Yoast SEO WordPress Eklentisi Ayarlama ve Kullanma

yoast seo
Makaleyi Paylaş

Yoast SEO wordPress eklentisi (yost seo plugin) ayarlama ve kullanma. Yoast SEO, Wijchen, Hollanda merkezli bir arama optimizasyon firmasıdır. 5 milyondan fazla aktif kurulum içeren popüler bir Yoast SEO WordPress eklentisini geliştirmekte ve desteklemektedir.

Yoast SEO, Joost de Valk tarafından 2005 yılında, aslen joostdevalk.nl olarak kuruldu . “css3.info” alan adına geçip satışını yaptıktan sonra de Valk, 2009 yılında Yoast platformunu ve 2010 yılında Yoast BV şirketini kurdu.

Başlangıçta, Yoast SEO danışmanlığına odaklandı. 2012 yılında, Yoast SEO, WordPress için premium bir model sunmak üzere genişletildi . Birçok eklenti sattı, en popüler eklentileri WordPress için Yoast SEO ve WordPress için Google Analytics’le satıldı. Nisan 2016’dan itibaren, WordPress için Google Analytics eklentisi Syed Moiz Balkhi tarafından satın alınmıştır.

Yoast SEO geniş uygulamalar için övgü topladı SEO onun aynı anda her yerde içinde hem de ötesinde, bir WordPress eklentisi ve bir olarak erişilebilirlik için freemium modeli. Yazılım 8 milyondan fazla sitede ve dünyadaki ilk 1 milyon sitenin% 11,4’ünde çalışıyor. Yalnızca WordPress’te, bir milyondan fazla indirme işlemi toplandı. Yazılımı, WordPress platformunun yeni kullanıcıları için bir blog olan WPBeginner’in kurucusu Syed Moiz Balkhi tarafından “5 üzerinden 5” olarak derecelendirildi.

Yoast SEO orada en popüler WordPress SEO eklentisi ve bu bir sebepten dolayı. Başka hiçbir SEO eklentisinin eşleşmeye bile yaklaşamadığı özelliklerle birlikte gelirken, hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için ideal bir seçenektir.

Eski sürümlerinde, Yoast tarafından WordPress SEO olarak adlandırıldı ve her zaman bir ton özelliği olan harika bir WordPress SEO Eklentisi oldu. Yoast WordPress eklentisi ile ilgili en iyi şey  ve en kötü şey. Tonlarca özellik nedeniyle, oldukça güçlüdür, ancak aynı özellikler yeni başlayanlar için karmaşık hale getirir.

Bu makalede, Yoast SEO Eklentisindeki tüm seçenekleri, web sitenizi nasıl etkilediklerini ve en iyi SEO sonuçları için bunları nasıl yapılandırabileceğinizi öğreteceğiz. Başlayalım.

Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kurulur?

WordPress’te tam bir acemi iseniz ve eklentileri kullanıyorsanız, Yoast SEO eklentisini kurmak için yardıma ihtiyacınız olabilir. Farenizi, soldaki WordPress panonuzda bulabileceğiniz Eklentiler seçeneğinin üzerine getirmeniz gerekir. Üç seçenek belirecek ve “Yeni Ekle” yi tıklamanız gerekiyor.
Ardından, ekranın sağ üst köşesindeki arama çubuğunda “Yoast”ı aramanız gerekir. Kur’a tıklayın ve kurulduktan sonra, aktif hale getirmek için “Etkinleştir” e tıklayın.

Yoast SEO Araçlar

Söylediğimiz gibi, Yoast’ın kesinlikle SEO eklentileri pazarına hükmetmesinin bir nedeni var. Yalnızca sitenizi SEO için mükemmel bir şekilde optimize etmenize yardımcı olmakla kalmayıp, sitenizi yönetmeyi de kolaylaştıran pek çok özellik sunar.

Sunulan Araçlar, sitenizi yönetme konusunda çok fazla zorluk çekmeyi veya başka türlü düzeltmek için çok zaman ve çaba harcayabilecek beklenmedik sorunlarla başa çıkmanızı kolaylaştıracak özelliklerden biridir.

Öncelikle almamızın nedeni, yapmanıza izin veren değişikliklerin, kurulumun sonraki aşamalarında yapacağınız değişikliklerin üzerine yazabilmesidir. SEO ayarlarınızı başka bir eklentiden içe aktaracaksanız, bu özellikle doğrudur.

Yoast SEO’da İthalat ve İhracat

Alma ve Verme, Yoast SEO WordPress eklentisine geçiş yaparken hayatınızı kolaylaştıracak bir özelliktir. Geçmişte bir SEO eklentisi kullandıysanız ve başka bir SEO eklentisi (Yoast) kurmanın acısını tekrar yaşamak istemiyorsanız, Alma ve Verme özelliğini kapsamınız.

