WordPress Ayarları Nasıl Yapılır? WordPress için 50 Temel Ayar

wordpress ayarları
Makaleyi Paylaş

WordPress ayarları (wordpress settings) nasıl yapılır? WordPress için 50 temel ayar. WordPress’i başarıyla yükledikten sonra, sitenizi güvenli hale getirmek, hızlandırmak ve optimize etmek için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Her zaman bu kontrol listesine göz atmanız ve içerik yayınlamaya başlamadan önce gerekli tüm ayarların yapıldığından emin olunması önemlidir. Siteniz için iyi bir WordPress Teması oluşturmanın yanı sıra bu yazıda tartışacağımız birçok WordPress ayarları vardır.

Doğru sunum için, temel WordPress ayarları aşağıdakileri içeren üç bölüme ayrılmıştır:

 • Temel ayarlar
 • Ara ayarları
 • Gelişmiş Ayarlar

Gelişmiş WordPress ayarları, yalnızca tema dosyalarını düzenleme konusunda  WordPress kullanıcıları tarafından denenmelidir.

WordPress’i Kurduktan Sonra Temel WordPress Ayarları

Bunlar, WordPress’i kurduktan hemen sonra yapmanız gereken en basit ayarlardır. Bu makalede, temel WordPress ayarlarını nasıl uygun şekilde ayarlayacağınızı ve bu ayarlara neden ihtiyaç duyduğunuzun nedenlerini öğreneceksiniz.

Contents

Kurulum Şifresi Sıfırlama

WordPress’i cPanel kurulum yazılımı ile kurduğunuzda ilk adım, sitenizi daha güvenli hale getirmek için şifreyi sıfırlamanız gerekir. Otomatik olarak oluşturulan şifreler, saldırı saldırılarına karşı kaba saldırıya ve sitenizi savunmasız bırakmaya meyillidir. Şifrenizi sıfırlamak çok kolaydır.

 • WordPress panonuza giriş yapmalısınız.
 • Sol kenar çubuğu menüsünde, ‘Kullanıcılar’menüsünü ve bir alt menüyü – ‘Profilinizi’ bulun.
 • Yeni ve güçlü bir şifre oluşturmak için şifre üret üzerine tıklayın.

Oluşturulan şifre güçlüdür ve bu şifreyi kopyalamanız ve kaydetmeniz önerilir.’Gizle’ ve ‘Göster’ düğmelerini kullanarak şifreyi görebilir veya gizleyebilirsiniz: WordPress‘in sizin için oluşturduğu şifreyi seçmelisiniz veya güçlü şifreler oluşturmak için – Lastpass gibi alternatif bir şifre oluşturma yazılımı kullanabilirsiniz.

WordPress Panonuzu Temizleme

İkinci adım, gösterge paneline gidip temizlemek. WordPress’i yüklemek için kullandığınız yönteme bağlı olarak, özellikle cPanel yükleyicilerinde WordPress ile birlikte paketlenmiş olan üçüncü taraf WordPress eklentileri için pek çok gereksiz gösterge paneli widget’ı olabilir. Diğer varsayılan WordPress panosu widget’ları da vardır, ancak sitenize giriş yaptığınız her gün bunları görmek istemeyebilirsiniz.

 • WordPress panonuzun üst kısmında, sağ üst köşedeki ‘ Ekran Seçenekleri’ açılır seçeneğini bulun
 • Ekran Seçenekleri’ne tıkladığınızda bir açılır seçenek menüsü görünür, gösterge panelinizde görmek istediğiniz widget’ları kontrol edin.
 • Hoş Geldiniz‘ gibi görmek istemediğiniz widget’lar için işaretini kaldırın. Seçimi kaldırmak, görmek istemediğiniz tüm gösterge panosu widget’larını gizler.

İdeal olarak, yalnızca sitenizin günlük yönetiminde çok faydalı olan widget’ları göstermeyi seçmelisiniz. Bu ayar, gösterge tablonuzdaki karmaşayı gidermenize ve özellikle WordPress‘te yeniyseniz, karışıklığı önlemenize yardımcı olur.

Web Sitesi Başlığını Ayarlayın

Neredeyse tüm WordPress kurulumları varsayılan WordPress site başlığına sahiptir. Site başlığınızı WordPress genel ayarlarından ayarlamak çok kolaydır.

 • Sol taraftaki menüden ‘Ayarlar> Genel Ayarlar’ı tıklayın.
 • Açık Site Başlığı kutusunda site başlığı yazın
 • Bu site başlığını WordPress Özelleştiricisi ile de düzenleyebilirsiniz. Sol kenar çubuğu gösterge paneli menüsünde Görünüm Menüsü altında, Alt menüyü özelleştir’i arayın.
 • Üzerine tıkladığınızda, site başlığını ve etiket satırını düzenleyebileceğiniz bir kişiselleştirici görünür.

Ayarları kaydettiğinizde, web sitenizin başlığı sitenizin ön sayfasında gösterilir ve ayrıca arama sonuçlarında da görünür. Site Başlığı temel olarak web sitenizin konusu hakkındadır.

Sitenizi Tagline Ayarlayın

WordPress’i yüklediğinizde, ‘Sadece başka bir WordPress sitesi‘ varsayılan etiketiyle birlikte gelir, bu etiket satırını da arama sonuçlarında göründüğü için değiştirmelisiniz, etiket satırınız insanlara siteniz hakkında daha fazla bilgi vermelidir. Bir etiket satırı, markanızın veya web sitenizin ne hakkında olduğunu özetleyen bir marka cümlesidir. Tagline için yaratıcı bir şeyler olmalı.

 • Etiket satırını değiştirmek için, Genel Ayarlar altında ve Site Başlığı ayarlarının altında, etiket satırınızı yazın.

Ayarları kaydettiğinizde, etiket satırınız site ön ucunda ve başlık etiketinde görünmelidir.

