, çok fazla tuz yemek ve ilave şeker, ciddi sağlık problemleriyle ilişkilendirilmiştir. Çok fazla şeker almak, diğer şartların yanı sıra, diyabet ve kalp hastalığı riskini de artırır. Çok fazla tuz kalbe ve böbreklere zarar verebilir ve ayrıca kemiklerinize zarar verebilir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Hindistan Cevizi Yağı ile Sakal Tıraşı Nasıl Yapılır?

Daha Kafein Yudumlarken

kahve çekirdeği

Yeterince uyumadığınızda, kafeinin sizi güçlendirecek ve hareket etmenizi sağlayacak büyülü gücü azalır. Düzenli kahve içicileri, birkaç gün yetersiz uykunun ardından, sabah joelarının onları uyandırmak için çok az şey yaptığını fark edebilir.

Bu araştırma yoluyla gösterilmiştir. Bir çalışma, katılımcılara art arda beş gün boyunca sadece beş saat uyumayı sağladı. Katılımcılardan bazıları 200 mg kafein aldı (yaklaşık bir fincan kahve kadar) ve bazıları çift kör testinde plasebo aldı.

Sonuçların başlaması uzun sürmedi. Üç gece kötü uykunun ardından, kafein alan katılımcılar, uyanıklıklarını göstermek için tasarlanan bir dizi test yaptıkları için artık avantaj göstermediler. Ancak kafein grubunda da bir fark göze çarpıyordu. Hem kafeinli hem de uykudan mahrum olanlar, ilk iki günde kendilerini daha mutlu buldular, ancak sonraki günlerde daha fazla sinirlendiler.

Stresli Olma

stres

Bir gece kötü uykudan sonra nasıl hissediyorsunuz? Çoğu insan uykululuk ile gelen duyguları bilir. Hissettiklerini, kolayca kızdıklarını ve daha stresli olduklarını hatırlayabilirler. Bu deneyim laboratuvarda da geçerli. Uyku bilim adamları yeterli uyku olmadan gitmenin sizi daha üzgün, kızgın, stresli ve duygusal olarak yorgun hale getirebileceğini göstermiştir.

Bu bir kısır döngüye dönüşebilir. Stresli olduğunuzda uykuya dalmak zor. Stres sizi uyanık hissettirir, çünkü vücudunuzu dövüş ya da uçuşa hazırlanmak için kışkırtır. Bir çalışma, uykusuzluk yaşayan kişilerin bir tür anksiyete bozukluğu olan panik bozukluğu gelişme ihtimalinin 20 kat daha fazla olduğunu buldu. Bu döngünün ortasında olacağınızdan korkuyorsanız, doğru zihinsel sağlık danışmanı hem uyku problemlerinizi hem de ruh halinizi gidermeye yardımcı olabilir.

Depresyon Riski

debresyon

Stres ve anksiyete gibi, depresyon da yetersiz uyku ile yakından ilişkili bir başka durumdur. Stres gibi, depresyon da hem uyku hem de uyku yetersizliğinden kaynaklanabilir. Bir çalışma, kronik uykusuzluğa sahip kişilerin beş kat depresyon riski taşıdığını gösterdi. Bir diğeri, depresyondaki her dört hastanın üçünde uykusuzluk belirtileri olduğunu ve bu oranın gerçekten daha yüksek olabileceğini gösteriyor.

Bilim adamları, uyku sırasında depresyon hastalarının beyin dalgalarını incelediler. Depresyonda bir kişinin daha az REM uykusu aldığını ve parçalanmış uykuyu normalden daha sık yaşama eğiliminde olduğunu bulmuşlardır. Depresyon tam remisyona girdikten sonra bile, uyku sorunları kalabilir ve bu, bunlar yapıldığında, nüks riskinin yüksek olduğunu gösterir.

Zayıf Konsantrasyon ve Hafıza Problemleri

puzzle

Uykusuzluk hafızanıza müdahale eder ve konsantrasyonu zorlaştırabilir. Bellek, iki uyku aşaması ile yakından bağlantılıdır. Hayallerin gerçekleştiği aşama olan REM uykusu işlemsel hafızanızla ilişkilidir. Bu, yeni bir görev öğrenirken uzmanlığınız için kullandığınız hafızadır. REM dışı uyku, bildirim belleği ile ilişkilidir. Bir olayı ya da gerçeği hatırlamanız gerektiğinde kullandığınız hafıza budur. Uyku kesildiğinde, her iki tür bellek de riske girer.

