WordPress Hız Optimizasyonu İçin Mükemmel Kılavuz

wordpress hız optimizasyonu
Makaleyi Paylaş

WordPress hız optimizasyonu (wordpress speed optimization) için mükemmel kılavuz. Web sitesinin hızının önemli olduğu bir sır değil. Kimse yavaş yüklenen bir web sitesinde beklemeyi sevmiyor – özellikle Google. Bu nedenle, kötü bir kullanıcı deneyimi ve Google’da sıralama şansınızı azaltmadıkça, gerçekten istediğiniz bir şey değilse, bu gerçekten web sitenizi optimize etmenizle ilgilidir. 

Genel taktikler ve optimizasyon teknikleri bir yana, her gün WordPress blog yazarı hala asırlık olan “Web sitemi daha hızlı nasıl yükleyebilirim?” Sorusunun cevabını bilmiyor. Ancak endişelenmeyin, çünkü bu eksiksiz kılavuzla WordPress hız optimizasyonu için hepsini değiştirmeye karar verdik

Bu kılavuz, yeni başlayanlar, orta seviye kullanıcılar ve ileri düzey kullanıcıları, web sitelerini olabildiğince hızlı yüklemek için en iyi duruma getirme süreci boyunca kullanacaktır.

Acemi, orta seviye kullanıcı veya ileri düzey bir WordPress kullanıcısı olsanız da, size en uygun bölüm için içindekiler bölümünü kullanmaktan çekinmeyin, bazı mükemmel hız optimizasyon ipuçları ve teknikleri hakkında bilgi verdik.

Contents

Bu Kılavuza Uymak için Ön Koşullar

Bu kılavuza girmeden ve web sitelerinizi optimize etmeye başlamadan önce, bazı şeyleri temizlemeye değer. Bu kılavuz takip etmek ancak herkes için tasarlanmıştır almak kılavuzun tüm avantajlarından zaten WordPress kullanarak biraz rahat olmak için yardımcı olacaktır. 

Bu kılavuzu etkili bir şekilde izlemenize yardımcı olacak başka bir ön koşul, bir çocuk teması oluşturmaktır. Alt tema, web sitenizde değişiklik yapmayı daha kolay (ve daha az riskli) yapar.Ayrıca bir alt tema kullanımı, temanızı güncellediğinizde tema dosyalarınızda yaptığınız değişikliklerin üzerine yazılmamasını sağlar.

Eğer bir MyThemeShop temasını kullanıyorsanız (ki kesinlikle tavsiye ediyoruz), tek tıklamayla alt tema oluşturma seçeneğimiz sayesinde işlem basit ve hızlıdır.

Bu kılavuzda daha sonra karşılaşacağınız bir dizi optimizasyon için, kod parçacıklarını belirli dosyalara yerleştirmeniz gerekeceğini sizinle paylaşmayı seçtiğimizi fark edeceksiniz. Alternatif olarak bunu kolaylaştıracak eklentileri önerebiliriz, ancak bu kılavuzun amacını ortadan kaldırabilir. Bazı durumlarda, çoğaltmak için çok karmaşık olacağından, belirli optimizasyonlar için eklentiler önerdik.

Koddan veya WordPress dosyalarınızı düzenleme genel fikrinden rahatsızsanız, endişelenmenize gerek yoktur – size net talimatlar verdik ve size web sitenize kopyalayabileceğiniz kodları verdik. Şimdi bunlar yoldan çıktı, haydi başlayalım.

WordPress Hız Optimizasyonu Kontrol Oluşturma

Önerilerimizin etkinliğini test etmek için yeni bir web sitesi oluşturacağız ve tüm optimizasyonları kendimiz yapacağız. Daha sonra optimizasyon yapılmadan önce ve sonra web sitesinin performansını karşılaştıracağız.

Şimdi bu performansı daha da ilerletmeye çalışalım.

YENİ BAŞLAYANLAR

Bir Hızlı Web Sunucusu Seçin

Hızlı bir web sunucusu seçmek, web sitenizin hızını artırmak için alabileceğiniz en kolay ve en etkili kararlardan biridir. Yavaş bir ana bilgisayar kullanmak, titrek bir temel üzerinde büyük bir binaya sahip olmaya benzer. Ne zaman düşeceğini asla bilemeyeceksin.

Birkaç faktör mükemmel bir ev sahibi yapar. Bunlardan bazıları:

 • Sunucu Tepki Süresi (veya ilk bayta kadar geçen süre)
 • Teknoloji Yığını
 • Müşteri Desteği

ve dahası.

Bir konağın kalitesini ölçmenin en yaygın yolu TTFB’yi kontrol etmektir. TTFB veya ilk bayt zamanı, sunucunun ne kadar hızlı olduğunu gösteren sunucunun yanıt vermesi için geçen süredir.

TTFB ziyareti, test etmek için ByteCheck URL girin. Ücretsiz servis, web sitenizin cevap verme süresini hızlı bir şekilde hesaplar. 

Performansa Yönelik Bir Tema Seçin

Güzel görünen, tonlarca özelliğe sahip, ancak saatte sadece 5 mil kadar çıkan bir araba seçer miydiniz? Muhtemelen değil. Çoğu WordPress teması aynı şekilde oluşturulur. İyi görünüyorlar, hayal edebildiğiniz tüm özelliklere sahipler, ancak performansınızı önemsemedikleri için web sitenizi bir taramaya sürüklüyorlar.

Çoğu tema, yüzlerce hatta binlerce ziyaretçinin stresiyle gerçekleştirilecek şekilde tasarlanmamıştır. Başarılı bir blog oluşturmak için performansa da öncelik veren bir tema seçmelisiniz. Çok yönlü temalar arıyorsanız, Schema ve SociallyViral’i deneyebilirsiniz.  Hangi temayı seçerseniz seçin, özelliklere göre performansa daima öncelik verin.

WordPress Sayfalarının Kullanımını Sınırlandırın

Not: Sayfalarla ilgili hafıza sorunu WordPress 4.2’de ele alınmıştır ve artık bir sorun kadar büyük değildir. Dolayısıyla, bu optimizasyon artık kullanılmadığı için bu noktayı atlayabilirsiniz. Ancak, içeriğinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olduklarından sayfalar yerine özel postaları kullanmayı düşünmelisiniz.

Muhtemelen içerik göndermek için WordPress sayfalarını veya yayınlarını kullanabileceğinizi biliyorsunuzdur. Birçok web sitesi sahibi, içeriği web sitelerinde yayınlamak için sayfalar kullanır. Bu iyi değil.

WordPress sayfaları hiyerarşiktir. Bu, her sayfanın bir şekilde başka bir sayfaya bağlı olduğu anlamına gelir. Bu, her gönderinin ayrı bir varlık olduğu gönderilerden farklıdır.

Bir sayfanın her yüklenmesi gerektiğinde, web sitenizdeki tüm sayfa kimlikleri de yönetici tarafından alınır. Bu, özellikle arka uçta performans sorunlarına neden olur. Web sitenizde 100’den fazla sayfa varsa ve arka uç yavaşsa, bunun nedeni muhtemelen budur. Peki bu sorunun çözümü nedir? Mesajları veya Özel Mesaj Türlerini kullanın.

Varsayılan olarak, WordPress’te gönderiler, sayfalar, gezinme menüsü, revizyon ve ek içeren birkaç gönderi türü vardır. Ancak, yeni yayın türleri oluşturabilir ve istediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz. Örneğin, bir ürün inceleme web sitesi işletiyorsanız, inceleme gönderi türü oluşturabilirsiniz.

Özel yayınları manuel veya kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Kolay yolu tercih ederseniz, size özel yazı türleri oluşturmak için GUI kullanımı için kolaylık sağlayan Özel Yazı Türü UI eklentisini kullanabilirsiniz.

Web sitenizde zaten çok sayıda sayfa oluşturduysanız, mevcut sayfalarınızı tek bir tıklatmayla özel gönderi türlerinize dönüştürmek için Post Type Switcher eklentisini kullanabilirsiniz. Eklenti aynı zamanda yararlı bulacağınız toplu dönüştürme işlemini de destekler.

WordPress, Temalar ve Eklentilerinizi Güncelleyin

Bu, WordPress web sitenizi hızlı ve güvenli tutmanın en kolay yoludur. WordPress kurulumunuzu, tüm temalarınızı ve eklentilerinizi en son sürüme güncel tutmanızı her zaman öneriyoruz. Bu sadece web sitenizin hızını artırmakla kalmaz aynı zamanda web sitenizi güvende tutmanıza yardımcı olur.

PHP 7 ve Üstü Kullan

PHP veya Hypertext Preprocessor, WordPress’in kurulu olduğu sunucu tarafında bir betik dilidir. PHP yapı malzemesini temsil ederken WordPress’i bitmiş bir daire olarak düşünebilirsiniz.

Ne kadar iyi yapı malzeme kullanırsanız, daireniz o kadar sağlam olacaktır. Benzer şekilde, sunucunuzun kullandığı PHP sürümü ne kadar fazlaysa, WordPress o kadar iyi performans gösterir.

SSL Kullanın

SSL kullanmak WordPress hızını doğrudan etkilemese de, yine de yapmanızı tavsiye ediyoruz. SSL kullanmanızın birçok nedeni vardır.

Birincisi ve en önemlisi, Google, arama sonuçlarında siteleri güvenli hale getirmek için küçük bir fayda sağlamaya başladı. Aradaki fark bugün dakika olsa da, yarın aynı olmayabilir. Google güncellemelerini hiç bilmiyorsanız, onların hiçbir uyarıda bulunmadan geldiklerini bilirsiniz. Öyleyse yarın Google birdenbire SSL’li sitelere fayda sağlamaya karar verdiyse, yine de üstünlüğünüzü koruyacaksınız.

Bu neden, Google güvenli olmayan web sitelerini birkaç ay içinde vurgulamaya başladığında da artacaktır. Web siteniz güvenli değilse, kullanıcılarınıza adres çubuğundaki “güvenli olmayan” diyen dev bir kırmızı işaret sunulur. Kullanıcıların gözünde güveni korumak istiyorsanız, bu iletiden kaçınmak çok önemli olacaktır.

İkinci sebep tüketici güvenidir. SSL’li web siteleri , adres çubuğunda yeşil bir asma kilit işareti bulunduğundan, daha güvenli görünür ve güvenlerini artırır. Web sitenizdeki herhangi bir dönüşüm için güven çok önemlidir, bu nedenle bir blog veya e-ticaret web sitesi işletiyorsanız, SSL’ye geçmelisiniz.

Üçüncü sebep ise güvenlik. Son GSYİH düzenlemeleri ile veri gizliliği ve güvenliği büyük önem taşıyor. Web sitenize yüklü bir SSL sertifikası almak, web sitenize ve web sitenize aktarılan verileri şifreler ve bu da web sitenizi daha güvenli hale getirir.

Şimdi sizi bir SSL sertifikası kurmaya ikna ettiğimize göre, geriye kalan tek sorun nasıl yapılacağıdır.

Eklenti Kullanımınızı Yeniden Düşünmek

Yavaş WordPress performansının en yaygın nedenlerinden biri çok fazla eklentinin kullanılmasıdır. Eklentilerden kaçınmanın mümkün olmadığını ve WordPress’i en başta kullanma amacını ortadan kaldıracağı için çok fazla olduğunu vurguladık.

Ancak, çoğu web sitesi sahibi basit bir gerçeği anlamıyor. Eğer diğerleri eşitse, performans perspektifinden bakıldığında, her birinin tek bir görevi yapan çoklu eklentilere karşı birçok işi yapan bir eklenti kullanmak daha iyidir.

Eklentilerin kullanıldığı en yaygın özellikler Ajax Search, Tembel Yükleme, Lightbox, Sosyal Medya paylaşımları, sayfalandırma, reklam yönetimi, ilgili yayınlar, kaydırıcılar, kenar çubuğu yönetimi ve daha fazlasıdır.

Bu görevlerin her birini yapan birden fazla eklenti kullanmak yerine, bu görevlerin tümünü veya çoğunu işleyen tek bir eklenti bulmalısınız.

Eklentileri kullanırken hatırlanması gereken bir diğer önemli şey de PHP 7 ve üstü sürümlerle uyumlu olduklarından emin olmaktır. 

WordPress’i Hızlandırmak için Önbelleği Kullanma

Önbellekleme, bir WordPress eklentisinin, ziyaretçileriniz gelmeden önce tüm kodunuzu işleyerek sayfalarınızın bir kopyasını alması işlemidir . Bu, WordPress’in web sitenizi, veritabanından ve diğer kaynaklardan içerik alarak toplaması için zaman kazandırır.

Önbellekleme, WordPress yükleme sürenizi daha öncekilerden bir kısmı haline getirebilecek güçlü bir tekniktir.

WordPress’te önbellekleme eklentilerle gerçekleştirilir ve WordPress’te önbelleğe almak için en iyi eklentilerden biri W3 Total Cache’dir. Birçok yapılandırma ve seçenek içeren kapsamlı bir eklentidir.

Görüntü Optimizasyonu

Görüntüler bir sayfadaki en büyük öğelerden biridir (yükleme süresiyle ilgili) ve resimlerinizi doğru şekilde optimize etmek, web sitenizdeki değerli yükleme sürelerini azaltabilir.

Görüntülerin optimize edilebileceği birçok yol vardır ve tüm çeşitli yöntemleri tartışacağız.

Doğru Görüntü Formatını Seçme

Doğru görüntü formatını seçmek çok önemlidir. En sık kullanılan resim formatları JPG, PNG ve GIF’tir. GIF, çoğunlukla hareketli görüntüler için kullanılır, hareketsiz görüntüleri sadece JPG ve PNG’ye bırakır.

Teknik jargonun içine girmeden, JPG formatı çok renkli fotoğraflar ve görüntüler için uygundur; PNG görüntüleri sınırlı renkli ve saydam arka plana sahip görüntüler için en iyisidir.

Hangi resim biçimini seçeceğinize karar vermek zor zamanınız varsa, o zaman kolay bir çözüm var. Yeniden boyutlandırabilen, kırpabilen, biçimleri değiştirebilen ve yüzlerce görüntüdeki dakikalar içinde birçok işlem yapabileceğiniz XnConvert gibi toplu bir görüntü işleme yardımcı programı seçin.