Tercih Edilen Site Adresinizi Ayarlayın – WordPress (URL) Adresi ve Site Adresi (URL)

Tercih edilen site adresini ayarlamak, ziyaretçilerin sitenize nasıl ulaştığını etkileyeceğinden çok önemli bir adımdır. URL’lerin hangi şekilde görünmesini istediğinize bağlı olarak ‘www’ veya ‘http’ seçeneğini kullanabilir ve WordPress Adresi alanına yazabilirsiniz. Site ana sayfanızın, WordPress’i kurduğunuz klasörden farklı bir URL’ye sahip olmasını istiyorsanız, ana sayfa URL’sini yukarıda gösterildiği gibi yazmak için Site Adresi (URL) alanını kullanmanız gerekir.

Genel Ayarlar’da Üyelik Seçeneğinin İşaretini Kaldır

Üyelik seçeneğinizin Genel Ayarlar altında (Herkes kayıt olabilir) işaretli olduğunu tespit ederseniz, sitenize kimlerin kaydolabileceğini kontrol etmek için işaretini kaldırmanız gerekir. Bu seçeneğin işaretli bırakılması, herkesin sitenize kaydolmasına izin verir ve spam gönderenlerin sitenizden yararlanma ve kaydolma fırsatlarını açar.

Tarih ve Saat Ayarlarını Yapın

WordPress en popüler blog içeriği yönetim sistemidir. Genel WordPress Ayarları altında, tarihlerinizin nasıl görüneceğini, saat biçimini ve haftanızın ne zaman başlayacağını ayarlamanıza izin verilir.

 • Bu ayarlar, saat ve tarihin sitenizde nasıl görüntülendiğini kontrol etmenizi sağlar. Saat diliminizi Genel Ayarlar’dan da ayarlayabilirsiniz.
 • Genel Ayarlar altında, saat ve tarih ayarlarını yapabilirsiniz.

Bu, blogcular için önemli bir ayardır ve gelecek tarihlerde yayınlanacak içeriği planlarken de sizin için yararlı olmalıdır.

Kurulum Dili Tercihleri

WordPress tercih ettiğiniz dili ayarlamanızı sağlar. Mevcut tüm dillerin çok uzun bir listesi var. Ana dilinizde blog yazıyorsanız ve izleyicileriniz yerelse, WordPress’in ana dilinizde çevrilmesi harika bir fikir olabilir .

 • Genel Ayarlar > Site Dili altında , tercih edilen site dilini seçin ve ayarları kaydedin.
 • Dil tercihi ayarını WordPress’i el ile yüklerken de ayarlayabilirsiniz.

Bazı temaların çevirinin hazır olduğunu ve kendi dilinizde blog yazmanızı kolaylaştıracağını unutmamak önemlidir. MyThemeShop’taki tüm temalar çeviri için hazırdır ve bunlardan herhangi birini kendi anadilinizde blogda kullanabilirsiniz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Uyku Döngüsü: Uyuduğunuzda Ne Olur?

WordPress Sürümünü Güncelleyin

Bazı otomatik WordPress yükleyicileri, eski bir WordPress sürümü ile paketlenmiştir. WordPress’i yüklediğinizde ve güncelleme bildirimini gördüğünüzde, güvenli ve optimize edilmiş bir site için hemen WordPress’i güncellemelisiniz.

 • Aşağıda gösterilen gösterge panosunun üstünde görünen bildirimi tıklatarak WordPress yüklemesini en son sürüme güncelleyebilirsiniz. ‘Lütfen şimdi güncelleyin’ seçeneğini tıklayın.

Yeni bir site için, WordPress güncellemesinden önce hiçbir dosyayı yedeklemeniz gerekmeyebilir.

Dummy İçeriği Sil – Merhaba Dünya! Gönderi ve Örnek Sayfa

WordPress’i kurduktan sonra, web sitenizin nasıl görüneceğini gösteren bir örnek sayfanız ve ayrıca ‘Merhaba Dünya’ başlıklı bir örnek yazınız olduğunu göreceksiniz.

 • “Tüm Sayfalar” Menüsü ve “Tüm Mesajlar” Menüsü ve sitenizin sayfalarını oluşturmaya başlamak için çöp düğmesini kullanarak yazılanı ve örnek sayfayı silin.

Temel Site Sayfaları Oluşturma

Örnek sayfayı sildikten sonra sitenizin temel sayfalarını oluşturmanız gerekir. En yaygın üç temel sayfa vardır: Hakkında, İletişim ve Gizlilik Politikası.

 • Bu sayfaları oluşturmak için Sayfalar Menüsü altındaki “Yeni Ekle” ye tıklayın, sayfa başlığını ve içeriği doldurun ve ardından sayfayı yayınlayın.
 • Web sitenizi oluşturmadan önce temel sayfalarınızı oluşturmanız da önemlidir.
 • Bir iletişim sayfası oluşturmak için, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi İletişim Formu 7 eklentisinden sayfa içeriği alanına bir kısa kod eklemeniz gerekir.

Site Menünüzü Ayarlayın

Web sitenizi ayarlamak çok kolaydır.

 • Sol kenar çubuğu kontrol paneli menüsünde Görünüm menüsüne gitmeli ve “Menüler”seçeneğini tıklamalısınız.
 • Bir menü oluşturarak başlayın, ‘Birincil Menü’gibi bir isim verin, ardından sol taraftaki sayfaları kontrol edip’ menüye ekle’yi tıklayarak öğeleri menüye ekleyin.
 • Menü öğelerini yukarı ve aşağı sürükleyip bırakarak yeniden düzenleyebilirsiniz. Menü öğelerini aşağı okunu tıklatarak da düzenleyebilirsiniz.
 • Menü bittiğinde, temanızda menünün nerede görünmesi gerektiğini seçmeniz gerekir. Menü Yönet sekmesini kullanarak menülerin konumunu alternatif olarak yönetebilirsiniz.

Oluşturduğunuz menüyü kaydedin ve nasıl göründüğünü görmek için ön ucunuzu ziyaret edin.