Ek olarak, zorluk yoğunlaşması, hem parçalanmış uyku hem de uykusuzluk ile bağlantılıdır. Yine de asla farkında olamazsın. Çalışmalar, uykusuz olduğunuzda konsantrasyonunuzun düştüğünü gösterse de, bu zamanlarda konsantrasyonunuzu daha yüksek oranda derecelendirme ihtimaliniz olduğunu da gösterirler. Bu çarpık öz algı, aynı zamanda zayıf uyku bir sonucu olabilir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Görmeniz Gereken 20 Üstün Mimari Tasarım

Soğuk Algınlığı Gibi Geliyor

grip

Hastalanmaktan nefret mi ediyorsun? Zzz’lerini alsan iyi olur. Geceleri 6 saatten az uyumanın, sizi soğuk algınlığı ve diğer hastalıkları yakalanma riskinin arttırdığı gösterilmiştir. Bir çalışmada, bir hafta boyunca 164 sağlıklı erkek ve kadın gözlemlendi. Çalışma katılımcılarının çoğuna tipik olarak soğuk algınlığına neden olan virüs olan rinovirüs ile enfekte olmuş burun damlaları verildi. Yaklaşık% 30’unda yara bulaşmış. Uyku programları dikkatlice izlendi. Kısa uyuyanların hastalanmaları, dinlenmiş akranlarına göre 4 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Başka bir büyük çalışma, gecede 6 saatten daha az uyuyan kadınların pnömoni ile sözleşme yapma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Bu, bağışıklık sisteminizin uykuya nasıl dayandığını bildiğinizde anlamlıdır. Siz uyurken, T hücresi üretiminiz gece doruklarına çıkar. T hücreleri enfeksiyonları avlayıp yok eder ve vücudunuzun bağışıklık tepkisini başka yollarla da destekler. Diğer önemli bağışıklık hücreleri de siz uyurken vücudunuza salınır ve size hastalıklarla savaşmak için ekstra koruma sağlar. Uzun süre uykusuz kaldığınızda vücudunuz kendini enfeksiyondan koruyamaz.

Uykusuzluk Paranoya ve Halüsinasyonlar

paranoya

Uykusuzluk halüsinasyonlar ve paranoya yaratabilir ve bu kadar olmasa da uykuda zorluk yaşayabilir. Bir araştırma, geçtiğimiz ay boyunca uyku sıkıntısı yaşamanız durumunda halüsinasyon deneyimi olasılığınızın yaklaşık% 4 arttığını buldu. Kronik uykusuzluk çekiyorsanız, bu oran% 8 civarında artmaktadır. Bu denekler diğer akıl sağlığı bozukluklarından muzdarip olmamasına rağmen, anksiyete ve depresyon gibi bozuklukların varlığı ihtimalleri daha da arttırmaktadır. Başka bir çalışmada, paranoya hastalarının yarısından fazlasının da bir miktar uykusuzluk yaşadığı tespit edildi.

Herşey Daha Çok Acıtıyor

ağrı

Herkes zaman zaman acı ile ilgilenir. Eklem ağrısı ve sırt ağrılarından migren ve mide yanmasına kadar, ağrı hayatınızda şimdi ve sonra ortaya çıkacak bir şeydir. Ancak, ne tür bir ağrı hissederseniz edin, uykuyu kaçırdığınızda muhtemelen daha kötü olacaktır.

Birçok çalışma uyku kaybı ile ağrı arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Birlikte uyku problemlerinin daha fazla baş ağrısına, fibromiyalji ve kronik ağrı riskinin artmasına, artrit ağrısının ve diğer birçok koşulun kötüleşmesine neden olabileceğini göstermiştir. Kötü uyku ile artmış ağrı arasındaki ilişki çok iyi kurulsa da, bilim adamları buna neyin neden olduğunu hala bilmiyorlar.

Uyku kaybı, genellikle ağrılı olan iltihabı da arttırıyor gibi görünmektedir. Sorunlardan biri, uykusuzluğun obeziteye yol açabileceği ve şişmanlığın iltihapları arttırdığı gösterilmiştir. Tersine çevrilmesi gereken, ancak bunu yapmak yaşam boyunca daha az acı anlamına gelebilecek kötü bir döngüdür.

Kendi Kendini Kontrol Etme Egzersizi

kronometre

Kendi kendini kontrol etme egzersizi için ne gerekiyor? Fazla harcama, kumar, fazla yemek ve bağımlılık gibi şeyler hayatınızı mahvedebilir. Ancak bilim, bu tür dürtüleri nasıl ele alacağımızdan emin değil. Bir teori, daha iyi kararlar almak için belirli bir miktarda enerjiye ihtiyacınız olduğudur. Yeterince uyuyamadığınızda, o kadar da enerjiniz olmaz. Çalışmalar zayıf uykuyu genç suçluluğuna ve diğer itici davranışlara bağladı.

Bu, kontrol edilmesi özellikle zor bir problem olabilir. Sonuçta, makul bir saatte yatmak iyi bir seçimdir ve geç saatlere kadar kalmak çoğu zaman zorlayıcıdır. Bu yüzden zaten zayıf bir şekilde uyuyorsanız, ertesi gün yatmadan önce geç kalmak için bu tür fakir, dürtüsel seçimi yapmak daha kolay olabilir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Uyku Sağlığı: Biyolojik Vücut Saatiniz Hakkında 20 Gerçek

Sakar Kimse

sakar

İyi motor becerilerinizi yeterli uyku olmadan uyum içinde tutmak zordur. Bir çalışmada doktorlar 24 saat aradıktan sonra koordinasyon testleri yaptılar ve uykusuzluğun işleri doğru bir şekilde tamamlama yeteneklerini ciddi şekilde engellediklerini tespit ettiler. El-göz koordinasyonunuz da uyuşukluktan muzdariptir. Aslında, uykudan mahrum olan insanlar bazı testlerde sarhoş olmuş insanlardan daha kötü ya da daha kötü durumdadır.