Seçmenize yardımcı olmak için, tüm resimlerinizi XnConvert’e sürükleyip bırakın ve onları JPG ve PNG’ye dönüştürün. Daha sonra web siteniz için en düşük boyutlu görüntüleri seçebilirsiniz.

XnConvert ayrıca, görüntüleri Google’da geliştirilen yeni bir resim biçimi olan WebP biçimine de dönüştürebilir. WebP formatı çok yönlüdür ve JPG ve PNG’den daha fazla tasarruf sağlar.

Görüntü Sıkıştırmayı Kullan

JPG ve PNG görüntülerinin her ikisi de sıkıştırmayı destekler. Bazı yazılımlarda, sıkıştırma da kalite ile gösterilir.

Görüntüler oluşturduğunuzda, genellikle %100 kalitede olurlar. Görüntü kalitesini düşürürseniz (sıkıştırma), görüntünün boyutu düşer. Genellikle, JPG resimlerini herhangi bir görünür değişiklik olmadan % 85-90’a sıkıştırabilirsiniz. 

Görüntüleri nasıl sıkıştıracağınız hakkında hiçbir fikriniz yoksa, XnConvert’ı tekrar kullanabilirsiniz. XnConvert, kaliteli görüntüleri, onu destekleyen tüm formatlarda ayarlayabileceğiniz bir kalite ayarına sahiptir.

Görüntüleri el ile yüklemeden önce sıkıştırmak istemiyorsanız, bunu yapmak için bir WordPress eklentisi seçebilirsiniz. Görüntüleri sizin için sıkıştırabilecek birçok eklenti var, ancak ShortPixel Image Optimizer’ı kullanıyor ve tavsiye ediyoruz .

Görüntüleri birçok yönden sıkıştırmak için birçok seçeneğe sahip kullanışlı bir eklentidir. Ücretsiz sürümde, ayda 100 görüntüye kadar sıkıştırabilirsiniz ve daha fazla görüntüyü sıkıştırmanız gerekirse, yalnızca 4.99 dolara 5.000 görüntü lisansı satın alabilirsiniz.

Alternatif olarak, resimlerinizi sıkıştırmak için LiteSpeed ​​Önbellek Eklentisini de kullanabilirsiniz. LiteSpeed ​​bir önbellekleme eklentisidir, ancak ücretsiz bir Google Pagespeed eklentisi kullanarak görüntü sıkıştırmayı da destekler.

LiteSpeed ​​ile sıkıştırabileceğiniz resimlerin sınırı yoktur ve tüm resimler sunucularında sıkıştırılır. Bu, web sitenizde binlerce resim olsa bile sunucunuzun ek yük altına alınmadığı anlamına gelir.

LiteSpeed ​​ile tek sınırlama, tüm resimlerinizi tek seferde sıkıştırmaması değil, toplu olarak sıkıştırmasıdır. Web sitenizde çok fazla resim varsa, hepsini sıkıştırmanız biraz zaman alabilir.

Hepsi bir arada performans ve görüntü sıkıştırma eklentisiyle ilgileniyorsanız, Perfmatters programınıda deneyebilirsiniz. Tek bir tıklamayla tüm optimizasyonlarını sunarak web sitenizi optimize etmenizi kolaylaştıran performans odaklı bir WordPress eklentisidir. Fiyatlar yıllık 19,95 dolardan başlıyor ve bu da sağladığı tüm optimizasyonlar için mükemmel bir değer.

CloudFlare Kurulumu ve CDN

CloudFlare ücretsiz bir CDN ve ters proxy önbellekleme hizmetidir. Bilmeniz gereken tek şey, web sitenizi daha hızlı hale getirmenize yardımcı olacak çoğunlukla ücretsiz bir hizmettir.

CloudFlare, web sitesi verilerinizi alarak ve sunucularına kaydederek web sitelerinin hızını artırır. CloudFlare, sitenize gelen herhangi bir ziyaretçinin CloudFlare üzerinden geleceği şekilde kurulmalıdır. CloudFlare, ziyaretçinin hangi sayfaları istediğini görebildiğinden, ziyaretçiye kendi sunucularından çok fazla içerik sağlayabilir ve böylece sunucunuzda güçlük tasarrufu sağlar.

Cloudflare’daki Ayarlar

Eklentideki ayarların yanı sıra, CloudFlare hesabınızda ayarlayabileceğiniz birkaç ayar vardır. CloudFlare hesabınıza giriş yapın ve ‘Speed’ ve ‘Caching’ sekmeleri için ekran görüntülerinden ayarları kullanın. Ayarların geri kalanı varsayılan olarak bırakılabilir.

Lazy YouTube Videolarını ve Görüntülerini Yükleme

Web sitenizde 20 resimli bir yayınınız varsa, ziyaretçi yalnızca yazının yarısını okuyor olsa bile sayfadaki tüm resimler yüklenir.

Lazy Loading, yalnızca bir ziyaretçi yakınındayken görüntüleri ve diğer ağır varlıkları yükleyerek yükleme süresini azaltan bir tekniktir. Doğru yapıldığında web sitesi hızını önemli ölçüde artırabilir.

MyThemeShop temalarının çoğu, yerleşik tembel yükleme özelliklerine sahiptir ve tek yapmanız gereken ayarlardan bunları etkinleştirmektir.

Diğer temalar için, işi yapacak birkaç eklenti var. İki popüler eklenti BJ Lazy Load ve A3 Lazy Load.

Bu bölümü tamamlamak için, Lazy Loading’in biraz karmaşık bir teknik olduğunu ve doğru yapılandırılmamışsa web sitenizi bozabileceğini hatırlatalım. Yapılandırmamızı kapsamlı bir şekilde test ettik, ancak web siteniz bir istisna olabilir. Bu nedenle, eklentileri tamamen etkinleştirmeden önce ilk olarak test etmenizi öneririz .

Görüntü Boyutlarını Belirtin

Bu optimizasyon hız ile ilgili değil, kullanıcı deneyimi ile de ilgili. En iyi kullanıcı deneyimi için, görüntünün boyutlarını sayfanızın HTML’sinde belirtmeniz gerekir. Bunun neden önemli olduğunu anlamak için bir web sayfasının nasıl yüklendiğini açıklayalım.

Bir sayfa yüklendiğinde, tüm metinler bir kerede yüklenir ve sayfa düzeni ayarlanır. Sonra görüntüler birer birer indirilir. Bir resim yüklenirken, tarayıcı daha sonra resim boyutlarını bulur ve sayfanın düzenini ayarlar. Sonraki her görüntü yüklemesi için, tarayıcının görüntü boyutlarında sayfayı yeniden oluşturması gerekir.

Bu sadece kaynakları boşa çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçiniz sayfa değişmeye devam ederken metni okuyamaz. Tarayıcı, görüntü boyutlarını belirleyerek, görüntüler için bir kenara yer ayırır ve sayfanın birden çok kez değiştirilmesine gerek yoktur.

Görüntü boyutlarını manuel olarak belirlemek için, önce WordPress ortam kütüphanesinde yapılabilecek görüntünün boyutunu bulmanız gerekir. Görüntü boyutunu ekranın sağ tarafında bulmak için görüntüyü açın. Görüntü boyutunu oluşturduktan sonra, sayfanın HTML sürümü gidip eklemek zorunda boyutu için img etiketinin.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Antika Cep Saatleri İçinde Minyatür Dünyalar Yapıyor

Çok sayıda sayfada çok fazla görüntünüz varsa, bunu el ile yapmak zor olabilir. İşlemi otomatikleştirmek için, web sitenizi tarayacak ve tüm resimler için boyutları otomatik olarak ekleyen resim boyutları belirtme gibi bir eklenti kullanabilirsiniz .

Ölçeklenmiş Görüntü Sun

Bu optimizasyon sadece belirli web siteleriyle sınırlıdır. Birçok tema, görüntüleri işlemek için optimize edilmemiştir ve tam boyutlu görüntüleri yükler ve ardından HTML ve CSS ile ölçeklendirir.

Örneğin, 2000 piksel genişliğinde bir fotoğraf yüklerseniz, tema her görüntünün tamamını yükler ve web sitenizin çeşitli alanlarına sığacak şekilde küçültür. Bu, bant genişliğini ve değerli kaynakları israf eder. İdeal olarak, bunu otomatik olarak yapan bir temaya geçmelisiniz, ancak yapamıyorsanız, küçük resimlerinizi yeniden oluşturmak için Küçük Resim Oluşturma Eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi kullanmadan önce küçük resimleriniz için doğru boyutları ayarladığınızdan emin olun.

Resimleriniz için doğru boyutları yüklediğinizden emin olmanın en iyi yolu bir kopya kağıdı kullanmaktır. WordPress Ayarlar> Medya ve tema kullandığı resmi boyutları not edin.

Buna diğer görüntü boyutlarını (kaydırıcı, kenar çubuğu vb.) Ekleyin ve bir kopya kağıdı oluşturun. Bir dahaki sefere bir resim oluşturduğunuzda, bu kopya sayfasına başvurarak resmi yeniden boyutlandırın.

Bir MyThemeShop teması kullanıyorsanız, bunların hiçbirini yapmanız gerekmez. Temalarımız yüklendiğinde otomatik olarak büyük resimleri yeniden boyutlandırır. Bu, resimlerinizin yayınlarınızda her zaman uygun boyutta olacağı ve bant genişliği boşa harcanmayacağı anlamına gelir.

Gravatar Optimizasyonu

Gravatar (global avatar), sizin ve web sitesi yorumcularınızın profilinde fotoğraf çekmelerine izin veren bir hizmettir. Gravatar kullanmanın birçok avantajı var, ancak en büyük dezavantajı yükleme süresi.

Gravatar’ı kullandığınızda, her yorumun profil resimleri zaman alan Gravatar hizmetinden alınır. Baştan sona Gravatar, sitenizi daha da yavaşlatan çoklu yönlendirmeler de sunar.

Gravatar’ın getirdiği şişkinlikten kurtulmak için kullanabileceğiniz birkaç seçenek var:

 • Web sitelerinizde Gravatar’ı devre dışı bırakın
 • İstenmeyen postaları silin ve yayınlardan gelen aşırı yorumları
 • WordPress’i bir kerede yalnızca birkaç yorum gösterecek şekilde yapılandırma
 • Gravatar Avatarı Optimize Etme Gravatar Avatarı gibi bir önbellek eklentisi kullanın

Tembel Yük Disqusu

Disqus, dünya çapında birçok blogcunun kullandığı popüler bir yorum hizmetidir. Popülerliği, ileri düzey denetleme özellikleri ve çok etkili spam önleme nedeniyle. Kutudan çıkan Disqus, spam yorumlarının %99’unu otomatik olarak ortadan kaldırıyor.

Bu avantajlar maliyet, yükleme süresi ile birlikte gelir. Disqus web sitenize her yüklediğinde, yükleme sürelerini büyük ölçüde etkileyen 10’dan fazla HTTP isteği oluşturur.

Neyse ki, bir çözüm var. Disqus Conditional Load adında bir eklenti , web sitenize Disqus yorumlarını tembel bir şekilde yüklemeye yardımcı olan bir geliştirici tarafından yaratılmıştır.

Tembel yüklemeyi önceki bir bölümde açıkladık, ancak burada bir hatırlatma var. Tembel yükleme, web sitemizin varlıklarının (resimler, komut dosyaları, videolar) sayfaya yüklenmediği, ancak kullanıcı yanlarına kaydırıldığında yüklendiği bir tekniktir.

Disqus Koşullu Yük eklentisi, Disqus için tembel yükleme yapmanıza olanak tanır ve bu nedenle, yorumlar yalnızca bir ziyaretçi sayfanın sonuna kaydırıldığında yüklenir ve böylece değerli yükleme süresini kısaltır.

Sınır Sonrası Revizyonları

Varsayılan olarak, WordPress en küçük değişiklikleri bile yaptığınız sıklıkta bir yayının revizyonlarını kaydeder. Sık sık düzenlenen / güncellenen bir yayında, bu yayının yaratılmasının onlarca kopyasına neden olabilir. Sonunda, bu veritabanınızı sunucunun yavaşlamasına neden olacak istenmeyen verilerle doldurur.

Bu sorunu önlemek için, yazının revizyon sayısını sınırlamak akıllıca bir fikirdir. Tam sayı tercihlerinize bağlı olacaktır, ancak 3-5’in yeterli olması gerektiğini düşünüyoruz.

tanımla (‘WP_POST_REVISIONS’, 3);

Yukarıdaki kodu wp-config.php dosyasının içine yapıştırın.

Code_once (ABSPATH. ‘Wp-settings.php’) kodundan önce yerleştirinbelirir. Bu, maksimum revizyon sayısını 3 olarak değiştirecektir. Revizyon sayısını ayarlamak için yukarıdaki koddaki sayıyı da değiştirebilirsiniz. Yayın revizyonlarını tamamen devre dışı bırakmak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz: define (‘WP_POST_REVISIONS’, yanlış);

İçeride yukarıdaki kodu yapıştırın wp-config.php dosyanın revizyonlarını tamamen devre dışı bırakmak için .

Lütfen her iki kodun da yeni yayınların düzeltmelerini sınırlayacağını ve mevcut yayınların düzeltmelerinin aynı kalacağını unutmayın.

Eski yayınların fazla düzeltmelerini kaldırmak için bir veritabanı temizleme eklentisi kullanmanızı öneririz. Dışarıda birkaç faydalı eklenti var ve işte birkaç öneri.

 • WP-Optimize
 • Gelişmiş Veritabanı Temizleyici

Eski yayınlarınızın düzeltmelerini kaldırmak için yukarıdaki eklentilerden herhangi birini kullandıktan sonra, eklentiyi web sitenizden silebilirsiniz.

AMP Kullan (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

Mobil dostu bir web sitesine sahip olmak şarttır. AMP bu konuda size yardımcı olur. AMP veya Accerelated Mobile Pages, mobil cihazlarda içerik ve reklamların dağıtımını hızlandırmak için tasarlanmış açık kaynaklı bir web standardıdır.