Bizim kendi SEO eklentimiz olan Rank Math’ın, kurulum sırasında SEO ayarlarınızı diğer eklentilerden içe aktardığı benzer bir özelliği var. Bu, ayarları Rank Math’a alma işleminin bugün herhangi bir eklentinin sunduğundan çok daha basit olduğunu düşünüyor.

Yoast SEO’nun İthalat Verme Özelliği, ayarları başka bir SEO eklentisinden iki şekilde içe aktarmanıza olanak tanır: settings.zip dosyası kullanarak veya doğrudan sitenize yüklediğiniz diğer eklentiden doğrudan.

Benzer şekilde, kendi ayarlarını dışa aktarmanıza izin verir, böylece bir şeyler Yoast eklentisi veya sitenizin kendisi ile ilgili çizgiyi bozarsa, ayarları tekrar içe aktararak dakikalar içinde Yoast eklentisi ile çalışmaya başlayacaksınız.

Yoast SEO Dosya Düzenleyici

Bunu yapmak için çok güçlü bir nedeniniz olmadığı ve ne yaptığınızı tam olarak bilmediğiniz sürece, bu özelliğe dokunmanız için kesinlikle hiçbir neden yoktur. Buradaki küçük bir hata bile siteniz için feci sonuçlara yol açabilir.

Yoast SEO Toplu Editör

Bu, çok fazla çaba sarf etmeden yayınlarınızdan ve sayfalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayan (trafik ve optimizasyon açısından) gerçekten harika bir özelliktir.

Sitenizdeki tüm yazıların ve sayfaların başlıklarını ve sayfa / sayfa URL’lerini düzenlemenizi sağlar. URL’lerle uğraşmanızı tavsiye etmemize rağmen, başlıklar kesinlikle odaklanmanız gereken bir konu.

Başlıklarınızı optimize etmenin birkaç önemli yolu:

 • Tıklama oranlarını yayınlarınıza yükseltmenize ve daha fazla trafikçekmenize yardımcı olacak şekilde onları daha çekici ve tıklanma olasılıkları yüksek olacak şekilde yeniden yazın.
 • Başlıklarınızı, hedefledikleri anahtar kelimeler için ilk kez yaptıklarında doğru bir şekilde optimize etmeye odaklanmamışsanız, bu anahtar kelimeler için daha iyi sıralanmalarını sağlamak için şimdi yapabilirsiniz.

Yoast SEO’daki Toplu Editör oldukça kullanışlı bir özelliktir ve birçok gönderi içeren eski web siteleri için paha biçilmez bir özelliktir. 

WordPress’te Yoast SEO Özelliklerini Seçme

Yoast tonlarca özellikle gelirken, bazıları oldukça gereksizdir ve engelli kalmamanız daha iyi olur.Neye ihtiyacınız olduğunu ve neye ihtiyacınız olmadığını çözemiyorsanız, aşağıdaki önerilerimize uyun:

 • Okunabilirlik özelliğini kapatın, çünkü tüm önerilerini izlerseniz içeriğinizin parçalarının garip gelmesini sağlayan öneriler yapar.
 • Sitelerinizdeki diğer yayınlara doğal bir şekilde bağlanıyor olmanız gerekir. Yoast bunun iyi bir uygulama olduğunu söylediği için bunu yapmamalısınız, bunun anlamı, Metin bağlantı sayacını da ortadan kaldırabileceğiniz anlamına gelir.
 • Sitenizin site haritalarını arama motorlarına yönetmek ve göndermek için başka bir XML eklentisi kullanıyorsanız, XML Site Haritaları özelliğini de devre dışı bırakmak isteyeceksiniz.
 • Sadece yeni içeriğinizi başlatıyor ve yaratıyorsanız (ve herhangi bir gölgeli içerik uygulaması kullanmıyorsanız), yayınlarınızın dizine eklenip eklenmeyeceğini kontrol etmeye devam etmek için Ryte entegrasyonuna ihtiyacınız yoktur. 
 • Büyük olasılıkla bu noktada herhangi bir üçüncü taraf aracına ihtiyacınız yoktur, bu nedenle Yönetici çubuğu menüsü de devre dışı kalabilir.
Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Web Sitenizi Yükseltmek İçin 14 Ücretsiz WordPress Eklentisi

 Yoast SEO’da Arama Konsolu

Sitenizi SEO için optimize ederken ilk yapmak istediğiniz şey olan sitenizdeki önemli tarama hatalarını tanımlamanıza yardımcı olacağından, başka bir şey yapmadan önce bu özelliği Yoast ile ayarlamak önemlidir.