Görüş Problemleri

İşiniz görsel detayları seçmek mi istiyor? Varsa, yatmadan önce yattığınızdan emin olmalısınız. Araştırmalar, uykusuz kaldığınızda bu tür görevlerde daha da kötüye gittiğinizi gösteriyor. Ayrıca, bazı uyku yoksunluğu türleri, görsel çalışma belleğiniz olarak bilinen şeye zarar verebilir – bu, beyninizin görsel bilgi parçalarını saklama becerisidir, aynı zamanda ihtiyacınız olmayan şeyleri filtreler. Görme engelli bu kritik yapboz parçasını kullanarak, talimat almayı, kafanızdaki matematik problemlerini çözmeyi ve dikkat dağılmasından kaçınmayı normalden daha zor bulabilirsiniz.

Sürüş Sırasında Başını Kaydırma

araba sürmek

Uykulu sürüş ciddi bir sorundur ve uyku bozukluğu çeken 70 milyon Amerikalı, karayolu üzerinde korkutucu bir etkiye sahiptir. Her 30 yetişkin sürücüden biri son 30 günde araba kullanırken uyuya kaldığını itiraf ediyor. Bu, yoldaki birçok insanın hayatlarını ve etraflarındakilerin hayatlarını tehlikeye atacakları kadar kötü uykuya daldıkları anlamına geliyor.

Direksiyonda uykuya dalmak elbette çok tehlikelidir. Ancak sadece aşırı uykulu olmak da zararlı olabilir. Tehlikeli durumlara reaksiyon sürenizi yavaşlatabilir. Ulusal karayolu yönetimi, yılda 72.000 kazanın uykulu sürücülerden kaynaklandığını tahmin ediyor ve bu da tahmini 800 ölüme yol açıyor. Sizi uykulu yapan ilaçlar bu ciddi sorunu daha da kötüleştirebilir, bu yüzden etiketleri dikkatlice kontrol edin ve bu reçeteleri aldıktan sonra araba kullanmaktan kaçının.

Duyguları Okumak

uykusuzluk

Uykusuzluk, birinin mutlu, üzgün veya kızgın olup olmadığını tanımayı zorlaştırır. Bir çalışmada hem iyi dinlenmiş hem de uykusuz kalmış deneklerin eğlenceli ve hüzünlü video klipleri izledikleri görülmüştür. Uykudan mahrum bırakılmış grup, eğlenceli klipleri daha az eğlenceli ve üzgün klipleri daha az üzgün buldu. Farklı bir çalışma, başka bir grup uykulu gruptan ve iyi dinlenmiş olanlardan fotoğraflanmış yüzlerdeki duyguları tanımasını istedi. Özellikle, uykulu grup, mutlu ve öfkeli insanların yüzlerini okumayı zorlaştırdı, başkalarının sevincini paylaşma ve potansiyel olarak tehdit edici durumlara tepki verme yeteneğimizin yetersiz dinlenmesiyle engellendiğini öne sürdü.

Uykuya Dönmek

uyku

Uykusuzluğun, sağlığınız için ne kadar zararlı olabileceğini gördünüz. Ancak milyonlarca insan için, yeterince uyku almak sinir bozucu derecede zordur. Yine de, eğer biraz çaba sarf etmeye istekli olursanız, her gece önerilen 7 ila 9 saat uyku almanın yolları vardır.

  • Bir uyku takvimi yapın ve buna devam edin. Bu, her gece aynı saatte yatağa girip uyanmak anlamına gelir – evet, hafta sonları bile.
  • Yatak odanızın içinde iyi bir uyku ortamı oluşturun. Oda karanlık, sessiz ve serin olduğunda insanlar en iyi şekilde uyurlar. Ortam ışığı pencerelerden geçiyorsa, doğru perdeler veya bant onu kapatabilir.
  • Şekerlemelerden ve özellikle öğleden sonra uykularından kaçının. Bunlar uyku döngünüzü daha da bozabilir ve yatmadan önce uykuya dalmayı zorlaştırabilir.
  • Aktif kalmak vücudunuzun uyumasına hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Yoğun egzersizler en iyisidir, ancak herhangi bir ek aktivite yardımcı olur.
  • Yatağınızın ve yastığınızın rahat olduğundan emin olun. Kendi uyku tarzınıza uygun bir yastık seçin.
  • Yatma vakti törenine gir. Işıkları söndürmeden önce aynısını yapmak, vücudunuza yatma zamanının geldiğini hatırlatabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*