Kullanılmayan Eklentileri ve Temaları Sil

Kullanmadığınız temalar ve eklentilerle şişirilmiş bir siteye sahip olmanız önerilmez. Kullanmadığınız eklentileri ve temaları silmeli ancak varsayılan WordPress temasının güncellenmiş bir kopyasını sakladığınızdan emin olmalısınız. Varsayılan WordPress temasını silmemelisiniz; bunun yerine, her zaman güncellemelisiniz. Varsayılan WordPress temasını silmemenizin ana nedeni, geçerli temanız bozulursa, WordPress’in varsayılan temaya geri dönmesidir. Bu, sitemizin beyaz bir ölüm ekranına çarpmasını önler. Eklentiler için, kullanmadığınız eklentilerin kurulu olması iyi değildir ve bu nedenle ‘ Hello Dolly’ gibi temel eklentileri ve WordPress kurulumunuzla birlikte verilen diğer eklentileri silin. Bazen cPanel WordPress kurulum yazılımı, kullanımı az olan eklentilere sahiptir, gereksiz tüm eklentileri silmenizi sağlar.

Mevcut Eklentileri Güncelle ve Açıklamasını Gizle

WordPress’i otomatik yükleyiciler aracılığıyla yüklediğinizde, önceden paketlenmiş eklentiler eski olabilir. WordPress sitenize spam göndermeyi durduran Akismet benzeri eklentilerin güncellenmesi gerekir.

 • Eklentiler sayfasına gidin ve güncellenmesi gereken yüklü eklentileri kontrol edin.
 • Her bir eklenti açıklamasında bulunan güncelleme bağlantısını tıklayarak eklentiyi güncellemelisiniz
 • Tüm eklentilerinizi güncellediğinizde ve eklentinizin sayfasını temizlemek istediğinizde, eklentilerin sayfasının üstündeki ekran seçeneklerini kullanarak açıklamaları gizleyebilirsiniz. 

Tüm eklenti açıklamalarını gizlemek için bu seçeneğin işaretini kaldırmalı ve açıklamaları görmek istediğinizde onu kontrol etmelisiniz; bu, eklenti sayfanızı temiz tutar.

Permalinkler

WordPress Permalinks, sayfaları ve yayınları yayınladığınızda web sitenizin URL’lerinin nasıl görüneceğini kontrol eden ayarlardır. Sitenizde içerik yayınlamaya başlamadan önce kalıcı bağlantıları ayarlamak çok önemlidir. Permalink’leri Ayarlar> Permalinkler menüsü’ne giderek ayarlayabilirsiniz. Permalinkler SEO özelliğine sahiptir ve bu nedenle varsayılan permalink ayarını bu özel yapı ayarına değiştirmelisiniz:

 • /%postname%/

Ayrıca, kalıcı bağlantılarınıza bir kategori ekleyerek kategori içinde görünmelerini sağlayabilirsiniz:

 • /%category%/%postname%/

Ayrıca, aşağıdakileri ekleyerek kategori, ad ve posta numarası ekleyebilirsiniz:

 • /%category%/%postname%/%post_id%/

Dikkat: Permalinkler yapısı gelecekte değiştirilmemelidir, çünkü 404 sayfadan önce yayınlanan tüm içeriği yayınlayabilir. Bu, yalnızca ziyaretçilerinizi sinirlendirmekle kalmaz, aynı zamanda site sıralamanızı da olumsuz yönde etkiler.

Ara Ayarlar

Ara ayarlar gerekli ayarlardır ancak WordPress’in nasıl çalıştığını daha iyi anlamanız gerekebilir. WordPress kurulumunuzu, özellikle de tema dosyalarını düzenlemeyi gerektiren ayarları karıştırmamaya dikkat edin.

WordPress Ping Listesini Ekleyin

WordPress sitenize bir WordPress ping listesi eklemek, web sitenizde yeni içerik yayınlandığında tüm ping servislerine otomatik olarak bildirim göndermenizi sağlar. Bir gönderi yayınladığınızda bildirilmesi gereken çok sayıda ping hizmeti ekleyebilirsiniz.

 • Ayarlar> Yazma seçeneğine gidin ve güncelleme servisleri seçeneğini arayın.
 • Ping web sitelerinin listesini ekleyin ve kaydedin. Aşağıda görebileceğiniz gibi, WordPress varsayılan olarak yalnızca bir ping servisine sahiptir:

Çok sayıda ping web sitesi var ve Google’da en son ping listesini arayabilir ve kullanabilirsiniz.

Kenar Çubuğunda Widget Ekleme ve Kaldırma

Neredeyse tüm WordPress temaları widget’larla birlikte gelir ve widget’ları kenar çubuğuna sola veya sağ kenar çubuğuna yerleştirebilirsiniz. Temada ‘widgetize edilmiş’ başka bölümler de olabilir, ancak varsayılan WordPress widget alanı kenar çubuğudur. WordPress ayrıca kenar çubuğunuzda ekleyebileceğiniz dahili widget’lara sahiptir.

 • Widget eklemek için Görünüm Menüsü> Widget’lara gitmeniz gerekir.
 • Pencere araçları sayfasında, sol tarafta kullanılabilen pencere araçları vardır ve bunları sağ taraftaki pencere araçları alanlarına sürükleyebilirsiniz. Diğer ayarlar için widget açılır okuna tıklamanız gerekir.
 • Sosyal medya, son yayınlar, arama çubuğu ve resim widget’ları gibi kenar çubuğunuza ekleyebileceğiniz her türlü WordPress widget’ı vardır.

Ücretsiz olarak kullanılabilen WordPress deposunda daha fazla widget eklentisi arayabilirsiniz. MyThemeShop , “WP Tab Widget” adı verilen en popüler sekme widget eklentilerinden birine sahip olup, sekmelerinizin görünümünü, varsayılan sekmelere kıyasla kullanıcıya daha çekici görünecek şekilde geliştirir.