Bu özellik, Google’ın Arama Konsolunu Yoast SEO’ya bağlamasıdır. Arama Konsolu’nun API’sini kullanan Yoast, daha sonra tüm Arama Konsolu’nun verilerini WordPress panonuza getirir. En önemlisi, web sitenizin karşılaştığı tarama sorunlarını, 404’leri veya diğer hataları görebilirsiniz.

Kaç tane bulmayı başarabildiğinize şaşıracaksınız, özellikle kalıcı bağlantı yapısını değiştirmek, sayfaları silmek ve yeniden yapmak, yanlış yönlendirmeler kurmak, yeni bir alana geçmek ve daha fazlası gibi şeyler yaptıysanız, şaşıracaksınız.

Bu özelliğin güzelliği, sitenizin kontrol panelini kullanarak bazı değişiklikler yaparak tüm bu hataları düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Yukarıda açıkladığımız gibi Web Yöneticisi Araçları’nı kurarken sitenizi doğruladıysanız, burada tek yapmanız gereken “Google Yetki Kodu Al” düğmesini tıklamak, söz konusu sitenin ilişkili olduğu hesabınızı kullanarak giriş yapmak, yetki almak kodlayın ve kutuya koyun ve “Kimlik Doğrulama” yı tıklayın.

İşte sitenizi doğruladıktan sonra tarama hatalarını düzeltmeye başlamanız.

Yoast SEO ile Tarama Hatalarını Düzeltme

Siteniz uzun süredir etrafınızda ve geçmişte bazı önemli değişiklikler yaptıysanız, sitenizde tarama hataları olabilir. Bu hatalar yalnızca sitenizin SEO’suna zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda SEO çabalarınızı daha da etkileyen kötü bir kullanıcı deneyimine yol açar.

Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra, tüm tarama hatalarının ortaya çıkması birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. “Sayfa bulunamadı” hatalarından daha karmaşık DNS veya sunucu hatalarına ve mobil özgü URL hataları gibi belirli bir şeye kadar her şeyi içerebilir.

Tüm hatalar ortaya çıktığında, bunları düzeltmeye başlamalısınız. Şimdi, burada iki seçeneğiniz olacak. Onları düzeltmek için kolay yönlendirmeleri ayarlamak için Yoast SEO Premium’a gidebilir ya da özellikle bu görev için ücretsiz bir eklenti yükleyebilirsiniz.

İkincisi ile gitmek isterseniz, önerimiz küçük siteler için SEO Yeniden Yönlendirme Eklentisi ve düzeltilmesi gereken yüzlerce hatta binlerce tarama hatası olabilecek çok büyük siteler için Yeniden Yönlendirme eklentisi olacaktır. Eski sürümünün premium sürümü olmasına rağmen ücretsiz kullanıcılar için önemli özelliklerinden bazılarını kısıtlamasına rağmen, bu sürüm premium sürüm olmadan tamamen ücretsizdir.

Ancak, bu ücretsiz seçeneklerin, özellikle sitenizdeki önemli tarama hatalarını düzeltmek kadar önemli bir şey söz konusu olduğunda, genellikle çok güvenilir olmadığını unutmayın. Sizin için çok önemli olan ya da makul miktarda gelir getiren bir siteniz varsa, muhtemelen Yoast SEO Premium ile birlikte gitmeniz akıllıca olacaktır.

Bununla birlikte, ücretsiz SEO Yönlendirme Eklentisini kullanıyorsanız, şöyle bir şey göreceksiniz:

“Özel Yönlendirmeler” sekmesinde burada listelenen tüm hataları bulmak. Elimizde olmadığı gibi, gösterilecek veri olmadığını söylüyor.

Yoast SEO Premium farklı tarama hataları türlerini, masaüstü akıllı telefon, özellik telefon ve bulunmayan hatalarını içeren görmek sağlayacak 404 hataları ve daha fazlası.

Ayrıca, ihtiyacınız olan her şeyi tek bir yerde sunarak onları düzeltmenizi gerçekten kolaylaştıracaktır.

Web Yöneticisi Araçlarını Ayarlama

Yoast’ın Web Yöneticisi Araçları’nı kullanmanız önerilir. Sitenizi Google’ın Arama Konsolu ile doğrulayarak yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey, Yoast ayarları alanındaki Web Yöneticisi Araçları sekmesine tıklamak ve ardından Google doğrulama kodu kutusunun altındaki Google Arama Konsolu bağlantısını tıklamak.

Sayfa yüklendikten sonra, “HTML etiketi” seçeneğini seçin, gösterdiğiniz kodu kopyalayın ve adı geçen kutuya yapıştırın. Artık, kodun kendisi (alıntılar dahil) dışındaki herşeyi kaldırmanız gerekecek; sonunda alıntılarda yer alan metin.