Bu proje Google’ın, dünyadaki birçok yayını ile ortaklıklar ile duyuruldu.  AMP standardı kullanılarak milyonlarca sayfa sunuldu ve büyük yayınlar AMP sayfalarının% 75’e kadar daha hızlı yüklendiğini ve on kat daha az bant genişliği kullandığını bildirdi.

Hız ve bant genişliğindeki bu inanılmaz gelişmelerle, AMP’yi de seçmeniz gerektiği açık. Web siteniz için AMP kurmanın iki yolunu göstereceğiz.

Cloudflare İle AMP’yi Kurma

CloudFlare kurulumunuz varsa, web sitenizde AMP kullanımını tek bir tıklamayla etkinleştirebilirsiniz. CloudFlare hesabınıza giriş yapın, Hız Ayarları’na gidin ve ‘Hızlandırılmış Mobil Bağlantıları Etkinleştir’yazan bölüme gidinAMP’yi kullanmaya başlamak için her iki ayarı da etkinleştirin.

AMP’yi Eklentilerle Ayarlama

AMP’yi web sitenizde eklentiler kullanarak da kurabilirsiniz. WordPress kullanabileceğiniz resmi bir AMP eklentisi yaptı, ancak dışarıda başka eklentiler de var. 

Eklentiyi yükledikten sonra, AMP sürümünü düzenlemeye açmak için web sitenizdeki Görünüm> AMP’yi ziyaret edebilirsiniz. AMP bir barebone sayfası kullandığından, sayfayı yapılandırmak için çok fazla seçeneğiniz olmayacaktır, bu nedenle mevcut tüm seçenekleri yapılandırın ve kaydetmeye basın. Sayfanın AMP sürümü kaydedilecek ve AMP URL’sine erişilecektir.

Sayfanın normal URL’si

http://example.com/post1/

Sonra AMP URL’si

http://example.com/post1/amp/

Eklenti, sayfaya benzer bir meta etiketi de ekler:

<link rel = “amphtml” rel = “noopener” href = “http://example.com/post1/amp/” />

Bu, Google’a sayfanın AMP sürümünün nerede olduğunu bildirir.

AMP’lerinizi Test Etme

AMP uygulandıktan sonra, beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını bilmek için sayfalarınızı sınamalısınız. Bunu yapmanın en kolay yolu, Google Arama Konsolu Hesabınızı kontrol etmektir.

Arama Konsolu’na giriş yapın, bir özellik açın; solda ‘Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı göreceksiniz.

Sınırlı Örümcek ve Tarayıcı

Arama motoru örümceklerinin yanı sıra, web sitenizi kötü niyetli niyetlerle tarayan sıyırıcılar, e-posta sıyırıcıları, spam botları gibi birçok farklı türde bot vardır. Yalnızca web sitenize herhangi bir değer sağlamazlar, ancak sunucunuzun kendilerine hizmet etmek için kaynakları harcaması da gerekir.

Web sitenizdeki bot etkinliklerini yönetmek, böylece tarama işleminin (ya da okunaklı botların) kullanıcılarınızı etkilememesini sağlamak akıllıca olacaktır.

GoogleBot, kaynakların en açlarından biri ve iyi bir sebepten biri. GoogleBot’un tarama oranını Google Arama Konsolu Hesabınızın içinden kontrol edebilirsiniz .

Ancak, bunu yalnızca GoogleBot web sitenizi yavaşlatıyorsa yapmalısınız. Aksi takdirde tarama oranını yavaşlatma, Google’ın web sitenizi dizine ekleyebilme yeteneğini sınırlar; bu da arama motorundaki sıralamalarınızı ve trafiğinizi etkiler.

Bing Web Yöneticisi Araçları içindeki Bing Bot için de aynısını yapabilirsiniz.

Siteniz kötü amaçlı bot etkinliği nedeniyle yavaşlıyorsa, bu botları önlemek için izleyebileceğiniz birkaç adım vardır.

İlk önce, HackRepair.com adresinden Bad Bot .htcacess dosyasına başvurabilirsiniz. Sitenizdeki bilinen kötü amaçlı botların çoğunu engelleyecek bir .htaccess dosyasıdır.

İkinci olarak, BotReports.com adresinden Kötü Bot Raporuna başvurabilirsiniz. Web sitelerini ideal amaçlardan daha az emekle tarayan kapsamlı bir kötü bot listesi sundu. Bu botları web sitenizden engellemek için bu verileri kullanabilirsiniz.

Üçüncüsü, popüler güvenlik eklentisi WordFence’ın oranı sınırlayıcı özelliklerini kullanabilirsiniz. Ziyaretçileri ve botları boğmak için birçok özelliğe sahiptir ve IP adreslerini manuel olarak da engelleyebilirsiniz.

Javascript Ücretsiz Sosyal Paylaşım Düğmelerini Kullanma

Sosyal paylaşım düğmeleri web sitenizde birçok amaca hizmet eder ve bunları kullanmanın birçok nedeni vardır. Ancak çoğu sosyal paylaşım düğmesinin Javascript yavaş olduğunu bilmelisiniz. Bu birkaç şey anlamına gelir.

 • Kullanıcıları web’de izlerler
 • Web sitenize yüklemeleri uzun zaman alıyor
 • İndirirken daha fazla bant genişliği tüketiyorlar
 • Optimize edilmediyse sayfanın oluşturulmasını engellerler

Tüm bu sorunları önlemek için Javascript ücretsiz sosyal paylaşım butonlarını kullanmalısınız. Bu düğmelerin kullanılması yukarıda belirtilen verimsizlikleri ortadan kaldıracak ve yükleme sürenizi iyileştirecek.

Diğer tüm temalar için mevcut düğmeleri / eklentileri kaldırabilir ve Sharingbuttons.io gibi bir servis kullanabilirsiniz.

ORTA SEVİYE

Emojiyi Devre Dışı Bırak

Emoji’lerin web sitenizde olması eğlencelidir, ancak değerli yükleme süresine mal olduğu zaman değil. Emojiyi etkin tutmak için güçlü bir neden olmadığı sürece, emojilerin web sitenizde kullanımını devre dışı bırakmalısınız.

/ *** Emoji en devre dışı bırakın** /işlev disable_emojis () {remove_action (‘wp_head’, ‘print_emoji_detection_script’, 7);remove_action (‘admin_print_scripts’, ‘print_emoji_detection_script’);remove_action (‘wp_print_styles’, ‘print_emoji_styles’);remove_action (‘admin_print_styles’, ‘print_emoji_styles’);remove_filter (‘the_content_feed’, ‘wp_staticize_emoji’);remove_filter (‘comment_text_rss’, ‘wp_staticize_emoji’);remove_filter (‘wp_mail’, ‘wp_staticize_emoji_for_email’);add_filter (‘tiny_mce_plugins’, ‘disable_emojis_tinymce’);}add_action (‘init’, ‘disable_emojis’);/ *** Filtre işlevi tinymce emoji eklentisini kaldırmak için kullanılır.* @param dizi $ eklentileri* @return array İki dizi arasındaki fark* /işlev disable_emojis_tinymce ($ eklentileri) {  if (is_array ($ eklentileri)) {    array_diff döndürür ($ eklentiler, dizi (‘wpemoji’));  } Başka {    return dizisi ();  }}

Emojiyi devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu functions.php dosyanızın içine yerleştirin.

Dosyalarınızı düzenleme olasılığından korkuyorsanız, aynı şeyi yapan bir eklenti kullanabilirsiniz. Emojiyi devre dışı bırakan ve birçok başka optimizasyon yapan harika bir ücretsiz eklenti Autoptimize’dir .

WordPress’teki Embed’leri Devre Dışı Bırak

Bir YouTube videosunu, bir tweet’i veya bir Facebook gönderisini yazılarınıza nasıl yerleştirdiğinize benzer şekilde, gönderiniz diğer web sitelerine de yerleştirilebilir. Gömmek kullanışlı bir özellik olabilir. Ancak, çoğu web sitesi bu özelliği hiç kullanmadı ve gelecekte kullanmayacakları muhtemel.

Embedler hakkında ilk defa okuyorsanız, muhtemelen bu özelliğe de ihtiyacınız olmaz. Özelliği kullanmıyorsanız, sunucuya ek bir yük yüklemeye değmez.

işlev disable_embeds_code_init () {  // REST API uç noktasını kaldırın.  remove_action (‘rest_api_init’, ‘wp_oembed_register_route’);   // Gizli Otomatik keşfi kapatın.  add_filter (’embed_oembed_discover’, ‘__return_false’);   // Gizli sonuçları filtrelemeyin.  remove_filter (‘oembed_dataparse’, ‘wp_filter_oembed_result’, 10);   // oEmbed keşif bağlantılarını kaldırın.  remove_action (‘wp_head’, ‘wp_oembed_add_discovery_links’);   // oEmbed’e özgü JavaScript’i ön uçtan ve arka uçtan kaldırın.  remove_action (‘wp_head’, ‘wp_oembed_add_host_js’);   add_filter (‘tiny_mce_plugins’, ‘disable_embeds_tiny_mce_plugin’);   // Tüm embed yeniden yazma kurallarını kaldır.  add_filter (‘rewrite_rules_array’, ‘disable_embeds_rewrites’);   // Herhangi bir HTTP talebi yapılmadan önce oEmbed sonucunun filtresini kaldırın.  remove_filter (‘pre_oembed_result’, ‘wp_filter_pre_oembed_result’, 10);} add_action (‘init’, ‘disable_embeds_code_init’, 9999); işlev disable_embeds_tiny_mce_plugin ($ eklentileri) {  return array_diff ($ eklentileri, array (‘wpembed’));} işlev disable_embeds_rewrites ($ rules) { foreach ($ kural olarak $ kural => $ yeniden yazın) {    if (false! == strpos ($ rewrite, ’embed = true’)) {    unset ($ kuralları [$ kuralı]);  }  } $ kurallarını döndür;}

Yukarıdaki kodu kopyalayıp web sitenize yerleştirme işlevini devre dışı bırakmak için functions.php dosyasına yapıştırın.

Alternatif olarak, aşağıdaki kodu da kullanabilirsiniz:

işlevi my_deregister_scripts () {  wp_dequeue_script (‘wp-embed’);}add_action (‘wp_footer’, ‘my_deregister_scripts’);

Web sitenizin kodunu düzenlemekte kendinizi rahat hissetmiyorsanız, bunu yapmak için eklentileri kullanabilirsiniz. Bunu yapabilen eklentilerden ikisi Embed Embed ve WP Disable .

Sorgu Dizelerini Kaldırma

WordPress’teki birçok CSS ve JS dosyası, bu scripts.js dosyasına benzeyen bir sorguya eklenir. Ver = 2.7.9.

“? Ver = 2.7.9”, yüklenmesi gereken belirli bir dosya sürümünü belirten sorgu dizesidir.

Sorgu dizgilerinin sorunu, çoğu sunucunun dosyaları sorgu dizeleriyle önbelleğe almamasıdır. Bu, her istekte, sorgu dizelerine sahip tüm dosyaların sunucudan indirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, yükleme sürelerini artıran çok fazla bant genişliği ve sistem kaynaklarını boşa harcar.

Tamamen sorgu dizelerini devre dışı bırakarak web sitenizin yükleme süreleri geliştirebilirsiniz. Sorgu dizesini kaldırmak, sırayla yükleme süresini azaltan dosyaların önbelleğe alınmasını sağlar.

function _remove_script_version ($ src) {  $ parts = patlayabilir (‘?’, $ src);  $ parçaların döndürülmesi [0];}add_filter (‘script_loader_src’, ‘_remove_script_version’, 15, 1);add_filter (‘style_loader_src’, ‘_remove_script_version’, 15, 1);

Sorgu dizgilerini kaldırmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

Koddan korkarsanız, sorgu dizelerini devre dışı bırakmak için eklentileri kullanabilirsiniz. Hem W3 Total Cache hem de Autoptimize, sorgu dizelerinin devre dışı bırakılmasını destekler.

Bir MyThemeShop teması kullanıyorsanız, eklentileri kullanma veya kod düzenleme konusunda endişelenmenize gerek yoktur, çünkü tüm MyThemeShop temaları sorgu dizelerini kaldırmak için yerleşik bir özelliğe sahiptir.

XML-RPC’yi Devre Dışı Bırak

XML-RPC, çeşitli uygulamalar arasındaki iletişimi standartlaştırmak için kullanılan bir protokoldür. Resmi WordPress mobil uygulamasını, bir WordPress istemcisini veya WordPress’e bağlanan başka bir uygulamayı kullandığınızda kullanılır.

Bu özelliklerin hiçbirini kullanmazsanız, yükleme sürenizi artırmak için bunları güvenle devre dışı bırakabilirsiniz .

add_filter (‘xmlrpc_enabled’, ‘__return_false’);

XML-RPC’yi devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

Hizmetin devre dışı bırakıldığını doğrulamak için, WordPress XML-RPC Doğrulama aracını kullanabilirsiniz. Web sitenizin adresini buraya girin ve ‘Kontrol Et’ düğmesine basın.

Pingback’leri Devre Dışı Bırakmak

Pingback’ler, başka bir WordPress bloguna bağlandığınızda oluşturulan bir tür WordPress yorumudur. Bu özellik etkinleştirilirse, başka herhangi bir blog bağlantınıza bağlandığında Pingback bildirimleri alırsınız.

PingPress’ler WordPress’in ilk günlerinde kullanıldı ve şimdi nadiren kullanılıyor. Yükleme sürenizi iyileştirmek için Pingback özellikleri özelliğini güvenle devre dışı bırakabilirsiniz.

WordPress’teki Pingback’leri devre dışı bırakmak için, WordPress yöneticinizin içindeki Ayarlar> Tartışma bölümüne gidin ve aşağıdaki ayarların işaretini kaldırın.