Gönderi Oluşturma Kategoriler

WordPress gönderileri, eklerken oluşturacağınız ve kategorilerinizi oluştururken kategorize edebileceğiniz farklı kategorilere ayrılmıştır. Yeni web sitenizi oluştururken, hangi içeriği yayınlamak istediğiniz konusunda muhtemelen bir fikriniz vardır. Yazılar için kategoriler oluşturmak üzere içerik konularını kullanmalısınız. Kategoriler oluşturmak, içeriğinizin düzenli kalmasına yardımcı olur ve ayrıca sitenizi gezmek için kolay bir yol oluşturur.

 • Kategoriler oluşturmak için kenar çubuğundaki Mesajlar Menüsü’ne gidin ve kategori ekle’yi tıklayın.
 • İsim, sümüklü böcek ve kısa bir açıklama dahil olmak üzere kategori ayrıntılarını doldurun.

Ayrıca, ‘ Kategorilenmemiş ‘ kategorisinden farklı bir isime varsayılan kategoriyi de isimlendirmelisiniz. Kategorize edilmemiş tüm yayınlar Kategorilenmemiş kategorisinin altında görünecektir.

Google Analytics’e Bağlanın

Google Analytics, web sitenizin günlük, aylık ve yıllık trafiğini izlemenize yardımcı olur ve genel trafik büyümenizi izlemek için çok kullanışlıdır. Google Analytics, önce Gmail’inizi kullanarak Analytics hesabına kaydolmanızı gerektirir. Web sitenize Google Analytics’i eklemenin birkaç yolu vardır ve bunlar:

 • Google Analytics’i başlık dosyasına ekleme (header.php)– header.php dosyanızı açmalı ve dosyayı Meta etiketlerinin altına kopyalamalısınız. Bu yeni başlayanlar için önerilmez çünkü WordPress tema dosyasını düzenlemeyi gerektirir.
 • Google Analytics’i Tema Ayarları Üzerinden Ekleme– Seçenekler sayfalı bir temanız varsa, ‘Google Analytics kodu ekle’ veya ‘tema başlığına komut dosyaları ekle’ bölümüne bakın. Kodu buraya kopyalayın ve ayarları kaydedin.
 • Eklenti kullanarak Google Analytics’i ekleme- Bu en kolay yöntem, birkaç dakika sürer ve Google Analytics’i eklemenin en popüler yoludur. Bunun için kullanılacak en iyi eklenti Monster Analytics. Eklentiyi kurun, etkinleştirin ve ayarlara gidin ve analitik hesabınıza bağlanmak için otomatik olarak yetkilendirin.

Google Web Yöneticisi Konsolu Ekleme ve Web Sitenizi Doğrulama

Web sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları ile doğrulamanın çeşitli avantajları vardır ve WordPress yüklemesini tamamladığınız anda sitenizi doğrulamanız önemle tavsiye edilir. Google Web Yöneticisi Araçları, sitenizde tarama hatalarının ne zaman meydana geldiğini bilmenizi sağlar. Ayrıca, site arama dizininiz, sıralamalar, 404 hataları ve sitenizin genel SEO sağlığı ile ilgili ayrıntılı veriler sağlar.

 • WordPress’te Google Webmaster konsolu kurmadan önce siteyi önce konsola eklemeniz gerekir.
 • Doğrulama için sitenize bir Meta etiketi yüklemeniz istenir.
Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Anket Doldurarak Para Kazanmak En iyi Ücretli Çevrimiçi Anket Siteleri

Meta etiketini sitenize yüklemek için kullanabileceğiniz yaklaşık üç yol var, bunlar:

 • Meta Tag’ı yükleme ve doğrulama- Bu yöntemde, header.php dosyasını düzenlemeniz ve Meta etiket kodunu doğrudan header.php koduna eklemeniz gerekir. Bu yöntem zor olacak ve bazı HTML ve PHP kodlama becerileri gerektireceğinden yeni başlayanlar için ideal değildir.
 • Tema ayarları sayfası üzerinden Web Yöneticisi Konsolu Ekleme– Bazı temalarda, tema seçenekleri sayfasının altındaki başlığa komut dosyaları eklemek için bir bölüm bulunur. Bu kod bu bölüme eklenmeli, ardından sitenizin doğrulandığını doğrulamak için Google Web Yöneticisi Konsolunda doğrula düğmesini tıklayın.
 • Eklenti kullanarak Web Yöneticisi Konsolu Ekleme- Bu, sitenizi Google Web Yöneticisi ile eklemenin ve doğrulamanın en kolay yoludur; Rank Math SEO eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Rank Math SEO menüsünde Genel Ayarlar> Web Yöneticisi Araçları’nı tıklayın ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi meta etiketi kodunu Google Web Yöneticisi Araçları alanına kopyalayıp yapıştırın:

Şimdi ayarları kaydetmeli ve web yöneticisi konsolundaki doğrula düğmesini tıklamanız gerekir. Siteniz başarıyla doğrulanacaktır.

İletişim Formu ve Sayfa

Daha önce  web sitenizdeki en önemli sayfaları oluşturmanız gerektiğini belirtmiştik. Oluşturmanız gereken sayfalardan biri İletişim Sayfası.İletişim sayfası iletişim bilgilerinizden oluşur ve kullanıcıların sizinle iletişim kurmak için dolduracakları bir form ekleyebilirseniz, kullanıcı deneyimini geliştirir. WordPress’te form oluşturmak çok kolaydır çünkü dakikalar içinde form oluşturan ücretsiz eklentiler vardır. Milyonlarca web sitesi tarafından kullanılan bu eklentilerden biri İletişim Formu 7’dir.

 • Contact Form 7 eklentisini kurun ve etkinleştirin
 • Form oluşturmaya başlamak için kenar çubuğu menüsünde görünen kişi menüsünü tıklayın.
 • Hazır bir varsayılan form kısa kodu vardır ve bu formu kısa kodu kullanarak kopyalayıp iletişim sayfanıza yapıştırarak kullanabilirsiniz. (daha önce yukarıda 11. adımda gösterildiği gibi)

Ayrıca, Kişi Formu 7 ayarlarını kullanarak gelişmiş formlar oluşturabilir veya varsayılan kişi formundaki girişleri değiştirebilirsiniz. E-postayı formdaki soruların gönderileceği yeri de ayarlayabilirsiniz.