Sitenizi Rusya’dan da ziyaret edebileceğinizi düşünüyorsanız, Bing’in hatta Yandex’in de aynısını yapmanız gerekir. Ancak, çoğu kullanıcının Çinli izleyicilerle hiçbir ilgisi olmayacağından, Baidu’nun doğrulama kodu kutusunu boş bırakabilirler. Son olarak, “Değişiklikleri kaydet”i tıklayınız.

Arama Görünümü

Daha sonra, Genel ayarlar altında listelenen Arama Görünümü sekmesidir. Altında erişebileceğiniz tüm özellikler ve tercihlerinize göre ayarlamalar yapabileceğiniz ve hangileri ile hiç uğraşmamanız gerektiğine dair sizle hızlı bir şekilde göz atalım.

Genel

Başlık ayırıcı temel olarak ana sayfanızın başlığını site adınızla ayıran bir şeydir. Biz kişisel olarak “-“ ve “|” en iyilerini seviyoruz ve gerisini önleyeceğiz.

Şimdi, en son yazılarınızın otomatik olarak ana sayfada göründüğü dinamik bir ana sayfanız varsa, burada başka bir değişiklik yapmanız gerekmez. Ancak, statik bir ana sayfa kullanıyorsanız burada iki seçeneğiniz vardır:

 • En önemli anahtar kelimenizi hedefleyen özel bir başlık kullanın
 • Sizin için bir başlık bulabilmesi için olduğu gibi bırakın, bu yalnızca site adınız ana anahtar kelimenizi içeriyorsa ideal olabilir

Ayrıca, ana anahtar kelimenizi içeren özel bir meta açıklama girmeniz ve ardından “Değişiklikleri kaydet” i tıklamanız gerekir.

İçerik Türleri

Çoğu kullanıcı burada herhangi bir değişiklik yapmak istemez. Bununla birlikte, bazı değişiklikler yapması gereken azınlık için sunduğu daha yaygın özelleştirmelerden bazılarını ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Başlık şablonu: Günümüzün modern SEO döneminde, bir şablonu temel alan otomatik olarak oluşturulan başlıklara güvenemezsiniz. Yani, bu seçenek aslında önemli olmamalıdır, her yazınız için özel, SEO için optimize edilmiş başlıklar yazmanız gerekir. Ancak, bir nedenden dolayı bunu yapmak istemiyorsanız, mevcut şablon sizin için iyi bir iş çıkartacaktır.

Meta açıklama şablonu: Boş bırakın, burada tüm yayınlarınız için özel meta açıklamaları yazmaktan başka seçeneğiniz olmayacak.

Metin Parçacığı Önizlemesindeki Veriler: Tarihin gösterilmesi zarar vermez, ancak özellikle zamana duyarlı bir yerdeyseniz gizlemek olabilir.

Sayfalarınızı zamana duyarlı konular hakkında konuşmadıkça, gerisini bırakın, bu durumda onlar için tarihi “Göster” mantıklı olacaktır.

Medya

Burada tek bir seçenek var ve “Evet” olarak ayarlanmalıdır. Bunu yapmadığında arama motorları tüm yazı ve sayfalarınızdaki tüm resimleri ayrı ayrı indeksleyecektir.

Taksonomiler

Kategoriler: Çoğu kullanıcı, kategorilerin arama motorlarında dizine alınmasına izin vermeyerek daha iyi durumda olacaktır (bu yüzden “Hayır” olarak ayarlamalılar). Ancak, dizine alınmalarını istediğinizden eminseniz, “Evet” olarak ayarlayabilirsiniz, ancak bunlara alakalı ve kaliteli içerik ekleyerek yararlı olmaları için çalışmanız gerekir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  En iyi WordPress Teması Nasıl Seçilir? Adım Adım Anlatım

Yoast SEO Meta Kutusu: Eğer kategorilerin endekslenmesini etkinleştirdiyseniz, bunun kategorileriniz için özel meta açıklamaları yazabilmeniz için “Göster” olarak ayarlanması gerekir. Eğer kategorilerin endekslenmesine izin vermiyorsanız, farketmez ve kapalı bırakabilirsiniz.

Diğer seçeneklerde, bunları dört seçenek için sırasıyla Hayır, Gizle, Devre Dışı Bırak ve Kaldır olarak ayarlamalısınız. Bunun nedeni , sitenizi SEO için veya başka bir şekilde optimize etmede faydalı olmamakla birlikte , (eğer varsa) iyiden daha fazla zarara neden olabilir.

Arşivler

Yinelenen içerik sorununu önlemek için hem Yazar arşivlerini hem de Tarih arşivlerini “Devre Dışı” olarak ayarlayın. Bunun nedeni, her ikisinin de genellikle, yazılar veya sayfalar biçiminde dizine eklenmiş aynı içeriği dizine eklemektir.