Bu yalnızca yeni gönderilerdeki Pingback’leri devre dışı bırakır, ancak eski gönderilerdeki Pingback’ler etkin kalır. Daha eski yayınlardaki Pingback’leri devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

 1. MesajlaraGit > Tüm Yazılar
 2. Tüm gönderileri toplu olarak seç
 3. Toplu İşlemler açılır menüsünde Düzenle’yi ve ardından Uygula’yı seçin.
 4. Pings açılır menüsünde ‘İzin verme’ seçeneğini belirtin
 5. Güncelle’yi tıklayın

XMLRPC.PHP Dosyasına Erişimi Engelleyin

Yukarıda kullandığımız yöntem, XML-RPC’yi devre dışı bırakır, ancak xmlrpc.php dosyasına hala erişilebilir. En kötü durumdaki hack senaryosunu önlemek için dosyaya erişimi devre dışı bırakmak daha iyidir.

<Dosyalar xmlrpc.php>  <IfModule mod_authz_core.c>    Tüm reddedildi iste  </ IfModule>  <IfModule! Mod_authz_core.c>    Sipariş izin ver, reddet    Tümünden reddet  </ IfModule></ Files>

Xmlrpc.php dosyasına erişimi engellemek için yukarıdaki kodu .htaccess dosyasına ekleyin.

RSD Bağlantılarını Kaldır

RSD, WordPress bloglarında Pingback’leri ve XML-RPC’yi keşfetmeye yardımcı olan bir keşif servisidir. XML-RPC ve Pingback’leri devre dışı bıraktıysanız, RSD’yi de güvenle devre dışı bırakabilirsiniz.

remove_action (‘wp_head’, ‘rsd_link’);

RSD bağlantılarını devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına yapıştırın.

jQuery Migrate Kaldır

jQuery Migrate, web sitenizin her sayfasında bulunan Javascript dosyalarıdır ( jquery-migrate.js ve jquery-migrate.min.js ). JQuery’nin eski sürümlerini kullanan temalar için destek sağlamak için dahil edilmiştir.

Web sitenize 10.000 ziyaretçiniz varsa, jQuery Migrate dosyalarının sunucunuz tarafından 10.000 kez sunulması gerekir. Bu atık bant genişliğini değil aynı zamanda yükleme sürenizi de arttırır. Modern bir tema kullanıyorsanız, jQuery Migrate’ı güvenle devre dışı bırakabilirsiniz.

JQuery Migrate’ı devre dışı bırakmak için jQuery Migrate Plugin Kaldır’ı yükleyebilirsiniz. Eklenti oldukça küçük ve onu yüklemek sunucunuza herhangi bir yük getirmeyecek.

WordPress Sürümünü Gizle

Varsayılan olarak, WordPress web sitenizdeki her sayfada geçerli WordPress sürümünü gösteren bir meta ad etiketi içerir.

Bu ekstra kod satırının kaldırılması sayfa yükünü birkaç bayt azaltacaktır. Birkaç byte kurtarmanın buna değeceğini mi düşünüyorsunuz? Ancak unutmayın, günde binlerce ziyaretçiye hizmet ederken birkaç bayt eklemeye başlar.

Yalnızca bu da değil, WordPress versiyonunuzu görüntülemek kötü bir güvenlik uygulamasıdır. Belirli bir WordPress sürümünde bir güvenlik hatası bulunursa, bu meta ad etiketi, bilgisayar korsanlarının, sizinki de dahil olmak üzere, içine girebilecekleri web sitesini tanımlamasına yardımcı olur.

// sürümü kafadan kaldırremove_action (‘wp_head’, ‘wp_generator’); // sürümü rss’den kaldıradd_filter (‘the_generator’, ‘__return_empty_string’); // sürümü komut dosyalarından ve stillerden kaldırfunction shapeSpace_remove_version_scripts_styles ($ src) {  if (strpos ($ src, ‘ver =’)) {    $ src = remove_query_arg (‘ver’, $ src);  }  $ src döndürür;}add_filter (‘style_loader_src’, ‘shapeSpace_remove_version_scripts_styles’, 9999);add_filter (‘script_loader_src’, ‘shapeSpace_remove_version_scripts_styles’, 9999); // sürümü kafadan kaldırremove_action (‘wp_head’, ‘wp_generator’); // sürümü rss’den kaldıradd_filter (‘the_generator’, ‘__return_empty_string’); // sürümü komut dosyalarından ve stillerden kaldırfunction shapeSpace_remove_version_scripts_styles ($ src) {   if (strpos ($ src, ‘ver =’)) {    $ src = remove_query_arg (‘ver’, $ src);  }   $ src döndürür;}add_filter (‘style_loader_src’, ‘shapeSpace_remove_version_scripts_styles’, 9999);add_filter (‘script_loader_src’, ‘shapeSpace_remove_version_scripts_styles’, 9999);

Web sitenizdeki WordPress sürümünü gizlemek için yukarıdaki kodu temanın işlevlerine ekleyin.

wlwmanifest Link’i Kaldır

Wlwmanifest etiketi, her WordPress web sitesinde gösterilen başka bir meta etiketidir.

Etiket, doğrudan WordPress’te yayınlamak için kullanılan eski bir uygulama olan Windows Live Writer tarafından kullanılır. Yükleme süresini marjinal olarak iyileştirmek için bu kodu kaldırabilirsiniz.

remove_action (‘wp_head’, ‘wlwmanifest_link’);

Wlwmanifest etiketini kaldırmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

RSD Link Etiketini Kaldır

24 numaralı optimizasyonda, RSD hizmetini devre dışı bıraktık, ancak meta etiketi web sitenizdeki her sayfada gösterilmeye devam ediyor.

RSD hizmeti devre dışı bırakıldığından, bu etiketi web sitenizin başlığından güvenle kaldırabilirsiniz.

<? php remove_action (‘wp_head’, ‘rsd_link’); ?>

RSD link etiketini kaldırmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

Shortlink Etiketini Kaldır

Shortlink etiketi ayrıca web sitenizdeki, pageID ile gönderinin bağlantısını içeren her sayfada bulunur.

Yine de kısa ve kesin URL’ler kullanıyorsanız, bu etiket gereksizdir ve kaldırılmalıdır.

add_filter (‘after_setup_theme’, ‘remove_redundant_shortlink’);işlevi remove_redundant_shortlink () {  // HTML meta etiketini kaldır  // <link rel = ‘shortlink’ rel = “noopener” href = ‘http: //example.com/? p = 25’ />  remove_action (‘wp_head’, ‘wp_shortlink_wp_head’, 10);   // HTTP başlığını kaldır  // Bağlantı: <https://example.com/?p=25>; rel = Kısa bağlantı  remove_action (‘template_redirect’, ‘wp_shortlink_header’, 11);}

Shortlink etiketini kaldırmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

RSS Beslemelerini Devre Dışı Bırak

RSS veya Zengin Site Özeti, blogunuzun içeriğinin makine tarafından okunabilen bir biçimde paylaşıldığı bir yoldur. Öncelikle, birçok web sitesinden (Feedly gibi) içerik toplamak ve görüntülemek için toplulaştırıcılar tarafından kullanılır.

İçeriğinizi tüketmek için RSS beslemenizi kullanan hiçbir kullanıcı yoksa, RSS işlevselliğini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.

işlevi itsme_disable_feed () {  wp_die (__ (‘Kullanılabilir yayın yok, lütfen <a rel=”noopener” href=”‘. esc_url( home_url(‘/’)) .'”> ana sayfasını </a>!’) ziyaret edin);} add_action (‘do_feed’, ‘itsme_disable_feed’, 1);add_action (‘do_feed_rdf’, ‘itsme_disable_feed’, 1);add_action (‘do_feed_rss’, ‘itsme_disable_feed’, 1);add_action (‘do_feed_rss2’, ‘itsme_disable_feed’, 1);add_action (‘do_feed_atom’, ‘itsme_disable_feed’, 1);add_action (‘do_feed_rss2_comments’, ‘itsme_disable_feed’, 1);add_action (‘do_feed_atom_comments’, ‘itsme_disable_feed’, 1);

Yukarıdaki kodu temanızın fonksiyonlarına ekleyin.

WordPress ayrıca RSS beslemenize bağlantılar sayfanın başlığına yerleştirir. RSS beslemesini devre dışı bıraktıysanız, aşağıdaki kodu kullanarak da devre dışı bırakmanız gerekir.

remove_action (‘wp_head’, ‘feed_links_extra’, 3);remove_action (‘wp_head’, ‘feed_links’, 2);

RSS bağlantılarının baş bölümünde görünmesini devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanızın işlevlerine yerleştirin.

Kendi Kendine Geri Bildirim Yapmayı Devre Dışı Bırak

Kendi kendine geri bildirim, web sitenizdeki yayınlarınızdan birine bağlandığınızda oluşturulur. Hiçbir değer sağlamazlar ve devre dışı bırakılmaları gerekir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Yaban Hayatı Fotoğrafçısı “Fillerin Kraliçesi” nin Son Fotoğraflarını Yakaladı

işlev no_self_ping (& $ links) { $ home = get_option (‘ev’); foreach ($ l = $ bağlantısı olarak $ bağlantı)   eğer (0 === strpos ($ link, $ home))      sertleşmemiş ($ bağlantılar [$ l]);} add_action (‘pre_ping’, ‘no_self_ping’);

Kendi Kendine Ping Geri Bildirimlerini devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

REST API Bağlantılarını Kaldır

WordPress REST API, WordPress’in diğer uygulamalarla iletişim kurmasını ve geliştiricilerin yaratıcı çözümler oluşturmasını sağlar. Ancak, çoğu web sitesi bu özelliği kullanmaz ve devre dışı bırakılabilir.

Web sitenizdeki her sayfa, başlıkta, devre dışı bırakılması gereken bir bağlantı içerecektir.

<link rel = ‘https: //api.w.org/’ rel = “noopener” href = ‘https: //domain.com/wp-json/’ />

Bunu düzeltmek için aşağıdaki kodu kullanın.

add_action (‘after_setup_theme’, function () {    remove_action (‘wp_head’, ‘rest_output_link_wp_head’, 10);});

REST API bağlantılarını kaldırmak için yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına ekleyin.

Dashicons’u Devre Dışı Bırak

Birçok WordPress teması şimdi simgeler tabanlı yazı tipleri ile birlikte geliyor. Bunlardan en yaygın olanlarından biri Dashicons Icon Library.

Dashicons.min.css, ikon stillerini içeren dosyadır ve yaklaşık 30kb boyutundadır. Bunu ziyaretçi sayısıyla çarptığınızda, bu tek dosyanın ne kadar bant genişliği ve sunucu yükü oluşturduğunu anlayabilirsiniz.

Dashicons kullanmıyorsanız, çıkarmanız gerekir. Ancak, dosyayı WordPress kurulumunuzdan silemezsiniz. Temanız Dashicons’a ihtiyacı olacak şekilde kodlanmışsa, web sitenizin düzenini bozabilir.

Bu sorunu önlemek için aşağıdaki kodu kullanın.

// dashicons öğesini kaldırişlevi wpdocs_dequeue_dashicon () { if (current_user_can (‘update_core’)) {  dönüş;} wp_deregister_style ( ‘dashicons’);}add_action (‘wp_enqueue_scripts’, ‘wpdocs_dequeue_dashicon’);

Dashicons’u devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına yapıştırın.

Lütfen yukarıdaki kodun Dashicons’un site yöneticileri için devre dışı bırakılmadığı şekilde oluşturulduğunu unutmayın. Bunun nedeni, Dashicons’un tüm kullanıcılar için devre dışı bırakılması durumunda, bazen web sitesinin ön tarafında görünen yönetici çubuğunu kırar.

Google Haritalar’ı Devre Dışı Bırak

Pek çok tema ve eklenti, Google Haritalar API’yı da beraberinde getirir; bu da performans optimizasyon çabalarınızı mahvedebilir. Google Haritalar API, zaman uyumsuz olarak yüklense de, sayfanın toplam yükleme süresini büyük oranda artırır.

/ ** Google Haritalar API’sı Çağrısını Kaldırma* / işlev disable_google_map_api ($ load_google_map_api) {   $ load_google_map_api = yanlış;   $ load_google_map_api döndürür; } $ plugins = get_option (‘active_plugins’);$ required_plugin = ‘otomatik konum pro / otomatik konum.php’; if (in_array ($ required_plugin, $ eklentileri)) {  add_filter (‘avf_load_google_map_api’, ‘disable_google_map_api’, 10, 1);}

Web sitenizde Google Haritalar’ı devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanızın işlevlerine ekleyin.

Veya aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

add_filter (‘avf_load_google_map_api’, ‘__return_false’);

Açıkçası, bu web sitenizin tamamında Google Haritalar’ı devre dışı bırakacak ve katıştırılmış haritalara sahip sayfalarınız varsa, bunlar da bozulacak.

İletişim Formu 7 JS / CSS’yi Devre Dışı Bırak

İletişim Formu 7, WordPress için mevcut olan en popüler iletişim formu eklentilerinden biridir. İletişim Formu 7’yi kullanıyorsanız, o zaman bir form içerip içermediğini, CSS ve JS dosyalarının web sitenizin her sayfasına yüklendiğini bilmelisiniz. Kaçınılması gereken gereksiz bir kaynak israfıdır.

Her sayfa yüklemesinde dosyaların yüklenmesini devre dışı bırakmak için bu kodu kullanın.

add_filter (‘wpcf7_load_js’, ‘__return_false’);add_filter (‘wpcf7_load_css’, ‘__return_false’);

Yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına ekleyin.

Kalp Atışını Devre Dışı Bırak

WordPress, bir tarayıcı ile bir sunucu arasında bir bağlantı kurmak ve sürdürmek için bir Heartbeat API kullanır. Bunu, WordPress yazılarınızı arka planda otomatik olarak kaydettiğinde yaşadınız.

Yüzeyde, Heartbeat API kullanışlı bir özelliktir. Ancak, performans açısından bakıldığında, WordPress sunucuya her 15 saniyede bir AJAX çağrısı yaptığından, bu durumda sunucuda bazı kodların çalıştırılmasına neden olan iyi bir tradeoff değildir . Anladığınız gibi, CPU kaynaklarının akıllıca kullanımı değil.

CPU kullanımınızı ve ücretsiz kaynaklarınızı azaltmak için Heartbeat API’yi devre dışı bırakabilirsiniz.

add_action (‘init’, ‘stop_heartbeat’, 1); işlev stop_heartbeat () { wp_deregister_script ( ‘kalp atışı’); }

Heartbeat API’yi devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına yapıştırın.