WordPress Profilinizi Güncelleyin

İçerdiği yazar bilgilerinizi güncellemelisiniz; ekran adı, biyo ve sosyal medya bağlantıları.

 • Profilinizi, kendiniz hakkında kısa bir biyografi ekleyebileceğiniz Kullanıcı Ayarları altında güncelleyebilirsiniz.
 • Ayrıca yazar biyografinizde görünecek sosyal medya linkleri de ekleyebilirsiniz.

Son olarak, bir ‘takma ad’ veya mesajlarda gösterilmesini istediğiniz adı ekleyebilir ve gösterilmesi gereken ad olarak ayarlayabilirsiniz.

Sitenize Diğer Kullanıcılar Ekleyin

Kullanıcı profilinizi düzenledikten sonra, sitenize başka kullanıcılar ekleyebilir ve onlara farklı roller atayabilirsiniz. Bu, çok yazarlı bloglar için özellikle yararlıdır.

 • Yeni bir WordPress kullanıcısı eklemek için Kullanıcılar> Kullanıcı Ekle’ye gidin ve ayrıntılarını doldurun.
 • En önemli ayar Kullanıcı Bildirimi Gönder- yeni kullanıcılara şifre göndermek için bu seçeneği seçin.

Yeni kullanıcı e-posta yoluyla bilgilendirilecek ve profillerini güncellemek ve şifreyi değiştirmek için giriş yapabilirler.

Logo ve Favicon Ekleme

Favicon, alan adınızın başında görünen ve birden çok sekme açıldığında ziyaretçilerin sitenizi tarayıcıda tanımasını kolaylaştıran bir simgedir. Bu küçük simge markanızı temsil etmeli ve küçük boyutlarda bile iyi tasarlanmış ve dikkat çekici olmalıdır. Bir favicon oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç çevrimiçi ücretsiz araç var, ancak Photoshop ile de tasarlayabilirsiniz.

 • ‘Logo ve favicon eklemek, web sitenize bir kimlik verir ve marka oluşturmaya başlamanıza yardımcı olur.
 • Bir logo eklemek için Görünüm> Özelleştir> Site Kimliği’ne gidip site logonuzu yüklemelisiniz.

Tema ayarları altında bir favicon da oluşturabilir ve yükleyebilirsiniz. Farklı temaların sitenizin favicon’unu yüklemek için bir yeri var.

Okuma Ayarlarını Yapılandırma – Ana Sayfayı Ayarla

Web sitenizin ön sayfasını ve blog sayfasını ayarlamak için okuma ayarları çok önemlidir. Oluşturduğunuz bir ana sayfanız varsa, okuma ayarları altında ayarlamalısınız.

 • Okuma ayarlarını yapılandırmak için soldaki Ayarlar Menüsüne gidin ve Okuma’yı tıklayın.
 • Aşağı açılan ‘FrontPage’ seçeneğine tıklayın ve ana sayfa olarak ayarlamak istediğiniz sayfayı seçin. Blog sayfası için, blog sayfası olarak ayarlamak istediğiniz sayfayı seçin ve ayarları kaydedin.
 • Daha sonra ayarları kaydetmeli ve çalışıp çalışmadığını görmek için ön ucunuzu ziyaret etmelisiniz.

Ayrıca ilgili blog sayfasını seçmeli ve ilgili sayfa şablonlarıyla birlikte sayfaların yayınlandığından emin olmalısınız.

Varsayılan Yönetici Kullanıcı Adını Değiştirme

WordPress’i cPanel’deki otomatik yükleyicilerden kurduğunuzda, kullanıcı adınız olarak ‘admin’ adını kullanabilirsiniz. Bu, tüm otomatik WordPress kurulumlarında çok yaygındır ve sitelerin saldırıya uğramasına karşı savunmasızlığı arttırır. Bu kullanıcı adını hemen değiştirmeniz veya varsayılan hesabı silmeniz gerekir. WordPress gösterge panosunda, kullanıcı adını düzenlemek mümkün değildir, ancak sunucunuzu PhpMyAdmin panelinden düzenleyebilirsiniz. Yeni bir yönetici hesabı oluşturduktan sonra varsayılan yönetici hesabını da silebilirsiniz.

Gravatar Kurulum

Yazar bilgilerinizle birlikte bir profil fotoğrafı gösterilmesi için, kendi avatarınızı oluşturmak için yazar Gravatar hizmetinizle birlikte görüntülenen fotoğrafı kullanmalısınız.

Bu ücretsiz bir hizmettir ve kaydolabilirsiniz ve otomatik olarak Global Tanınan Avatar’ınız tüm WordPress sitelerinizdeki yazar profillerinde görünmeye başlar.

WordPress’i Kurduktan Sonra Yüklenecek Eklentiler

Önbellek Eklentisini Kurma

WordPress’i yükledikten sonra yüklemeniz gereken gerekli WordPress eklentilerinden biri bir önbellek eklentisidir. Bu eklenti site hızınızı artırır ve önbelleği temizleyerek performansı optimize eder.

En popüler iki WordPress önbellek eklentisi vardır; WP Süper Önbellek ve W3 Toplam Önbellek , ikincisi benim favorimdir, çünkü sayfa yükleme hızını artıran içerik dağıtım ağlarıyla bağlantı kurma gibi gelişmiş özelliklere sahiptir.

 • Eklentileri eklemeye gidin ve W3 Total Cache ya da WP Super Cache’yi arayın ve kurun.
 • Yüklediğinizde, ayarlara gidin ve tercih ettiğiniz ayarları yaptıktan sonra önbelleği temizlemeyi deneyin.