Bahsedilen özellikleri devre dışı bıraktıktan sonra önemli olmadığından, diğer iki seçenekle uğraşmanıza gerek yok.

Ekmek Kırıntıları

Bir WordPress sitesi oluşturmak için tamamen acemi iseniz, kendinizi baş ağrısından kurtarın ve Breadcrumbs Disabled’ı saklayın.Yine de kullanıcıların% 99’u için uğraşmaya değmez.

Ekmek kırıntılarından kaçınmanın bir başka nedeni, içeriğinizin üstündeki alanı düzensiz ve dağınık hale getirebilmeleridir. Aslında, Yoast sitenize ekmek kırıntıları ekleme konusunda bir rehber olmasına rağmen, temanızı güncellediğinizde yapılan değişiklikler geri alınacağından, bunu kendi başınıza yapmanın geçici bir çözüm olacağını açıkça ortaya koyuyor. Bu nedenle, kalıcı bir çözüm için tema sağlayıcınızla temasa geçmeniz gerekecek.

Bununla birlikte, binlerce posta veya sayfa içeren çok büyük bir siteniz varsa, VEYA ekmek kırıntılarını kullanmak için başka nedenleriniz varsa, aşağıdaki adımları uygulayarak bunları ekleyebilirsiniz:

 • Farenizi WP panonuzdaki Görünüm seçeneğine getirin ve ardından Editöre tıklayın
 • İndex.php’yi bulmak için aşağı kaydırın (aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi, Ana Dizin Şablonu başlığıyla) ve üzerine tıklayın.
 • Ardından aşağıdaki resimde vurgulandığı gibi “get header ();” ifadesini bulun ve aşağıya aşağıdaki kodu yapıştırın:

<? Php

if (function_exists (‘yoast_breadcrumb’))) {

yoast_breadcrumb (‘<p id = “breadcrumbs”> “,” </p>’);

}

?>

Sonunda dosyayı güncelleyin ve bitirdiniz.

RSS

Bazı kullanıcılar, herhangi bir kredi vermeden başka sitelerin içeriğini açıkça çalmak için kazıyıcılar oluşturur.Bu, kullanıcılarına, içeriğin asıl sahibi oldukları izlenimini verebilir.

RSS özelliği bunun olmasını önler.Kazıyıcıyı sitenizi kazımaktan alıkoyamasa da, yaptığı şey, blogunuzda bağlantı kurarken içeriğin orijinal olarak blogunuzda göründüğünü belirtir. Bu yolla, en azından sayfa dışı SEO’nızda size yardımcı olabilecek bir backlink ile birlikte çalışmanızın karşılığını alırsınız .

Yoast’ın ayarları burada açık, bu nedenle herhangi bir şeyi düzenlemenize gerek yok.

Sosyal

Sosyal özellik, arama motorlarına sitenizin sosyal profilleri hakkında bilgi vermenin gerçekten harika bir yoludur.Daha da önemlisi, popüler sosyal medya ağlarının her biri için mükemmel optimize edilmiş küçük resimler oluşturacak şekilde yazılarınıza ve sayfalarınıza resim yüklemenizi sağlar : Facebook, Twitter, Pinterest.
Yazılarınızın, sosyal medyada olduğundan daha iyi çekiş gücü kazanma ihtimalini arttırıyor.

Facebook

Dünyanın en büyük sosyal ağının sitenize sunduğu şeyleri kesinlikle kaçırmak istemezsiniz. Grafiği Aç meta ver seçeneğinin Etkin olduğundan emin olun.

İdeal olarak Frontpage ayarlarını da doldurmak isteyeceksiniz; sadece birkaç dakika sürer, ancak sitenizi oldukça Facebook dostu hale getirebilir. Temel olarak, bunun ne yapacağını, sitenizin ana sayfasının Facebook’ta paylaşıldığı zaman doldurduğunuz bilgileri kullanmanız, aksi halde Facebook’ta oldukça tuhaf ve çekici görünmeyebilir.

Son olarak, Varsayılan ayarlar, sitenizin Facebook’ta paylaşılan ancak hiçbir resim içermeyen tüm gönderileri ve sayfaları için kullanılacak bir resim yüklemenizi sağlar. Bir sonraki sekmeye geçmeden önce, “Değişiklikleri kaydet” i tıklamayı unutmayın.

Twitter

Twitter sekmesinde, meta veri seçeneğinin etkin olduğundan emin olmaktan başka yapacak bir şey yok.

Pinterest

Pinterest kurulumu Facebook’a benzer bir şekilde çalışır, bu nedenle yalnızca Facebook’un Open Graph’ı meta verilerini etkinleştirdiyseniz çalışır.