API’yi devre dışı bırakmadan önce bir uyarı kelimesi. Heartbeat API, bir yönetici düzenlerken yazıyı kilitlemek gibi bazı temel işlevler için de kullanılır ve API’yi devre dışı bırakmak da bunu devre dışı bırakır.

Web sitenizde birden fazla yazarınız varsa veya Heartbeat’i devre dışı bıraktıktan sonra sorun yaşıyorsanız, eklediğiniz kodu kaldırın ve API’yi tamamen devre dışı bırakmak yerine yönetmek için Heartbeat Control Plugin kullanın.

Bir sonraki birkaç optimizasyon WooCommerce mağaza sahiplerine yöneliktir, bu nedenle lütfen yalnızca web sitenizde WooCommerce kullanıyorsanız kullanın.

WooCommerce Stil Sayfalarını Devre Dışı Bırak

WooCommerce’i kurduğunuzda, web sitenize sayfanızda yüklenen birkaç stil sayfası ekler. Özel bir tema kullanıyorsanız (büyük olasılıkla), bu stil sayfalarının yüklenmesini durdurabilirsiniz.

add_filter (‘woocommerce_enqueue_styles’, ‘__return_empty_array’);

Yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına ekleyin.

Kendi stil sayfanızı doldurmak istiyorsanız bu kodu kullanın.

/ ** Kendi stil sayfanızı oluşturun * /işlev wp_enqueue_woocommerce_style () {  wp_register_style (‘mit-woocommerce’, get_template_directory_uri (). ‘/ css / woocommerce.css’);   if (class_exists (‘woocommerce’))) {    wp_enqueue_style (‘efsane-woo-ticaret’);  }}add_action (‘wp_enqueue_scripts’, ‘wp_enqueue_woocommerce_style’);

Kendi stil sayfanızı biçimlendirmek için functions.php dosyasının içindeki yukarıdaki kodu kullanın.

Kart Parçalamasını Devre Dışı Bırak

WooCommerce, bir müşterinin alışveriş sepetini sayfayı yenilemeden güncellemek için yerleşik bir özelliğe sahiptir. Bir müşteri sepete bir ürün eklediğinde, sepeti içeriği bu özellik kullanılarak otomatik olarak güncellenir.

Bu özellik daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar, ancak aşırı yükleme süresi nedeniyle tüm bu avantajlar reddedilir. Bu işlevi etkinleştirmek için, WooCommerce’in sepete herhangi bir ürünün eklenip eklenmediğini sürekli kontrol etmesi gerekir. Bu kontrol kaynak yoğun ve büyük web sitelerinde bitirmek için birkaç saniye sürebilir.

Web sitenize çok fazla yükleme süresi eklediğinde bu özelliği etkinleştirmeye değmez. Özelliği devre dışı bırakmak için bu kodu kullanın

add_action (‘wp_print_scripts’, ‘nuke_cart_fragments’, 100);işlevi nuke_cart_fragments () {  wp_dequeue_script (‘wc-cart-fragments’);  doğru dönüş;} add_action (‘wp_enqueue_scripts’, ‘dequeue_woocommerce_cart_fragments’, 11); işlevi dequeue_woocommerce_cart_fragments () {  if (is_front_page ()) wp_dequeue_script (‘wc-cart-fragments’);}

Sepetin parçalanmasını devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına ekleyin.

Özellik devre dışı bırakıldığında, web sitenizdeki alışveriş sepetinin otomatik olarak yenilenmeyeceğini lütfen unutmayın. Bununla birlikte, ürünler her zamanki gibi sepete eklenecektir. Değişiklikler, sayfa yenilendikten sonra yansıtılacaktır.

WooCommerce Pencere Araçlarını Devre Dışı Bırak

WooCommerce varsayılan olarak birçok widget ile önceden yüklenmiş olarak geliyor. Çoğu tema, bu widget’ların yerini almak için kendi işlevlerine sahiptir ve bunları etkin tutmak, hiçbir değer sunmazken yükleme süresini artırır. Yükleme sürenizi iyileştirmek için varsayılan araçları devre dışı bırakmalısınız.

add_action (‘widgets_init’, ‘remove_woo_widgets’); işlevi remove_woo_widgets () {  unregister_widget (‘WC_Widget_Recent_Products’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Featured_Products’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Product_Categoriler’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Product_Tag_Cloud’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Cart’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Layered_Nav’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Layered_Nav_Filters’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Price_Filter’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Product_Search’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Top_Rated_Products’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Recent_Reviews’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Recently_Viewed’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Best_Sellers’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Onsale’);  unregister_widget (‘WC_Widget_Random_Products’);}

Varsayılan WooCommerce Widget’larını devre dışı bırakmak için bu kodu temanızın functions.php dosyasında kullanın.

WooCommerce Meta Boxes Kaldır

WooCommerce’i kurduğunuzda, web sitenizin arka yüzüne birçok meta kutu ekler. Bu meta kutular çok az amaca hizmet eder ve arka uç yükleme sürenizi iyileştirmek için onları devre dışı bırakabilirsiniz.

add_action (‘edit_form_after_title’, ‘my_custom_post_edit_form’, 100); / *** tüm meta kutularını kaldır ve formu görüntüle* /işlevi my_custom_post_edit_form ($ post) {   global $ wp_meta_boxes;   // tüm meta kutularını kaldır  $ wp_meta_boxes = array (‘my_custom_post_type’ => dizi (    ‘advanced’ => array (),    ‘side’ => array (),    ‘normal’ => dizi (),  ));   // yönetici formumu göster  dirname (__ DOSYA __) gerektirir. ‘/Views/my-custom-post-edit-form.php’;}

Meta kutularını devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu temanın functions.php dosyasına ekleyin.

Yerel Olarak Google Yazı Tiplerini ve Sunucu Yazı Tiplerini Önlemek

Google Yazı Tipleri, parmaklarınızın ucunda yüzlerce yazı tipine erişmenizi sağlayan muhteşem bir üründür. Tek sorun web sitenizin yükleme süresini arttırmasıdır.

Açıklayalım. Google Fonts’un kendisi çok hızlı. Ancak web siteniz Google’dan bir font aldığında, sunucunuzun DNS aramaları yapması, fontu indirmesi ve sonra oluşturması gerekir.

Bu işlemi web sitenizden bir font yüklemekle karşılaştırırsanız, bu yöntemin daha hızlı olduğu açıktır.

Bu nedenle, web sitenizin kullandığı tüm yazı tiplerini almanız ve yerel olarak sunmanız önerilir.

İşlemi daha da verimli hale getirmek için, fontlarınız için localStorage önbelleğe alma işlemini uygulayabilirsiniz.

Bunu yapmak için LocalFont servisini kullanabilirsiniz. Başlamak için yazı tiplerinizi sayfaya sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

Web sitesi fontlarınızı işler ve sizin için gerekli CSS ve Javascript’i oluşturur. Yazı tiplerinde LocalStorage kullanmak için web sitenizdeki kodu kopyalayın ve kullanın.

Alternatif olarak, bunu elde etmek için Autoptimize eklentisindeki Ekstra Ayarları kullanabilirsiniz.

WOFF Yerine WOFF2 Yazı Tiplerini Kullanma

WOFF (Web Açık Yazı Tipi Formatı), web için özel olarak tasarlanmış bir web formatıdır. Meta veri ve sıkıştırma ile birleştirilmiş bir OTF veya TTF font formatıdır.

WOFF2, yeni nesil WOFF yazı tipleridir. Yeni standart, WOFF formatı üzerinden ortalama% 30 daha fazla sıkıştırma sunar. Bu yazı tiplerinin boyutunu daha da azaltacaktır.

Bant genişliğinden tasarruf etmek ve web sitenizi hızlandırmak için web sitenizdeki WOFF2 yazı tiplerine geçmenizi öneririz. Sunucunuzun yerel olarak fontları sunması veya Google Fontları kullanması farketmez, bu fontları kolayca WOFF formatına dönüştürebilirsiniz. Bunu bir Google Font örneği ile nasıl yapacağınızı gösterelim.

 1. Tercih ettiğiniz yazı tipini Google Fonts’da bulun. Nanum Gotik’i seçtik
 2. Yazı tipini, size yazı tipinin TTF sürümlerini verecek olan Google Yazı Tiplerinden indirin.
 3. org’u açın ve yazı tiplerini oraya yükleyin. WOFF formatını seçtiğinizden ve fontları dönüştürdüğünüzden emin olun.
 4. Transfonter, fontların WOFF2 sürümlerinde bir zip dosyası ve bir CSS dosyası oluşturacaktır.
 5. Yazı tiplerini çocuğunuzun ‘yazı tipleri’ dizinine yükleyin. Eğer yoksa, oluşturun.
 6. CSS kodunu çocuğunuzun stil sayfasına ekleyin
 7. Web sitenizdeki yazı tipini kullanın

WOFF2 modern ve yüksek performanslı bir yazı tipi biçimi olsa da, tüm tarayıcılar onu tam olarak desteklememektedir. Bu sorunun üstesinden gelmek için, web sitenize WOFF2 formatlı WOFF formatını da yüklemenizi öneririz. Kullandığımız “@ font-face” otomatik olarak tarayıcıya desteklenen en yeni formatı kullanmasını söyleyecektir.

Yazı Tipi Harika Simgelerini En İyi Duruma Getirme

Yazı tipi font Awesome’i kullandığınızda, sunucunuzda tekrar tekrar yüklenmesi gereken bir CSS dosyası oluşturulur.

Font Awesome’in yüklenmesini hızlandırmak için KeyCDN’nin Font Awesome’e atanmış ücretsiz CDN’sini kullanabilirsiniz.

İşte nasıl ayarlayacağınız.

  1. Temanızın phpdosyasını düzenleyin.

https://opensource.keycdn.com/fontawesome/4.6.1/font-awesome.min.css

  1. Yukarıdaki kodu <head>etiketlerin arasına yapıştırın .
  2. Web sitenizdeki Font Awesome Icons uygulamasını <i> etiketiyle kullanın. İşte bir örnek.

<i class = “fa fa-veritabanı fa-la”> </i>

CSS ve Javascript’i Birleştirme

Web siteniz tarayıcıya yüklendiğinde, Javascript dosyaları ve CSS ayrı olarak indirilir. Her iki dosyayı da tek bir dosyada birleştirerek bu işlemi optimize edebilirsiniz. İşlem, indirilmesi gereken dosya boyutunu artırabilir, ancak sunucuyu başka bir HTTP isteği yapmaktan kurtardığı için tradeoff buna değer.

Bu işlemi optimize etmenin bir başka yolu da her iki dosyayı da paralel olarak indirmektir, bu işlemin tamamlanması için gereken süreyi azaltır.

Web sitenizde hangi yöntemin en iyi sonucu vereceği birçok faktöre bağlıdır ve bunları test etmeden hangisinin en iyi sonucu vereceğini söylemek mümkün değildir. Web sitenizdeki her bir yöntemi denemenizi ve daha iyi sonuçlar veren yöntemi seçmenizi öneririz.

CSS ve Javascript dosyalarınızı birleştirme işlemini otomatikleştirmek için aşağıdaki eklentileri kullanmanızı öneririz.

İLERİ SEVİYE

Uyarı: İlerideki Gelişmiş Optimizasyonlar

Lütfen aşağıdaki hız optimizasyonlarının sadece ileri seviye kullanıcılar için önerildiğini unutmayın. Onlara keskin bir kılıç gibi davran. Eğitimli ellerde, keskin bir kılıç birçok şeyi başarabilir, ancak eğitimsizlerin ellerinde,  zarar verebilir. 

Ayrıca herhangi bir değişiklik yapmadan önce web sitenizi yedeklemeniz önerilir. Ayrıca, bir sorun olursa, uygun izinlere sahip doğru sunucu kurulumuna ve web sitenizi geri yükleme becerisine sahip olduğunuzdan emin olun.

Render Engelleme Betiği ve CSS Düzeltme

Sayfanın HTML’sinin başında bulunan JavaScript ve CSS dosyaları render engelliyor. Tüm Javascript dosyaları indirilebilir ve yürütülecek çünkü budur ilk , ancak o zaman sayfanın kalan hatta yüklemeye başlar.

Boyutlarına bağlı olarak, render engelleme komut dosyaları, birkaç milisaniyeden birkaç saniyeye, web sitenizin yükleme süresine herhangi bir yere ekleyebilir.

Yükleme süresini azaltmak için, bu komut dosyalarını optimize etmek çok önemlidir. Kullanılabilecek birkaç yöntem var.

ASYNC Javascript Eklentisini Kullanma

Zaman uyumsuz JavaScript eklentisi oluşturma engelleyici JavaScript dosyalarını optimize etmek için harika bir seçimdir. Eklentiyi nasıl yapılandıracağınıza dair kısa bir rehber. Eklentiler menüsünden eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

Eklentinin ayarlarını, Ayarlar> Async JavasSript’e giderek açın.

ASYNC Javascript’ini Etkinleştir

Açıkçası, eklentiyi kullanmak için bu özelliği etkinleştirmeniz gerekir.

Hızlı Ayarlar

Bu ayar, tüm komut dosyalarınızı tek seferde ertelemenizi sağlar. Eklentiyi hızlı bir şekilde test etmek istiyorsanız, bu en iyi seçeneğinizdir. İlk önce denemek için ‘Apple Defer (jQery Excluded)’ ayarını kullanmanızı öneririz. Bunun nedeni birçok başka komut dosyasının jQuery’ye bağlı olmasıdır ve eğer jQuery yüklenmemişse, diğer komut dosyaları da başarısız olmaya başlar.

İdeal ayar, jQuery’i Async’te tutarken, diğer komut dosyaları ertelendi , ileri ayarlarda yapmayı öğreneceğiz.

Asenkron Javascript Yönetimi

Ayar, ortamınıza bağlı olacaktır ve öncelikle Defer’i kullanmanızı öneririz. Sayfanız Javascript ağır ise, Defer sorunlara yol açacaktır. Ardından bu ayarı Asenkron’a değiştirebilirsiniz.