WordPress Güvenlik Eklentisini Kurma

WordPress siteleri, özellikle iyi korunmayan siteler için kolayca saldırıya uğrar. WordPress’i kurduktan sonra, sitenizi korumak için gerekli tüm önlemleri almaya başlamalısınız. Bir WordPress sitesini güvenli hale getirmenin en etkili yolu saygın bir ücretsiz güvenlik eklentisi kullanmaktır.

Pek çok güvenlik eklentisi vardır, WordFence ve Sucuri ücretsiz indirilebilen en iyi güvenlik eklentileri arasındadır. İyi bir güvenlik eklentisi, aşağıdakileri içeren önemli özelliklere sahip olmalıdır:

 • Spam IP engelleme.
 • Yönetici sayfasında zararlı girişleri sınırlamak.
 • Girişler için ikinci kimlik doğrulama seçeneği.
 • Kötü amaçlı yazılım taraması.

Anti-Spam Eklentisini Kurma – Akismet

WordPress, WordPress Şirketi – Automattic tarafından geliştirilen ve bakımı yapılan “ Akismet ” adlı kullanımı kolay ve ücretsiz bir anti-spam eklentisine sahiptir.

 • Bu eklenti yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gereken ilk şeydir, ancak çoğu durumda varsayılan WordPress yüklemesiyle birlikte gelir.
 • Akışmet’i etkinleştirmek için, web sitelerinden ücretsiz olarak oluşturabileceğiniz bir API anahtarına ihtiyacınız olacaktır.

Rank Math SEO WordPress Plugin

İçeriğinizi WordPress’te yayınlarken, sayfaların ve yayınların daha iyi arama sıralaması için iyi bir şekilde optimize edilmesini istiyorsunuz. Yazılarınızı ve sayfalarınızı optimize etmenin en etkili yolu Rank Math SEO eklentisini kullanmaktır .

Gibi Rank Math SEO ile gerçekleştirebileceğiniz birkaç SEO görevi vardır:

 • Web Yöneticisi Hesaplarını Bağlama.
 • Sosyal Medya Linkleri.
 • Site haritaları oluşturma.
 • Kalıcı bağlantı kurulumu.
 • Genel sitelerin kontrolü Meta açıklamaları.
 • Zengin Parçacıklar, SEO Analizi aracı, Yönlendirmeler, 404 Monitör, Arama Konsolu, WooCommerce SEO, Video SEO, Rol Yöneticisi, Link Sayacı, Yerel SEO, Site Haritaları, Ekmek Kırıntıları, İlgili Makaleler, Google Arama konsolu yerleşiktir.
 • SEO dostu içerik yazmak için Dahili İçerik Analizi
 • Süper hızlı yükler
 • Kullanımı son derece kolay

Sitenizi optimize etmeye başlayabilmeniz için Rank Math SEO eklentisini eklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir .

Sosyal Medya Otomatik Gönderme için JetPack Eklentisini Kurma

JetPack eklentisi, sitenizi wordpress.org’a bağlamak ve içeriğinizi sosyal medyada yayınlamak için çok faydalıdır. Yüklemeyi ve sitenizde yayınlanan içeriği kendi sosyal medya hesaplarınıza otomatik olarak göndermenize yardımcı olacak sosyal medya hesaplarını oluşturmayı düşünmelisiniz. JetPack’i ayarları ana eklentinin ayarlar sayfasında yayınlayabilirsiniz: Bu, içeriğinizin sosyal medyaya gösterilmesini sağlar. Bir gönderi yayınladığınızda, bu eklenti, gönderiyi tüm sosyal medya hesaplarınızda otomatik olarak paylaşır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Bilimsel Gizemleri Ortaya Çıkarmada Kullanılan 10 Şaşırtıcı Yeni Teknik

Sayfalar için Yorumları Devre Dışı Bırak

WordPress’i yükledikten sonra, siteniz çok sayıda spam yorumuna açık olabilir. WordPress sayfalarının bir yorum formu vardır, ancak çoğu durumda sayfalarda yorum istemezsiniz.

 • Sayfalardaki yorumları devre dışı bırakmak için bir eklenti yüklemelisiniz.
 • Temanızın sayfalardaki yorumları devre dışı bırakma seçeneği varsa, sayfalardaki tüm yorumları devre dışı bıraktığınızdan emin olun.

Yorum Ekle Management Plugin – Disqus

Varsayılan WordPress yorum şablonunu kullanarak yorum yönetimi bazen kaotik olur. Varsayılan WordPress yorumlar şablonu spam almak için biraz kolaydır.Bir yorum yönetimi eklentisi eklemenin sitenizdeki spam’i azaltmaya yardımcı olduğunu göreceksiniz. Yorumları yönetmek için en iyi eklentilerden biri Disqus’tur, WordPress sitenize entegre etmeden önce kendi sitelerinde bir hesap oluşturmanız gerekir.

Siteniz için Program Yedeklemesi

WordPress yedeklemesi, WordPress yüklendikten sonra çok önemli bir adımdır. WordPress yedeklerini oluşturmak çok kolaydır çünkü yedeklemeniz için kullanabileceğiniz “ My WP Backup ” gibi birkaç ücretsiz eklenti vardır.

Çoğu, site dosyalarınızı DropBox ve Google Drive gibi BEDAVA bulut depolama hizmetlerinde yedekler.

WooCommerce Eklentisi

WooCommerce gerektiren WordPress temaları için, WordPress’i yükledikten sonra, e-ticaret işlevselliği için WooCommerce eklentisini yüklemelisiniz.

 • WooCommerce’u kurmak için >Eklentiler Ekle’ye gidin ve “WooCommerce” eklentisini arayın.
 • Kurulumu tıklayın ve WooCommerce eklentisini etkinleştirin.

Kırık Link Denetleyicisini Kurun

WordPress’i kurduktan sonra sitenizde kopuk bağlantılar olup olmadığını bildiren bir eklenti eklemeyi düşünün. Sitenizdeki kopuk linkler SEO‘nuzu olumsuz yönde etkiler. WordPress deposunda ücretsiz bir Broken (kırık) Link Checker eklentisi bulunmaktadır.

