1950’lerden Bu Nadir Vintage Daktilo Notalar Yazmanıza İzin Verir

Vintage Daktilo
Makaleyi Paylaş

Vintage Daktilo

1950’lerden bu nadir Vintage daktilo notalar yazmanıza izin verir. Çoğu besteci notalarını el ile yazmayı severken, yıllar geçtikçe müzik basmaya yardımcı olmak için icat edilmiş her tür makine vardı. Belki de en havalı olanlardan biri Keaton Müzik Daktilo’sudur. İlk kez 1936’da patentli, kesinlikle sıradan bir daktilo gibi görünmüyor. San Francisco, California’dan Robert H. Keaton, şimdi nadir bir koleksiyoncu öğesi haline gelen makineyi yaptı.

Orijinal patent, 14 anahtarlı bir daktilo için yapıldı ve daha sonra 1953 patentinde 33 tuşa yükseltildi. 1950’lerde pazarlanan ve yaklaşık 255 dolara satılan makine, dairesel klavyesi sayesinde farklı bir görünüme sahip. Keaton, tasarımını yaparken karakterleri tam olarak bir personele yazdırabilecek ve doğruluğu sağlamak için bir sonraki karakterin nerede basılacağını belirten bir şeyler yapmaya çalışıyordu.

Benzersiz klavye düzenlemesi, iki tür karakteri ayırma arzusundan doğdu. “Bir klavye, [personel] satırlarına göre her zaman aynı göreceli aralıklı konumlarda görünen ve bir başka klavyeye göre ayarlanmış ikinci bir klavyede görünen, çubuk çizgiler ve defter çizgiler gibi bir müzik karakterleri sınıfı yazacak şekilde uyarlandı. Tekrarlanan zaman, [personel] hatlarına göre, çeşitli aralıklı konumlarda görünebilir.

Vintage Daktilo

Keaton Müzik Daktilo’ya kendine özgü bir görünüm veren ilginç bir düzenleme. Mühendislik açısından, Keaton’un Ölçek Kaydırma Kolu ve Ölçek Kaydırma Göstergesi olarak adlandırdığı soldaki kavisli bir sayaç sayesinde, notların ve karakterlerin sayfadaki yerini tam olarak kontrol etmek kolaydır. Kolu bir çentik yukarı veya aşağı hareket ettirerek, daktilo her iki yönde de 1/24 inç baskı yapmayı ayarlar. Bir çentiği yukarı veya aşağı hareket ettirmek, karakterin bir müzikal basamağın herhangi bir şekilde düşmesine neden olur.

Müzisyenlerin nerede baskı yapacaklarını görebilmelerini sağlamak için Keaton, şeridin yanında hiçbir şeyi şansa bırakmayan uzun bir iğne içeriyordu. İlginç bir şekilde, iki klavye Ölçek Kaydırma Kolu ile farklı şekillerde çalışır. Notlar, teraziler, keskin uçlar ve düzlükler içeren daha geniş klavye, Ölçek Kaydırma Kolu ile birlikte serbestçe hareket eder. Çubuk çizgileri ve defter çizgileri gibi öğeler içeren daha küçük klavye, bu karakterlerin personel çizgileriyle aynı yerde göründüğü için yerinde kalır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Android Telefon ile PC Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Vintage daktilo’nun niş doğası nedeniyle, büyük bir ticari başarı olup olmadığı belli değil. Şimdi, Keaton Müzik Daktilo sevilen bir koleksiyon ve bazen eBay ve diğer çevrimiçi açık artırmalarda bulunabilir. Güzel tasarımı ve dijital öncesi çağ için nostaljik çekiciliği kesinlikle onu yeniden keşfedilmeye değer bir buluş haline getirdi.

Ayırt edici Keaton Müzik Daktilo, 1950’lerde, müzisyenlerin okunaklı notalar oluşturmasını kolaylaştırmak için üretildi.

Vintage Daktilo

Şimdi müzisyenler ve yenilikçi tasarım sevenler tarafından sevilen Vintage daktilo bir koleksiyon.

Vintage Daktilo

Vintage Daktilo

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*