Jquery

JQuery için Async kullanmanızı öneririz, çünkü birçok komut dosyası jQuery’ye bağlıdır. Ancak, bazı web siteleri hala Async jQuery ile ilgili sorunlarla karşılaşabilir. Sorun yaşarsanız, jQuery’yi optimizasyondan dışlamanızı öneririz.

Zaman Uyumsuz Komut Dosyaları, Ertelenecek Komut Dosyaları Ve Komut Dosyası Dışlama

Bu üç ayar, hangi komut dosyalarının zaman uyumsuzlaştırmak, ertelemek veya hariç tutmak istediğinizi manuel olarak kontrol etmenizi sağlar. Kolay ayarlar beklendiği gibi çalışmadıysa, yüklemelerini optimize etmek için komut dosyasının adını ilgili bölümlere elle girebilirsiniz.

Optimize Edilecek Komut Dosyaları Bulma

Bazen tüm komut dosyalarınızı optimize etmek sorunlara yol açar ve optimize etmek için en önemli komut dosyalarını bulmak istersiniz. Şunları yapabilirsiniz Ayrıca web yükler ve sipariş ve zaman onlar yüklenme süresi de tüm komut dosyalarını bulmak Pingdom Araçları.

Pingdom Tools’da optimize etmek istediğiniz sayfa veya sayfanın tamamı için bir hız testi yapın. Test tamamlandıktan sonra, ‘Dosya İstekleri’ yazan bölüme gidin.

Sayfaya yüklenen tüm JS dosyalarını görmek için filtre segmentine ‘js’ yazın. Her bir komut dosyası hakkında daha fazla ayrıntı almak için açıklamalara başvurabilir veya komut dosyasının çubukları üzerinde gezinebilirsiniz.

Eklenti Dışlamaları

Eklenti Dışlamaları, komut dosyalarının belirli eklentilerden optimizasyonunuzdan etkilenmesini engelleyebileceğiniz yerdir.

Lütfen bunun yalnızca eklentiye gömülü olan komut dosyalarını etkileyeceğini ve harici olarak indirilen komut dosyalarını etkilemeyeceğini unutmayın.

Tema Dışlamaları

Bu ayar, bir bütünün tema komut dosyalarının bu eklentiden etkilenmesini engellemenizi sağlar. Bu sadece tema klasörlerinin içindeki scriptler için geçerli olacaktır. Herhangi bir harici komut dosyası, hatta tema klasörünün dışındaki yerel komut dosyaları bile eklentiden etkilenmeyecektir.

Eklentiler İçin ASYNC Javascript

Herhangi bir komut dosyasını WordPress’te yüklemek için önerilen yöntem wp_enqueue_script işlevini kullanmaktır. Ancak, bazı temalar veya eklentiler bunu atlayacak ve bazı nedenlerden dolayı komut dosyalarını yükleyecektir. Web sitenize kurulu bir tema veya eklenti varsa, bu bölümde yüklenen komut dosyaları ile birlikte gösterilecektir. Daha sonra bu komut dosyalarını bu eklentiyle de optimize edebilirsiniz .

Ayarları yapılandırdıktan sonra, değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Ayarları Kaydet’ düğmesine basın.

W3 Total Cache Kullanarak Optimize Et

Oluşturma engelleme komut dosyalarını da optimize etmek ve ortadan kaldırmak için W3 Total Cache’nin yerleşik desteğini kullanabilirsiniz.

Yöntem biraz uzundur, ancak tüm süreç üzerinde daha fazla kontrol sunar. 

Yönlendirmeleri Azalt ve SSL’yi Zorla

Web sitenizi www sürümü veya www olmayan bir sürüm olarak çalıştırabileceğinizi bilmelisiniz. Örneğin, web sitemiz www olmayan sürümlerde çalışır; bu nedenle, URL https://mythemeshop.com .

Öte yandan, Apple’ın web sitesinde www sürümü kullanılıyor; bu nedenle, URL https: // www’dir.apple.com .

Bir SEO veya performans açısından, www sürümünü veya www olmayan sürümü seçmeniz farketmez .

Teknik açıdan bakıldığında, birkaç farklılık var ve bunları tartışmak bu makale kapsamında olmayacak. 

Önemli olan bir tane seçip ona bağlı kalmak. Bir kuruluma karar verirseniz ve daha sonra değiştirirseniz, SEO‘nuz için kötü olacaktır.

Sitenin bir sürümünü seçmek için, aşağıdaki kod parçacıklarından birini kullanın. Bunları kopyalayıp .htaccess dosyasına yapıştırın.

WWW Sürümünü Kullanmak İçin

RewriteEngine onRewriteCond% {HTTP_HOST} ^ example.com [NC]Yeniden Yazma Kuralı ^ (. *) $ HTTP://www.example.com/$1 [L, R = 301, NC]

Web sitenizin www sürümünü kullanmak için .htaccess dosyanızdaki yukarıdaki kodu kullanın.

WWW Sürümünü Kullanma

RewriteEngine onRewriteCond% {HTTP_HOST} ^ www \ .example \ .com [NC]Yeniden Yazım Kuralı ^ (. *) $ Http://example.com/$1 [L, R = 301]

Web sitenizin www olmayan versiyonunu kullanmak için .htaccess dosyanızdaki yukarıdaki kodu kullanın.

Her iki kod parçasında da, example.com alan adını alan adınızla değiştirin.

İki kurulumdan birini seçmeye karar verdikten sonra, Google Arama Konsolu’nu kurarak hangi sürümü tercih ettiğinizi Google’a bildirmelisiniz. Bu, Google’ın arama sonuçlarında web siteniz için doğru URL’leri göstermesine yardımcı olacaktır.

SSL’yi Zorla

Bir SSL sertifikası yükledikten sonra, tüm ziyaretçilerinizin https sürümünü kullanarak siteyi ziyaret edeceğini düşünebilirsiniz. Bu her zaman doğru değildir. Eski bağlantılar, yer imleri ve paylaşımlar nedeniyle, birçok kişi web sitenizin güvenli olmayan sürümünü ziyaret etmeye devam edecek.

Web sitenizin https (güvenli) sürümünü ziyaret etmeleri, sizin ilgi alanlarınız ve ziyaretçinizin en iyi çıkarlarıdır. Bunun gerçekleşmesi için, web sitenizin güvenli olmayan ( http ) sürümünden güvenli ( https) sürümüne bir yönlendirmeye zorlamanız gerekir.

Yeniden YazmaGeri% {REQUEST_URI}! ^ / [0-9] + \ .. + \. Cpaneldcv $RewriteCond% {REQUEST_URI}! ^ / \. Tanınmış / pki-validation / [A-F0-9] {32} \. Txt (?: \ Comodo \ DCV)? $RewriteEngine OnRewriteCond% {SERVER_PORT} 80Yeniden Yazım Kuralı ^ (. *) $ Https://www.example.com/$1 [R = 301, L]

Güvenli web sitenize yönlendirmeyi zorlamak için yukarıdaki kodu .htcacess dosyasına ekleyin.

Example.com’u, yapıştırmadan önce kod pasajındaki etki alanınızla değiştirin.

Eski URL’leri Güncelleme

HTTP’den HTTPS’ye geçiş yaptıktan ve yönlendirmeyi zorladıktan sonra, yapılması gereken en önemli şey http içeriğinizi https içeriğiyle değiştirmektir. 

Web sitenizin ömrü boyunca, diğer yayınlara, yüklenen resimlere ve daha birçok içeriğe bağlantı vermeniz gerekir. Oluşturduğunuz tüm bu bağlantılar ve resimler hala web sitenizin http versiyonunda yayında.

Açıkçası, bir ziyaretçi bunlara erişmeye çalıştığında, onları SSL üzerinden zorlayacağınız ve kaynaklar SSL üzerinden bulunamayacağı için mümkün olmayacaktır.

Bu sorunu çözmek için tek yapmanız gereken, tüm HTTP varlıklarına bağlantıları HTTPS olarak değiştirmektir. Bunu başarmanın iki yolu vardır.

Kod Kullanarak Güncelleme

Bunu kodla başarmak için PhpMyAdmin’e erişmeniz gerekir. PhpMyAdmin’e giriş yapın ve aşağıdaki SQL sorgusunu veritabanında çalıştırın.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  SEO: Google'da Daha Yüksek Sıralamalar İçin Adım Adım Bir Rehber

GÜNCELLEME wp_posts SET `post_content` = REPLACE (` post_content`, ‘src = “images / http: //www.your-site.com’, ‘src =” images / https: //www.your-site.com’ );

PhpMyAdmin’i kullanarak veritabanınızdaki yukarıdaki SQL sorgusunu çalıştırın.

Değiştirmeyi unutmayın your-site.com her iki durumda da alan adınızla.

Sonra GUID’i güncellemek için aşağıdaki sorguyu çalıştırın (bu, resimlerinizi düzeltir).

GÜNCELLEME wp_posts SET `guid` = REPLACE (` guid`, ‘http://www.your-site.com’, ‘https://www.your-site.com’) WHERE post_type = ‘ek’;

Resim URL’lerini güncellemek için phpMyAdmin kullanarak yukarıdaki SQL sorgusunu veritabanında çalıştırın.

Yine, her iki durumda da sitenizi.com alan adınızla değiştirdiğinizden emin olun.

Eklenti Kullanarak Güncelleme

URL’lerinizi özel bir eklenti kullanarak da güncelleyebilirsiniz. Kullandığınız herhangi bir eklenti sadece URL’leri güncellemek için gereklidir ve görev tamamlandığında silinebilir. İşte önerilen birkaç eklenti.

 • Ara ve Değiştir
 • Daha İyi Arama ve Değiştirme

Hotlinking’i Devre Dışı Bırak

Hotlinking web sitenize bir varlık ekleme sunucunuza yüklemeden işlemidir. Hotlinking yaparken, kaynak barındırmak yerine web sitenizden kaynağa işaret edersiniz. Sonuç, varlığın web sitenizde gösterilmesidir, ancak sunucunuzun barındırması gerekmedi.

Sonuç olarak, birinin ziyaretçinin görüntülediği içeriği barındırması gerekiyor. Siz ya da başka biri olabilir. İşiniz, barınmakta olduğunuz ve ödeme yaptığınız içerikten başka kimsenin yararlanmamasını sağlamaktır. 

Gereksiz sunucu yükü ve barındırma faturalarından kendinizi korumak için, web sitenizden hotlinking özelliğini devre dışı bırakmalısınız.

RewriteEngine onRewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ $RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ Http: // (www \.) Example.com/.*$ [NC]RewriteRule \. (Gif | jpg | jpeg | bmp | zip | rar | mp3 | flv | swf | xml | php | png | css | pdf) $ – [F]

Görüntülerin hotlinkingini devre dışı bırakmak için yukarıdaki kodu .htaccess dosyasına yapıştırın

Değiştir example.com alan adınızla yukarıdaki kod parçasında. Bu kod parçasının yapacağı şey, sunucunuzdan kaynaklanmadığı takdirde, ortak gömülü dosyalar (görüntüler, pdf, müzik ve daha fazlası) için herhangi bir isteği reddetmesidir.

Sadece erişimi reddetmek yerine, biraz eğlenmek ya da hotlinker’a bir ders vermek istiyorsanız, aşağıdaki kod parçasını kullanın.

RewriteEngine onRewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ $RewriteCond% {HTTP_REFERER}! ^ Http: // (www \.) Example.com/.*$ [NC]Yeniden Yazım Kuralı \. (Gif | jpg) $ http://www.example.com/angryman.gif [R, L]

Tüm hotlinked resimleriniz yerine tek bir görüntü göstermek için yukarıdaki kodu .htaccessdosyasına yapıştırın.

Example.com’un ilk sözünü etki alanı adınızla, ikinci örneği bir görüntü bağlantısıyla değiştirin. Birisi sunucunuzdan bir dosyayı hotlink etmeye çalıştığında, bu istenen resim yerine görüntülenecek resimdir. Bunu akılda tutarak bir görüntü seçin.

Cloudflare İle Hotlink’i Devre Dışı Bırakma

CloudFlare kurulumunu kurduysanız (yapmanız gereken), hotlinking özelliğini devre dışı bırakmak onay kutusunu işaretlemekten ibarettir. Ayar W3 Toplam Önbellek> Uzantılar> CloudFlare> Hotlink Protection öğesinde kullanılabilir

Statik Kaynaklara Başlık Harcama Ekle

Tarayıcıların bant genişliğinden tasarruf etme ve yükleme süresini azaltma yollarından biri statik varlıkları önbelleğe almaktır. Statik varlıklar, görüntüler, CSS dosyaları ve sık sık değişmeyen diğer varlıklar anlamına gelir.

Bir kullanıcı bir sayfayı ilk kez ziyaret ettiğinde, bu statik varlıkların çoğu indirilir ve önbelleğe alınır. Ziyaretçinin web sitesini bir sonraki ziyaretinde, tarayıcı önbelleğe alınmış dosyaları tekrar indirmek yerine kullanır.

Bu, süresi dolmuş başlıkları ile mümkün olur. Süre sonu başlıkları, tarayıcıya statik varlığın ne kadar süre değişmeyeceğini söyleyen varlıklarınıza zaman damgası ekler.

Bir ziyaretçi bir web sitesini tekrar ziyaret ettiğinde, tarayıcı statik varlıkların indirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için süre sonu başlıklarını kontrol eder.

Süresi dolan üstbilgileri doğru etkinleştirip yapılandırarak, çok fazla bant genişliği ve sunucu kaynağı tasarrufu yapabilirsiniz.