Google XML Site Haritası Ekleme

Google XML site haritası eklemek, sitenizi Google’ın indekslemesini sağlamak için hayati bir adımdır. WordPress’i yükledikten sonra, Google Site Haritası’nı eklediğinizden ve web yöneticisi konsolunuza gönderdiğinizden emin olmalısınız. Google Site Haritası eklemek için, site haritanızı oluşturmak için bir eklentiye ihtiyacınız var. Rank Math SEO eklentisinin site haritası seçeneklerini kullanmanız önerilir. Rank Math, sayfaları, etiketleri, kategorileri ve medyayı içeren ve hariç bırakarak bir site haritası oluşturmanıza olanak sağlar. Site haritanızı oluşturmak için Rank Math’daki XML Site Haritaları menüsüne gidin ve oluşturun Site haritasında görmek istemediğiniz sayfaları dahil etmeyi veya hariç tutmayı seçin. Bu site haritasını Google Web Yöneticisi Konsoluna göndermeden önce test edin.

Gizlilik Ayarla – Arama Motoru İndekslemeyi Durdur

WordPress’i yükledikten sonra, arama motorlarının sitenizi hazır olana kadar sitenizi endekslemesini durdurabilirsiniz. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Okuma Ayarları altındaki seçeneği işaretleyerek Google’ın sitenizi endekslemesini durdurabilirsiniz : İçeriği hemen yayınlamaya başlamak ve dizine eklenmek istiyorsanız bu seçeneği işaretlemeden bırakmak önemlidir.

Tartışma Ayarları

WordPress tartışma ayarlarında en önemli ayarlar arasında ayarlayabileceğiniz çeşitli yorum ayarları bulunmaktadır:

 • Sitenizde kimin yorum yapmasına izin vermek – sitenize yorum yapan kişileri ilk kayıt olmalarını isteyerek sınırlayabilirsiniz. Bu, spam yorumlarını durdurmak için atılmış harika bir adım.
 • Sitenizdeki yorumlar için varsayılan Avatar – yorum bölümünde görünen varsayılan avatarınızı ayarlayabilirsiniz. Özel avatarınızı yüklemek mümkündür.
 • İstenmeyen postaları kontrol etmek için yorum denetimi ve kara liste – İçeriği veya belirli sözcükleri temel alarak yorumları engelleyebilir veya denetleyebilirsiniz.

Tartışma ayarlarını yapmak için, Ayarlar> Tartışma bölümüne gidin.

Medya Ayarları

Görüntüler, sitenizdeki görsel çekiciliği arttırmada hayati bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, resimler sitenizin büyük bir hafızasını alabilir ve bu da yavaş sayfa yükleme hızına neden olur. WordPress’i yükledikten sonra yapmanız gereken en önemli adımlardan biri, boyutlarını küçülterek görüntü optimizasyonu. Bu, web sitenizde kullandığınız stok görüntülerin, kişisel görüntülerinizle birlikte yüksek oranda optimize edilmesini sağlamak içindir. Optimize edilmiş görüntüler, sitenizin hızlı yüklenmesini ve Google’da daha iyi sıralanmasını sağlar. Görüntüleri kesmek için birçok ücretsiz eklenti var; Smush Image Compression ve Optimization en iyi eklentilerden biridir.Görüntü dilimleme eklentileri, orijinal görsel nitelikleri bozmadan görüntülerinizin boyutunu önemli ölçüde azaltır. Sitenizdeki görüntülerin boyutunu medya ayarları altında da ayarlayabilirsiniz. Ayarlar> Medya’ya gidin ve tercih ettiğiniz resim boyutlarını ayarlayın.

Varsayılan WordPress Giriş Logosunu Değiştirin

Yönetici sayfasında varsayılan WordPress logosunu değiştirmek sitenize profesyonel bir görünüm kazandırır. Varsayılan WordPress logosu functions.php dosyasını düzenleyerek değiştirilebilir, ancak en kolay yol bir eklenti kullanmaktır.

 • WordPress deposunda, varsayılan WordPress logosunun yerine marka logonuzu yüklemenizi sağlayan birkaç ücretsiz eklenti vardır.
 • Bu eklentilerden bazıları, giriş sayfasının arka planını ince ayarlamanıza ve benzersiz bir görünüm vermenize izin verir.

Giriş sayfasındaki varsayılan WordPress logosunu değiştirmek, içerik yönetimi sistemi olarak WordPress kullanan müşteriler için siteler oluştururken özellikle yararlıdır.

WordPress Tema Yükleme

WordPress’i kurduktan sonra sitenize markanıza uygun yeni bir görünüm kazandırmanız gerekir. WordPress deposunda WordPress panosundan yükleyebileceğiniz çok sayıda tema vardır.

 • İlk WordPress temanızı yüklemek için Görünüm> Temalar’a gidin ve “ Yeni Ekle ” ye tıklayın.
 • Yüklemeden önce WordPress deposunda bulunan temaları test edebilirsiniz.
 • Ayrıca bilgisayarınızdan bir tema yükleyebilirsiniz.

Ayrıca iyi kodlanmış ve düzenli olarak bakımını yapan ve güncelleyen bir destek ekibine sahip birkaç premium WordPress teması da var. Premium temalar daha iyi bir tasarıma sahiptir ve ücretsiz temaların çoğuna kıyasla iyi kodlanmıştır. 

Yakında Sayfa Yapma

WordPress’i kurduktan sonra sitenizi ziyaret etmeye hazır değilsiniz. Yakında ön ucu engelleyen ve sitenizde arka uçtan çalışmanıza izin veren bir sayfa hazırlamalısınız.

 • Yakında sayfa birkaç dakika içinde ayarlamak için birkaç ücretsiz eklenti ve temalar vardır.
 • Yakında kullanabileceğiniz en iyi temalardan biri de Launcher. Başlatıcı WordPress temasını indirebilir ve ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.