Bir sonraki adım , Pinterest sekmesinde bulabileceğiniz “sitenizi Pinterest ile onayla” köprüsünü tıklayarak yapabileceğiniz, sitenizi Pinterest ile doğrulamak olacaktır .

Pinterest hesabınıza giriş yapmanız, hesap ayarları bölümünü ziyaret etmeniz ve Yoast’ın Pinterest onay kutusuna girmeniz gereken meta etiketi almanız gerekir.

Yoast SEO Premium

Dürüst olmak gerekirse, çoğu kullanıcı, Yoast Premium’un sunduğu özelliklerin hiçbirine ihtiyaç duymaz. Elbette, tarama hatalarını bulmak ve bunları kolayca düzeltebilmek önemli bir özelliktir, ancak genellikle bu tür bir özelliğe gerçekten ihtiyaç duyacak yaştaki sitelerdir.

Küçük sorunları olan küçük siteler için, ücretsiz yönlendirme eklentileriyle kurtulabilirsiniz. Ancak, Yoast Premium’un sunduğu gelişmiş bir özellik ve ücretsiz alternatifler, bir gönderinin kalıcı bağlantısını değiştirdiğinizde otomatik olarak doğru yönlendirmeyi ayarlamaz.

Paylaşılan sayfanızın sosyal ağlarda nasıl görüneceğine dair bir önizleme elde edebilmek, hayran olduğumuz bir başka önemli özellik. Aslında buna değer kılan şey, sosyal paylaşım eklentileri bolluğu olsa da, hiçbirinin bu premium özelliğin ne yaptığını sunmamasıdır.

Ancak, Premium sürümün maliyetini yalnızca trafik için yoğun olarak sosyal medyaya dayanan siteler için haklı gösterecektir. Dolayısıyla, viral içerikli bir site oluşturmayı planlıyorsanız, Yoast Premium’u edinmeniz sizin için mantıklı olabilir.

Tabii ki, 7/24 destek bazı kullanıcılar için, özellikle de tüm teknik ve SEO konularında hiçbir bilgisi olmayan veya çok az bilgiye sahip olan çok önemli bir site inşa edenler için buna değebilir.

Tüm söylenenler, premium sürümü satın alıp almayacağınız konusunda kararsız biriyseniz, yukarıda bahsetmediğimiz diğer özelliklerin bir değeri olup olmadığını bilmek isteyebilirsiniz. Öyleyse size onların içinden de geçelim.

Bu premium özelliklerin birçoğuna ücretsiz olarak erişmek istiyorsanız, Rank Math’a geçmeyi düşünebilirsiniz. Her gönderi için 5 anahtar kelime optimizasyonu, yazınızın sosyal önizlemeleri, gerçek zamanlı dahili bağlantı önerileri ve daha pek çok özellik sunar.

Anahtar Kelime Optimizasyonu (Birden Çok Anahtar Kelimeyi Hedeflemeye İzin Verir)

İçerik yazarken alakalı anahtar kelimeleri hedeflemenin, sayfa SEO’nuz için çok iyi bir yaklaşım olduğuna inanılırken, önerilen uygulama, uygun oldukları her yerde “gevşekçe” dahil etmektir. Yoast Premium’un birden fazla anahtar kelime optimizasyon özelliği ile ilgili sorun, yalnızca tam eşlemeli anahtar kelimeyi saymasıdır, yani anahtar kelimenin tam olarak hedeflediğiniz şey olması gerektiği anlamına gelir; kısmi eşleme veya bununla alakalı başka bir sürümü değil.

Örneğin, bu yayında ikincil bir anahtar kelime olarak “Yoast SEO eklentisi” ni hedefliyorsak, Yoast, “Yoast eklentisi” olarak bahsetmemizi onaylamaz. Ancak, bu yaklaşımı uygularsanız, Google’ın üzerine attığı şeylere genellikle “anahtar kelime doldurma” denilen bazı anahtar kelimeler için içerik.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir!  Bilimsel Gizemleri Ortaya Çıkarmada Kullanılan 10 Şaşırtıcı Yeni Teknik

Benzer şekilde, anahtar kelimelerinizi her zaman doldurmaya çalışmak ve daha sonra içeriğinizin akışını kesecek ve genel okunabilirliğini de etkileyecektir. Okuyucular, içeriğinizi çekici bulmayabilir; bu durum, SEO’nuzu olumsuz yönde etkileyebilecek daha yüksek hemen çıkma oranına ve diğer sorunlara neden olabilir.

Dolayısıyla, ikincil anahtar kelimeler ekleyebilmenize rağmen, bunlar kısmi bir eşleşme olabilir veya basitçe onları doğal görünecek şekilde belirtilmiş olabilir; Onlardan her söz ettiğinizde orijinal formlarında görünmeleri gerekmez.