<IfModule mod_expires.c> #If mod_expires kuruluysa  Süre sonuActive on   ExpiresDefault “erişim artı 1 ay”   ExpiresByType metin / önbellek bildirimi “erişim artı 0 saniye”   # HTML’iniz  ExpiresByType metin / html “erişim artı 0 saniye”   ExpiresByType metin / xml “erişim artı 0 saniye”  ExpiresByType uygulama / xml “erişim artı 0 saniye”  ExpiresByType uygulama / json “erişim artı 0 saniye”   # RSS beslemeleri  ExpiresByType uygulaması / rss + xml “erişim artı 1 saat”  ExpiresByType uygulaması / atom + xml “erişim artı 1 saat”   # Favicon   ExpiresByType image / x-icon “erişim artı 1 hafta”   # Medya: görüntüler, videolar, sesler  ExpiresByType image / gif “erişim artı 1 ay”  ExpiresByType image / png “erişim artı 1 ay”  ExpiresByType image / jpeg “erişim artı 1 ay”  ExpiresByType video / ogg “erişim artı 1 ay”  ExpiresByType ses / ogg “erişim artı 1 ay”  ExpiresByType video / mp4 “erişim artı 1 ay”  ExpiresByType video / webm “erişim artı 1 ay”   # HTC dosyaları (css3pie)  ExpiresByType metin / x bileşeni “erişim artı 1 ay”   # Webfonts unutma!  ExpiresByType uygulama / x-font-ttf “erişim artı 1 ay”  ExpiresByType font / opentype “erişim artı 1 ay”  ExpiresByType uygulama / x-font-woff “erişim artı 1 ay”  ExpiresByType uygulama / x-font-woff2 “erişim artı 1 ay”  ExpiresByType image / svg + xml “erişim artı 1 ay”  ExpiresByType uygulaması / vnd.ms-fontobject “erişim artı 1 ay”   # CSS ve JavaScript  ExpiresByType metin / css “erişim artı 1 yıl”  ExpiresByType uygulama / javascript “erişim artı 1 yıl”</IfModule> #End eğer

Süre Sonunu W3 Toplam Önbelleklerle Yapılandırma

Sona erme başlıklarını W3 Total Cache içinde de yapılandırabilirsiniz. Her iki yöntem de aynı şekilde çalışır ve tercih ettiğiniz herhangi bir yöntemi kullanabilirsiniz. 

Önyükleme, Önceden Alma ve Ön Bağlantı

Web sitesi yükleme sürelerini azaltmada en önemli zorluklardan biri gecikmeyi azaltmaktır. DNS aramaları, TCP Bağlantıları, devir ve diğer işlemler için gereken süreyi optimize edemediğiniz için zor olan sorunu çözmek zordur.

Ancak, kullanıcı bile başlatmadıysanız, bağlantıları, DNS aramalarını ve diğer kaynakları önceden yükleyebilirseniz ne olur?

Preload, Prefetch ve Preconnect bununla ilgili. Onları kısaca anlayalım.

Ön Yükleme

Önceden yükleme, geçerli navigasyondaki öğelere odaklanan yeni bir web standardıdır. Önceden yükleme ile, kaynakların alındığı ve oluşturulduğu sırayı kontrol etmek ve yönetmek kolaydır. Preload direktifinin faydası, pencerenin onload olayına müdahale etmemesi ve kaynakları yüksek öncelikli olarak indirmesidir.

Resimlerinizi, Javascript, CSS ve font dosyalarını önceden yüklemek genellikle iyi bir fikirdir. İşte bir resim önyüklemesi örneği.

<link rel = “preload” rel = “noopener” href = “image.png”>

Preload Kullanım Örneği

Mevcut navigasyonda yüklenen öğelerin sırasını yönetebildiğiniz için, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için temel varlıkları yukarı taşıyabilirsiniz. İşte bir örnek.

<link rel = “preload” rel = “noopener” href = “https://domain.com/fonts/currentfont.woff” olarak = “font” crossorigin>

Yukarıdaki kod, fontun sayfaya yüklenmesine öncelik verecektir. Çapraz kökenli etiket, başka bir alandan bir öğeye başvuruda bulunurken gereklidir.

Javascript kullanarak bir stile önyüklemenin başka bir örneği.

<Script>  var res = document.createElement (“link”);  res.rel = “önyükleme”;  res.as = “stil”;  res.href = “css / cssfile.css”;  document.head.appendChild (S);</ Script>

Ve işaretleme kullanarak bir stil sayfası yükleme başka bir örnek.

<link rel = “preload” rel = “noopener” href = “/ css / cssfile.css” olarak = “stil”>

Önceden yükleme, bu yazı itibariyle Google Chrome, Firefox ve Opera’da desteklenir. 

Önceden Alma

Önceden alma işlemi, tarayıcının boş zamanlarında arka planda varlıkları yüklemesini ve tarayıcı önbelleğine kaydetmesini isteyen düşük öncelikli bir yönergedir. Üç tür Prefetch vardır.

Bağlantı Önceden Getirme

Link Prefetch, tarayıcıya arka planda link tabanlı varlıkları indirmelerini ve önbellekte kaydetmelerini söyleyen en basit Prefetch yönergesidir. Kullanıcı kaynaklara erişirse, kaynak anında yüklenmiş gibi görünür. Link Prefetch’i kullanarak bir resim Prefetch örneği.

<link rel = “prefetch” rel = “noopener” href = “image.png”>

MyThemeShop temalarının çoğu, varsayılan olarak Önceden Alma özelliğini de destekler. Ön Alma ayarını bulmak için Tema Seçenekleri> Performans seçeneğine gidebilirsiniz .

 

Link Prefetch, Safari, iOS Safari ve Opera Mini hariç çoğu modern tarayıcı tarafından desteklenir.

DNS Hazırlama

DNS Öncesi, tarayıcıya arka planda DNS aramaları yapma talimatını veren bir yönergedir. Bu, kullanıcı bir bağlantıyı tıklattığında zaten DNS çözüldüğü için gecikmeyi azaltır. İşte bir DNS Prefetch örneği.

<! – Dış varlıklar için DNS’i önceden alın -><link rel = “dns-prefetch” rel = “noopener” href = “// fonts.googleapis.com”><link rel = “dns-prefetch” rel = “noopener” href = “// www.google-analytics.com”> <link rel = “dns-prefetch” rel = “noopener” href = “// cdn.etkialan.com.tr”>

Eğer Perfmatters kullanıyorsanız, DNS prefetch’i, sadece DNS Prefetch bölümlerinde alan listesine girerek kullanabilirsiniz.

Hangi etki alanlarını önceden ayarlayacağınızı bilmiyorsanız, Rober Went’in Web Sitesi sık kullanılan alan adlarının yararlı bir listesine sahiptir. İşte referans için etki alanlarının listesi.

//twitter.com//platform.twitter.com//connect.facebook.net//static.ak.facebook.com//s-static.ak.facebook.com//fbstatic-a.akamaihd.net//apis.google.com//ssl.gstatic.com//oauth.googleusercontent.com//accounts.google.com//oauth.googleusercontent.com//www.linkedin.com//platform.linkedin.com//static.licdn.com//disqus.com//go.disqus.com//a.disquscdn.com//juggler.services.disqus.com//referrer.disqus.com//subdomain.disqus.com//www.google-analytics.com//ajax.googleapis.com//fonts.googleapis.com//themes.googleusercontent.com//maps.gstatic.com//maps.google.com//maps.googleapis.com//mt0.googleapis.com//mt1.googleapis.com

Perfmatters’ın DNS önayarı alanının içine yukarıdaki listeyi ekleyin.

Subdomain.disqus.com adresini web sitenizin alt etki alanı ile değiştirdiğinizden emin olun . Modern tarayıcıların çoğu, Opera Mini hariç DNS Prefetch’i destekler.

Ön Koruyucu

Önceden, tarayıcıya tüm sayfa varlıkları da dahil olmak üzere tüm sayfayı arka planda yüklemesini bildirmesi istisnası dışında önceden getirmeye benzer.

Prenderender, bant genişliği ağır olduğu ve çoğu modern tarayıcı tarafından desteklenmediği için yaygın olarak kullanılmamaktadır .

Ön Bağlantı

Preconnect, DNS prefetch’ine benzer, ancak bir istek gönderilmeden önce bile bağlantı kurarak bir adım daha ileri götürür. Bu, bir DNS araması sonrasında bile gerekli olan çoklu gidiş dönüş isteklerinde tasarruf sağlar. İşte Google Fonts için bir Ön Bağlantı örneği.

<link rel = “noopener” href = “fonts.gstatic.com” rel = “preconnect” crossorigin>

Preconnect’in çalışması için başlıklarda bulunması gerekir. Javascript kodu burada.

işlev preconnectTo (url) {  var hint = document.createElement (“link”);  hint.rel = “preconnect”;  hint.ref = url;  document.head.appendChild (ipucu);}

Yukarıdaki kodu temanın header.php dosyasına ekleyin.

Perfmatters’taki performans optimizasyon eklentisini kullanıyorsanız, sadece önceden bağlanılmasını istediğiniz alanların listesine girerek Preconnect’i etkinleştirebilirsiniz.

Sayfa Başına ve Yazı Başına Komut Dosyasını Devre Dışı Bırakma

Bir sayfadaki en çok zaman alan öğelerden biri komut dosyaları olabilir. Bu, büyüklüklerinden değil, nasıl yürütüldüklerinden dolayıdır.

Optimize edilmediyse, tarayıcının karşılaştığı herhangi bir komut dosyası, komut dosyası indirilip çalıştırılana kadar sayfanın görüntülenmesini durduracaktır. Bunun dışında, ne kadar çok özellik ve eklenti kullanırsanız, web sitenize o kadar çok komut dosyası eklenecektir. Bu komut dosyalarının çoğu, gerek olsa da olmasa da tüm sayfalara yüklenir.

Bu komut dosyalarının etkisini azaltmak için iki şey yapabilirsiniz.

 • Komut dosyalarının sayfa yüklenmesini engellemediğinden emin olun
 • Sayfada yalnızca gerekli komut dosyalarının yüklendiğinden emin olun

Bunu başarmak için, WP Script Optimizer Plugin’i kullanacağız .

  1. Başlamak için eklentiyi yükleyin.
  2. Eklenti, ayarlarını WordPress Menüsüne ekleyecektir. Önce küresel ayarlara bakalım.
  3. Sıkıştırılmış tüm komut dosyalarının listesini almak için ‘Genel Komut Dosyaları / Stilleri Al / Güncelle’ Düğmesine basın.
  4. Şimdi web sitenize yüklenen tüm komut dosyalarını ve stil sayfalarını göreceksiniz. Hangi komut dosyalarının üstbilgiye veya altbilgiye yüklendiğini de kontrol edebilirsiniz.
  5. Her komut dosyası için üç seçeneğiniz vardır. Komut dosyasını devre dışı bırakabilir, üstbilgiye / altbilgiye taşıyabilir veya yük koşullarını değiştirebilirsiniz.
  6. ‘Tek Sayfalar’ seçeneğine giderek, komut dosyalarını sayfa başına da değiştirebilirsiniz.
  7. Buraya web sitenize herhangi bir sayfanın URL’sini girebilirsiniz ve tüm eklentiler web sitesine yüklenen tüm komut dosyalarını listeler.

Nginx veya Litespeed’e Geçiş

Web sitenizi güçlendirmek için birçok sunucu türü kullanılabilir. En yaygın kullanılan tür, açık kaynaklı bir yazılım olan Apache’dir .

Ancak, Apache, sunuculara gelince tek seçenek değil. Bir vardır Apache bile daha iyi performans birkaç alternatifleri ve sonraki seviyeye web sitenizin performansını alacaktır.

Apache’nin iki ortak alternatifi

Her ikisi de desteksiz gelen ücretsiz versiyonlarına sahiptir. Premium teklifler destekle geliyor ama aynı zamanda iyi bir fiyat etiketi.

NGİNX Ters Proxy’yi Yapılandırma

Tersine bir proxy uygulayarak web sitenizin performansını artırabilirsiniz. Ters bir proxy, kullanıcı ile gerçek sunucunuz arasında oturan ek bir sunucudur. Ters proxy daha sonra yapabildiği tüm elemanları önbelleğe alır.

Bunun avantajı, bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde, statik içeriğin çoğu, istek sunucunuza ulaşmadan önce bile, ters proxy tarafından sunulur. Bu, sunucunuzdaki yükü büyük ölçüde azaltır ve ayrıca bağlantı süresinde tasarruf sağlar.

Önemli Not
Ters bir proxy, WooCommerce ile çalışmayacaktır. Sayfadaki birçok dinamik öğe nedeniyle, ters proxy yarardan daha fazla zarar verebilir.

Sıkıştırmayı Etkinleştirme

Tıpkı yer kazanmak için bilgisayarınızdaki dosyaları sıkıştırabileceğiniz gibi, bant genişliğini de kaydedebilir ve sıkıştırmayı etkinleştirerek sunucunuza zaman yükleyebilirsiniz.

Sunucular genellikle aşağıdaki dosya türlerini sıkıştırabilen gzip olarak bilinen bir sıkıştırma kullanır.

 • HTML (.html) aynı zamanda tüm dinamik HTML türlerini (örneğin .php, .aspx gibi)
 • Metin dosyaları (uzantı .txt)
 • CSS ve Javascript (.css ve .js uzantılı)
 • WSDL, REST ve JSON gibi web servisleri

Gzip sıkıştırmasını açmak, web sitenizin hızını önemli ölçüde artırabilir çünkü aktarılması gereken veri miktarını azaltmanın güçlü bir yoludur.

Sıkıştırmanın sunucunuzda açılıp açılmadığını ve ayrıca sıkıştırmayı etkinleştirdiğinizde sayfanızın ne kadar küçük olacağını kontrol etmek istiyorsanız, bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Sıkıştırmayı etkinleştirmek için web sitenizin çalıştığı sunucunun türünü belirlemelisiniz. Sunucu, sıkıştırma işleminden sorumludur ve tarayıcı, dosyaları görüntülemeden önce sıkıştırmasını kaldırır.

Burada, Apache sunucuları ve Nginx Sunucuları için gzip sıkıştırmasını etkinleştirmek üzere kodu paylaşıyoruz.