Yakında düzgün bir şekilde tasarlanmış bir sayfa gelecek web sitenize profesyonel bir görünüm verir. Yakında “Launcher” teması gibi iyi bir gelecek olan temanın, siteniz bakım altındayken gelecekte etkinleştirebileceğiniz bir bakım moduna sahip olması gerekir.

Site Yayınlarınızı Bulun ve FeedBurner’a RSS Ekleyin

Yayınlar, içerik birliği ve birleştirme için önemlidir. WordPress’i yükledikten sonra, sitenizin yayınlarının çalışıp çalışmadığını görmek için yayınlarını test etmelisiniz. Yayınlar URL’si bir alt etki alanı veya alt klasör olabilir ve bunu yayın dizinlerine gönderebilirsiniz. İçeriğinizin görünürlüğünü arttırmak için sitenizi birkaç yayın dizinine eklemeniz gerekir. En etkili yayınlardan biri FeedBurner’dır.

FeedBurner’a kaydolun ve sitenizi ekleyin. Bu, yayınlarınızda göründüğünden beri her yeni içerik yayınladığınızda içeriğinizin görünürlük kazanmasını sağlar.

WordPress Gelişmiş Ayarlar

WordPress’i kurduktan sonra gelişmiş ayarlar, sadece htaccess dosyasını ve WordPress tema dosyalarını nasıl düzenleyeceğini anlayan kullanıcılar tarafından yapılmalıdır. Bu değişikliklerin çoğu, doğru şekilde uygulanmadığında WordPress’in beyaz ölüm ekranına veya ciddi hatalara neden olabilir.

Gönderi Güncellemelerini Devre Dışı Bırak

WordPress gönderi revizyonları, orijinal gönderiyle ilgili bir sorun varsa, restorasyon için depolanan postalarınızdaki değişikliklerdir. Revizyonların her biri veritabanınızda saklanır. WordPress post revizyonları çok fazla bellek kullandıkları için rahatsız edici olabilir. WordPress’i yükledikten sonra bunları devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

 • Neyse ki, revizyon yayınlarını beğenmiyorsanız, WordPress, wp-config.php dosyasını düzenleyerek bunları devre dışı bırakmanıza izin verir. Bu adım yalnızca deneyimli WordPress kullanıcıları tarafından gerçekleştirilmelidir; yeni başlayanlar bu zorlu bulabilir.
 • Gönderi değişikliklerini kapatmak için wp-config.php dosyasını açmalı ve aşağıdaki kodu eklemelisiniz:

WordPress Klasörlerine Erişimi Engelleme

Tarayıcıda WordPress klasörlerine erişilebilir ve WordPress’i yükledikten sonra wp klasörlerinin erişimini engellemeniz gerekir.

 • Sitenizin htaccess dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerek WordPress klasörlerine erişimi engelleyebilirsiniz.

Seçenekler All -Indexes

Adresinizi düzenlemeden önce bir yedek kopya oluşturmanız önemlidir. Hata oluşturduğunuzda, her zaman orijinal htaccess dosyasını geri yükleyebilirsiniz.

Google’dan Çekirdek Dosya İndekslemeyi Durdurun

WordPress’i yükledikten sonra, Google’ın web sitenizi nasıl endekslediğini kontrol etmelisiniz. Arama motorları tarafından dizine eklenmemesi gereken WordPress varsayılan sayfaları vardır. Robots.txt dosyalarınızın durumunu onaylamanız ve bu sayfaların endekslenmesini devre dışı bırakması gerekir:

 • WordPress yönetici girişi – / wp-admin
 • WordPress Kapsar – / wp-içerir
 • WordPress temaları – / wp içeriği / temalar
 • WordPress Eklentisi – / wp- / content / eklentileri

Google’ın bu sayfaları endekslemesini durdurmak için robots.txt dosyanız aşağıdaki gibi olmalıdır:

User-agent: *

Disallow: / wp-admin

Disallow: / wp-içerir

Disallow: / wp-content / themes

Disallow: / wp-content / plugins

Robots.txt dosyanızın durumunu Google Web Yöneticisi konsolundan kontrol edebilirsiniz.

WordPress Üstbilgisindeki Meta Bilgilerini Kaldırma

WordPress’i yükledikten sonra, kaynak kodunuzu görüntülediğinizde, WordPress’in sitenizde çalıştırmakta olduğunuz WordPress sürümü gibi başlık bölümlerinde bazı Meta bilgileri gösterdiğini göreceksiniz. Bilgisayar korsanlarının bu bilgilerden yararlandıkları ve sitenizi kırmanın yollarını buldukları iddia edildi.

 • Meta bilgilerini gizlemek isterseniz, kendi işlev.php dosyasına aşağıdaki kod satırlarını ekleyebilirsiniz:

remove_action (‘wp_head’, ‘wp_generator’);

WordPress Yorumlarında HTML’yi Devre Dışı Bırakma

Son olarak, HTML kodunu sitenizdeki yorumlarda devre dışı bırakmalısınız. WordPress temalarının çoğu, yorumlarda HTML’ye izin verir; bu, spam gönderenlere yorumlarda bağlantı ekleme olanağı sağlar.

 • Temayı function.php dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerek WordPress yorumlarında HTML’yi devre dışı bırakabilirsiniz:

add_filter (‘pre_comment_content’, ‘wp_specialchars’);

Bu kod, yorumların içindeki HTML’yi devre dışı bırakır ve sitenizi spam bağlantılarından korur.

Sonuç

WordPress’i kurduktan sonra bu ayarları yapmanız ve sitenizi başarı için hazırlamanız çok kolay olmalı. Bu ayarların bazıları, sitenizin daha iyi sıralanması için güvenli, hızlı ve iyi optimize edilmiş olması için gereklidir. Son olarak, sitenizin ve güvenliğinin yedeği çok önemlidir. WordPress deposunda en iyi puana sahip ücretsiz yedekleme ve güvenlik eklentileri aramayı unutmayın. Umarım WordPress’i yükledikten sonra gerekli tüm ayarları listeler yararlı olur. Makaleyi faydalı bulduysanız paylaşarak bize destek olabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*