Dahili Bağlantı Önerileri

Burada önerilen uygulama, yazdığınız postaları ve ayrıca sitenizdeki diğer tüm yayınları ve sayfaları el ile incelemektir. Ardından, yeni gönderinizdeki içeriğin bölümleriyle alakalı olanları bulun ve bunlara doğal bir şekilde bağlanın.

Ancak sitenizde binlerce yayın varsa ve her hafta onlarca yayın göndermeyi planlıyorsanız hızlı bir şekilde bunaltıcı olabilir. Yoast Premium’un dahili bağlantı önerisinin girdiği yer burasıdır.

Özellikle dahili bağlantı yapmama gibi büyük siteler için bir seçenek olmadığı göz önüne alındığında, VA’nızın zamanından bir ton tasarruf edebilir, bu onlar için mutlak bir zorunluluktur.

Reklam Yok

Bazı diğer SEO eklentilerinin aksine, Yoast, reklamları kullanıcılar için sinir bozucu bir şekilde gösteriyor gibi görünmüyor. Dolayısıyla 89 $ / yıl harcamak, yalnızca reklamlardan kurtulmak için çok iyi bir fikir olabilir.

SEO Analizi

Yoast Premium, anahtar kelimeleriniz, okunabilirlik puanlarınız, başlıklar ve URL’ler gibi en önemli SEO faktörlerinden bazılarını yakından izlemenize yardımcı olan bir CSV dosyası oluşturmanıza olanak sağlar.

Yukarıda açıkça belirttiğimiz gibi, Yoast SEO’nun okunabilirliği az söylemek oldukça güvenilmezdir ve Yoast’a değil, okuyucularınızı memnun etmeye odaklanmalısınız.

Anahtar kelimeleri izleyebilmek faydalı bir şey olabilir, ancak başlangıçta doğrudan bir Excel dosyası tutabilirsiniz, böylece başlangıçta izlerini kaybetmezsiniz.

Hızlandırılmış Mobil Sayfa (AMP)

Sitenizi mobil cihazlar için optimize etmenin, Google’ın sitenizi mobil uyumlu hale getirmeye ne kadar önem verdiğine bakılmaksızın, sadece gözden kaçırmak istemeyeceğiniz bir şey olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak bu makaleyi okuyanların çoğu web tasarımcıları olmadığı için, birkaç ücretsiz eklentiyi Yoast eklentisi ile entegre ederek, bu makaleyi nasıl inanılmaz derecede kolay yapabileceğiniz konusunda size rehberlik edeceğiz.

Aşağıdaki sürecin ardından, sitenizin snippet’inden önce (mobil cihazlar için) bir “AMP” işareti de eklenerek, kullanıcıların bunu tıklamaları daha olasıdır.

 • AMP Eklentisini edinin – sitenizi mobil cihazlar için optimize etmenize yardımcı olur
 • Yoast SEO ve AMP için Tutkal edinin – AMP Eklentisi ve Yoast eklentisi birlikte çalışacaktır
 • AMP sürümünün nasıl göründüğünü görmek için sitenizdeki bir sayfanın URL’sinin sonuna / amp / ekleyin
 • AMP’nin AMP ayarlarındaki markanıza uygun hale getirmek için AMP’nizin stilini değiştirmenize izin verecek Tasarım sekmesine gidin
 • Sitenize AMP sürümüne özgü izleme kodu eklemek istiyorsanız, aynı (AMP ayarları) menüsü altındaki Analytics sekmesine giderek bunu yapabilirsiniz.
 • Hepsi bukadar!

Birçok kullanıcının karşılaştığı yaygın bir hata, yazının en üstünde görünen ve genellikle pek hoş görünmeyen özellikli görüntüdür. Bunun için bir geçici çözüm olsa da, biraz uzlaşma gerektirir.

Bunun nedeni, yayınlarınızda öne çıkan bir görüntüyü atlamak ya da yayınlarınız için görüntü olarak gösterilmek üzere varsayılan bir görüntü kullanmak zorunda olmanızdır .

İkinci seçeneği ayarlamak için Yoast’ın altındaki AMB sekmesindeki Tasarım seçeneğine gitmeniz gerekir. Seçeneklerden birinin varsayılan bir görüntü belirlediğini göreceksiniz; Genel olarak tüm gönderilerinizle uyumlu bir resim yüklemek isteyeceksiniz, çünkü mobil cihazlarda tüm gönderilerinizde görünecek.

Ancak, yalnızca özellikli bir resmi olmayan yayınlarda görünecektir. Bunu yapanlar için, öne çıkan resim en üstte görünecek ve varsayılan resim bu tür yayınlar için görülecek bir yer olmayacak.