Apache Sunucusu

<IfModule mod_deflate.c>  # HTML, CSS, JavaScript, Metin, XML ve yazı tiplerini sıkıştır  AddOutputFilterByType DEFLATE uygulaması / javascript  AddOutputFilterByType DEFLATE uygulaması / rss + xml  AddOutputFilterByType DEFLATE uygulaması / vnd.ms-fontobject  AddOutputFilterByType DEFLATE uygulaması / x-font  AddOutputFilterByType DEFLATE uygulaması / x-font-opentype  AddOutputFilterByType DEFLATE uygulaması / x-font-otf  AddOutputFilterByType DEFLATE uygulaması / x-font-truetype  AddOutputFilterByType DEFLATE uygulaması / x-font-ttf  AddOutputFilterByType DEFLATE uygulaması / x-javascript  AddOutputFilterByType DEFLATE uygulaması / xhtml + xml  AddOutputFilterByType DEFLATE uygulaması / xml  AddOutputFilterByType DEFLATE yazı tipi / opentype  AddOutputFilterByType DEFLATE font / otf  AddOutputFilterByType DEFLATE yazı tipi / ttf  AddOutputFilterByType DEFLATE image / svg + xml  AddOutputFilterByType DEFLATE image / x-icon  AddOutputFilterByType DEFLATE text / css  AddOutputFilterByType DEFLATE text / html  AddOutputFilterByType DEFLATE text / javascript  AddOutputFilterByType DEFLATE text / plain  AddOutputFilterByType DEFLATE text / xml   # Tarayıcı hatalarını kaldır (yalnızca gerçekten eski tarayıcılar için gerekli)  BrowserMatch ^ Mozilla / 4 gzip-only-text / html  BrowserMatch ^ Mozilla / 4 \ .0 [678] no-gzip  BrowserMatch \ bMSIE! No-gzip! Gzip-only-text / html  Üstbilgi, Vary Kullanıcı Aracısını ekler</ IfModule>

Apache’de gzip’i etkinleştirmek için yukarıdaki kodu .htaccess dosyasına ekleyin.

Nginx Sunucusu

gzip on;gzip_comp_level 2;gzip_http_version 1.0;gzip_proxied herhangi;gzip_min_length 1100;gzip_buffers 16 8k;gzip_types metin / düz metin / html metni / css uygulaması / x-javascript metni / xml uygulaması / xml uygulaması / xml + rss metni / javascript;gzip_disable “MSIE [1-6]. (?!. * SV1)”;gzip_vary on;

Nginx’te gzip özelliğini etkinleştirmek için yukarıdaki kodu nginx.conf dosyasına ekleyin.

WordPress Aramasını İyileştirme

Arama, sunucunuz için en yorucu etkinliklerden biridir.  Web sitenizde tek bir sayfa açtığınızda, sunucunuz sayfayı görüntülemek için hangi bilgilerin gerekli olduğunu bilir. Bu, bilgiyi bulmak ve almak için gereken zamanı ve zamanı azaltır.

Aramak için bunu karşılaştırın. Bir arama yapıldığında, sunucunuz tüm web sitenizi en ufak bir sonuç için bile aramak zorundadır. Ayrıca, web siteniz ne kadar büyük olursa, arama etkinliğiniz o kadar yoğun bir kaynak haline gelir.

E-ticaret web siteleri için bu daha da önemlidir. Sadece yüzlerce veya binlerce sayfaya sahip değiller, aynı zamanda kullanıcıların aradığı ürünleri araştırmanın temel yoludur.

Sunucunuzdaki yükü azaltmak ve kullanıcılarınıza mükemmel bir deneyim sunmak için arama etkinliğini optimize etmek için idealdir. Bunu başarmanın birçok yolu var ve bunu yapmanın iki yolunu paylaşacağız. Biri freemium tarafından barındırılan bir hizmetken, diğeri açık kaynaklı bir çözümdür.

Freemium Çözümü

Algolia Search kullanmanızı öneririz . Stripe, Birchbox ve daha fazlası gibi büyük işletmeler tarafından kullanılan arama platformuna ev sahipliği yapıyor. Bu bir freemium teklifidir ve ücretsiz sürüm küçük ve orta ölçekli web siteleri için yeterli olmalıdır. 

Açık Kaynak Çözümü

Açık kaynak çözümü için Elastik Arama kullanmanızı öneririz . WordPress aramanıza yardımcı olacak harika bir çözüm.

PostgreSQL Yerine MariaDB Kullanın

Yukarıdaki bölümlerden birinde yüksek performanslı bir hizmet kullanarak tartıştık. Sunucunun dışında, bir web sitesinin diğer bir kritik bileşeni veritabanıdır. Veri tabanı yavaşsa, yaptığımız tüm optimizasyonlar istenen sonuçları vermez.

WordPress, MySQL, MariaDB ve PostgreSQL gibi birçok veritabanı sistemini yerel olarak desteklemektedir.

MariaDB kullanmanın performans açısından en iyi seçim olduğu bizim deneyimimizdir ve biz de kullanmanızı tavsiye ederiz.

Mevcut veritabanı çözümünüzden MariaDB’ye geçmek için barındırma destek ekibinize başvurmanız gerekir. Sunucu ortamınızda gerekli değişiklikleri yapmak için gereken erişime sahip olurlar.

Tüm MyISAM’leri Veritabanınızdaki InnoDB Tablolarına Dönüştür

Veri tabanı sistemlerini kısaca yukarıdaki bölümde tartıştık. Özellikle, diğer çözümler yerine MariaDB’yi kullanmanızı rica ettik.

Bir veritabanı sisteminde bile, verilerin depolanmasının, organize edilmesinin, alınmasının ve güncelleştirilmesinin birçok yolu olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir.

Web siteniz birkaç yaşındaysa, olasılıkla veritabanınız da yetersiz bir depolama motoru kullanıyordur.

Daha az verimli MyISAM depolama motorundan ve daha hızlı, daha verimli InnoDB motoruna geçmenizi öneririz .

InnoDB’nin teknik avantajlarıyla ilgileniyorsanız, işte bunlar:

 • InnoDB satır düzeyinde kilitlemeyi desteklerken, MyISAM yalnızca tam masa düzeyinde kilitleme özelliğine sahiptir.
 • InnoDB referans bütünlüğünü destekler ve MyISAM (DBMS) yapmazken, RDBMS tarzındaki yabancı anahtarları tamamen destekler.
 • InnoDB, değişiklik yapmanıza, bu değişiklikleri yapmanıza ve bu değişiklikleri geri almanıza olanak sağlayan işlem desteğine sahiptir. MyISAM buna sahip değil.
 • InnoDB kurtarma için işlem günlükleri kullanıyor, MyISAM ise kullanmıyor. Bu InnoDB daha güvenilir hale getirir

Başka birçok farklılıklar var, ama şimdilik bunlara bağlı kalalım.

Yapmanız gereken, WordPress veritabanınızın MyISAM veya daha eski bir depolama motorunu kullanıp kullanmadığını kontrol etmek ve ardından InnoDB olarak değiştirmektir. İşte bunu başarmanın adımları.

CPanel’inize gidin ve phpMyAdmin’i arayın.

Giriş yaptıktan sonra Veritabanları sekmesini tıklayın.

Wp kurulumunuzun veritabanını bulun ve tıklayın.

Veritabanının detayları görünecektir. Her satırda ‘Tür’ alanını aramanız ve InnoDB olduğundan emin olmanız gerekir.

Bizim durumumuzda, tüm masalar zaten InnoDB. Sizinki InnoDB değilse, o zaman InnoDB içermeyen tablonun adını tıklayın. Tablo detayları görünecektir. ‘İşlemler Sekmesi’ne gidin.

İşlem sayfası açıldığında, Depolama Motoru ayarlarına bakın. Açılır menüye tıklayın, InnoDB’yi seçin ve Git’e tıklayın.

Değişikliğin onay mesajını görmelisiniz.

WordPress wp_options Tablosuna MySQL Dizini Ekleme

Zamanla, wp kurulumunuzdaki wp_options tablosu şişirilebilir. Tabloda oturum veya geçici veriler depolayan çok sayıda eklenti varsa, bu işlem hızlandırılır. Tablonun kabarmışlığın veritabanının etkileyen performans ve web sitenizi de. Web sitenizin performansını optimize etmek için, wp_optionstablosunu optimize etmek önemlidir .

Performansı arttırmanın birkaç yolu vardır, ancak en kolay yol tabloya bir dizin eklemektir. Bu, bir kitaptaki bir dizine benzer ve bu da bir kitaptaki bilgilerin daha hızlı bulunmasına yardımcı olur.

Wp_options tablosuna bir dizin eklendiğinde, tablodaki tüm bilgiler daha hızlı aranacak ve bu sayede şişirmenin tablodaki olumsuz etkisi göz ardı edilecektir.

İlk adım, endeksin oluşturulmuş olup olmadığını bulmaktır. Bunu yapmak için, PhpMyAdmin’inize giriş yapın ve aşağıdaki SQL sorgusunu çalıştırın.

MySQL Veritabanınızı Ayarlama

Tıpkı aracınızın sorunsuz çalışması için düzenli olması gerektiği gibi, veritabanınızın da optimum performans için sık ayarlamalar yapması gerekir.

Ne yazık ki, ayarlama hakkında herhangi bir tavsiyede bulunmak, ortamınıza özel olduğu kadar faydalı olmayacaktır. Bununla birlikte, sizi doğru yöne işaret edebilir ve MySQL veritabanınızı ayarlamanıza yardımcı olacak birkaç kaynağı sizinle paylaşabiliriz.

Komut Dosyalarını Ayarlama

Veritabanınızı ayarlamanıza yardımcı olacak yetenekli geliştiriciler tarafından oluşturulan birçok komut dosyası vardır. Tavsiye edilen ve sık güncellenen bir komut dosyası MySqlTuner.com adresinde bulunabilir. Sadece betiği sunucunuzda çalıştırın ve sihrini yapmasına izin verin.

Ayrıca şiddetle tavsiye edilen alternatif bir script, MySql Tuning Primer .

Redis’i Yapılandırma

Redis, performansı önemli ölçüde artırabilen güçlendirilmiş önbellek çözümüdür. Bir başka popüler önbellekleme çözümü olan Memcached’den daha üstün.

Web sitenize herhangi bir sayfa yüklendiğinde, bir veya daha fazla veritabanı sorgusunu tetikler. Redis bu sorguları hatırlar ve ileride kullanmak üzere önbellekte saklar. Sonuç, daha az kaynak tüketen daha hızlı bir web sitesidir. Redis’i nasıl yapılandıracağınız tamamen sunucu ortamınıza ve nasıl ayarlamaya karar verdiğinize bağlı olacaktır. 

InstaClick’i Kullanma

InstaClick, web sitesinin yüklenme şeklini değiştirerek ziyaretçileriniz için web sitenizi büyük ölçüde hızlandıran bir Javascript kütüphanesidir.

Genellikle bir ziyaretçi web sitenizdeki bir bağlantıya tıkladığında, istek sunucuya gönderilir ve ardından sayfa yüklenir. InstaClick, ziyaretçiler bağlantıya geldiğinde arka planda sayfaları önceden yükleyerek bunu değiştirir.

Bunu fark etmeyebilirsiniz, ancak bir ziyaretçinin bir bağlantı üzerinde dolaştığı zaman ile bağlantıyı tıklayan kullanıcı arasında yüzlerce milisaniye gecikme var. Bu, mobil cihazlar için de geçerlidir ve gecikme orada daha da fazla olabilir.

InstaClick bu zamanı, sayfayı arka planda önceden yüklemek için kullanır. Bu daha hızlı bir yükleme web sitesi algısı verir.

En Yavaş Sayfalarınızı Bulun ve Onarın

Web sitenizi daha da iyileştirmek istiyorsanız, web sitenizdeki en yavaş sayfaları bulabilir ve düzeltebilirsiniz. En düşük performanslı sayfalarınızı Google Analytics hesabınızın içinde bulabilirsiniz.

Gidin Google Analytics> Davranış> Site Hızı> Hız Öneriler .

Google’dan gelen önerileri görmek için Page Sayfa Hızı Önerileri’ni tıklayın. Sayfanın performansını optimize etmek için bu makalede bahsedilen yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

WordPress’e Derin Dalışta Darboğazları Bulun

WordPress web sitenizden daha da fazla performans elde etmek istiyorsanız, wp-cli paketini kullanarak sunucunuzla ilgili sorunları bulmak ve bunları ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz.

Lütfen bu paketi kurmanın ve kullanmanın göreceli olarak teknik olduğunu ve diğer tüm optimizasyonlardan sonra bile web sitenizin daha iyi performans gösterdiğini düşünüyorsanız, bunu denemelisiniz.

Optimizasyon Sonuçlarının Test Edilmesi

Tüm bu optimizasyonları yaptıktan sonra, sonuçları görme zamanı geldi. Favori performans test aracınıza gidin ve web sitenizi tekrar test edin. İşte sonuçlarımız.

Google PageSpeed’deki Son Sonuçlar

Pingdom Araçlarında Nihai Sonuçlar

GTMetrix’te Son Sonuçlar

Web siteniz hangi sonuçları elde etti? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Sonuç

Umarız, WordPress web sitenizin hızını artırmaya yönelik bu canavar rehberinden hoşlanmışsınızdır ve bundan büyük faydalar elde edersiniz.

İlk olarak, optimizasyon sürekli bir süreçtir.Bugün 100 puan kazanabilirsiniz, ancak bir süre sonra web sitenizin performansı tekrar düşmeye başlayabilir. Sorunları önceden etkin bir şekilde belirlemek ve performansı olumsuz yönde etkilemeden önce çözmek için web sitenizin performansını düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir.

İkincisi, kötü ürünleri onaramazsınız. Ne kadar optimizasyon gerçekleştirirseniz yapın, zayıf bir ana bilgisayar, kötü kodlanmış bir tema veya kötü kodlanmış eklentiler kullanıyorsanız, web siteniz maksimum performansının altına düşecektir. Tüm kötü ürünlere sahip olmanız bile gerekmez, ancak performansın nasıl çalıştığından dolayı, en zayıf halka bağlıdır. Web sitenizdeki tek bir berbat ürün tüm optimizasyon çabalarınızı boşa harcayabilir. Bu nedenle yüksek performanslı ürünler seçmeniz kritik öneme sahiptir. 

Bu optimizasyonları yaptıktan sonra sizden haber almak istiyoruz. Bu optimizasyonlardan hangisinin sizin için en iyi performansı gösterdiğini ve hangilerinin beklendiği gibi performans göstermediğini bilmek istiyoruz. Bu web sitesinin daha iyi performans gösterdiğini görmekten mutlu olacağız. 

Makaleyi faydalı bulduysanız paylaşarak bize destek olabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*