Dikkat edilmesi gereken ek ayarlar:

 • Web Yöneticisi Araçları’na gidip mobil sitenizi Google ve Bing’le doğrulama (ve buradan trafik almayı planlıyorsanız Yandex)
 • Yinelenen site adları için Arama Görünümü altındaki Genel sekmesine bakın; varsa, Zorla Yeniden Yazma Başlıklarını etkinleştirerek bunları düzeltin
 • Aynı sekme altında, siteniz için yukarıda açıklanan şekilde yaptığınız tüm bilgileri doldurun.
 • Sırada, yayınlarınıza “yayınlanmış tarih” ekleme gibi başka değişiklikler yapmanın yanı sıra arama sonuçlarında hangi içeriğin gösterileceğine ve hangilerinin sonuç vermeyeceğine karar vermenize olanak tanıyan İçerik Türleri ve Taksonomiler sekmeleri de var
 • Ekmek kırıntılarını, sitenizin masaüstü sürümü için yukarıda yaptığınız gibi ayarlayabilirsiniz.
 • Sitenizin AMP sürümü için Arama Konsolu’nu kurma ve ardından tarama hatalarını bulma ve düzeltme işlemi de aynı şekilde olacaktır. 
 • Sosyal profilindeki sosyal profilleri ayarlayın, ayrıca Facebook profiliniz için bir logo yükleyip Facebook hakkında bilgi edinmenizi sağlayın.

Anahtar Kelime Araştırma

Her ne kadar bu yayın Yoast SEO eklentisi ile ilgili olsa da, muhtemelen anahtar kelime araştırma hakkında bazı yararlı bilgiler olmadan tam olmazdı. Ne de olsa, kaliteli anahtar kelime araştırmaları herhangi birSEO projesinin veya stratejisinin başlangıç ​​noktasıdır ve istisnalar yoktur.

Şimdi, anahtar kelime araştırması, burada ayrıntılı olarak ele aldığımız çok geniş bir şey olsa da , size bir anahtar kelime altını oluşturmanıza yardımcı olacak küçük bir numara öğreteceğiz. Temel fikir, adından da anlaşılacağı gibi, “uzun kuyruklu” anahtar kelimeler olarak bilinen, daha uzun, ancak daha kısa anahtar kelimeler için sıralanması daha kolay alakalı anahtar kelimeler bulmaktır.

Bu tekniği kullanan anahtar kelimeler bulmak için MozBar adlı Chrome uzantısını indirmeniz gerekir . Bir Chrome uzantısı olduğundan, çalışması için Chrome tarayıcısını kullanmanız gerekir.

Ayrıca, daha ileri adımlara geçmeden önce, burada Etki Alanı İdarenizi (DA) de kontrol etmelisiniz. Teorik olarak konuşursak, hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeler için sıralama yapan sitelerin sitenizden çok daha düşük bir DA değeri varsa, bu anahtar kelimeler için sıralamada oldukça iyi bir şansınız olur. Ayrıca, daha yüksek bir KA daha fazla rekabet anlamına gelebileceğinden, Sayfa Makamını (PA) dikkate almanız gerekecektir.

Bununla birlikte, Google’ı ateşleyin ve anahtar kelime arama yapın. Ancak, anahtar kelimenin tamamını kendiniz koymak yerine, yalnızca bir kısmını yazmanız gerekir ve Google araması, birçoğunu hedeflemek isteyeceğiniz uzun kuyruk anahtar kelimeler olacak, tamamlamanız için pek çok öneri sunar.

Google Araması

 

Gördüğünüz gibi,”yoast” yazarsanız hedeflemek isteyebileceğiniz çok sayıda anahtar kelime bulursunuz.

Bu tekniği, sadece sonunda değil , anahtar kelimenin tam ortasında doldurulacak bir kelime bulmak için de uygulayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, iki kelime arasına fazladan bir boşluk koymak:

Tabii ki, arama sayfasının altındaki alakalı aramalar da göz ardı edilecek bir şey değildir, çünkü bazı sulu longtail anahtar kelimeleri de ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Rakip analizi yaparken aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz size başarı sağlar.

 • Sıralama sitelerinin DA ve PA’sı – düşük
 • Anahtar kelimenizi gerçekten hedefleyip hedeflemedikleri veya bununla alakalı olmayan bir şey mi?
 • İçeriği son derece iyi mi yoksa daha iyisini yapabilir misiniz? Onlardan daha iyisini yapabilirsen, oyun oynarsın!
 • İçeriği iyi, ancak anahtar kelimenizle çok alakalı değilse, bunun için hala oldukça iyi bir sıralama şansınız var demektir.

Makaleyi faydalı bulduysanız paylaşarak bize destek olabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*